کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ ویژگی یک رئیس فوق‌العاده

همه‌ی ما می‌دانیم رضایت شغلی‌مان به کیفیت روابطی بستگی دارد که با رئیس مان داریم. اما باز هم در محیط‌های کاری ۲۴ساعته/هفت روز هفته(۷/۲۴) که با سرعت زیادی در حال پیش‌رفت و تکامل است، همیشه برای یک مدیر روشن نیست برای ساختن رضایت‌بخش‌ترین تجربه‌های کاری و داشتن شادترین کارمندان چه باید بکند.

رییس

من روی موفق‌ترین رئیس های دنیا پژوهشی انجام دادم و بعضی اعمال رایج را کشف کردم که نتایج بامعنی‌تر و لذت‌بخش‌تری به همراه دارد. اگر به کار دیگران نظارت می‌کنید، مطمئن شوید کارهای زیر را انجام می‌دهید:

۱. تیم را مدیریت نکنید، افراد را مدیریت کنید.

هنگامی‌که تحت فشار هستید، ممکن است به آسانی فراموش کنید کارمندان افرادی منحصر به‌فرد با علایق، قابلیت‌ها، اهداف، و سبک یادگیری متفاوت هستند. اما مهم است تعامل‌های خود را با تک‌تک آنها تطبیق دهید. مطمئن شوید می‌دانید چه‌چیزی به آنها انگیزه می‌دهد. برای گفت‌وگوهای رو در رو آماده و در دسترس باشید. درس‌هایی ارائه کنید که متناسب با نیازهای پیش‌رفتی‌شان باشد. و هنگامی‌که صحبت از ترفیع می‌شود، مدل‌های شایستگی و پیش‌رفت شغلی را کنار بگذارید و برای هر فرد فرصت رشد متناسب با جاه‌طلبی‌ها، استعدادها، و قابلیت‌های‌اش را فراهم کنید.

دکتر پائول بیتالدن، استاد تمام بازنشسته‌ی دانشکده‌ی پزشکی گایزل در دانشگاه دارتموث، که قبلا تحت نظر تامی فرست در مرکز پزشکی بزرگ اچ‌سی‌اِی کار کرده‌است، به من گفت رییس سابق‌اش برای شرکتی به آن بزرگی “مدیرعاملی غیرعادی” بود. ساموئل هوارد، یک کارآموز دیگر، که اکنون مدیرعامل شرکت زانتس کرپ است، اضافه کرد: “وقتی از او می‌خواستیم کاری را انجام دهد، آستین‌های‌اش را بالا می‌زد و با ما کار می‌کرد تا انجام‌اش دهیم.”

۲.به هدف و معنی خیلی اهمیت بدهید.

 بیشترکارمندان برای شغل‌هایی ارزش قائل هستند که به آنها اجازه می‌دهند مشارکت داشته‌باشند و تفاوت ایجاد کنند، و بسیاری از سازمان‌ها اکنون با امید افزایش مشارکت روی معنی و هدف تاکید می‌کنند. اما این نیز مسئولیت مدیر است.  می‌توانید به محرک‌هایی مثل پاداش، سهام ارزان‌تر، یا اضافه‌حقوق اتکا کنید. باید با استفاده از یک دیدگاه به آنها الهام بدهید، اهداف رقابتی تعیین کنید و به آنها اعتماد به‌نفس بدهید تا باور کنند واقعا می‌توانند برنده شوند. اهداف روشنی را به زبان بیاورید که تیم را به هیجان وامی‌دارد، انتظارات تیم را بالا ببرید، و به گروه القا کنید که باور دارید آنها قادر به هر کاری هستند.

رییس های افسانه‌ای مانند بیل ساندرز در حوزه‌ی املاک و مستغلات، جولیان رابرتسون در حوزه‌ی صندوق پوشش ریسک، و بیل والش در فوتبال حرفه‌ای همه، بینش‌هایی را انتقال داده‌اند که کارمندان را مجذوب و برای موفقیت مصمم کرده‌است. اسکات سلرز، کارآموز ساندرز، که قبل از بازنشستگی‌اش در ۲۰۱۳ به مدیرعاملی آرکستون رسید، به یاد می‌آورد رییس سابق‌اش”بینشی را در او به وجود می‌آورد و می‌گفت دوست دارم تو بخشی از آن باشی. اگر از شما سوال می‌شد خیلی عزیز بودید.. همه دوست داشتند خودشان پیش‌قدم شوند و بگویند من هم هستم”

۳. روی بازخورد تمرکز کنید.

یک نظرسنجی که در ۲۰۱۳ توسط انجمن مدیریت منابع انسانی انجام شد، نشان می‌دهد”تنها ۲ درصد از رئیس ها به‌طور مداوم به کارمندان‌شان بازخورد می‌دهند.”  فقط ۲ درصد! بسیاری از رئیس ها خودشان را به “گزارش‌های عمل‌کرد” دلهره‌آور محدود می‌کنند و اغلب بازخوردهای مربوط به پیش‌رفت را با گفت‌وگوهایی درباره‌ی جبران و ترفیع ترکیب می‌کنند، و این باعث می‌شود بازخورد مربوط به پیش‌رفت کم‌تر موثر باشد.

همان‌طور جاهای دیگر هم نوشته‌ام، بعضی سازمان‌ها دارند روش‌شان را تغییر می‌دهند، اما حتی اگر روش شما همان گزارش‌های سنتی است، باز هم می‌توانید آن را با انواع بازخوردهای مداوم و مناسب برای هر فرد کامل کنید که بهترین رییس‌ها آنها را به کار می‌گیرند. به‌طور مرتب ـحداقل هفته‌ای ۱ بارـ گفت‌وگوهای دو نفره داشته‌باشید تا راهنمایی‌های زیادی به هر فرد بدهید. بازخوردهای‌تان باید شفاف، صادقانه، و سازنده باشند، و آن را طوری بیان کنید که استقلال و ابتکار را ترویج دهد.

چیس کلمن، مدیر صندوق پوشش ریسک به یاد می‌آورد رییس و حامی سابق‌اش جولیان رابرتسون، بنیان‌گذار تایگر منیجمنت، “خیلی خوب می‌فهمید چه‌چیزی به آدم‌ها انگیزه می‌دهد و چگونه باید بیش‌ترین عمل‌کرد را از آنها بگیرد…. برای بعضی‌ها تشویق انگیزه‌بخش بود، و برای برانگیختن به بعضی دیگر باید کاری می‌کرد کم‌تر احساس راحتی بکنند. او بازخوردش را تنظیم می‌کرد.”

۴. فقط صحبت نکنید… گوش کنید.

کارمندان وقتی احساس می‌کنند می‌توانند در ایده‌ها مشارکت داشته‌باشند و آزادی عمل دارند، بیش‌تر احساس رضایت خواهندکرد، و بیشتر مدیران اظهار می‌کنند آدم‌هایی را می‌خواهند که دقیقا این کار را می‌کنند. پس چرا اغلب اوقات چنین چیزی اتفاق نمی‌افتد؟ معمولا مشکل این است که رییس‌ها برای ترویج دیدگاه‌های‌شان بیش‌از حد از قدرت‌شان استفاده می‌کنند. کارمندان با خودشان فکر می‌کنند”چرا برای ایده‌های جدید ریسک کنم، در حالی‌که دیدگاه‌های رییس‌ام از قبل تثبیت‌شده است؟”

بهترین رهبرها زمان قابل توجهی را صرف گوش کردن می‌کنند. مشکلاتی و چالش‌هایی را مطرح می‌کنند، سپس برای این‌که از راه‌حل‌های پیشنهادی همه‌ی تیم فهرستی تهیه کنند سوال می‌پرسند. آنها از نوآوری و ابتکار قدردانی می‌کنند، و همه‌ی اعضای گروه را به آن تشویق می‌کنند.

والش، مربی فوتبال، همه‌ی سعی‌اش را کرد که انرژی و روحیه‌ی اولیه را نه‌تنها توسط کمک‌مربی‌های‌اش، بلکه توسط خود بازیکن‌ها القا کند. او این کار را قبل از بازی، در هنگام بازی، و بعد از آن هنگام تماشای فیلم بازی انجام می‌داد. این رویکرد که گروهی‌تر بود، احتمالا با بهترین عملکرد این مربی در تیم چهل‌و‌نهی‌های سانفرانسیسکو ارتباط دارد: ۶ عنوان راه‌یابی به رده‌بندی، ۳ عنوان قهرمانی ان‌اف‌سی، و ۳ برد در مسابقات سوپر بول.

۵. مداومت داشته‌باشید.

چه‌کسی از رئیس راضی خواهدبود که امروز یک کار می‌کند و فردا یک کار دیگر؟ وقتی معیارها همیشه در حال تغییرهای غیرقابل پیش‌بینی است و هیچ‌وقت نمی‌دانید انتظار چه‌چیزی را داشته‌باشید یا چگونه پیش‌رفت کنید، احساس انگیزه کردن دشوار خواهدبود. بنابراین در سبک مدیریت، دیدگاه، انتظارات، بازخورد و پذیرش ایده‌های جدید مداومت داشته‌باشید. اگر تغییر ضروری است، آن را با آغوش باز و به سرعت بپذیرید.

کایل کریگ، کسی که در دهه‌ی ۱۹۸۰ با نورمن برینکر مدیر رستوران برگر کینگ کار می‌کرد، فروتنی مداوم رییس‌اش را به یاد می‌آورد و می‌گوید: “او هرگز از اعتراف به اشتباهات و شکست‌های‌اش سر بازنمی‌زد، این باعث می‌شد آدم‌های اطراف‌اش احساس آرامش کنند. در عین حال، بیل والش به‌طور مداوم بااعتماد به‌نفس ظاهر می‌شد. آن‌طور که دوایت کلارک، دریافت‌کننده‌ی پاس دور چهل‌ونهی‌ها اظهار می‌کند: “فقط یک نگرش وجود داشت. او تقریبا با غرور گام برمی‌داشت، از خودراضی نبود، فقط اعتماد به‌نفس داشت.” این ابررییس‌ها رویکرد‌های بسیار متفاوتی داشتند، اما با این حال هر دو خیلی خوب عمل کردند چون مداومت داشتند.

هر رفتاری که یک رییس در پیش بگیرد، تضمین‌کننده‌ی رضایت کارمندان نیست، اما مدیرانی که این ۵ شیوه‌ی کلیدی را دنبال کنند پی‌خواهند برد به بهبود سلامت، تعهد، و بهره‌وری هر تیمی کمک می‌کنند. ویژگی مشترک مدیران موفق توجه است. به کارمندان‌تان به عنوان یک فرد توجه کافی بکنید. کمی وقت اضافه صرف کنید تا اعتماد به‌نفس‌شان را بسازید و یک دیدگاه بسازید؛ بازخورد مداوم، رو به رشد و با کیفیت بدهید؛ و به ایده‌های‌شان گوش کنید. و مطمئن شوید پیام‌های خودتان مداوم هستند. آیا کرا سختی است؟ بله. ولی ارزش این سختی را دارد.

 

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

نویسنده :سیدنی فینکلشتاین

منبع: آنترپرنر

موضوع محوری:

ویژگی یک رئیس عالی

 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی