کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

نژادپرستی: ۵۰ حقیقت تفکر برانگیز درباره نژاد و نژادپرستی

در این نوشتار ۵۰ حقیقت تفکر برانگیز درباره نژاد و نژادپرستی بیان می شود. با ما در این مقاله جالب و خواندنی همراه باشید و با مهم ترین حقایق علمی نژاد و نژادپرستی آشنا شوید.

۵۰ حقیقت تفکر برانگیز درباره نژاد و نژادپرستی

۱. مفهوم نژاد یک مفهوم مدرن است. در دوران باستان، یونانیان، رومیان، یهودی‌ها، مسحیان، و مسلمانان دسته‌بندی نژادی نداشتند. بلکه آدم‌ها بر اساس مذهب، طبقه‌ی اجتماعی، زبان و غیره تقسیم‌بندی می‌شدند.

۲. تقسیم‌بندی معروف ارسطو بین یونانیان و بربرها براساس نژاد نبود، بلکه براساس آن بود که چه کسی خود را در قالب جامعه‌ی شهری قرار می‌داد و چه کسی این کار را نمی‌کرد. رومیان باستان آدم‌ها را بر اساس نژاد زیستی یا رنگ پوست تقسیم‌بندی نمی‌کردند بلکه براساس ساختارهای قانونی متفاوتی بود که زندگی‌شان را بر مبنای آن‌ها بنا کرده بودند.

۳. بیش‌تر انسان‌شناسان و زیست‌شناسان نژاد را یک تقسیم‌بندی سیاسی می‌بینند که ریشه در برده‌داری و استعمار دارد. تعداد نژادها و این که هر کس به کدام نژاد تعلق دارد، در طول زمان و در بین کشورها ـ نه به خاطر پاسخ به پیشرفت‌های علمی، بلکه در پاسخ به اهداف سیاسی ـ دستخوش تغییر شده است.

۴. بیش‌تر تنوع ژنتیکی بین نژادها نیست، بلکه در خود نژادها است. برای مثال، احتمال تفاوت ژنتیکی بین دو ایتالیایی معمولی به اندازه‌ی احتمال تفاوت بین یک ایتالیایی و یک چینی است.

۵. در حالی‌که انسان‌ها از برخی جهات از نظر ژنتیکی متفاوت هستند، مثلا از نظر گروه خون و رنگدانه‌های پوست، بیش‌تر انسان‌شناسان و زیست‌شناسان معتقدند دسته‌بندی‌های نژادی یا نژادپرستی مبنای بیولوژیک ندارند، زیرا انسان‌های مدرن در زیرگونه‌ها یا نژادهای مجزایی تکامل نیافته‌اند.

۶. ساموئل جورج مورتون (۱۷۹۹-۱۸۵۱) در قرن نوزدهم میلادی با اندازه‌گیری حجم مغزی (اندازه‌ی مغز) گروه‌های مختلف (سفیدپوستان، بومیان آمریکایی، سیاه‌پوستان) تلاش کرد ثابت کند ” نژادهای“ منتخبی از بقیه برتر هستند. هم‌چنین به جای خلقت واحد (وحدت انسان‌ها) که در انجیل آمده است، اظهار کرد نژادهای مختلف دارای خاستگاه‌های و تبارهای مختلفی هستند (تعدد مبادی انسان‌ها).

۷. در دوران قرون وسطا، مسلمانان و مسیحیان انسان‌ها را براساس دسته‌بندی‌های ”مؤمن“ و ”غیرمؤمن“ تقسیم می‌کردند نه براساس نژاد زیستی. به علاوه، یهودیان تفاوت‌های بین ” گویم“ (غیریهودی) و ”یهودی“ را براساس ایمان‌شان قائل می‌شدند نه براساس تفاوت‌های بیولوژیکی.

۸. ابن خلدون، محقق اسلامی قرن چهاردهم مخالف این نظریه بود که ویژگی‌های جسمانی نشان دهنده‌ی فضائل اخلاقی است. او توضیح می‌دهد که برای مثال، پوست تیره به دلیل آب‌وهوای گرم آفریقا ایجاد شده است نه به دلیل نفرین حام.

۹. اداره‌ی آمار و سرشماری ایالات متحده، نژاد را یک دسته‌بندی اجتماعی به رسمیت شناخته شده توسط آمریکا تعریف می‌کند و تلاش نمی‌کند آن را از نظر زیستی، انسان‌شناسی، یا ژنتیکی تعریف کند. اداره‌ی آمار و سرشماری پنج دسته‌ی نژادی را تعیین می‌کند:‌ سفیدپوستان (مردمی که خاستگاه‌شان اروپا، خاورمیانه، یا شمال آفریقا است)، سیاه‌پوستان یا آفریقایی‌آمریکایی‌ها (آفریقا)، بومیان آمریکایی یا بومیان آلاسکا، آسیایی‌ها، بومیان هاوایی یا دیگر جزایر اقیانوس آرام. این اداره، یک گروه قومیتی اسپانیایی‌زبان‌ها را هم در این دسته‌بندی گنجانده است. این گروه بیش از آن‌که نژادی باشد قومیتی است زیرا جامعه‌ی لاتین شامل نژادهای بسیاری می‌شود، از جمله سفیدها، سیاه‌ها، بومیان آمریکایی، آسیایی‌ها، و دورگه‌ها.

۱۰. دانشمندان فکر می‌کنند ۱۰۰۰ سال بعد انسان‌ها هنوز رنگ‌های مختلفی داشته باشند، گرچه آدم‌های درون شهرها به جای پوست‌های به شدت تیره یا روشن، بیش‌تر رنگ پوست مختلط خواهند داشت.

۱۱. نژاد و قومیت مفاهیم متفاوتی هستند. در حالی‌که هردو ساختارهایی اجتماعی هستند، نژاد به این ایده برمی‌گردد که تفاوت‌های زیستی ذاتی وجود دارد و به شدت بی‌اعتبار است. از سوی دیگر قومیت به فرهنگ، مذهب، زبان و غیره مربوط است.

مطلب مرتبط: ۹۰ حقیقت مهم درباره هولوکاست

۱۲. بیش‌تر آدم‌هایی که در ایالات متحده خودشان را آفریقایی‌آمریکایی می‌دانند، تعدادی اجداد اروپایی دارند. هم‌چنین، تعداد زیادی از آدم‌هایی که خود را اروپایی‌آمریکایی می‌دانند، تعدادی اجداد بومی آمریکایی یا آفریقایی دارند.

۱۳. در اوایل قرن ۲۰ام، برخی کلیساهای ایالات متحده، روی در لوحی از جنس چوب کاج و شانه‌ای وصل کردند که به سیمی آویزان بود. یک فرد فقط در صورتی می‌توانست وارد شود رنگ پوستش از چوب کاج روشن‌تر بود و مي‌توانست شانه را لای موهایش بکشد و گیر نکند.

۱۴. فرانسوا بارنیر، پزشک فرانسوی اولین نفری بود که در سال ۱۶۸۴ در مقاله‌ای با عنوان ”تقسیم‌بندی جدید زمین، براساس گونه‌های مختلف یا نژاد آدم‌هایی که روی آن زندگی می‌کنند“ کلمه‌ی (race یا نژاد) را برای دسته‌بندی علمی انسان‌‌ها به کار برد.

۱۵. کارل لینه (۱۷۰۷ـ۱۷۷۸)، پزشک و گیاه‌شناس سوئدی، منشاء رنگی نژادها را پایه‌گذاری کرد. لینه، هوموساپینس یا گونه‌ی انسان را به چهار نوع ”طبیعی“ تقسیم می‌کند:‌ اچ. ساپینس آمریکانوس، اچ. ساپینس اورپانوس، اچ. ساپینس آسیاتیکوس، و اچ. ساپینس آفر، که به چهار منطقه‌ی شناخته شده‌ی دنیا اشاره دارند: آمریکا، اروپا، آسیا، و آفریقا. او این گونه‌ها را به ترتیب به رنگ‌های سرخ، سفید، زرد، و سیاه کدگذاری کرد و به هرکدام از آن‌ها مجموعه‌ای از خصیصه‌های جسمانی، شخصیتی، فرهنگی، و اجتماعی را نسبت داد. او اچ. ساپینس اوپانوس را ایده‌آل می‌دانست.

۱۶. یوهان فردریش بلومنباخ (۱۷۵۲-۱۸۴۰)، یک استاد پژشکی آلمانی، اظهار داشت که انسان‌ها پنج نژاد هستند: قفقازی، مغول، اتیوپیایی، آمریکایی، و مالایی. او می‌گفت قفقازی‌ها، که اسمشان از منطقه‌ی کوهستانی قفقاز گرفته شده است، انسان ایده‌آل را مجسم می‌کنند و دیگران از آن ایده‌آل دور شده‌اند. براساس جمجمه‌ای که در کوه‌های قفقاز در نزدیکی محل فرضی کشتی نوح پیدا شد، این عقیده محبوبیت یافت که قفقازی‌ها حالت ایده‌آل انسان هستند.

۱۷. از زمان اولین سرشماری ایالات متحده در ۱۷۹۰، هر سرشماری آدم‌ها را بر اساس نژاد دسته‌بندی کرده است. از آن زمان، گروه‌بندی‌های نژادی ۲۴ بار تغییر یافته‌اند.

۱۸. طبق سرشماری آمریکا در ۲۰۱۰، کودکان سفیدپوست و آسیایی کمترین میزان فقر را در بین تمام گروه‌های قومیتی داشتند. سیاه‌پوستان با ۳۲.۲٪ بیش‌ترین میزان کودکان فقیر را داشتند، کودکانی که با دو نژاد یا بیش‌تر شناسایی شدند ۲۲.۷٪، و کودکان اسپانیایی‌زبان ۳۲.۳٪ گزارش شدند.

۱۹. ژنی که باعث ایجاد رنگ پوست روشن در اروپایی‌ها می‌شود با ژنی که در مردم شرق آسیا سبب ایجاد رنگ پوست روشن می‌شود تفاوت دارد و نشان می‌دهد هرکدام به شکل مجزا رنگ پوست روشن را تکامل داده‌اند. منشاء آلل مربوط به رنگ روشن اروپایی‌ها نسبتا جدید است و تقریبا به ۶،۰۰۰ یا ۱۰،۰۰۰ سال پیش بازمی‌گردد.

۲۰. پروژه‌ی ژنوم انسان، که رمز ژنتیکی کامل انسان را ترسیم کرد، ثابت کرد نژاد را نمی‌توان در ژن‌هایمان شناسایی کرد. در حالی‌که دانشمندان ممکن است از مفهوم نژاد برای ایجاد تمایزات عملی بین مجموعه‌های سیال صفات ژنتیکی استفاده کنند، تمام آدم‌ها به گونه‌ی انسانی مشابهی تعلق دارند،  هومو ساپینس ساپینس (کلمه‌ی لاتین مرد یا زن خردمند). به عبارت دیگر، هیچ نژاد انسانی وجود ندارد.

۲۱. دانشمندان معتقدند جغرافیا و اشعه‌های ماورای بنفش سبب تنوع در رنگ پوست می‌شود، نه نژاد. دانشمندان می‌گویند اگرچه بومیان آلاسکا و کانادا که پوست تیره‌تری دارند در مناطق شمالی‌تری زندگی می‌کنند که دوره‌های تاریکی طولانی دارند، در تابستان سطح بیش‌تری اشعه‌ی ماورای بنفش دریافت می‌کنند که از سطح برف و یخ بازتاب می‌شود. هم‌چنین، رژیم‌شان سرشار از ویتامین دی است ( به خاطر مصرف ماهی و شیردریایی)، که تابش کمتر نور آفتاب در زمستان را جبران می‌کند.

۲۲. برخی از دانشمندان معتقدند اولین استفاده‌ی از کلمه‌ی ” race“ (نژاد) در زبان انگلیسی به ویلیام دانبار، عضو اسکاتلندی دربار جیمز چهارم برمی‌گردد که شعر ”رقص هفت گناه کبیره“ را نوشت. یکی از ابیات آن کسانی را توصیف می‌کند که ”بدگویان نژادهای گوناگون“ هستند. به احتمال زیاد دانبار این کلمه را از واژه‌ی اسپانیایی رازا گرفته است که در مورد نژاد اسب‌ها و سگ‌ها به کار می‌رفت.

۲۳. ایالات متحده به طور سنتی مفهوم هایپودیسنت را دنبال کرده است، یا قانونی که می‌گوید فرزند یک پیوند نژادی مختلط در گروهی قرار می‌گیرد که کمتر ممتاز است.

مطلب مرتبط: ۵۳ حقیقت جالب درباره بدن انسان

۲۴. پیش از رونق تجارت برده‌های آفریقایی در قرن ۱۸ام، بین یک دوم و دوسوم تمام مهاجران سفیدپوستی که به مستعمره‌های آمریکا می‌رفتند، کارگران غیرآزاد بودند. ابتدا، مهاجران اروپایی مستعمره‌ها به سیاه‌پوستان آفریقا و بومیان آمریکایی همان جایگاه خدمتکاران سفیدپوست قراردای را دادند. با این حال، تا ۱۷۰۰ میلادی، با آفریقایی‌ها و فرزندان‌شان به عنوان یک نژاد متفاوت رفتار می‌شد و دارایی مادام العمر اربابانشان در نظر گرفته می‌شدند.

۲۵. در ۱۶۶۲، وقتی قوه‌ی قانونگذاری ممنوعیت تمام اعمال زناکارانه را اصلاح کرد تا در صورت مشخص شدن هویت ”مسیحی“ و ”سیاهپوست“ طرفین مجازات‌های سنگین‌تری اعمال کند، ایالت ویرجینیا رابطه‌ی جنسی بین نژادی را ممنوع اعلام کرد. در ۱۶۹۱، ویرجینیا منع کرد که یک مرد سیاه پوست، دورگه، یا بومی با زن سفیدپوستی ازدواج یا او را همراهی کند. قوانین ممنوعیت ازدواج مختلط در ویرجینیا تا ۱۹۶۷ اجرا می‌شد. کارولینای جنوبی ممنوعیت ازدواج بین نژادی را تا ۱۹۹۸ حفظ کرد، و حتی ۳۸٪ رای‌دهندگان با همه‌پرسی مخالف بودند.

۲۶. در اوایل ۱۸۰۰، سیاه‌پوستان امیدوار به عزیمت به اوهایو باید یک ضمانت‌نامه‌ی ۵۰۰ دلاری ارسال می‌کردند که رفتار خوب‌شان را تضمین کند و ملزم بودند مدارک آزادی‌شان را به دادگاه ارائه کنند.

۲۷. کشورهای مختلف، نژاد را به روش‌های گوناگونی تعیین می‌کنند. در ژاپن و ایالات متحده، نژاد ثابت است و در هنگام تولد تعیین می‌شود. با این حال، در برزیل، نژاد مفهومی سیال‌تر است و به وسیله‌ی تعدادی از عوامل همچون والدین فرد، فنوتیپ فرد، و وضعیت اجتماعی اقتصادی او تعیین می‌شود. در جاهایی مثل برزیل، نژاد یک فرد می‌تواند با ثروتمندتر شدن یا فقیرتر شدن او تغییر کند.

۲۸. بین ۱۸۷۸ و ۱۹۵۲، قاضی‌های ایالتی و فدرال ۵۲ پرونده نژادی یا نژادپرستی لازم برای شهروندی ایالات متحده را رسیدگی کردند. در این موارد، قضات حکم دادند که چینی‌ها، ژاپنی‌ها، کره‌ای‌ها، فیلیپینی‌ها، اهالی هاوایی، افغان‌ها، بومیان آمریکا، و هرکسی با تبار مختلط، سفیدپوست نیست. از سوی دیگر، اعراب، سوری‌ها، و هندی‌های آسیایی به طور کلی سفیدپوست درنظر گرفته می‌شدند.

۲۹. در ۱۸۰۰ میلادی، مهاجران ایرلندی ایالات متحده بیش از انگلیسی‌ها، به آفریقایی‌ها نزدیک‌ در نظر گرفته می‌شدند. تازه‌واردهای ایتالیایی گینه‌ای صدا می‌شدند، صفتی که به آفریقایی‌آمریکایی‌ها تعلق داشت.

۳۰. آفریقایی‌آمریکایی‌ها/سیاه‌پوستان نیمی از تمام موارد جدید اچ‌آی‌وی و تقریبا نیمی از تمام موارد ایدز در سال ۲۰۰۹ را تشکیل می‌دادند. در  ۲۰۰۸، از بین تمام آدم‌هایی مبتلا به اچ‌آی‌وی که در ۴۰ ایالت آمریکا و پنج منطقه‌ي مستقل زندگی مي‌کردند، ۴۶٪ آفریقایی‌آمریکایی/سیاه‌پوست، ۳۱.۶٪ سفیدپوست، ۲۰٪ اسپانیایی/لاتین، ۱.۳ چندنژاده، ۰.۶٪ آسیایی، ۰.۴٪ بومیان آمریکا/آلاسکا، و ۰.۰۴٪ بومیان هاوایی/سایر جزایر اقیانوس آرام بودند.

۳۱. کلمه‌ی ” عرب“ یک کلمه‌ی نژادی نیست بلکه یک کلمه‌ی فرهنگی و زبانی است. این کلمه به کسانی اطلاق می‌شود که عربی را به عنوان زبان اول‌شان صحبت می‌کنند. عرب‌ها تاریخ و فرهنگ مشترکی دارند اما یک نژاد نیستند.

مطلب مرتبط: ۱۰گام ساده برای تبدیل دشمنی به دوستی

۳۲. به گفته‌ی سخنگوی کاخ سفید، رئيس جمهور اوباما هنگام تکمیل کردن سرشماری ۲۰۱۰، فقط جعبه‌ی آفریقایی‌آمریکایی‌ها/سیاه‌پوستان بررسی کرد.

۳۳. وقتی حاکمان مصری در مصر باستان حکم می‌راندند، به گروهی که پوست‌شان روشن‌تر بود ” نژاد رنگ‌پریده و پست ارواد “ می‌گفتند. با این حال، زمانی‌که مصریان روشن پوست‌تر زمام قدرت را در دست داشتند، به افراد تیره برچسب ” نژاد شیطانی ایش “ زدند.

۳۴. در ۱۸۶۳ یک استاد دانشگاه هاروارد چهار نامه‌ی قاطعانه به کمیسیون جنگ داخلی لینکلن نوشت و اظهار کرد که گنجاندن سیاه‌پوستان در کشوری که دوباره متحد شده است به عنوان افرادی برابر، نژاد سفید را آلوده می‌کند، چه از نظر اجتماعی و چه از نظر زیستی.

۳۵. درپایان قرن ۱۹ام، انسان‌شناسان آمریکایی از مفهوم بقای اصلح داروین برای توجیه کشتار بومیان آمریکایی و بازگشت اجباری سیاه‌پوستان به طبقه‌ی خدمتکار استفاده کردند. با توجه به نظریه‌ی بقای اصلح، این ایده هم محبوب بود که جسم‌ها و ذهن‌های ” معیوب “ ”نژادهای وحشی“ به تدریج به انقراض آن‌ها می‌انجامد.

۳۶. در اوایل ۱۹۰۰، یوژنیست‌ها (به‌نژادها) تلاش کردند برای اثبات آن‌که نژادهای خاصی به صورت ذاتی باهوش‌تر از نژادهای دیگر هستند، از تست‌های آ‌ی‌کیو ( بهره هوشی) استفاده کردند. برای مثال، از این تست‌ها استفاده کردند تا نشان دهند سیاه‌پوستان و مهاجران تازه از جنوب و شرق اروپا، نسبت به آمریکایی‌های آنگلوساکسون یا اسکاندیناویایی، از نظر هوشی پست‌تر هستند. تا ۱۹۴۰، اعتبار یوژنیک (به‌نژادی) چه به عنوان یک علم و چه به عنوان بهانه‌ای برای تنفر نژادی از بین رفت.

۳۷. در اوایل ۱۹۰۰، قانون یکپارچگی نژادی در ایالات متحده، تقسیم‌بندی نژادی هر فرد را در بدو تولد ملزم کرد و ازدواج بین سفیدپوستان و هرکسی حتی با ردی از اصل و نصب نگرو (سیاه) را جرم اعلام کرد.

۳۸. توماس جفرسون، نه تنها یک فیلسوف سیاسی بلکه یک طبیعت‌گرا بود. در یکی از یادداشت‌هایش، می‌گوید سیاه‌پوستان مستعد خواب بیش‌تری هستند زیرا مغزشان تهی است:‌ ”حیوانی که جسمش در استراحت است و اندیشه نمی‌کند قطعا به خواب بیش‌تر تمایل دارد.“

۳۹.  آزمایش بدنام ”موسسه‌ی تاسکیگی روی سیفلیس درمان نشده در مردان سیاه‌پوست“توسط سازمان خدمات بهداشت عمومی امریکا در ۱۹۳۲ در میکون‌کانتی آلاباما، برای تایید نگرش انجام گرفت که مدت‌ها پذیرفته شده بود: بیماری‌های مقاربتی در سیاهپوستان به گونه‌ای متفاوت از سفیدپوستان عمل می‌کند. این مطالعه به طرز گسترده‌ای غیراخلاقی در نظر گرفته شد، اساسا به دلیل آن‌که محققان آگاهانه بیماران مبتلا به سفلیس را درمان نمی‌کردند، حتی بعد از آن‌که پنی‌سیلین به عنوان درمان موثر آن کشف شد. این مطالعه ۴۰ سال و تا ۱۹۷۲ به طول انجامید.

۴۰. موسسه‌ی ملی پزشکی در ۲۰۰۲ به صورت علمی نابرابری‌های نژادی  یا نژادپرستی گسترده در مراقبت‌های درمانی را ثبت کرد و نشان داد این نابرابری‌ها حداقل تا حدودی ریشه در تبعیض پزشک دارد. در یک نسل، بین ۱۹۴۰ و ۱۹۹۹، بیش از ۴ میلیون آفریقایی‌آمریکایی نسبت به سفیدپوستان زوتر از موعد مردند.

۴۱. بعد از هرزه‌نگاری، وبسایت‌های تبارشناسی بیش‌ترین آمار بازدید را در اینترنت دارند. یک زیست‌شناس مولکولی از دانشگاه جان هاپکینز ادعا می‌کند هرکدام از ما حدود ۶.۷ میلیارد خویشاوند داریم.

۴۲. ازدواج بین‌نژادی از ۱۹۶۷ در ایالات متحده غیرقانونی بود. در ۲۰۰۸، اسناد نشان داد ۱۴.۶٪ از تمام ازدواج‌ها در ایالات متحده ازدواج‌های بین‌نژادی بوده است. نه درصد سفیدپوستان، ۱۶٪ سیاه‌پوستان، ۲۶٪ اسپانیایی‌تبارها، و ۳۱٪ آسیایی‌ها با کسی ازدواج کردند که نژاد و قومیتی متفاوت با آن‌ها داشته‌اند. ازدواج بین مردان سفید/زنان آسیایی متداول‌ترین شکل قرار و ازدواج بین‌نژادی در ایالات متحده است.

۴۳. در ۱۹۶۸ در مریلند دختری از یک مادر ایرلندی و پدری بومی آمریکا متولد شد، که میولاتو (دورگه) نام گرفت و برای برده‌داری فروخته شد.

۴۴. تحقیقات نشان می‌دهد نوزادان ۶ ماهه به تفاوت‌های نژادی یا نژادپرستی توجه می‌کنند.

مطلب مرتبط: رابطه عجیب بین هوش ونژادپرستی را بدانید

۴۵. آمار نشان می‌دهد که احتمال طلاق در دهمین سال ازدواج زن سفیدپوست/شوهر سیاه‌پوست دوبرابر بیش‌تر از ازدواج زن سفیدپوست/شوهر سفیدپوست است. با این حال، احتمال طلاق در دهمین سال ازدواج زن سیاه‌پوست/مرد سفیدپوست ۴۴٪ کمتر از ازدواج زن سفیدپوست/شوهر سفیدپوست است.

۴۶. در ۲۰۰۷، اقتصاددان‌هایی به نام جوزف پرایس و جاستین ولفرز گفتند تحقیق‌شان نشان داده است داوران انجمن ملی بسکتبال بیش‌تر احتمال دارد خطای بازیکنانی با نژاد متفاوت از نژاد خود را بگیرند.

۴۷. طبق آمار فدرال، در یک سال تحصیلی معمولی از هر چهار دانش‌آموز یکی گزارش می‌دهد که هدف تبعیض نژادی و قومی یا نژادپرستی قرار گرفته است.

۴۸. در کالیفرنیا، ۴۰٪ مردان آفریقایی‌آمریکایی بین ۱۸-۲۵ سال در زندان، آزادی مشروط یا عفو مشروط به سر می‌برند.

۴۹. سیمون چنگ و برایان پاول جامعه‌شناس دریافتند که در خانواده‌های دونژاده، والدین معمولا زمان و هزینه‌ی بیش‌تری را وقف نام‌نویسی بچه‌هایشان در فعالیت‌هایی چون کلاس‌های موسیقی و سفر به موزه‌ها می‌کنند ـ دلیل آن لزوما پول بیش‌تر نیست، بلکه به احتمال زیاد، برای جبران موقعیت اجتماعی آن‌ها است که به حاشیه رانده شده است.

۵۰. کالیفرنیا اولین ایالتی بود که استفاده از نژاد و قومیت یا نژادپرستی را در پذیرش دانشگا‌ه ممنوع کرد. با این حال، الان که تبعیض مثبت ممنوع شده است (گزاره‌ی ۲۰۹) دانش‌آموزان آسیایی‌آمریکایی پذیرش دانشگاه‌ها را در دست گرفته‌اند. برای مثال در دانشگاه کالیفرنیای برکلی، ۴۶٪ ورودی‌های سال اول آسیایی هستند و ۳۰٪ آن‌ها سفیدپوست هستند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: factretriever

۵۰ حقیقت تفکر برانگیز درباره نژاد و نژادپرستی

نژادپرستی

نژاد و نژادپرستی

حقیقت تفکر برانگیز درباره نژاد و نژادپرستی


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی