کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

آدم گوشت تلخ: ۸ عادت آدم های تلخ که باید بدانید

همه‌ی ما یک آدم تلخ و بدخو را در میان اطرافیان‌مان می‌شناسیم و با خودمان فکر می‌کنیم که “کاش هرگز مثل او نباشم، ” اما آیا می‌دانید چه‌طور می‌توان از تبدیل شدن به یک آدم تلخ و بدخو اجتناب کرد؟

تلخ

تلخ و بدخو بودن می‌تواند پیامد‌های جدی برای زندگی‌تان داشته باشد. دیگران را از شما دور می‌کند، سدی را گرداگرد قلب‌تان می‌سازد که عشق را از شما دور نگه می‌دارد، و چشم‌اندازی منفی به شما می‌دهد که باعث می‌شود تصور کنید همه می‌‌خواهند شما را از پا دربیاورند.

مهم است که در زندگی بدخلق، ترش‌رو، ناشاد و عصبانی نباشیم، و بنابراین مهم است که عادت‌های ذکر شده در این نوشتار را بشناسیم تا بتوانیم از آنها اجتناب کنیم.

عادت، رفتاری است که دائما درگیر آن می‌شوید، اغلب بدون این‌که هشیارانه از آن آگاه باشید. شما چنان معتاد به بعضی رفتارها هستید که به طور خودکار و بدون فکر آن را انجام می‌دهید. و مشکل همین‌ جا است.

عادت‌هایی که ما از وجودشان خبر نداریم معمولا منفی هستند. ما احساساتی که درباره‌ی رفتارمان داریم سرکوب می‌کنیم زیرا در برخی سطوح، اعمال‌مان را تایید نمی‌کنیم.

مطلب مرتبط : ۱۲ کار که افراد سمی انجام می‌دهند و نحوه برخورد با آن‌ها

ما می‌دانیم که رفتارهای زننده برای دیگران خوشایند نیست، اما شکوه و شکایت درباره‌ی آسیب‌های گذشته تا حدی طبیعی است. چیزهایی را از گذشته به خاطر می‌آوریم که باعث درد و رنج در ما شده‌اند و به این ترتیب به زندگی کردن درگذشته ادامه می‌دهیم.

یک ابزار ارزیابی شخصیتی به نام “شاخص عملکرد بر اساس خاطرات” ایجاد شد برای بررسی این‌که آدم‌ها چه‌طور تجربیات گذشته را به یاد می‌آورند. یکی از فاکتورهایی که تشخیص داده شد “احیاءِ تلخی” نامیده می‌شود. احیاءِ تلخی وقتی است که آدم‌ها مدت زمانی را صرف فکرکردن درباره‌ی خاطرات مربوط به بی‌انصافی‌های پیش‌آمده و دوران بد گذشته و تکرار دوباره‌ و دوباره‌ی فرصت‌های از دست رفته‌ می‌کنند.

ممکن است فکر کنید که احیاء تلخی چیزی است که آدم‌های مسن‌تر بیش‌تر درگیرش می‌شوند، اما پژوهش‌هایی که در این رابطه صورت گرفته‌اند نشان داده‌اند که بزرگ‌سالان جوان احتمالا زمان بیش‌تری را صرف فکرکردن درباره‌ی خاطرات تلخ می‌کنند. زنان نیز در مقایسه با مردان گرایش بیش‌تری برای کسب امتیاز بالاتر در زمینه‌ی تلخی‌ها دارند.

در ادامه ۵ عادت آدم های تلخ آمده است که همه باید از آنها اجتناب کنیم:

۱. دلزده بودن

دلزده بودن به معنای بی‌تفاوتی است. بی‌توجهی به دیگران شما را جامعه-رنجور می‌کند. موضوع جالب درباره‌ی آدم‌های بدخو این است که آنها به وضوح به اتفاقاتی که برای خودشان پیش می‌آید توجه می‌کنند، و به آن‌چه برای کسانی که آزارشان داده‌اند پیش می‌آید، اصلا توجهی ندارند.

متاسفانه، یک آدم بدخو تمایل به تعمیم خشم‌اش دارد در مقابل کسانی که هنوز او را آزار نداده‌اند. آدم بدخو فکر می‌کند که همه کمر همت بسته‌اند که او را از پای دربیاورند. برای مثال، مردی که دو طلاق را پشت سر گذاشته‌است، حالا فکر می‌کنند همه‌ی زنان می‌خواهند به او آسیب برسانند. این جهان‌بینیِ کژاندیشانه و حاکی از دلزدگی، باعث می‌شود که شخص بدخو نتواند به شیوه‌ای هدفمند با آدم‌ها ارتباط برقرار کند. همچنین باعث می‌شود که دیگران را با در نظر گرفتن این احتمال که ممکن است به او آسیب بزنند، به باد سرزنش بگیرد.

مطلب مرتبط : ۵۰ نشانه که رابطه شما سمی است و باید خودتان را نجات دهید

یادتان باشد که آن‌چه می‌بینید، به نوعی بازتابی از خودتان است. همیشه کارهایی هستند که باید به صورت درونی انجام شوند تا بیرون‌تان تغییر کند، و قطعا چیزی وجود دارد که باید به آن دقت کنید اگر دوست دارید یک زندگی شیرین – و نه تلخ- را سپری کنید…

۲. حسود بودن

حسادت، رشک، آرزوی داشتن چیزی که ندارید، یا هر چه که آن را بنامید، رفتاری ناشی از بی‌مهری نسبت به دیگران است. اساساً دارید می‌گویید که من از شما متنفرم چون چیزی را دارید که من دوست دارم داشته باشم. حسادت بچه‌گانه و یکی از عادت‌های آدم‌های بدخو است که باید از آن اجتناب کنید.

اگر چیزی را که شخص دیگری دارد، می‌خواهید، می‌توانید خوشحال باشید که او آن را دارد، و در عین حال آن را برای خودتان آرزو کنید. حالا برای به‌دست آوردن آن‌چه که دوست دارید اقدام کنید و از تبدیل شدن به یک آدم بدخو اجتناب کنید.

۳. تداوم کینه و دشمنی

بخشش و فراموش کردن، عادت آدم‌های تندخو نیست. در عوض، آنها صورت همه‌‌ی اشتباهات شما را نگه می‌دارند و زمانی که با شما وارد یک بحث شدید بشوند، فهرستی را از همه‌ی چیزهایی که گفته‌اید یا انجام داده‌اید کف دست‌تان می‌گذارند.

این بازی بچگانه را انجام ندهید. وقتی کسی کاری می‌کند که دوست ندارید، سعی کنید همان موقع به او بگویید که ترجیح می‌دهید دفعه‌ی بعد با شما به صورت متفاوتی رفتار شود. در غیر این صورت شما یک آدم نق‌نقوی بدخو خواهید بود که نمی‌تواند حرف دلش را بزند.

۴. دنبال جلب توجه بودن

آدم بدخو احتمالا معرکه می‌گیرد، فیلم بازی می‌کند، و هر کاری می‌کند به جز التماس که به او نشان دهید مهم‌ترین شخص در جهان برای شما او است. هیچ‌کس به این همه نقش بازی کردن نیاز ندارد. لطفا از این عادت آدم‌های بدخو پرهیز کنید.

اگر احساس می‌کنید نیازمند توجه دیگران هستید، در سکوت و آرامش تلاش کنید و اجازه بدهید نتایج کارتان فکر و احساس‌تان را نشان بدهد. تقریبا تضمین می‌کنم که شما را خواهند دید و خواهند شنید.

۵. تمرکز صرف بر چیزهای منفی

با خودتان صادق باشید؛‌ اگر کسی که عاشق‌اش هستید به شما پیشنهاد قرار ملاقات در اپرا را بدهد، آیا هیجان‌زده خواهید شد و پیشنهاد او را خواهید پذیرفت یا دلیل خواهید آورد که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید بروید؟

تمرکز بر چیزهای منفی شما را از یک سری تجربیات محروم می‌کند که در غیر این صورت می‌توانستید داشته باشید.

زندگی‌تان همین حالا پربارتر خواهد شد اگر در برابر تجربیات جدید، تغییر، و وقفه‌هایی که در پیشرفت‌تان رخ می‌دهند، پذیراتر و مثبت‌تر باشید. اجازه ندهید که تبدیل به یک آدم بدخو شوید و از این عادت بد پرهیز کنید.

۶. کنترل کمتر بر زندگی

بیشتر افراد گوشت تلخ فکر می‌کنند که هیچ قدرت و حاکمیتی بر زندگی خود ندارند و به همین دلیل معتقد هستند که هیچ کنترلی بر ناملایمات و جنبه‌های منفی زندگی ندارند. این نگرش کاملا اشتباه است و چنین تصوری در طولانی مدت خسارات و آسیب‌های جدی به همراه خواهد داشت. هرچه فرد تصویر ذهنی قوی تری از خود داشته باشد و بر اساس آن هدایت کشتی زندگی را در دستان خود ببیند، بهتر قادر به ساختن یک زندگی مناسب و خوشایند برای خود خواهد بود.

۷. شکرگزار نبودن

بیشتر افراد گوشت تلخ برای زندگی خود و آنچه که دارند شکرگزار و قدردان نیستند. این نگرش محدود‌کننده می‌تواند تغییراتی جدی در زندگی و شادی سلامت ذهنی به همراه داشته باشد. این نگرش به شدت منفی است و خساراتی جدی را به گونه‌ای جبران ناپذیر به تصاویر ذهنی وارد می‌کند.

۸.  نق نقو بودن

فرد گوشت تلخ اغلب می‌خواهد تا توجه دیگران را به خود جلب کند. آنها این نیاز را در خود احساس می‌کنند که رفتاری دراماتیک و نمایشی داشته باشند یا اینکه ملودرامی را اجرا کنند تا تصویر ذهنی دیگران از خودشان را آنطور که خودشان میخواهند شکل دهند. اگر شما واقعا نیاز به دریافت توجه از سمت دیگران دارید، تلاش کنید و سخت کار کنید و اجازه دهید تا صدای کردارتان بلندتر از گفتارتان باشد.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: پاور آو پازیتیویتی

آدم گوشت تلخ: ۸ عادت آدم های تلخ


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی