کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۵۰ اقتصاد نوآور دنیا

۵۰ اقتصاد نوآور دنیا

همانطور که در جدول زیر نشان داده شده است کره‌جنوبی در صدر  ۵۰ اقتصاد نوآور دنیا است. آلمان، سوئد، ژاپن و سوئیس نیز در کنار کره‌جنوبی ۵ کشور برتر دنیا از دیدگاه بلومبرگ در سال ۲۰۱۶ خواهند بود.

اقتصادهای نوآور دنیا

شاخص نوآوری بلومبرگ که اقتصادهای دنیا را با استفاده از فاکتورهایی شامل هزینه‌های تحقیق و توسعه و تراکم شرکت‌های عمومی های‌‌تک امتیاز‌دهی می‌کند معیار این رتبه‌بندی بوده است.

به دلیل تولید ارزش افزوده و بازده ثالث (معیاری که شامل نام‌نویسی در مقاطع تحصیلی بالاتر و تراکم فارغ‌التحصیلان مهندسی و علوم است) کره‌جنوبی بیشترین امتیاز را در جهان از‌ آن خود کرده است. در حالی که این کشور رتبه ۳۹ را در تولید و رتبه دوم را در شدت تحقیق و توسعه، تراکم شرکت‌های های‌تک و فعالیت ثبت اختراع در اختیار داشته و از لحاظ تراکم پژوهشگران در رتبه ششم قرار دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ ثروتمندترین کشور دنیا در ۲۰۱۶

بر اساس اظهارات مارکوس نولاند، رییس مطالعات موسسه پترسون، ایده‌های تازه و بدیع در سیلیکون‌ولی منجر به شروع کسب‌وکارهای استارت‌اپی به اقتصاد امریکا شده است، ولی ایده‌های در کره‌جنوبی در همان کشور باقی می‌ماند. برای مثال اگر شما یک دانشمند یا مهندس در شرکت سامسونگ هستید و ایده‌ای بسیار جالب با خود دارید، شما از کار خود بیرون نمی‌آیید تا ایده‌ خود را با ونچر-کاپیتالیست‌ها در میان گذاشته و شرکت خود را بنا کنید، شما به نزد مدیر رفته و در سامسونگ آن ایده را عملی می‌کنید. کره‌ای‌ها از فاکتورهای نهادی که ممکن است مزایای رفتارهای نو‌آورانه را محدود کند آگاهی دارند.

اقتصادهای نوآور دنیا

کره‌جنوبی ۶ امتیاز بیش از آلمان رده دومی دارد و از ژاپن و چین به شدت پیشی گرفته است. کره جنوبی توسط چین کم‌درآمد از یک‌سو و از سوی دیگر ژاپن پیشرفته از لحاظ فناوریک تحت فشار قرار گرفته است، بنابراین درجه‌ای از اضطرار و حس اظطراب در مورد حفظ این عملکرد توسط کره‌جنوبی وجود دارد.

مطلب مرتبط: ۱۰ نوآوری که آینده‌ی اقتصاد جهانی را کاملا تغییر می‌دهند

خطرات مشابه زیادی موجود درخارج از کره‌جنوبی(نظیر رشد اقتصادی کند، افزایش نابرابری‌ها، مشاغل تمام‌وقت کمتر)، سیاستمداران و مصرف‌کنندگان را در مورد اقتصاد نوآورانه‌ترین منطقه دنیا دچار اضطراب کرده است.

اخیرا، التهاب در بازارهای چین، کره جنوبی را نیز تکان داده است. این در حالی است که بانک‌های مرکزی هفته گذشته پیش‌بینی خود را از رشد اقتصادی کره‌جنوبی کاهش دادند. تولید ناخالص داخلی در سال ۲۰۱۶ با سرعت ۳ درصدی رشد خواهد کرد در حالی که پیش‌بینی قبلی در ماه اکتبر رشد ۳.۲ درصدی بود. برآورد رشد اقتصادی در سال ۲۰۱۵ نیز از ۲.۷ درصد به ۲.۶ درصد کاهش یافته بود.

بزرگترین اقتصاد دنیا در این رده‌بندی رتبه هشتم را از آن خود کرده است. قرار گرفتن چین، دومین اقتصاد بزرگ دنیا در رده بیست و یکم شاخص نوآوری به این دلیل است که این کشور به عنوان یک کشور در حال توسعه به جای تولید فناوری به کپی کردن آن پرداخته است.

اتفاق مشابهی در کشورهای دیگر که در آنها مزایای نسبی هنوز شامل نیروی‌‌کار ارزان بوده تا فناوری‌های مرز دانش نیز مشاهده می‌شود. افریقا با تونس در رتبه ۴۶ و مراکش در رتبه ۴۸ و امریکای لاتین با قرار گرفتن آرژانتین در رده چهل و نهم نقش کم‌رنگی در این لیست ۵۰ عضوی دارد. سه کشور از ۱۰ اقتصاد نوآور از آسیا و ۶ کشور نیز از اروپا بوده‌اند.

اقتصادهای نوآور دنیا اقتصادهای نوآور دنیا


سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری:

اقتصاد نوآور دنیا

منبع: اقتصاد نیوز


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یادداشت روز

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی