کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نکته مهم درباره عینک مخصوص کامپیوتر که همه باید بدانند

هنگامی که به مدت نسبتا طولانی با کامپیوتر کار می‌کنید، معمولا دچار خستگی چشم، تاری دید، قرمزی چشم، و سایر علائم سندرم بینایی کامپیوتر (CVS) می‌شوید. زیرا فشاری که بر اثر استفاده از کامپیوتر بر دستگاه بینایی وارد می‌شود، با فشار ناشی از سایر فعالیت‌ها متفاوت است. در این موقع عینک های آنتی رفلکس یا همان عینک های مخصوص کامپیوتر همیشه به داد شما میرسند! در ادامه ۵ نکته مهم درباره عینک مخصوص کامپیوتر که همه باید بدانند آمده است.

عینک مخصوص کامپیوتر

اگر کم‌تر از ۴۰ سال دارید، خستگی چشم یا تاری دید در حین کار با کامپیوتر ممکن است بر اثر عدم توانایی چشم‌های‌تان در حفظ تمرکز دقیق بر صفحه نمایش یا به خاطر مشکل چشم‌ها در تغییر مکرر تمرکز بر صفحه کلید و صفحه نمایش به مدت طولانی ایجاد شود. این مشکلات تمرکزی (تطبیقی) معمولا باعث ایجاد سندرم بینایی کامپیوتر (CVS) می‌شوند.

چنان‌چه بیش‌تر از ۴۰ سال دارید، این مشکل ممکن است بر اثر بروز پیر چشمی ایجاد شود – پیر چشمی به کاهش طبیعی توانایی تمرکز بینایی بر اجسام نزدیک بر اثر افزایش سن گفته می‌شود. این وضعیت نیز می‌تواند به بروز علائم سندرم بینایی کامپیوتر منجر شود.

در این شرایط، چه کار می‌توان کرد؟ آدم‌هایی که به تازگی به این مشکل دچار شده‌اند، باید تحت معاینه‌ی جامع بینایی قرار بگیرند تا احتمال ابتلا به مشکلات و بیماری‌های چشمی در آن‌ها به طور کامل رد شود، و سپس باید شماره‌ی چشم‌شان نیز تعیین شود. مطالعات نشان داده‌اند، حتی مقدار ناچیزی اختلاف نمره‌ی عینک با شماره‌ی چشم می‌تواند به بروز مشکلات بینایی ناشی از کار با کامپیوتر منجر شود.

اگر به تازگی عینک‌تان را عوض کرده‌اید – یعنی شماره‌ی چشم‌تان با نمره‌ی عینک کاملا منطبق است – یا طبق تشخیص چشم پزشک نیازی به استفاده از عینک نداشته باشید، و هم‌چنان هنگام استفاده از کامپیوتر دچار ناراحتی چشم می‌شوید، توصیه می‌شود از عینک مخصوص کامپیوتر استفاده کنید. این عینک‌های مخصوص به گونه‌ای طراحی شده‌اند که باعث کاهش خستگی چشم می‌شوند و هنگام استفاده از کامپیوتر راحت‌ترین وضعیت را برای بینایی‌تان فراهم می‌کنند.

۱. چرا باید از عینک‌های مخصوص کامپیوتر استفاده کرد؟

عینک مخصوص کامپیوتر از برخی جهات با عینک‌ معمولی یا عینک‌ مطالعه تفاوت دارد؛ این عینک به گونه‌ای ساخته می‌شود که هنگام استفاده از صفحه نمایش کامپیوتر بینایی‌تان را در بهترین وضعیت قرار دهد.

این عینک‌ها دارای یکی از جدیدترین عدسی‌هایی هستند که برای بهبود وضعیت بینایی و راحتی چشم در هنگام استفاده از دستگاه‌های دیجیتالی طراحی شده‌اند. به گفته‌ی سازندگان این عینک، عدسی‌های مخصوص آن دست‌کم ۲۰ درصد از نور آبی را فیلتر می‌کنند؛ ولی برخلاف سایر فیلترهای نور آبی، تصاویر را رنگی نشان نمی‌دهند و بسیار شفاف هستند.

صفحه نمایش کامپیوترها معمولا در فاصله‌ی ۵۰ الی ۶۵ سانتی‌متری از چشم کاربران قرار می‌گیرند. این فاصله به عنوان ناحیه‌ی متوسط بینایی در نظر گرفته می‌شود – یعنی نزدیک‌تر از حالت دوربینی در هنگام رانندگی، ولی دورتر از حالت نزدیک‌بینی در هنگام مطالعه.

پزشکان برای کودکان و نوجوانانی که باید از عینک‌های طبی استفاده کنند، معمولا عدسی‌های تک دید تجویز می‌کنند. این عدسی‌ها نزدیک‌بینی، دوربینی و / یا آستیگماتیسم را در افراد اصلاح می‌کنند؛ و پس از استفاده از این عینک‌ها، شکل عدسی داخل چشم به طور خودکار به گونه‌ای تنظیم می‌شود که قدرت بزرگ‌نمایی اضافه‌ی مورد نیاز برای کار با کامپیوتر و دید نزدیک را فراهم کند.

هنگامی که بینایی نزدیک افراد ۴۰ سال به بالا، در اثر پیر چشمی، شفافیت خود را از دست می‌دهد، کاهش قدرت تمرکز طبیعی ناشی از افزایش سن بر توانایی افراد برای مطالعه، و مشاهده‌ی صفحه نمایش گوشی همراه یا کامپیوتر تاثیر می‌گذارد و باعث می‌شود این افراد نتوانند به راحتی و با شفافیت به مطالعه و کار با کامپیوتر بپردازند. عدسی‌های دو دید یا دو کانونی می‌توانند به حل مشکل نزدیک‌بینی و دوربینی کمک کنند، ولی مشکل بینایی متوسط (آن‌چه برای استفاده از کامپیوتر و مشاهده‌ی صفحه‌ی نمایش گوشی همراه مورد نیاز است) معمولا به وسیله‌ی این عینک‌ها حل نمی‌شود. هم‌چنین، عدسی‌های سه دید یا تدریجی، با این‌که تا حدودی می‌توانند به حل مشکل بینایی متوسط کمک کنند، غالبا به اندازه‌ی کافی بزرگ نیستند که بتوانند ناحیه‌ی متوسط را برای استفاده‌ی راحت و کامل از کامپیوتر پوشش دهند.

بسیاری از کاربران کامپیوتر بدون استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر معمولا در طولانی مدت دچار تاری دید، خستگی چشم، و سردرد – علائم شاخص سندرم بینایی کامپیوتر می‌شوند. بدتر آن‌که، بسیاری از آدم‌ها برای جبران تاری دید خود در هنگام استفاده از کامپیوتر به سمت جلو خم می‌شوند، یا سرشان را به گونه‌ای کج می‌کنند که بتوانند از زیر عینک‌شان بتوانند به صفحه نمایش نگاه کنند. هر دوی این کارها می‌توانند به گردن درد، شانه درد، و کمر درد منجر شوند.

با این‌که گاهی اوقات به این عینک‌ها “‌عینک مطالعه‌ی کامپیوتر‌”‌ گفته می‌شود، بهتر است این گونه عینک‌ها را “‌عینک کامپیوتر‌”‌ یا “‌عینک مخصوص کامپیوتر‌”‌ بنامیم تا آن را از عینک‌ها معمولی مطالعه تفکیک کنیم.

عموما، عینک مخصوص کامپیوتر به اندازه‌ی ۶۰ درصد عینک‌ مطالعه قدرت بزرگ‌نمایی دارد. ولی بزرگ‌نمایی مطلوب به فاصله‌ای بستگی دارد که کاربر ترجیح می‌دهد از صفحه نمایش کامپیوتر داشته باشد یا به این‌که چه‌قدر تمایل داشته باشد دستگاه دیجیتال را به خود نزدیک کند.

هم‌چنین، عینک مخصوص کامپیوتر باید دقیقا بتواند هر گونه آستیگماتیسم را اصلاح کند، و هنگامی که از این عینک در فاصله‌ی مطلوب از صفحه نمایش استفاده می‌کنید، باید با دقت به این نکته توجه کنید که مرکز بینایی هر عدس مستقیما در مقابل مردمک چشم‌تان قرار داشته باشد.

به همین دلایل، عینک مخصوص کامپیوتر باید بر اساس نیازهای فردی‌تان تهیه شود. استفاده‌ی سر خود از یک عینک مطالعه‌ی ضعیف برای کار کردن با کامپیوتر و مشاهده‌ی صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی معمولا نمی‌تواند به طور دقیق وضعیت بینایی‌تان را آن‌ طور که برای وضوح و راحتی پایدار چشم‌های‌تان لازم است، فراهم کند.

عینک مخصوص کامپیوتر دارای عدسی‌هایی با قدرت بهینه است که نور صفحه نمایش کامپیوتر را به گونه‌ای به چشم‌های‌تان می‌رسانند که بتوانید بدون نیاز به تلاش زیاد برای تمرکز یا قرار گرفتن در وضعیت بدنی ناسالم، به خوبی و با وضوح مطلوب با کامپیوتر کار کنید. هم‌چنین، پژوهش‌های دانشگاه نشان داده‌اند، عینک مخصوص کامپیوتر به اندازه‌ی قابل توجهی می‌تواند بهره‌وری‌تان را بالا ببرد.

۲. عینک محافظ در برابر وسایل دیجیتال در عصر دیجیتال

حدود ۷۰ درصد از بزرگسالان آمریکایی به دلیل استفاده‌ی طولانی مدت از دستگاه‌های الکترونیکی به برخی اشکال خستگی چشم دیجیتال مبتلا هستند. برای مبارزه با همین معضل، عدسی‌های محافظ در برابر وسایل دیجیتال به بازار عرضه شده‌اند که می‌توانند برای کاهش تابش خیره کننده و فیلتر کردن نور آبی ناشی از صفحه‌ نمایش‌های دیجیتالی و هم‌چنین نور مصنوعی یک سپر دفاعی ایجاد کند.

ما در دنیای دیجیتال زندگی می‌کنیم و طول مدت استفاده از صفحه نمایش دستگاه‌های دیجیتالی در زندگی روزمره‌مان به سرعت در حال افزایش است. استفاده‌ی طولانی مدت از دستگاه‌های دیجیتال، از قبیل کامپیوتر، تبلت، و گوشی‌های همراه، شما را بیش‌تر در معرض نور مضر آبی قرار می‌دهد؛ این وضعیت می‌تواند به خستگی چشم، تاری دید، سردرد، و مشکلات خواب منجر شود. با استراحت دادن چشم در فواصل معین و استفاده از عینک مخصوص کامپیوتر، از چشم‌های‌تان در برابر نور آبی محافظت کنید.

۳. طراحی عدسی برای عینک مخصوص کامپیوتر

بسیاری از عدسی‌ها با طراحی خاص برای استفاده به عنوان عدسی عینک مخصوص کامپیوتر مناسب هستند. از آن‌جا که این عدسی‌ها به طور خاص برای استفاده از کامپیوتر طراحی شده‌اند، برای رانندگی یا استفاده‌ی عمومی مناسب نیستند.

ساده‌ترین عینک مخصوص کامپیوتر دارای عدسی تک دید با قدرت اصلاح شده است که مطلوب‌ترین و راحت‌ترین وضعیت بینایی را هنگام مشاهده‌ی صفحه نمایش کامپیوتر در اختیار کاربر قرار می‌دهد. قدرت اصلاح شده‌ی این عدسی میزان فشار وارده را بر روی چشم جهت حفظ تمرکز لازم برای مشاهده‌ی تصاویر در فاصله‌ی میان چشم کاربر تا صفحه نمایش کامپیوتر کاهش می‌دهد و میدان دید گسترده‌ای را در اختیار کاربر می‌گذارد.

عینک مخصوص کامپیوتر تک دید خطر ابتلا به خستگی چشم، تاری دید، و ایجاد وضعیت‌های نامناسب بدنی را که می‌توانند به گردن درد و کمر درد منجر شوند، کاهش می‌دهد؛ هم‌چنین، کاربران پیر و جوان می‌توانند به راحتی از این عینک استفاده کنند.

یکی دیگر از طرح‌های محبوب عدسی برای عینک مخصوص کامپیوتر عدسی‌های تدریجی حرفه‌ای هستند – عدسی‌های چند دید یا چند کانونی بدون خط که مشکلات بینایی نزدیک، متوسط، و تا حدودی، دور را اصلاح می‌کنند.

عدسی‌های تدریجی حرفه‌ای در مقایسه با عدسی‌های تدریجی معمولی دارای ناحیه‌ی متوسط بزرگ‌تری هستند تا بتوانند دید راحت‌تری را برای کاربر فراهم کنند. ولی این گونه عدسی‌ها، فضای کم‌تری را برای دید در فواصل دور در خود جای داده‌اند؛ از این رو، استفاده از این عدسی‌ها برای رانندگی یا انجام سایر کارهایی که دید در فاصله‌ی زیاد از اهمیت بالایی برخوردار است، توصیه نمی‌شود.

از جمله عدسی‌های دیگری که برای ساخت عینک مخصوص کامپیوتر کاربرد دارند، می‌توان به عدسی‌های دو دید و سه دید حرفه‌ای اشاره کرد. این عدسی‌های چند کانون خط‌دار در مقایسه با عدسی‌های دو دید و سه دید معمولی، ناحیه‌ی وسیع‌تری از بینایی متوسط و نزدیک را پوشش می‌دهند، و کاربر می‌تواند موقعیت نواحی متوسط و نزدیک را بر اساس فاصله‌ی چشم خود تا صفحه نمایش کامپیوتر تنظیم کند.

متخصص چشم پزشک یا بینایی سنجی می‌تواند در انتخاب عدسی‌هایی که منطبق با نیازهای خاص شما برای استفاده از کامپیوتر باشند، کمک‌تان کند.

۴. پوشش‌ها و رنگ‌های عدسی

عدسی‌های عینک مخصوص کامپیوتر، برای ایجاد حداکثر راحتی در مشاهده‌ی تصاویر، باید دارای پوشش ضد بازتاب باشند. پوشش ضد بازتاب (AR) که گاهی اوقات به آن درمان ضد تابش خیره کننده گفته می‌شود، بازتاب‌های نور را از سطوح جلو و پشت عدسی حذف می‌کند؛ این بازتاب‌ها می‌توانند باعث خستگی چشم شوند.

هم‌چنین، عینک‌های مخصوص کامپیوتر با عدسی‌های فتوکرومیک می‌توانند از چشم‌های‌تان در برابر نور آبی مرئی با انرژی بالا که از صفحه نمایش کامپیوتر و دستگاه‌های دیجیتال ساطع می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند خطرناک باشد، محافظت کنند؛ به علاوه، این عدسی به طور خودکار زیر نور آفتاب تیره می‌شود.

هم‌چنین، چشم پزشک ممکن است جهت کاهش خیرگی ناشی از نور شدید و بهبود تمایز رنگ‌ها توصیه کند رنگ ملایمی به عینک مخصوص کامپیوتر اضافه کنید.

برای آگاهی بیش‌تر از پوشش رنگی و ضد بازتاب عینک مخصوص کامپیوتر با یک متخصص چشم پزشک مشورت کنید.

۵. نحوه‌ی تهیه‌ی عینک مخصوص کامپیوتر

در برابر وسوسه‌ی خیر عینک‌های مطالعه‌ی آماده به عنوان عینک مخصوص کامپیوتر مقاومت کنید.

زیرا اگر می‌خواهید از مزایای این قبیل عینک‌ها به طور کامل بهره‌مند شوید، باید از عینک‌هایی استفاده کنید که به طور دقیق منطبق با چشم شما تجویز شده باشند؛ بهترین روش برای تهیه‌ی این عینک، مراجعه نزد یک متخصص چشم پزشک است.

پیش از رفتن نزد یک چشم پزشک، بررسی کنید معمولا فاصله‌ی مطلوب‌تان از صفحه نمایش کامپیوتر چه‌قدر است. فاصله‌ی میان تیغه‌ی بینی‌تان را تا سطح صفحه نمایش کامپیوتر اندازه‌گیری کنید.

این عدد را در هنگام معاینه‌ی چشم به پزشک‌تان بگویید تا وی بتوانید با استفاده از این اطلاعات مناسب‌ترین عدسی برای عینک مخصوص کامپیوترتان تجویز کند.

هم‌چنین، بهتر است اطلاعاتی نیز در مورد فواید ارگونومی در استفاده از کامپیوتر به دست بیاورید تا بتوانید فضای کاری راحت و سالمی برای خود ایجاد کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- امیر رضا مصطفایی

منبع: allaboutvision

۵ نکته مهم درباره عینک مخصوص کامپیوتر که همه باید بدانند


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی