کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ درس بازاریابی از کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری دونالد ترامپ

در این نوشتار ۵ درس بازاریابی از کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری دونالد ترامپ برای‌تان گردآوری کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

دانلد ترامپ، کارزار مقدماتی انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ را به عنوان نامزد جمهوری‌خواهان آغاز کرده است. چه با او موافق باشید چه نباشید، هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند کاندیداتوری او قدرت زیادی در میدان انتخابات دارد و بر رسانه‌ها حکمرانی می‌کند.در این جا چند درس بازاریابی از ترامپ آمده است که هر برند یا جنبش سیاسی می‌تواند از آن تقلید کند.

 

Donald-Trump.jpg

زمان به ما خواهد گفت که آیا کارزار ترامپ در بردن انتخابات موفق خواهد بود یا خیر، ولی تا حالا که در تولید سرخط خبرها بسیار موفق عمل کرده است. در نظرسنجی‌ها محبوبیت ترامپ، به رغم رفتار عجولانه و جملات بسیار سوال‌برانگیز(بعضی حتی می‌گویند “تنفرآمیز” یا احمقانه”)، البته “تا زمان نوشتن این متن “، دائما افزایش می‌یابد.

صرف‌نظر از این‌که نهایتا چه اتفاقی درکارزار ریاست جمهوری برای ترامپ خواهدافتاد او قبلا در جنگی ماندگار برای جلب توجه عموم برنده شده است. در این جا ۵ درس بازاریابی از ترامپ آمده است که هر برند یا جنبش سیاسی می‌تواند از آن تقلید کند.

۱. مخاطبان‌تان را بشناسید.

دانلد ترامپ اهمیتی نمی‌دهد که شما او را دوست دارید یا ندارید. او برای جماعتی بسیار برگزیده از رای‌دهندگان بازی می‌کند که به پیام او باور دارند و می‌خواهند از او حمایت کنند. در این کلام خشن ترامپ چیزی وجود دارد: “من اهمیت نمی‌دهم که کارشناسان چه فکر می‌کنند.”

بسیاری از رای‌دهندگان مبارزات مقدماتی جمهوری‌خواهان احساس ناامیدی می‌کنند و اشتیاق دارند دوباره به کاخ سفید بازگردند. ترامپ صدایی را می‌رساند که احساس می‌شود به گستردگی در این جبهه‌ی سیاسی منتشر می‌شود.

به همین قیاس، لزومی ندارد برند شما “همه” را از خود بی‌خود کند.

بازار هدف‌تان را شناسایی کنید و درباره‌ی دغدغه‌های آنان به روشی مربوط و پسندیده صحبت کنید.

۲. برندتان را بشناسید.

چه او را دوست داشته باشید چه نداشته باشید، دانلد ترامپ می‌داند چه کسی است. ترامپی که ما در برنامه‌های انتخاباتی می‌بینیم برای نیویورکی‌ها(من خودم بچه‌ی نیویورک هستم) به خوبی شناخته شده است. ما شاهد بودیم که طی چند دهه‌ او به یک توسعه‌دهنده‌ی املاک و مستغلات، نویسنده‌ی کتاب‌های پرفروش، و مجری برنامه‌ی شو تلویزیونی ریالیتی، با عنوان “شاگرد”، تبدیل شد. ترامپ تغییر نکرده است. او فقط حالا به جای معاملات تجاری از سیاست حرف می‌زند. ولی همواره بی‌پروا بوده است، و اصلا با نگرش زندانی گرفتن یا ترحم به مخالف موافق نیست.

درس: برند شما نیاز به ایستادگی و قدرت تحمل برای چیزی دارد. آدم‌های بسیار زیادی هستند که طرفدار ترامپ نیستند، ولی حتی آدم‌هایی که مخالف کاندیداتوری او هستند با اکره ثبات و پای‌بندی او به پیام برندش را تایید می‌کنند. هرچه دیده‌ی‌تان بیند، دل‌تان هم می‌خواهد.

۳. بی‌پروا باشید.

ترامپ در طول کارزار انتخاباتی‌اش چیزهای عصبانی‌کننده‌ی زیادی را، مثل اظهارات آتش‌افروزانه و ملتهب‌کننده درباره‌ی مهاجران مکزیکی و سخن تهمت‌آمیز مبنی بر این که جان مک‌کین”قهرمان جنگ” نبوده، بر زبان آورده‌است، ولی هرگاف رسانه‌ای یا گردباد رسانه‌ای او به نظر می‌رسد فقط عملکردش را در نظرسنجی‌ها تقویت می‌کند. دلیل: حمایت‌گران اصلی ترامپ به او به خاطر گفتن حقیقت احترام می‌گذارند، حتی اگر آن را به شیوه‌ی سیاستمدارانه و اصیل نگوید.

اکثر کاندیداهای سیاسی به قدری مبادی آداب و متمرکز به گروه هستند که تقریبا پی بردن به احساسات و هیجان‌های واقعی‌شان امکان‌ناپذیر است. ترامپ هر روز با تصاویر صاف و پوست‌کنده از زندگی که خودش می‌بیند جلوی چشمان شما است. او اصلا نمی‌ترسد که مردم درباره‌ی او چه فکر می‌کنند، و این حس را نشان می‌دهد.

درس بازاریابی: اصلا نترسید که واقعا برای چیزی مثل یک برند ایستادگی و مبارزه کنید، حتی اگر بحث‌انگیز و مشکوک باشد. بسیاری از شرکت‌ها می‌کوشند در کوششی شکست‌خورده بدون ضرر و شیرین به عنوان “جریان اصلی” باشند و نظر و رضایت “همه” را جلب کنند. تا وقتی مشتریان اصلی بازار را جذب می‌کنید که برند شما را بیش‌تر از بقیه دوست دارند بهتر به خاطر می‌مانید، حتی اگر چند مشتری را از دست بدهید که برند شما را “نمی‌فهمند.”

۴. به خودتان اعتماد کنید.

ترامپ از گروه‌های تمرکز یا مشاور دنباله‌روی نمی‌کند. همه‌ی کاندیداها این روزها پیام‌های‌شان را قبل از سخنرانی آزمایش می‌کنند، و سعی می‌کنند ترکیب درستی از واژه‌ها و موضوعات را برای جذب جمعیت‌های مناسب رای‌دهندگان بیابند. ولی اغلب، کاندیداها شدیدا درصدد رساندن صدایشان به گروه‌های تمرکز هستند. ارتباط یا تماس انسانی واقعی کاندیدا با تلاش برای جذب آدم‌های بیش‌تر از بین می‌رود. به نظر می‌رسد ترامپ با رای‌دهندگان جمهوری‌خواهان محافظه‌کار با طمطراق صحبت می‌کند چون بسیار بدون تمرین و بدون جلا و مبادی آداب صحبت می‌کند. او اصلا نمی‌ترسد که بدون برنامه و نوشته صحبت کند. هر روز در کارزار انتخاباتی به نظر می‌رسد او واقعا درباره‌ی هرچیزی که در آن لحظه بیش‌ترین ضرورت را در ذهن‌اش دارد صحبت می‌کند.

همین امر در مورد کالای شما صدق می‌کند. خوب است که تحقیق بازار صورت دهید تا دریابید که آیا آن محصول جدید رشد خواهد کرد، ولی از آن مهم‌تر اعتماد به این است که یک ایده‌ی خوب و عالی دارید. اگر احساس‌تان به این صورت باشد، مطمئن باشید دیگران هم همان احساس را خواهند داشت. تاکنون دیده‌ام بسیاری از ایده‌های بزرگ، در حقیقت پیچیده، و آب‌بسته هستند، و این وقتی پیش می‌آید که آشپز چند تا باشد.

اگر می‌خواهید محصول‌تان همه را جذب کند، نهایتا به جایی خواهید رسید که هیچ‌کس را جذب نمی‌کنید.

۵. معذرت نخواهید.

ترامپ مثل هیچ‌کس دیگری، که در سال‌های اخیر در انتخابات سیاسی ریاست جمهور دیده‌ایم، نیست. به نظر می‌رسد او مطلقا حسرت نمی‌خورد یا شرم ندارد. هرچه دلش می‌خواهد می‌گوید، هرچه را می‌بیند می‌گوید، و سپس روی حرف‌اش می‌ماند و همه‌ی منتقدان را نادیده می‌گیرد. آیا تا حالا ترامپ برای چیزی معذرت خواسته است؟ به نظر می‌رسد از پذیرش اشتباهات یا خطاهایش ناتوان است. این یک سوال جالب را برای برند شما به میان می‌آورد.

چه وقت باید معذرت بخواهید؟ آیا اگر یک مشتری تجربه‌ای بد از محصول‌تان داشت باید معذرت بخواهید؟ یا فقط باید پول‌اش را برگردانید و ادامه دهید، و نیز “چون او مشتری مناسبی برای ما نیست” نام‌اش را خط‌ بزنید؟ اگر یک نفر با یک فرسته یا پیام در توئیتر به چیزی از شرکت شما حمله کند یا برداشت غلطی از آن داشته باشد، شما باید عذرخواهی کنید؟ آیا باید منتقدان را نادیده بگیرید، یا سعی کنید از آنها بیاموزید؟

بسیار سخت است که چه وقت خط‌کشی کرد. اگر به دفعات عذرخواهی کنید، در وضعی قرار خواهید گرفت که از مجبورید دائما از مشتریان بسیار زیادی، که واقعا ارزش چیزی را که شما عرضه می‌کنید نمی‌دانند، پذیرایی و عذرخواهی کنید. ولی وقتی که واقعا عذری وجود دارد و شما عذرخواهی نکنید به برندتان آسیب می‌زنید. شما مجبور هستید بین حفظ شهرت برندتان و چیزی که درست است خط‌کشی کنید. تمام انرژی‌تان را صرف این نکنید که مشتریان بد را خوشحال کنید.

ترامپ نوع خالصی از بی‌پروایی را در ذات خود دارد: رویکرد عذرخواهی نکردن در کسب و کار. او تقریبا ذهن‌اش با چیزی شبیه ذن بودایی‌ها از گرفتار کردن خود در جزییات برای گفتن”متاسفم” یا “با عرض پوزش” امتناع می‌ورزد. یک چیز بسیار تازه در این رویکرد وجود دارد، ولی همه‌ی برندها نمی‌توانند آن را بپذیرند.

چه شما به ترامپ رای بدهید چه ندهید، نمی‌توان انکار کرد که او یک شخصیت جذاب در سیاست و کسب و کار امریکا است.

برای این‌که یاد بگیرید مثل ترامپ خودتان را بازاریابی کنید و برندتان را بسازید مجبور نیستید مثل ترامپ باشید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر پوریانسب

نویسنده: گِرِگ شوارتز

منبع: اینترپرینر

۵ درس بازاریابی از کارزار انتخاباتی ریاست جمهوری دونالد ترامپ

درس بازاریابی


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی