کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ تفاوت بین عشق واقعی و تعلق

آیا شما عاشق شریک زندگی‌تان هستید یا فقط به او وابسته هستید؟ شاید عشق پیچیده باشد، اما این مقاله چند تفاوت بین عشق واقعی و تعلق را توضیح می‌دهد.

امیدوارم این توضیحات به شما کمک کند تا تفاوت بین عشق واقعی و تعلق را تشخیص دهید و رابطه‌ی فعلی‌تان را بهبود ببخشید یا در آینده رابطه‌ای براساس عشق واقعی بسازید.

عشق واقعی

۵ تفاوت بین عشق واقعی و تعلق :

۱. عشق واقعی از خودگذشتگی است، تعلق خودخواهی است

وقتی عاشق هستید، روی شاد کردن طرف مقابل تمرکز می‌کنید. همیشه به فکر راهی هستید که مطمئن شوید شریک زندگی‌تان عشق‌ تان را حس می‌کند و احساس می‌کند نیازهای‌اش برآورده شده‌است. کل‌کل نمی‌کنید، بر سر این‌که چه کسی بیش‌تر کمک کرده‌است بحث نمی‌کنید، یا برای این‌که چه کسی باید ظرف‌ها را بشوید دعوا نمی‌کنید. از احساسات شریک زندگی‌تان سواستفاده نمی‌کنید، با احساسات‌اش بازی نمی‌کنید، یا به دنبال مسلط شدن بر رابطه نیستید.

وقتی فقط به کسی تعلق دارید، روی روش‌هایی تمرکز می‌کنید که او بتواند شما را شاد کند. به شدت به شریک‌تان محتاج می‌شوید و حتی ممکن است برای اجتناب از جدایی، سعی کنید او را کنترل کنید. به جای این‌که با مشکلات‌تان روبه‌رو شوید، از شریک زندگی‌تان برای بالابردن اعتماد به‌نفس و پر کردن خلایی در درون‌تان استفاده می‌کنید. معتقد هستید او مسئول شادی شما است و اگر نتواند حس رضایت‌مندی را به شما بدهد رنجیده و عصبانی می‌شوید.

مطلب مرتبط: ۹ تاثیر عشق بر سلامتی شما

۲. عشق واقعی رهایی بخشیدن است، تعلق کنترل کردن است

عشق دوجانبه به شما اجازه می‌دهد خودِ واقعی‌تان باشید. شریک زندگی‌تان شما را تشویق می‌کند خودِ واقعی‌تان باشید و هراسی از افشا کردن ضعف‌های‌تان نداشته‌باشید. اعتماد دوجانبه گسترش می‌یابد و کاتالیزگری قدرتمند برای رشد شخصی هردوی شما می‌شود. عشق هرگز کنترل کردن نیست. در واقع، فراتر از کنترل کردن است. اگر شریک زندگی‌تان توانایی آن را داشته‌باشد که شما را همان‌طور که هستید بپذیرد و به دنبال کردن رویا‌های‌تان تشویق‌تان کند، این باعث می‌شود نیازی نداشته‌باشید زندگی‌اش را کنترل کنید.

از سوی دیگر، تعلق رفتارهای کنترلی را تقویت می‌کند. شاید شریک زندگی‌تان را از وقت گذارندن با دوستان‌اش، انجام بازی‌های فکری منع کنید، یا به اندازه‌ی کافی روی خوشحال کردن او تمرکز نکنید. حتی شاید بدون این که احساسات‌اش را در نظر بگیرید، او را به بازی بگیرید تا با شما بماند.

مطلب مرتبط: ۴۰ عکس از عشق واقعی که حتما باید ببینید

۳. عشق واقعی رشد متقابل است، تعلق مانع رشد است

اگر عاشق باشید، شما و شریک زندگی‌تان با هم رشد می‌کنید. اگر هردوی شما تلاش کنید بهترینِ خودتان باشید، نتیجه‌ی آن بهتر از تلاش فردی خواهدبود. به‌طور خلاصه، شریک زندگی‌تان محرکی برای رشد شما و شما محرکی برای رشد او خواهیدبود.

اما در تعلق، اصرار به کنترل دارید و عدم توانایی در حل مشکلات‌تان، رشد شما و هم‌چنین شریک زندگی‌تان را محدود می‌کند. موضوعات حل‌نشده‌تان باعث تعلق غیرضروری شما به فرد محبوب‌تان می‌شود. عجیب نیست که این رشد هردو طرف را محدود می‌کند و داشتن یک رابطه‌ی عاشقانه‌ی سالم را دشوار می‌کند.

۴. عشق واقعی بادوام است، تعلق بی‌دوام است

عشق با گذر زمان تداوم می‌یابد. شاید شما و شریک زندگی‌تان در نهایت، برای مدتی یا برای همیشه، از هم جدا شوید. اما اگر واقعا عاشق باشید آن شخص همیشه جایی در قلب‌تان خواهدداشت و برای باقی عمرش، آرزوی کام‌یابی خواهیدداشت.

از سوی دیگر، اگر فقط به او وابسته باشید، احتمالا بعد از جدایی احساس خشم و رنجش خواهیدکرد. حتی شاید احساس کنید به شما خیانت کرده‌است. این احساس از این گمان نشأت می‌گیرد که شریک زندگی‌تان موظف بوده‌است شما را خوشحال کند، که از نظر شما، کوتاهی کرده‌است.

مطلب مرتبط: ۵ مرحله عشق :شما در کدام مرحله متوقف شده‌اید

۵. عشق واقعی از خودگذشتگی است، تعلق خودبینی است.

وقتی عاشق باشید کم‌تر خودمحور هستید. رابطه‌تان باعث می‌شود از خودتان بگذرید، رشد پیدا کنید، و شما را ترغیب می‌کند کم‌تر خودخواه باشید و بیش‌تر عشق بورزید. رابطه‌ای که با شریک زندگی‌تان دارید باعث ایجاد تغییرات مثبت برای هردوی شما می‌شود. از همه مهم‌تر، هردوی شما این شهامت را دارید که ضعف‌های‌تان را به اشتراک بگذارید، آسیب‌پذیری‌های‌تان را افشا کنید، و از صمیم قلب یک‌دیگر را بفهمید.

در مقابل، در رابطه‌هایی که بنیان‌شان تعلق است، عموما “خود” تسلط دارد. به همین دلیل است که بسیاری از آدم‌ها به کرات در جریان رابطه‌هایی قرار می‌گیرید که رضایت‌بخش نیستند، و در هرکدام از آنها همان مشکلات تکرار می‌شود. برای‌تان دشوار است به درون‌تان نگاه کنید و مشکلات‌تان را حل کنید. این باعث به وجودآمدن تعلق در رابطه‌ی شما می‌شود، و این احساس را تقویت می‌کند که نمی‌توانید بدون شریک زندگی‌تان خوشحال باشید. برای حل مشکلات‌تان به فرد محبوب‌تان اتکا می‌کنید، یا حداقل برای فراموش کردن‌شان از او کمک می‌گیرید.

اگر درحال‌حاضر عاشق نیستید، از صمیم قلب آرزو می‌کنم هم‌ذات خودتان را پیدا کنید و با آن شخص رابطه‌ای باشکوه بسازید. تا آن زمان چرا روی خودتان کار نمی‌کنید بهتر و دوست‌داشتنی‌تر شوید؟ می‌گویند”محبت، محبت می‌آورد”. اگر این‌طور باشد، عاقلانه است همان شخصی بشوید که آرزو دارید جذب کنید!


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: تیبائو موریسه

منبع: لایف هک

۵ تفاوت بین عشق واقعی و تعلق


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی