کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ دلیل تنفر ایران و عربستان سعودی از یکدیگر

رو در رویی تلخ ایران و عربستان بر سر اعدام روحانی شیعه،شیخ نمر باقر نمر، آخرین نقطه اشتعالیِ تقابل طولانی‌ مدت بین دو قدرت خاورمیانه است، و این خطر را در پی دارد که آشفتگی‌های بیش‌تری به منطقه‌ی ناآرامِ فعلی اضافه کند.

تنفر ایران و عربستان سعودی

رهبر معظم انقلاب، جنایت عربستان سعودی در اعدام روحانی برجسته‌ی شیعه شیخ نمر النمر را “جنایتی بزرگ” خواند.

یک‌شنبه، چند ساعت پس از این‌که معترضان ایرانی، در اعتراض به اعدام روز قبل روحانی شیعه، شیخ نمر النمر، ساختمان سفارت عربستان را در تهران به آتش کشیدند، عربستان سعودی اعلام کرد با ایران قطع رابطه می‌کند.

ریشه‌ی این تقابل، شکافی اسلامی به قدمت چند قرن بین مسلمانان سنی و شیعه است، مسلمانان سنی که اکثریت جمعیت متمول نفتیِ سعودی را تشکیل می‌دهند، و شیعه‌ها که در ایران حاکم هستند. دشمنی آنها درگیری‌های خاورمیانه و تلاش ایالات متحده را برای برقراری صلح در منطقه تشدید کرده است.

عربستان سعودی که تحت سلطه‌ی سنی‌ها است موطن مکه، مقدس‌ترین شهر اسلامی، است، شهری که سالانه مقصد میلیون‌ها سفر اعتقادی حج است. و ایران، اصلی‌ترین قوه‌ی محرکه‌ی شیعیان جهان، عمدتا توسط روحانیان اداره می‌شود.

هر دو کشور برای گسترش تأثیرشان در خاورمیانه‌ی بی‌ثبات با هم در رقابت هستند. در این‌جا ۵ عامل برخوردهای جدید پیش آمده بین این دو کشور آمده است:

۱. ایالات متحده

عربستان سعودی نزدیک‌ترین متحد عرب امریکا در خاورمیانه است. عربستان کمک‌های نظامی زیادی از امریکا دریافت کرده و تأثیر بسیاری بر سیاست خارجی امریکا داشته‌است. بیگانه بودن امریکا با ایران از زمان انقلاب ۱۹۷۹و سقوط شاه تحت حمایت‌اش، امتیاز دیگر سعودی‌ها محسوب می‌شود.

با این‌حال، توافق تاریخی رییس‌جمهور اوباما با ایران که توانایی ایران را در به‌دست آوردن تسلیحات هسته‌ای محدود می‌کرد، توازن قدرت را در ۲۰۱۵ تغییر داد. در پاسخ به موافقت ایران با شرایط تفاهمنامه، ایالات متحده و دیگر قدرت‌های دنیا باید تحریم‌های فلج‌کننده‌ی اقتصادی بر علیه ایران را بردارند، چیزی که احتمالا امسال رخ می‌دهد.

سعودی‌ها از این می‌ترسند که ایران از میلیاردها دلار دارایی بلوکه‌شده‌اش استفاده کند و فرصت‌های جدید کسب‌وکار را برای حمایت از گروه‌های مبارز شیعه در منطقه استفاده کند تا دولت‌های تحت هدایت سنی‌ها را بی‌ثبات کند. یا این‌که این درآمد‌های جدید را برای خرید تسلیحات جهت حمایت از اهداف توسعه‌ای‌اش به‌کار بگیرد. سعودی‌ها از این نیز می‌ترسند که ایران در توافق هسته‌ای تقلب کند و رقابت نیروهای هسته‌ای خاورمیانه را جان تازه‌ای ببخشد.

تنفر ایران و عربستان سعودی

عربستان سعودی، رهبری ائتلاف نظامی را برای شکست شورشی‌های شیعه‌ی حوثی یمن برعهده دارد. حوثی‌ها مستقیما از ایران کمک‌های نظامی دریافت می‌کنند.

 

۲. یمن

همسایه‌ی فقیر جنوب عربستان سعودی در دهانه‌ی شبه‌جزیره‌ی عربستان به نمونه‌ی بارز جنگ نیابتی بین ایران و سعودی‌ها تبدیل شده است.

ائتلاف محلی نظامی با هدف شکست شورشی‌های شیعه‌ی حوثی که خطری برای سقوط دولت یمن هستند، تحت رهبری عربستان سعودی است. حوثی‌ها مستقیما از ایران کمک نظامی دریافت می‌کنند.

ایران، بشار اسد، رییس‌جمهوری سوریه، را حمایت می‌کند. عربستان سعودی شورشی‌های سنی را که با بشار اسد مخالف هستند تحت حمایت گرفته‌است.

تنفر ایران و عربستان سعودی۳. سوریه

ایران، از طریق تأمین مالی و فرستادن مبارزان حزب‌الله، گروه نظامی شیعه‌ی مستقر در لبنان که تحت حمایت ایران است، رژیم بشار اسد را که ۵ سال است تحت فشار جنگ داخلی قرار دارد حمایت می‌کند. زمانی‌که روسیه برای کمک به اسد نیروی نظامی فرستاد، اسد، متحد دراز مدت ایران، در ۲۰۱۵ پیشرفت کرد.

عربستان سعودی، در کنار ایالات متحده و ترکیه، از گروه‌های شورشی سنی مخالف اسد حمایت می‌کند.

نگرانی ایالات متحده از این بابت است که بعضی از این گروه‌ها بیش از حد افراطی هستند و ممکن است به دولت اسلامی (داعش) بپیوندند، ائتلافی که تحت رهبری ایالات متحده است سعی دارد این گروه را (داعش) از عراق و سوریه عقب براند.

۴. عراق

با وجود این‌که بیشتر جمعیت عراق شیعه هستند، ولی تا زمان هجمه‌ی امریکا در ۲۰۰۳، که رژیم صدام را سرنگون کرد، چندین دهه تحت سلطه‌ی صدام حسین و اقلیت سُنی‌اش قرار داشت. حکومت شیعی اصلی و کنونی به شدت تحت تأثیر ایران قرار دارد، ایران به حمایت از شبه‌نظامیان قدرت‌مند در عراق پرداخته‌است. عربستان سعودی مراقب دولت عراق است و با سنی‌هایی که احساس بیگانگی با دولت دارند هم‌دردی می‌کند. برخی از این ساکنان سنی به حمایت از گروه شبه‌نظامیان دولت اسلامی می‌پردازند.

۵. نفت

عربستان سعودی، به‌عنوان صادرکننده‌ی پیشرو دنیا، در مواجهه با سقوط قیمت نفت، برای دفاع از سهم خود در بازار، کاهش تولید را نپذیرفت. در نتیجه، حالا دنیا با نفت ارزان لبریز شده‌است. کاهش قیمت‌ها، عربستان را مجبور کرد بودجه دولت‌اش را کاهش دهد.

با توجه به این‌که ایران رقیب عربستان محسوب می‌شود، زمانی‌که تحت توافق تسلیحات هسته‌ای، تحریم‌ها علیه ایران کم شوند – ارزش تقریبا تنها منبع سرمایه‌ی عربستان سعودی کاهش بیش‌تری خواهدداشت – و عرضه‌ی ‌بیش‌ از تقاضا به‌زودی به وضع بدتری خواهدرسید. ایران کشوری است که چهارمین ذخائر بزرگ نفتی زمین را در اختیار دارد، و با دست‌یابی به بازار جهانی آمادگی صدور ۵۰۰، ۰۰۰ بشکه در روز را دارد. ایران می‌تواند با نوسازی زیرساخت‌های صنعت نفت‌اش این رقم را افزایش دهد.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: گرگ زورویا

منبع: یو اس‌ای تودی

۵ دلیل تنفر ایران و عربستان سعودی از یکدیگر


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی