کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ روش معرکه که با ناامیدی تان به راحتی کنار بیایید

آیا تا به حال به روش‌هایی برای غلبه کردن بر ناامیدی ها در زندگی تان فکر کرده اید؟

وقتی آدم‌ها ازدواج می‌کنند، معمولا مصمم هستند که در فراز و نشیب‌های زندگی آن را حفظ کنند، به جدایی و نارضایتی اجازه‌ی نفوذ ندهند. با این حال از هر ۵ زوج، ۲زوج جدا می‌شوند و تنها ۳۰ درصد از آنها از یک زندگی مشترک شاد لذت می‌برند. حدود ۸۰ درصد آدم‌ها در مورد موفقیت و صفات شخصی دچار سوگیری خوش‌بینی هستند. بنابراین وقتی اوضاع خوب پیش نمی‌رود، طبیعتا احساس ناامیدی ضربه‌ی سختی به آنها می‌زند. بعد از تحمل ناامیدی ها چگونه اوضاعی شیرین‌تر برمی‌گردیم؟ بی‌خیالی مولفه‌ای ضروری برای شادی است، اما واقعا چگونه می‌توانیم بی‌خیال شویم؟

Anguish, disappointment and defeated businessman

هم‌چنین امید بستن به محیط‌مان- جایی که به خاطر سوگیری منفی ذاتی‌مان، احساس خوش‌بینی دشوارتر است- می‌تواند سبب احساس ناامیدی های ویرانگر شود. مثلا، فرض کنید شما وارد یک جریان سیاسی شده‌اید و به آینده‌ای بهتر و یک کاندیدای سیاسی امیدبخش باور دارید. و بعد او در انتخابات می‌بازد. ما چگونه می‌توانیم بی‌خیال این ناامیدی شویم و درباره‌ی نقل مکان به کهکشانی دیگر- یا حداقل به کانادا- خیال‌بافی نکنیم؟ همه درباره‌ی بی‌خیالی صحبت می‌کنند اما درباره‌ی چیزی که ما را قادر می‌سازد بی‌خیال شویم چیزهایی کمی گفته شده‌است. همه انتظار بی‌خیالی را دارند اما چگونگی آن به ندرت آموزش داده می‌شود.

وقتی نمی‌توانیم بی‌خیال چیزی شویم که از نظر فرهنگی مناسب آن دوره است، ممکن است آدم‌ها به ما برچسب گریان یا بازنده‌ی بی‌جنبه بزنند. تعداد کمی مستقیما این را می‌گویند، اما وقتی اسیر ناامیدی شده‌ایم، این‌ها پیام‌هایی است که اغلب دریافت می‌کنیم: “واقع‌بین باش و با آن بساز.” “فقط بی‌خیال شو.” “بگذر، می‌توانی؟”

پس بیایید به “چگونگی” بی‌خیال شدن نگاهی مهربان‌تر، توام با قضاوت کم‌تر و خلاقیت بیش‌تر داشته‌باشیم.

فرض کنیم شیر ریخته‌است. فردی می‌گوید مشکلی نسیت که واقعا به آن شیر نیاز نداشته‌است، بر خلاف کسی که نیاز دارد، به‌ویژه وقتی تشخیص می‌دهد کسانی که به شیر نیاز ندارند، بر اساس یک الگو، به‌طور غیر ضروری آن را می‌ریزند. در حالی که اولی فقط یک نفس عمیق می‌کشد، دومی معمولا یک واکنش هیجانی نشان می‌دهد. و وقتی از گرسنگی رنج می‌برد، معمولا این واکنش مدت طولانی‌تری ادامه دارد.

بدیهی است که واقعیت‌های درونی و بیرونی هر فرد است که یک وظیفه‌ی آسان یا چالش‌برانگیز را شکل می‌دهد. هیچ‌کس از بیرون نمی‌داند ریختن شیر در زندگی شما به چه معنی است. حتی شاید خودتان هم ندانید. برای همین شاید قدم اول تنها این باشد که…

دلسوز و هوشیار باشید. خودتان را سرزنش نکنید؛ تجربه‌تان را بدون قضاوت بپذیرید. بسیاری از آدم‌ها در کمین فرصتی برای دلسرد کردن دیگران هستند. این فرصت را در اختیارشان نگذارید. در عوض، هوای خودتان را داشته‌باشید و بهترین دوست خودتان باشید. بپذیرید که دلیل خوبی برای کسب این تجربه داشته‌اید. فقط نگاهی مهربانانه به خودتان می‌تواند سرسختی‌تان را کم کند.

سوال‌های خوب بپرسید. دقیقا چه‌چیزی هیجان‌هایتان را برانگیخت؟ ناامیدی واقعا چه معنایی برایتان دارد؟ آیا با فردی که نامیدتان کرده‌است تا حدودی موافق هستید؟ اگر بی‌خیال احساسات منفی‌تان شوید، خودتان یا دنیا چگونه خواهدبود؟ آیا فکر می‌کنید با چسبیدن به احساسات منفی کمکی به کسی می‌کنید؟ در طول این پرسش و پاسخ هوشیار بمانید. وقتی این کافی نیست…

چارچوب چشم‌اندازتان را تغییر دهید. برگردیم به مثال شیر. آیا دارید به نحوی اغراق می‌کنید، و به ریختن شیر طوری واکنش نشان می‌دهید که انگار در حال گرسنگی کشیدن هستید، در حالی که این‌طور نیست؟ گاهی ما بیش از حد خودمان را باور داریم، و روی منفی‌بافی‌های موقتی به قدری تمرکز می‌کنیم که انگار این تمام تصویر است. گاهی تمام کاری که باید انجام دهیم این است که برای خودمان داستانی بهتر و کامل‌تر تعریف کنیم.

وقتی سعی دارید چشم‌اندازی جدید به‌دست بیاورید، تمرکز اهمیت بسیار زیادی دارد. وقتی کاندیدای سیاسی محبوب من می‌بازد، من ذهنیت‌ام را عوض می‌کنم، دوباره تمرکز می‌کنم، و دوباره چارچوب‌بندی می‌کنم. به جای تمرکز روی یک انتخابات خاص، روی زندگی با دموکراسی یا بهبود کشور تمرکز می‌کنم. هم‌چنین، هرگز کاملا خودم را از جامع‌ترین چشم‌انداز جدا نمی‌کنم: اجماع همه‌چیز، معجزه‌ی زندگی. تکیه بر چیزی بزرگ‌تر و قوی‌تر از خودمان و دست‌یابی به آن‌چه من از آن با عنوان “روحیه‌ی برتر” آگاهی یاد می‌کنم، قابل یادگیری است، همان‌طور که در نظریه‌ی یک‌پارچه‌ی شادی تشریح شده‌است. هرچند چشم‌انداز علما همه‌چیز است…

هم‌چنین می‌توانید تاسف را با خوشی از بین ببرید. این یک ضرب‌المثل چینی است که من آمده‌ام تا امیدوار باشم. گاهی نیاز داریم روی خوبی‌ها تمرکز کنیم و توجه‌مان را از بدی‌ها دور کنیم. هرچند من باوری قوی به حقیقت “مواجه و پذیرش” دارم، اما گاهی آرام گرفتن در هنگامی که اصلا احساس آرامش نمی‌کنیم، می‌تواند معجزه کند. در ادامه…

چیزی را که می‌توانید، تغییر دهید. وقتی شیر ریخته‌است، ریخته‌است. نمی‌توان برای گذشته کاری کرد. اما شاید در زمان حاضر بتوانیم کاری بکنیم. انجام کاری مثبت وقتی احساس می‌کنیم گیر افتاده‌ایم، این قدرت را دارد که ما را از گودال بیرون بکشد. فردی خردمند زمانی گفت: “اگر احساس دلسردی می‌کنید، فرد دیگری را دلگرم کنید.” انتخابات را باختید؟ ذهن‌تان را پاک کنید. احساس آزردگی می‌کنید؟ عضو باشگاه ورزشی شوید. این انکار یک مشکل نیست، بلکه راه‌اندازی مجدد سامانه‌تان به واسطه‌ی آغاز موجی جدید در حوزه‌ای از زندگی‌تان است که ظاهرا به ناامیدی اصلی ربطی ندارد. از آن‌جا که همه چیز به نحوی با هم در ارتباط است، ممکن است موجی که با ایک اقدام ساده ایجاد می‌کنیم نهایتا یک بار دیگر موانع را از مسیر زندگی مان بردارد.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: سایکولوژی تودی

موضوع محوری:

کنار آمدن با ناامیدی


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی