کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ مشکل خواب که کسی درباره‌ی آن صحبت نمی‌کند

 

تا به حال درباره‌ی مسایل بسیاری پیرامون خواب با شما سخن گفته‌ایم در این نوشتار از ۵ مشکل خواب با شما سخن می‌گوییم که به احتمال زیاد تا به حال هیچکس حتی فرد بسیار نزدیک به شما هم بهتان نگفته است.

خواب مشکلات

شما شب برای خوابیدن آماده می‌شوید، مانند یک نوزاد هنوز نمی‌توانید آخرین باری را که بعد از بیدار شدن از خواب نیرویی تازه کردید، به خاطر بیاورید. ممکن است آن‌قدرها هم عجیب به نظر نرسد: دکتر میر کریگر استاد داشنکده پزشکی یل می‌گوید، ” مردم تمایل دارند فرض کنند به دلیل این‌که زندگی‌های مدرن ما خیلی پرتکاپو هستند، کسی احساس آرامش نمی‌کند. “. اما واقعیت این است، شما ممکن است اختلال در خواب داشته باشید و حتی متوجه آن نشوید. مشکلات فراوانی وجود دارند که می‌توانند خواب با کیفیت را از چنگ‌تان دربیاورند و شما را هنگام صبح خسته‌تر از زمانی بکند که به رختخواب رفته بودید. درشروع امشب، پی ببرید در خواب چه اتفاقی می‌تواند بیفتد و چگونه خوابی داشته باشید که نیروی‌تان را تازه کند.

مشکل خواب شماره‌ی ۱: شمار با صدای بلند خر و پف می‌کنید

خرناس کشیدن با صدای بلند یعنی این‌که ماهیچه‌‌ی زبان لق‌شده وگلوی‌تان، راه جریان هوا را تنگ می‌کند، شاید به دلیل شکل نرم‌کام هر وزن اضافی که دارید.

گرچه اگر نفس کم بیارید احتمالا از خواب بیدار می‌شوید، ولی ممکن است این زمان آن‌قدر طولانی نباشد که یادتان بماند. بعضی از مردم بارها یا حتی صدها بار شب‌ّها از خواب بیدار می‌شوند- طبق مطالعه‌ی جدید در ژورنال تحقیقات استخوان و مواد معدنی، این اختلالی است به نام وقفه‌ی تنفسی در خواب که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، سکته‌ی مغزی و شاید پوکی استخوان را افزایش می‌دهد. دکتر صفوان بدر رییس بخش ریه، مراقبت‌ّهای ویژه و طب خواب در دانشکده پزشکی دانشگاه ایالتی وین در دیترویت می‌گوید: “آن بیدار شدن‌های مکرر به اندازه‌ای که کسی شما را هر دو دقیقه یکبار در تمام شب نیشگون می‌گیرد، رنج‌آور است”

کمک‌کننده‌ی خواب: اگر شما بعد از بیدار شدن از خواب احساس شادابی و سرحالی نمی‌کنید، برای چک کردن وقفه‌ی تنفسی در خواب (آپنه خوابی) به یک متخصص مراجعه کنید(۳ تا ۹ درصد از زنان بین ۳۰ تا ۷۰ سال مبتلا به این بیماری هستند). اگر شما دچار این وضعیت شدید، داروی سی پی‌ای پی (فشار مثبت مداوم راه هوایی) و ماسک می‌توانند با باز نگه داشتن گلو با جریان ثابت هوا، کمک کنند.

برای کم کردن خروپف‌تان، به پشت‌تان نچرخید- حالتی که مسدود شدن راه جریان هواییِ شما را محتمل‌تر می‌کند. دکتر راشل سالاس، دانشیار عصب شناسی دانشکده پزشکی دانشگاه جان هاپکینز این روش کوچک را توصیه می‌کند: یک توپ تنیس را به جیب گرم کن‌تان بدوزید و آن را برعکس بپوشید و روی تخت دراز بکشید.

مشکل خواب شماره ۲: شما دندان‌هایتان را به هم می‌فشارید

آیا شما با دردِ فک از خواب بیدار می‌شوید یا سر درد شدید می‌گیرید؟ اگر این‌طور باشد، شاید شما در طول شب دندا‌ن‌های‌تان را به هم فشار داده اید. تمام آن فشردن‌ها می‌تواند طوری درد ایجاد کند که خواب شما را مختل کند ( نیازیه گفتن نیست که مینای دندان شما را از بین می‌برد). متخصصان باور دارند که فشردن دندان‌ّها، که حدود ۱۶ درصد از ما این کار را می‌کنیم، با اضطراب در ارتباط است- هرچند ناهنجاری‌های دندانی و داروهای ضد افسردگی می‌توانند در این اختلال نقش داشته باشند.

کمک‌کننده‌ی خواب: یک دندان‌پزشک به اندازه‌ی قالب دهان و دندان‌تان محافظ دندان برای‌تان می‌گذارد. مایکل. الف تشویق می‌کند که اگر شما در حال ترک کردن این عادت هستید به دلیل این‌که مغلوب شدید و تحت فشار قرار گرفتید، یک روش سالم‌تر برای مدیریت استرس پیدا کنید. دکتر گراندنر، مربی روان‌پزشکی در دانشکده پزشکی پرلمان دانشگاه پنسیلوانیا افزود: “همچنین لازم است قبل از خواب زمان زیادی استراحت کرد.در نتیجه شما با آرامش به خواب می‌روید.”

مشکل خواب شماره ۳: ساعت بدن‌تان خاموش است

حتی تا نیمه‌های شب (قبل از صبح) حالت خواب آلودگی ندارید؟ سندروم فاز تاخیری خواب(DSPS) یک اصطلاح فنی برای این اختلال است که ۱۰ درصد افرادی را که برای بی‌خوابی‌شان دنبال کمک هستند، مبتلا می‌کند. این اختلال بی‌نظمی بیولوژیکی است که بدن شما را تا ساعت ۱۲ نیمه شب یا بعد از آن، از ساخت ملاتونین (هورمون خواب) باز می‌دارد. علامت اول که شما مبتلا به سندروم فاز تاخیری خواب هستید: شما از زمان مدرسه شب زنده دار هستید. این سندورم در میان نوجوانان رایج است و در مواقعی به دوران بزرگسالی می‌رسد. اگر شما برای دست کم ۷ ساعت خواب شبانه سخت تلاش نمی‌کنید، در معرض خطر فشار خون بالا و دیابت هستید. علاوه بر این، یک تحقیق جدید که در مجله درمان شناختی و پژوهش چاپ شده است، دریافت که افرادی که دیر می‌خوابند (در نتیجه کم‌تر می‌خوابند) به داشتن افکار منفی‌تر تمایل دارند.

کمک‌کننده‌ی خواب: با بهبود بهداشت خواب (عادت سالم خوابیدن) شروع کنید. مصرف کافئین را کاهش دهید. از تماشای برنامه‌های تلویزیونی که ۹۰ دقیقه قبل از وقت خواب شروع می‌شوند و نیز استفاده از فناوری اجتناب کنید. یک روال آرامش‌دهنده ایجاد کنید. و اول از همه در هنگام صبح کمی در معرض نور آفتاب قرار بگیرید تا به تنظیم مجدد ریتم ۲۴ ساعته بدن‌تان کمک کند. دکتر بدر می‌گوید: در ۸۰ درصد موارد، این راهبردها باعث می‌شود افراد زودتر به خواب بروند. اگر این راهبردها نتیجه‌ی مطلوب نداشته باشند، یک متخصص ممکن است ملاتونین مصنوعی تجویز کند به همراه نور درمانی با لامپ طبی که در هنگام صبح استفاده می‌شود.

مشکل خواب شماره ۴: در شب پاهای‌تان عصبی می‌شود

آن حس ناخوشایند- درست سندورم پای بی‌قرار نامیده می‌شود (RLS) یک نفر از ۱۰ نفر را دچار می‌کند و فرض می‌شود به اختلال عملکردی در روشی که مغز دوپامین انتقال‌دهنده‌ی عصبی را پردازش می‌کند، ارتباط داشته باشد. اما، در بعضی موارد، کمبود مواد مغذی عامل این اختلال است. دکتر کریگر می‌گوید: “در افرادی که میزان کمی آهن دارند، به نظر می‌آید بعضی قسمت‌ّهای مغز بیش از حد فعالیت می‌کنند که منجر می‌شود فرد بخواهد پاهای‌اش را حرکت دهد.”

کمک‌کننده‌ی خواب: بسته‌های یخ، بسته‌ای آب گرم، ماساژ، حمام- هر یک از این درمان‌ها ممکن است کمک کند. دکتر دیوید ان. نوبار، دانشیار روان پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز می‌گوید: “به نظر می‌رسد روش‌های مختلف برای افراد مختلف کارساز باشد.”

هم‌چنین، برای مصرف داروی آر ال اس، با متخصص اختلالات خواب صحبت کنید. مطمئن شوید که به نسخه‌های فعلی‌تان اشاره می‌کنید زیرا بعضی از داروها ( شامل داروهای ضد افسردگی) فعالیت دوپامین را کاهش می‌دهند. هم‌چنین میزان آهن‌تان را چک کنید. دکتر گاردنر توصیه می‌کند: “بعضی وقت‌ّها یک مکمل تنها درمان ضروری است.”

مشکل خواب شماره ۵: شما خوابگردی می‌کنید و حتی در هنگام خوردن خواب‌تان می‌برد

بنا به دلایلی که هنوز کاملاً درک نشده اند، خوابگردی تقریباً در شب اتفاق می‌افتد- غالباً از عمیق‌ترین مرحله‌ی خواب ( به نام امواج آهسته)- و هم‌چنان فرد در خانه پرسه می‌زند. این رفتار، که ممکن است بر بیش از ۴ درصد جمعیت تأثیر بگذارد، به نظر می‌رسد در خانواده شایع باشد و بیش‌تر احتمال دارد که با محرومیت از خواب اتفاق بیفتد. طبق گفته‌ی دکتر رابرت اس روزنبرگ، متخصص پوکی استخوان و نویسنده‌ی کتاب هر شب خوب بخوابید؛ هر روز احساس خوشایندی داشته باشید، دلیل دیگر: مصرف زولپیدم (یکی از محبوب‌ترین آرام‌بخش‌ها) است.

به علاوه، ۱ تا ۳ درصد از افرادی که حالتی مانند مرده متحرک (زامبی) را دارند به آشپزخانه حمله می‌کنند. این حالت که اختلال خوردن در خواب نامیده می‌شود، زنانی را دچار می‌کنند که رژیم می‌گیرند و گرسنه به رختخواب می‌روند.

کمک‌کننده‌ی خواب: بنزودیازپین‌ها ( آرام ‌بخش) می‌تواند بعضی وقت‌ها کمک کنند، و بنابراین به باعث بیش‌تر خوابیدن می‌شود. مادامی‌که ماجراهای شبانه‌تان مسئله‌ی خطر آفرین نداشته باشد ( مانند پختن کلوچه)، ممکن است به دارو نیاز نداشته باشید. روزنبرگ می‌گوید: “فقط مطمئن شوید که خانه‌تان را با تمیز کردن بهم ریختگی‌ّها و پنهان کردن اشیاء تیز، ایمن کردید.” اگر شما پرسه ‌زننده‌‌ی شب هنگام هستید، به همسران بگویید که روش ایده آل این است که شما را آرام به تختخواب برگرداند.”

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: مگان ربیت

منبع: هلث

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی