کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ درس حیاتی برای آدم های حساس

آیا می‌دانستید حدود ۱۵-۲۰ درصد جمعیت را آدم های حساس تشکیل داده‌اند؟ از یک طرف این درصد از جمعیت به قدری مهم است که نمی‌توان حساسیت را یک “نابه‌هنجاری” دانست، از طرف دیگر به‌قدر کافی بزرگ نیست که عمومیت داشته‌باشد. بنابراین کاملا شناخته‌شده نیست. بسیاری از آدم‌ها به حساس بودن به چشم یک عیب یا یک محدودیت نگاه می‌کنند، چون با هنجارهای اجتماعی که می‌گویند رفتار یک شخص در جامعه چگونه باید باشد جور درنمی‌آید. بر خلاف آن، آدم‌های حساس آگاه‌تر، مهربان‌تر، باگذشت‌تر، و اغلب باانگیزه‌تر هستند.

آدم های حساس

آدم‌های حساس معتقدند همه چیز می‌تواند بهتر باشد و برای بهتر کردن آنها می‌کوشند. برای آدم‌های حساس دشوار است درد و رنج را ببینند و برای تسکین آن کاری نکنند، اندوه را ببینند و مهر و عشق‌شان را ابراز کنند و چالش را ببینند و به دنبال راه‌حل نباشند. ذات دلسوز آدم‌های حساس معمولا به چشم دیگران نمی‌آید، به همین دلیل این آدم‌ها اغلب نادیده گرفته می‌شوند یا از رفتارشان سوءبرداشت می‌شود.

آدم های حساس معمولا به قدری برای دیگران وقت و انرژی می‌گذارند که یادشان می‌رود به خودشان هم توجه کنند. این یک ویژگی ذاتی است که باعث می‌شود کنترل نفوذ دیگران، وقتی از شما انتظار دارند باب میل‌شان رفتار کنید، عملا دشوار شود.

برای این‌که چشم‌انداز جامع و کاملی از حساس بودن داشته‌باشید، این‌جا ۵ درس حیاتی برای آدم‌های حساس وجود دارد:

۱. بپذیرید واکنش‌های‌تان هیجانی هستند و کنترل‌شان کنید.

آدم های حساس دنیا را جور دیگری می‌بینند و این نوع نگاه قدرت و مسئولیت‌پذیری فوق‌العاده‌ای به همراه دارد. چون ما احساسات دیگران را احساس می‌کنیم، اغلب حس می‌کنیم نوعی تعهد اخلاقی برای کمک کردن داریم، و با هیجان و سرعت بیش‌تری واکنش نشان می‌دهیم. این ویژگی در ظاهر خوب به نظر می‌رسد، خصیصه‌ی تحسین برانگیزی است.

اما واکنش نشان دادن در اوج برانگیختگی هیجان، با چالش‌های بسیاری همراه است. شاید طرف مقابل به کمک نیاز نداشته‌باشد، شاید نتوانیم کمک درستی به او بکنیم یا ممکن است پیشنهاد کمک ما، به جای خوبی، زیان بیش‌تری به او و خودمان وارد کند.

این ربطی به میل به کمک کردن ندارد؛ بلکه به درک درست ماهیت هر اوضاع مربوط می‌شود. برداشت ما از اوضاع باید به دور پیوندهای عاطفی باشد که احساس می‌شود. قبل از این‌که دست به اقدام بزنید، زمانی را اختصاص دهید که هم منطقی و عاطفی فکر کنید. باید بدانید هرقدر تلاش کنید نمی‌توانید همه‌ی دنیا را نجات بدهید. وظیفه‌ی شما این است که اقدام‌های‌تان را عاقلانه انتخاب کنید.

مطلب مرتبط: ۵ نشانه آدم‌های حساس که شاید در شما هم باشد

۲. به ندای درون‌تان گوش کنید و اعتماد داشته‌باشید تا از خودتان محافظت کنید.

آدم های حساس بینشی قوی دارند که حاصل آگاهی‌شان از روی‌دادهای محیط پیرامون‌شان است. اما متاسفانه ما همیشه به ندای درون‌مان بی‌توجه هستیم.

ما به دلیل ذات بسیار حساس تمایل داریم به آدم‌ها اعتماد کنیم و حرف‌های‌شان را باور کنیم. بعضی از آدم‌ها از این ویژگی سوءاستفاده می‌کنند، و به همین دلیل گوش کردن به رهنمودها و ندای درونی‌مان بسیار مهم است.

همین منبع خِرَد درونی است که از ما حفاظت می‌کند و به ما هشدار می‌دهد با احتیاط گام برداریم. به عنوان آدم های حساس ، به قدری روی کمک کردن تمرکز می‌کنیم که نشانه‌های هشداردهنده‌ای را که راهنما و ندای درون‌مان نشان می‌دهد نادیده می‌گیریم. به همان میزان که به میل‌تان به کمک‌کردن به دیگران توجه می‌کنید، به ندای درون‌تان نیز توجه کنید. با این کار به خودتان کمک می‌کنید، و برای کمک دیگران خودتان را موضع بهتری قرار می‌دهید.

۳. روی چیزهایی تمرکز کنید که واقعا اهمیت دارند.

چون سطح آگاهی ما خیلی بالا است و تا حد زیادی انرژی‌هایی را جذب می‌کنیم که احاطه‌مان کرده‌اند، به راحتی تمرکزمان را از دست می‌دهیم و تصور می‌کنیم مشکلات دیگران، مشکلات خودمان هستند. مهم است روی مسائلی متمرکز بمانیم که در درجه‌ی اول در زندگی خودمان اهمیت دارند و خودمان را تا مرز نابودی وقف دیگران نکنیم.

ما به سرعت می‌گوییم بله، اما ممکن است پس از کمی تأمل پی‌ببریم شاید ما بهترین فرد برای آن کار نباشیم. این می‌تواند منجر به پیچیده‌سازی اوضاع شود یا باعث شود بیش‌از حد به موضوعی فکر کنیم تا جایی که ممکن است در وظایف‌مان اختلال ایجادکند. درسی که در این‌جا به کارتان می‌آید این است که به اولویت‌ها‌ی خودتان بپردازید، فقط هنگامی که عاقلانه است به دیگران کمک کنید، و در هنگام ضرورت راه‌کارهای دیگری پیدا کنید.

مطلب مرتبط: ۴ شغل مناسب آدم های احساساتی و رمانتیک

۴. حساس بودن به معنی ضعیف بودن نیست.

شاید آدم‌هایی که به اندازه‌ی ما حساس نیستند، دلسوزی و احساسات ما را به عنوان ضعف تعبیر کنند. حقیقت این است که احساس مداوم خوشی، ناراحتی، و حتی غم اطرافیان قدرت درونی فوق‌العاده‌ای می‌خواهد. این باری نیست که به دوش کشیدن آن را خودمان انتخاب کرده‌باشیم بلکه موهبتی است که به ما ارزانی شده‌است.

کلید استفاده‌ی هدفمند از این موهبت، و نیز خدمت به دیگران، این است که به این قدرت درونی اتکا کنیم. همین قدرت درونی است که کمک‌مان می‌کند قوی بمانیم و انرژی‌هایی را که جذب‌شان آسان است درونی نکنیم. این قدرت به ما شکیبایی می‌دهد انرژی‌هایی را که با آنها مواجه می‌شویم در راستای هدف جدیدی به خدمت بگیریم و با ظرافت و بار مثبت به دنیا برگردانیم.

۵. شجاع باشید و با این حقیقت انکارناپذیر به زندگی‌تان ادامه دهید.

بزرگ‌ترین درس برای آدم های حساس این است که اجازه ندهند کسانی که قادر به درک این موهبت نیستند تغییرشان بدهند. اغلب اوقات پنهان کردن روی حساس آسان‌تر از تحمل این است که ما را با آن قضاوت کنند. با خود حقیقی‌تان به زندگی ادامه دهید و به ذات حساس‌تان ببالید. این شخصیت ما است، و دنیا به ما نیاز دارد تا این رویه را رواج دهد. این‌گونه می‌توانیم دنیایی دوست‌داشتنی‌تر، مهربان‌تر و آرام‌تر بسازیم.

همیشه به یاد داشته‌باشید حساس بودن یک موهبت است، حتی بهترین موهبت که گاهی باعث آزارمان می‌شود. این درس‌ها را به خاطر بسپارید تا شما را در ذات حقیقی‌تان استوارتر کند و به خودتان و کسانی که از این موهبت نفع می‌برند افتخار کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع: پاور آو پازیتیویتی

۵ درس حیاتی برای آدم های حساس


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی