کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ نشانه‌ سنگ کلیه که باید بشناسید

۵ نشانه‌ سنگ کلیه که باید بشناسید

در این نوشتار در باره ۵ نشانه سنگ کلیه بحث می شود که شما لازم است بدانید.

سنگ کلیه،‌ رایج‌ترین اختلال مجاری ادراری  است. سنگ های کلیه مواد معدنی کریستالی سخت هستند که وقتی ادرار بیش از حد غلیظ می‌شود، در کلیه تشکیل می‌شوند. اندازه و شکل سنگ کلیه می‌تواند بسیار متفاوت باشد و اغلب برای افراد ۲۰-۴۰ ساله رخ می‌دهد.

سنگ کلیه

 

عملکرد اصلی کلیه از بین بردن سموم موجود در خون و دفع آب اضافی و مواد زائد از طریق ادرار است. ادرار از هر یک از کلیه‌ها به مثانه می‌رود و بعد از طریق مجرای ادرار از بدن خارج می‌شود. معمولا سموم به صورت محلول هستند اما گاهی بلورهای ریزی تشکیل می‌دهند که می‌توانند تشکیل توده بدهند و تبدیل به سنگ کلیه شوند.

مطلب مرتبط : ۱۵ عادت خطرناک که به کلیه آسیب می زند

سنگ‌های کوچک معمولا بدون هیچ علامتی با ادرار دفع می‌شود، اما ممکن است سنگ‌های بزرگ مجرای ادرار را مسدود کنند و سبب علائم شدید شوند. این معمولا زمانی رخ می‌دهد که سنگ در لوله‌ی متصل‌کننده‌ی مثانه به کلیه‌ها، که حالب نامیده می‌شود، گیر می‌کند. اندازه‌ی سنگ تعیین‌کننده‌ی شدت درد نیست. در این نوشتار ۵ نشانه‌ سنگ کلیه آمده‌است:

  • درد کلیه‌ها

وقتی سنگ در کلیه گیر می‌کند می‌توانند سبب درد در طرف درگیر بدن شود. ممکن است درد شدید ناگهانی را تجربه کنید که به صورت موجی تشدید می‌شود. هم‌چنین می‌تواند سبب درد پشت، پهلو، کشاله‌ی ران، و اندام‌های تناسلی شود. این درد به قدری شدید است که آدم‌ها آن را بدترین درد زندگی‌شان می‌دانند.

  • قولنج کلیوی

این درد می‌تواند شروع شود و قطع شود یا یک‌نواخت باقی بماند. قولنج کلیوی ناشی از حرکت سنگ درون کلیه است، ممکن است عرق کنید یا از شدت درد احساس تهوع کنید. تغییر حالت بدن درد را تسکین نمی‌دهد.

مطلب مرتبط : ۷ روش برای پیشگیری از سنگ کلیه

  • خون در ادرار

اگر شاهد خون در ادرار به همراه درد شکم بودید، این نشانه‌ی سنگ کلیه است. ساییده شدن سنگ به دیواره‌ی حالب می‌تواند سبب خون ریزی شود، که باعث قرمز یا صورتی شدن ادرار می‌شود.

  • عفونت

افرادی که سنگ کلیه دارند اغلب دچار عفونت مجاری ادراری به همراه تب و درد در هنگام ادرار هستند.

  • زمانبندی درد

اگر مطمئن نیستید که علائم سنگ کلیه را دارید یا نه، زمان درد را ثبت کنید. اغلب اوقات درد ناشی از سنگ کلیه صبح شروع می‌شود، چون معمولا ساعات زیادی را بدون ادرار کردن سپری کرده‌اید.

مطلب مرتبط : ۱۵ عامل ابتلا به سنگ کلیه که عجیب هستند

نشانه‌های ابتدایی سنگ کلیه

  • ادرار مکرر و دردناک- این شایع‌ترین و یکی از نشانه‌های ابتدایی سنگ کلیه است. احساس می‌کنید فورا باید ادرار کنید، حتی اگر مایعات مصرف نکرده‌باشید، و هنگامی که ادرار می‌کنید مقدار آن خیلی کم است.
  • حالت تهوع و استفراغ- این‌ها نشانه‌های ابتدایی سنگ کلیه است. علت‌اش این است که وقتی کلیه‌ها به خوبی کار نمی‌کنند تنها راه بدن برای دفع مواد زائد، از طریق استفراغ است.
  • بوی تند ادرار- رنگ ادرار تغییر می‌کند و بوی آن تند می‌شود و به خاطر وجود مواد شیمایی اضافی و سموم تیره می‌شود.
  • ناتوانی در نشستن- اگر سنگ بزرگ باشد می‌تواند نشستن یا دراز کشیدن را دشوار کند، چون در قسمت درگیر سنگ فشار زیادی ایجاد می‌کند. ممکن است در حالت ایستاده کمی تسکین بیابید.

در صورت مشاهده‌ی هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید.


 ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:positivemed

۵ نشانه‌ سنگ کلیه که باید بشناسید


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی