کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

ذهن خوانی: ۵ ترفند روانشناسی اثبات شده برای خواندن ذهن دیگران

ذهن خوانی را همه دوست دارند در این نوشتار درباره ذهن خوانی به کمک ۵ ترفند روانشناسی بحث می شود.

خطاهای زیادی وجود دارد که هنگام قضاوت دیگران از ما سر می‌زند. تا به حال به این فکر کرده‌اید که کدام یک از خطاهای رایج را هنگام قضاوت کردن دیگران مرتکب می‌شوید؟ شناسایی اشتباهات‌تان به شما در ذهن خوانی بسیار کمک می‌کند و باعث می‌شود ذهن دیگران را بسیار دقیق‌تر از آنچه فکرش را بکنید بخوانید . با بازده همراه باشید و از این ۵ ترفند فوق‌العاده‌ی روانشناسی باخبر شوید.

19496215433_96717f25db_k

۱. چه چیزی مسبب رفتار دیگران است؟ موقعیت‌ها یا شخصیت فرد؟

وقتی لحظات کوتاهی از رفتار یک فرد را می‌بینیم، اغلب عجولانه نتیجه می‌گیریم که او در حال عمل کردن بر اساس شخصیت‌اش است. بالعکس، وقتی به رفتار خودمان فکر می‌کنیم غالبا به دلایل موقعیتی می‌اندیشیم.

jp56498561g (1)

برای مثال، می‌دانید وقتی خسته یا مضطرب هستید غیردوستانه رفتار می‌کنید. با این حال، وقتی کسی که تازه ملاقات کرده‌اید این‌گونه رفتار می‌کند، ممکن است تصور کنید به خاطر آن است که آدم پَستی است.

چگونه از این اشتباه دوری کنید: زمانی‌که سایر آدم‌ها را ارزیابی می‌کنید، به خودتان یادآوری کنید که هم به دلایل موقعیتی و هم به دلایل شخصیتی فکر کنید.

مطلب مرتبط : علم به شما می‌گوید چطور ذهن دیگران را بخوانید

۲. جهت‌گیری تاییدی

همین که ایده‌هایی را درباره‌ی شخصی شکل دادیم، معمولا همه‌چیز را از فیلتر این افکار از پیش‌ساخته می‌بینیم. برای مثال، به محض آن‌که مصمم شدید دوست‌پسر جدید خواهرتان خودخواه است، متوجه رفتارهایی می‌شوید که با این دیدگاه تطابق دارند، اما کمتر احتمال دارد به کارهایی که انجام می‌دهد و با خودخواه بودن مطابقت ندارند، توجه کنید.

برداشت‌های اولیه‌ی ما از یک شخص اغلب دقیق هستند، اما مصون از خطا نیستند، بنابراین حائز اهمیت است که بازبینی قضاوت‌های اولیه‌تان را براساس تعاملات بیش‌تر با آن فرد در نظر داشته باشید.

چگونه از این اشتباه دوری کنید: فعالانه به دنبال شواهد و مثال‌هایی باشید که با فرضیات‌تان تناقض دارند. در روان‌شناسی به این کار “شواهد مبطل” می‌گویند.

مطلب مرتبط: تقویت کردن ذهن: ۱۷ کار روزانه که ذهن شما را تقویت می کند

jpg56498656 (1)

۳. آیا در حال گرفتار شدن در جهت‌گیری شباهت یا جذابیت هستید؟

وقتی‌ دیگران از نظر فیزیکی جذاب باشند آدم‌ها تمایل دارند آنها را مثبت‌تر قضاوت کنند. هم‌چنین تمایل داریم آدم‌هایی را که بیش‌تر به ما شباهت دارند، مساعدتر از کسانی که متفوت به نظر می‌رسند قضاوت کنیم.

از خودتان بپرسید آیا کسی را بر اساس جذابیت فیزیکی، یا میزان اشتراکاتی که با آن فرد دارید (از جمله سابقه‌ یا نشانه‌های ظاهری خرده فرهنگی مشترک، مانند داشتن ریش یا خالکوبی در مقابل محافظه‌کار و غیرمدگرا بودن) مثبت‌تر یا منفی‌تر قضاوت می‌کنید.

چگونه از این اشتباه دوری کنید: در موقعیت‌های مهم به دنبال این جهت‌گیری باشید. برای مثال، اگر کسی را برای کار استخدام می‌کنید، یا وقتی به موقعیت جدیدی وارد می‌شوید و ممکن است جذب آدم‌هایی شوید که ظاهرا شبیه شما هستند.

مطلب مرتبط : ۱۲ مهارت ذهنی برای خبره شدن در هر موضوع دشوار

۴. آیا قضاوت‌های شما تحت تاثیر گذشته ی نزدیک یا دور قرار دارد؟

اگر اخیرا تجربه‌ی بدی با یک متصدی “بی‌مصرف ” خدمات مشتریان داشته‌اید، بیش‌تر احتمال دارد تصور کنید متصدی خدمات مشتریان بعدی که با آن سروکار خواهید داشت نیز، همان قدر بی‌مصرف باشد.

به همین ترتیب برخی از آدم‌هایی که بر سر راه‌مان قرار می‌گیرند ما را به یاد کسی در گذشته‌مان می‌اندازند و این امر می‌تواند قضاوت‌هایمان را از آن فرد جدید تحت تاثیر قرار دهد. برای مثال با کسی سر قرار می‌روید که در برخی از انواع ویژگی‌های فیزیکی یا رفتاری با یکی از والدین‌تان اشتراک دارد. یا در دوران ابتدایی از پسری به نام ترور متنفر بوده‌اید و حالا برایتان سخت است شخصی به نام ترور را دوست بدارید.

چگونه از این اشتباه دوری کنید: به زمانی که واکنش‌هایتان به محرک به نظر زیاده از حد می‌رسد، یا زمانی‌که خودتان را در حال ورود به موقعیتی با نگرش دفاعی یا منفی می‌بینید توجه کنید. از خودتان بپرسید آیا از گذشته‌ی اخیر یا دور، باری عاطفی را به دوش می‌کشید که ممکن است بر عواطف‌تان اثر بگذارد.

jpg 65496856(1)

۵. شباهت فرضی

به طور کلی، تمایل داریم فرض کنیم سایر آد‌م‌ها مانند ما فکر می‌کنند و اولویت‌های مشابهی دارند. برای مثال، اگر عاشق گذراندن تعطیلات در ساحل هستید، احتمالا فرض می‌کنید هر کس دیگری چنین است.

اگر فکر می‌کنید تمرین‌های تیم‌سازی وقت تلف کردن هستند، احتمالا فکر می‌کنید بیش‌تر آدم‌های دیگر هم همین نظر را دارند. اگر برای مولد بودن به دفتر کاری تمیز نیاز دارید، احتمالا فکر می‌کنید هر کس دیگری چنین است.

چگونه از این اشتباه دوری کنید: عادت کنید به تنوع اولویت‌ها و انتظارات آدم‌ها توجه کنید. به آدم‌ها فرصت دهید اگر محدوده‌ی آسایش‌شان با محدوده‌ی آسایش شما مطابقت ندارد شما را مطلع سازند.

برای مثال وقتی مکانی را برای صرف ناهار پیشنهاد می‌کنید، به جای آن‌که فقط بگویید، ” غذای تایلندی دوست داری؟ ” انتخاب بین غذای تایلندی و چیز دیگری را پیشنهاد دهید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_اسما حسنی

منبع: بیزنس اینسایدر

ذهن خوانی: ۵ ترفند روانشناسی اثبات شده برای خواندن ذهن دیگران

 ذهن خوانی

خواندن ذهن دیگران


برچسب ها

بازده

  1. کیوان گفت:

    خیلی جالب بود ، تشکر بازده .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی