کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ عادت روزانه برای رشد مغز تان

جدول‌ها، جورچین‌ها و نرم‌افزارهای ورزش فکری را فراموش کنید. خوب است برای رشد مغز تان هر روز این تمرین‌ها و ورزش‌های فکری را انجام دهید.

brain.jpg

همه‌ی ما دیوانه‌وار دوست داریم که مغزمان اطلاعات را سریع‌تر پردازش کند و قدرت یادآوری حافظه‌مان بهتر باشد  و به رشد مغز خود کمک کنیم.

با این که ممکن است فکر کنید جدول‌ها، جورچین‌ها، جداول ریاضی مثل سودوکو، یا نرم‌افزارهای ورزش فکری مغزتان را به بهترین شکل حفظ می‌کند، دکتر جنیفر جونز، که یک روانشناس و کارشناس علم موفقیت است می‌گوید هیچ برهان و استدلال واقعی وجود ندارد که ثابت کند این‌ها می‌توانند تیزهوشی ذهن‌تان را بهبود بخشند. وی چند تمرین روزانه را توصیه می‌کند که می‌توانند حقیقتا مغز شما را رشد دهند.

عادت رشد مغز شماره ۱ : با طلوع خورشید بیدار شوید و مدتی نه چندان طولانی پس از غروب بخوابید.

به نظر جونز حرکت با ریتم شبانه‌روز بهترین راه بهبود قدرت مغزتان است. وقتی در چرخه‌ی خواب ما اختلال یا وقفه ایجاد می‌‌شود، توانایی مغزمان برای پردازش اطلاعات و مهار فشار و استرس سرکوب می‌شود. جونز می‌گوید:”توانایی‌های شناختی آن طور که باید به کار گرفته نمی‌شوند”.

عادت رشد مغز شماره ۲ : مکمل‌های روغن ماهی مصرف کنید.

جونز می‌گوید، روغن ماهی به پیش‌گیری از استرس کمک می‌کند. او می‌گوید:هروقت استرس داریم نیروهای شناختی و ذهنی ما مختل و  معلق می‌شوند”. جونز می‌گوید روغن ماهی به دندریت‌ها کمک می‌کند که رشد کنند. وی هم‌چنین می‌گوید”برای این که مغز ما بهترین کارکرد و وظیفه را انجام دهد ما نیاز به دندریت‌های بسیاری داریم”.

عادت رشد مغز شماره ۳: از منطقه‌ی امن خود بیرون بایستید

جونز می‌گوید مغز شما برای این‌که تازگی‌اش را حفظ کند باید رشد کند. بیرون رفتن از منطقه‌ی امن به معنای واقعی کلمه مغز شما را گسترش می‌دهد چون به دندریت‌ها اجازه می‌دهد مانند یک درخت تنومند با شاخه‌های ضخیم و محکم بشود و نه بوته‌های کوچک. برای مثال صحبت کردن بیش‌تر با دیگران در یک جلسه به اندازه‌ای کافی شما را وامی‌دارد از منطقه‌ی امن و آسایش خارج کند.

جونز می‌گوید تجربه‌های تازه‌ای که شما از انجام کارهای خارج از هنجارهایتان به دست می‌آورید همان چیزی است که به مغز شما کمک می‌کند تا رشد کند. جونز می‌افزاید: “ما به خودمان برچسب می‌زنیم و نقش‌های بسیار مشخصی را تعیین می‌کنیم، وقتی در این نقش‌ها هستیم ابدا رشد مغزی نداریم. هرچیزی که ما را واقعا راحت و آسوده بسازد ضرورتا و واقعا برای مغز ما خوب نیست”.

عادت رشد مغز شماره ۴ : کارهایی را انجام دهید که مغزتان را خسته و مصرف کند

اگر شما مثل من هستید و دریافته‌اید حل مسائل ریاضی ذهن‌تان را خسته و مصرف می‌کند، این دقیقا همان چیزی است که باید انجام دهید.

جونز می‌گوید”وقتی شما چیز جدیدی یاد می‌گیرید، و مغزتان احساس می‌کند می‌خواهد چرت بزند، آن وقت است که می‌دانید کاری را انجام می‌دهید که به لحاظ نورولوژی مغز رشد می‌کند، نه این که فقط قدرت خود را حفظ کند”.

brain10.jpg

عادت رشد مغز شماره ۵ : مدیتیشن علمی و تمرین‌های تمرکز ذهن را انجام دهید.

پژوهش‌های پرشماری وجود دارند که نشان می‌دهند مدیتیشن یا مراقبه ماده‌ی خاکستری مغزتان را افزایش می‌دهد.

جونز می‌گوید”اگر شما مدیتیشن انجام نمی‌دهید، مثل این است که هر روز غداهای هله هوله یا آت و اشغال می‌خورید”. اگرچه مدیتیشن به ذهن ناخودآگاه دسترسی می‌یابد، ولی تمرین‌های تمرکز ذهن به ذهن نیم‌آگاه دسترسی دارند.

 

جونز می‌گوید ذهن نیم‌آگاه منطقه‌ای است که برای رشد مغز مهم است. وی می‌گوید” 80 درصد تصمیمات شما به صورت نیم‌آگاهانه گرفته می‌شود”.

به ذهن نیم آگاه اغلب از طریق هیپنوتیزم دسترسی می‌یابند، به همین دلیل سیگاری‌ها اغلب پس از معالجه‌ی هیپنوزدرمانی موفق به ترک سیگار می‌شوند، به ذهن ناخودآگاه وقتی خواب هستید دسترسی پیدا می‌شود. به همین دلیل جونز می‌گوید مهم‌ترین کارهایی که می‌توانیم برای بهبود رشد ذهن‌مان انجام دهیم درست پیش از آن است که به خواب برویم. پیش از این که سرتان به بالش برسد، به چیزهایی فکر کنید که بیش‌ترین تاثیر را طی روز بر شما داشته است، چه منفی چه مثبت.

ترجمه: تحریریه نشریه بازده

نویسنده: لیزا ایوانز

منبع : inc.com

//بازده//

 

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی