کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ راهبرد تیم سازی با الهام از فیلم اونجرز

در این نوشتار ۵ راهبرد تیم سازی با الهام از فیلم اونجرز را با هم می خوانیم. با توجه به درس‌های فیلم “اونجرز: عصر آلترون”، جای هیچ پرسشی باقی نمی‌ماند که چرا ابرقهرمانان در فیلم‌ها، تلویزیون و فرهنگ‌عامه همیشه وجود دارند و هیچ‌کس نمی‌خواهد قدرت آنها از بین برود.

۵ راهبرد تیم سازی با الهام از فیلم اونجرز

وارنر بروس، که سهامدار اصلی دی‌سی‌کمیک یونیورس یا همان دیزنی است و صاحب بیشتر سهام مارول کمیک؛ سونی و فاکس است که هرکدام کسب و کار مشابهی را دارند، صاحب تمام فیلم‌هایی است که تا ۲۰۲۰ پخش می‌شود و محتوای ابرقهرمانی دارد.

همان طور که گفته شد، برای حذف ابرقهرمانان هیچ طرحی وجود ندارد. من اخیراً درباره‌ی تاکتیک بازاریابی این حق‌امتیازهای فیلم‌ها صحبت کرده‌ام، که شرکت‌ها قهرمانانی هم‌چون مرد آهنی و کاپیتان امریکا را با ابزار توییتر خودشان پشتیبانی می‌کنند. این‌کار باعث می‌شود یک بازاریابی آمیخته شکل گیرد و هر کاراکتر، هزاران هوادار یا دنبال‌کننده داشته باشد.

مادامی‌که این سناریوها نمایش داده می‌شوند، قطعا قدرت این ابرقهرمانان در چند نسل ادامه می‌یابد، همین قدرت را می‌توان در دنیای واقعی در دستان کارآفرینانی دید که تیم خود را به پیروزی می‌رسانند. قهرمانانی که طرفدار دارند، – شامل پنج تیم هستند(انتقام‌جویان، مردان‌ایکس، چهارشگفت‌انگیز و ابرقهرمان‌هایی فردی هم‌چون هالک و ثور) – می‌توانند کارآفرینانی را تداعی کنند که مایلند تا بهترین‌ها را در تیم خود بیاورند و یک تیم سازی حرفه ای داشته باشند.

در ادامه ۵ راهبرد تیم سازی با الهام از فیلم اونجرز آمده است:

۱) هر فرد استعداد متفاوتی دارد.

اونجرز یک گروه گلچین شده از اعضایی کیهانی هستند، که هر کدام از سیاره‌ای آمده‌اند، بعضی‌های‌شان نیروهای خارق‌العاده دارند، بعضی دیگر فقط مغز فوق‌العاده‌ای دارند. همین روند تفکر می‌تواند وارد تیم شما شود، یعنی هیچ‌کس شبیه دیگری نیست، و هیچ‌کس مهارت شخص دیگر را ندارد.

زمانی که شما قدرت تک‌تک اعضای تیم خود را بشناسید، و این‌که آنها چگونه می‌توانند به عنوان یک تیم با یکدیگر کار کنند، آن موقع است که شما پیروز شده‌اید. بله درست است که هرکدام از انتقام‌جویان به تنهایی برنده می‌شوند، مثل کاپیتان‌امریکا و ثور، اما تنها زمانی که همگی با هم متحد شوند بر بدترین اتفاقات پیش‌آمده، فائق می‌آیند. اعضای تیم فروش شما، ممکن است بین خودشان صمیمیت زیادی داشته باشند، وقتی مشکلی پیش می‌آید و یکی از فروشندگان نیازمند کمک بیشتری است، سایر فروشندگان شما نباید برای کمک‌رسانی تردید کنند.

به عنوان یک کارآفرین شما باید برای تیم سازی افرادی را بیابید که دیدگاه شما را به اشتراک بگذارند، مجموعه مهارت‌هایی را که در هر فرد به دنبال آن هستید کامل کنند، و بتوانند به عنوان یک تیم با هم کار کنند. سپس هر کدام از آنها را در موقعیت مناسب خود قرار دهید، یا مثل فیلم انتقام‌جویان در سفینه‌های خود بگذارید.

مطلب مرتبط: ۵ فیلم که هر مدیری باید ببیند

۲) هر کسی به روش‌های متفاوتی کار می‌کند.

برای تیم سازی به بازیگران متفاوتی فکر کنید که هر یک نقش قهرمانان مردان ایکس را بازی می‌کنند. از سایکلوپس تا هیولا و روگو و مگنتو و پروفسور ایکس: هر یک به طریقی متفاوت کار می‌کنند و به موضوعات به طور انفرادی واکنش نشان می‌دهند. وقتی به تیم خود فکر می‌کنید، سبک‌های مختلفی که هر کدام از اعضای تیم با آن کار می‌کنند را درمی‌یابید. اعضای تیم شما مانند پروفسور ایکس، که با رفتار آرام، به رفع تعارضات می‌پردازد، تلاش می‌کند تا همه با هم کار کنند. هم‌چنین در تیم‌تان افرادی هم‌چون میستیک خواهید داشت، که خیلی زود سازگار می‌شود و می‌تواند در هر شرایطی کار کند.

کسانی هم هستند مثل سایکلوپس، که مانند لیزر روی کاری که می‌خواهند انجام دهند تمرکز می‌کنند. به خاطر این دقت بالایشان، دیدشان را نسبت به سایر چیزهای اطرافشان از دست می‌دهند و جایی که باید به چیزی توجه کنند، دیگر آن را نمی‌بینند. وقتی هرکدام از اعضای تیم جدای از بقیه‌ی افراد کار کند، خواه آن فرد فوق‌العاده، آرام، پر انرژی، حتی خیلی فعال و مثل بمب باشد، این شما هستید که به عنوان رییس (پروفسور ایکس آن‌ها) باید قدم پیش بگذارید و با هر یک سروکله بزنید، تا بتوانید تیم را به صورت واحد به جهتی هدایت کنید.

۳) هر شخصی برای کارش به ابزاری متفاوت نیاز دارد.

ثور، میولنیر، چکش خودش را دارد. تونی استارک، ابزارهای بسیاری برای زره‌ی مرد آهنی خود دارد. و نمونه‌های بسیار دیگری وجود دارند. اما هر ابزاری قهرمان خودش را می‌طلبد تا کار ویژه‌اش را انجام دهد. به عنوان یک کارآفرین، و یک رییس در کارتان، شما این مسئولیت را دارید که برای تکمیل کار تیم‌تان، ابزار مورد نیاز را در اختیار آنها قرار دهید. برای بعضی‌ها، این ابزار بسته‌ی خلاقانه‌ی ادوب است. برای دیگران، این ابزار برای توییتر هست مثل وان‌کیوب، یا برای فیس‌بوک، مثل اسمینک. هزینه‌های مرتبط هم این وسط نقش دارند، اما اگر ابزاری مشخص به اعضای تیم شما کمک می‌کند تا کارشان را سریع‌تر و بهتر و کاراتر انجام دهند، چرا باید با گفتن “نه” آنها را عقب نگه داشت؟

این بدان معنا نیست که اعضای تیم هر چه خواستند باید برای آنها خریداری کنید. اطمینان حاصل کنید که اعضای تیم از ابزارهای موجود با تمام ظرفیت استفاده می‌کنند، و بفهمید چرا آنها یک ابزار اضافی یا جدید می‌خواهند. به تیم‌تان این قدرت را بدهید که به شما نشان دهند چه ابزارهایی را نیاز دارند، تا بتوانند ماموریت‌شان را به انجام رسانند. شما کار روزانه ی آنها را انجام نمی‌دهید، پس نمی‌دانید چه چیزی ممکن است کم باشد.

مطلب مرتبط: ۲۰ فیلم برتر تاریخ سينما که هر کارآفرين بايد ببيند(قسمت اول)

۴) از تفاوت‌های تیم خود مغرور(و حمایت کننده) باشید.

همان طور که قبلا گفته شد، هیچ دو نفری در گروه شما یکسان نیستند. اگر همه شبیه هم بودیم، دنیا جای کسل کننده‌ای بود! درست مانند کاراکترهای فیلم انتقام‌جویان همه با هم متفاوتند. این “ثور” است که پادشاهانه از سیاره‌ای دیگر آمده است. این “تونی استارک” است، که هیچ قدرت ماورایی ندارد اما بسیار باهوش است و می‌تواند چیزهایی را بسازد که او را نجات دهند. این “بروس بانر” است، یک دانشمند برجسته، که وقتی عصبانی می‌شود تبدیل به هالک می‌شود. هر کدام از این کاراکترها کاملا از دیگری متفاوت است، درست مانند اعضای تیم شما، و باید به این تفاوت‌ها احترام گذاشت.

این تفاوت‌ها می‌تواند بر اساس مذهب، ملیت، فرهنگ، جهت‌گیری یا جنسیت باشد، با تمام این‌ها اعضای تیم شما منحصر به فرد هستند، افرادی بااستعداد که باید به خاطر این استعدادها تقدیر شوند. منظور این نیست که باید به این خاطر جشن بگیرید. پیشنهاد می‌کنم که، دفعه‌ی بعد که بیرون می‌روید، به رستورانی بروید که فرهنگ فردی در آن اهمیت دارد. به افرادی با مذهب‌های مختلف احترام بگذارید. و اگر تعطیلات کسی فرامی‌رسد، مراقب باشید. فرقی نمی‌کند چه ملیتی داشته باشید خوب است که گاهی به دوستان تان با هر ملیت و مذهبی مراسم‌ها را تبریک بگویید. این راه‌های ساده ی لذت بردن از تفاوت‌های منحصر به فرد دیگران است و به شما کمک می‌کند تا بهترین تیم را بسازید.

مطلب مرتبط: ۱۵ فیلم مورد علاقه کارآفرینان

۵) درنهایت، شما رهبر هستید.

شما نیک‌فیوری، پروفسور ایکس، و ستاره ی تیم‌تان هستید. شما برای انتخاب عاقلانه‌ی افراد تیم‌تان مسئول هستید، باید خوب و بد را به آنها نشان بدهید، ابزارهایی را که نیاز دارند برای آنها تهیه کنید و خوبی‌های آنها را به بهترین نحو بروز دهید. به خاطر داشته باشید ویژگی‌های خاص هر عضو، تیم خود را تغذیه کنید تا بزرگ تر شوند، و به آنها بیاموزید تا حداکثر استفاده را از این استعدادها بکنند. این کاری است که بزرگ‌ترین کارآفرینان آرزوی انجامش را دارند و رهبران ابرقهرمان هر روز انجام می‌دهند.


سایت کسب و کار بازده

پریسا جعفری

نویسنده: جفری هایزلت

۵ راهبرد تیم سازی با الهام از فیلم اونجرز


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی