کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵ تراژدی مرگ‌بار حج: مکه به تراژدی مرگ لگدکوب عادت کرده است

در این مقاله ابتدا به پدیده‌ی مرگ لگدکوب و سپس به ریسک تکرار تراژدی لگد‌کوبی، و در نهایت به بزرگ‌ترین مرگ‌های لگدکوب تاریخ پرداخته ‌می‌شود.

منا

 

“مکه با تراژدی بیگانه نیست”. این عنوان مقاله‌ای به قلم سوزان میلر است که در روز پنج شنبه 2 مهر 1394 پس از حادثه‌ی ناگوار و جانسوز منا در یو اس تودی چاپ شد. گفته‌ی میلر را ما مسلمانان به ویژه ایرانیان بهتر از هر آدم دیگری در جهان درک می‌کنیم. به دو دلیل: نخست، در حدود 26 سال است که با ریسک “مرگ لگدکوب” که در اثر رمش جمعیت وحشت‌زده رخ می‌دهد آشنا هستیم و در این مدت به دفعات فجایع کوچک و بزرگ را شاهد بودیم؛ و دوم ، ما ایرانیان به خاطر بیشترین سهم از جمعیت حجاج همواره بیشترین قربانیان حوادث این چنینی را داشته ‌ایم. در ادمه ابتدا به پدیده‌ی مرگ لگدکوب، و سپس به ریسک تکرار تراژدی لگد‌کوبی، و در نهایت به بزرگ‌ترین مرگ‌های لگدکوب تاریخ پرداخته ‌می‌شود.

مرگ لگدکوب: پدیده‌ای مدرن

در گذشته‌های دور بیش‌ترین مرگ زائران عبادت‌گاه‌ها و قبور متبرکه به ویژه حجاج به دلیل قتل و غارت راهزنان ، مریضی‌های ناشناخته، و گم شدن و مردن در اثر تشنگی و گرسنگی بود. ولی حالا بزرگ‌ترین ریسک آنان در کنار بیماری‌های واگیردار مثل انواع آنفلونزا، زد و خوردهای قومی و فرقه‌ای، ریسک سقوط هواپیما، و مانند اینها مرگ در اثر رم کردن جمعیت و در نهایت لگدکوبی است. این ریسک در گذشته وجود نداشته است. در دنیای مدرن به خاطر سرعت و سهولت دسترسی به زیارت‌گاه به ویژه مکه، انفجار جمعیت مسلمانان ، تمکن مالی اکثر مسلمانان به ویژه اتباع کشورهای نفتی، و مانند این‌ها شمار زائران عبادت‌گاه‌ها و قبور متبرکه، به ویژه مکه، هر ساله رو به افزایش است . این در حالی است که امکانات و تسهیلات به ویژه زیرساخت‌ها به همان میزان رشد نکرده‌اند و ظرفیت اضافه‌بار جمعیت را ندارند. به همین دلیل هرازگاه شاهد مرگ‌های دسته جمعی مثل سقوط جرثقیل، آتش‌سوزی و البته از همه مهم‌تر،  رمیدن و لگدکوبی جمعیت هستیم. مرگ دل‌خراشی که در زیر پا‌های جمعیت رمان و وحشت‌زده اتفاق می‌افتد.

118.jpg

عادت به تراژدی لگدکوبی

پیش از حادثه‌ی مرگ‌بار دیروز پنج شنبه 2 مهر 1394 به دفعات این صحنه‌ها را دیده ایم که 4 بار آن حقیقتا تراژدی‌های تاریخی هستند. در بین 4 تراژدی گذشته ، بزرگ‌ترین آن‌ها که منجر به مرگ 1436 نفر شد در مکه رخ داد. 4 تای دیگر، شامل حادثه‌ی دیروز، در منا رخ داده‌‌اند. این تراژدی تاکنون 5 بار تکرار شده‌است و نشان می‌دهد دولت عربستان به تراژدی لگدکوبی عادت دارد و نمی‌تواند از تکرار آن‌ها جلوگیری کند. یعنی ریسک مرگ لگدکوب احتمالا در آینده نیز حجاج را تهدید خواهد کرد.

در ادامه 5 تراژدی بزرگ حج آورده شده است:

 • 2 جولای 1990 – مکه

حجاج کشته شده: 1426

 • 24 سپتامبر 2015- منا

حجاج کشته شده: 1000

 • 12 ژانویه 2006 – منا

حجاج کشته شده: 364

 • 23 می 1994 – منا

حجاج کشته شده : 270

 • 1 فوریه 2004 – منا

حجاج کشته شده: 251

فاجعه‌ی دیروز نشان داد که از 1990 که اولین تراژدی بزرگ را شاهد بودیم ریسک مرگ لگدکوب کاهش نیافته‌است.( چون بنابر بعضی از روایت ها آمار کشته شدگان از 1990 بیش تر است.) آیا دولت عربستان باید تمهیداتی را مثل درنظر گرفتن سقف یا حدنصاب صدور روادید برای حجاج، افزودن سازه‌های جدید، یا تغییر آیین برگزاری حج یا ترکیبی از این‌ها را اتخاذ کند؟ پاسخ هر چه باشد به هر حال با رشد جمعیت و ثروت مسلمانان همواره تقاضا برای حج بالاتر می رود و چاره‌ای نیست جز این که” این ریسک باید مهار شود”.

 

121.jpg

مرگ لگدکوب: بزرگ‌ترین ریسک زیارت‌گاه‌ها

مرگ‌های لگدکوب از پدیده‌های دنیای مدرن هستند و فقط مختص زیارت گاه‌ها و زائران نیستند. این مرگ‌ها که عموما با کشتار جماعت کثیری به یک تراژدی تبدیل می‌شود در اثر ازدحام  وسپس رمیدن جمعیت رخ می‌دهند. مرگ‌های لگدکوب تراژیک در کارناوال های ملی مثل گاوبازی، در استادیوم های ورزشی مثل فوتبال، و در هنگام دیگر وحشت‌های عمومی مثل تظاهرات خیابانی هم رخ می‌دهند. ولی فاجعه‌آمیزترین مرگ‌های لگدکوب مختص حج و سایر رویدادهای مذهبی هستند. حج به خاطر این که بزرگترین رویداد سالانه‌ی مذهبی جهان است بیشترین ریسک را به لحاظ شمار کشته شدگان و نیز دفعات دارد. در ادامه به ده بزرگترین تراژدی لگدکوب مذهبی تاریخ( که همه هم معاصر هستند) پرداخته می‌شود:

 1. 2 جولای 1990- مکه- عربستان سعودی.

شمار کشته شدگان: 1426 زائر

 1. 24 سپتامبر 2015- منا- عربستان سعودی.

شمار کشته شدگان: 1000 زائر

 1. 31 آگوست 2005- بغداد- عراق.

شمار کشته شدگان: 965 زائر

 1. 22 نوامبر 2010- پنوم پن- کامبوج.

شمار کشته شدگان: 375 زائر

 1. 12 ژانویه 2006 – منا – عربستان سعودی.

شمار کشته شدگان: 364 زائر

 1. 25ژانویه 2001 – ماهاراشتا- هند.

شمار کشته شدگان: 300 زائر

 1. 23 می 1994 – منا- عربستان سعودی.

شمار کشته شدگان:270 زائر

 1. 1 فوریه‌ی 2004 – منا- عربستان سعودی. ‌

شمار کشته شدگان: 251 زائر

 1. 30 سپتامبر 2008 – راجستان- هند.

شمار کشته شدگان: 224 زائر

 1. 23 آگوست 2008 – هیماچال پرادش- هند.

شمار کشته شدگان:  148 زائر

فهرست بالا نشان می‌دهد که رکوردها عموماً متعلق به مسلمانان و هندوها هستند و سایر مذاهب ابراهیم و غیرابراهیمی با این نوع ریسک دست کم در این مقیاس بیگانه‌اند. مسلمانان با احراز 3 رتبه‌ی اول و  در مجموع  6 مقام از 10 رتبه‌ ی اول پربسامدترین و مرگ‌بارترین تراژدی‌های لگدکوب را دارند. عربستان سعودی و مراسم حج به تنهایی 50% رکوردهای بالا را در اختیار دارند و منا بزرگ‌ترین قتل‌گاه لگدکوبی زائران جهان با 4 تراژدی تاریخی‌است.

120.jpg

117.jpg

تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر پوریانسب

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی