کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ نکته برای استخدام دوستان تان بدون به هم خوردن دوستی‌تان

۴ نکته برای استخدام دوستان تان بدون به هم خوردن دوستی‌تان

حتما این هشدار را شنیده‌اید که هرگز به استخدام دوستان تان مبادرت نکنید یا هیچ کسب ‌و کاری را با دوستان و خانواده خود راه نیندازید. با این حال وقتی فردی بی‌نقص از دوستان و آشنایان را دور و بر خود دارید مهم است با ذهنی آزاد و مستقل از دوستی در مورد استخدام او فکر کنید. برای پیش‌گیری باید در مورد دوست یا فامیل خبره‌ی خود بیش‌تر بدانیم و از آسیب زدن به روابط بپرهیزیم.

friends.jpg

وقتی در مراحل راه‌اندازی کسب و کار خود به نام کوکو‌اند کو بودیم تصمیم به طراحی و ساخت بیش‌تر تجهیزات‌مان گرفتیم. این یک کسب و کار سیار است که نارگیل تازه و محصولات نارگیلی می‌فروشد(‌و در اوایل ماه می‌ شروع به کار کرد). جامعه‌ی ما به کمک ما آمدند، دوستان با صلاحیت، خدمات خود را پیشنهاد دادند. چرخ‌دستی‌ها‌‌، ابزار‌ها‌، وب‌‌گاه‌ها و دستگاه‌های بسته‌بندی‌ توسط سرپرست هر بخش طراحی شد که از قضا از دوستان و اعضاِء خانواده بودند. در برخی موارد بسیار خوب عمل کردند و در برخی دیگر به قیمت از دست دادن وقت گران‌بها‌، پول، و ایجاد درد سر انجام شد.

در این‌جا چند توصیه را مطرح می‌کنیم که بر اساس درس‌هایی ‌است که آموختیم و به شما در گرفتن تصمیمی بهتر در مورد کار با دوستان کمک خواهد‌کرد.

۱.سنجش حرفه‌ای‌گری و تعهد به کار

ما قبلاً تشخیص داده بودیم که آنها مهارت کامل برای انجام کار مورد نیاز ما را دارند. اما آیا آنها کاملاً متعهد به استفاده از مهارت‌هایشان بودند و به ‌موقع کار را تحویلانجام می‌دادند؟ آیا ممکن است که در صورت یافتن کاری با پرداخت بالاتر یا جذب مشتریان بیش‌‌‌‌تر کار شما در اولویت بعدی قرار گیرد؟ ممکن است قبلا با نحوه‌ی کار آنها با دیگر مشتریان آشنا شده باشید. اگر رفتار شما رسمی و مطابق استاندارد نبوده است، مودبانه و با سرعت به میدان بروید و کنترل اوضاع را به دست بگیرید.

مطلب مرتبط : برای مصاحبه استخدامی چه لباسی بپوشیم

۲.توقعات خود را روشن‌ مطرح کنید

این‌که چه می‌خواهید به خود شما بستگی دارد. بزرگ‌ترین اشتباه ما این بود که نظرات خود را جسته و گریخته با دوستان مطرح کردیم و برای تایید جزییات طرح‌ها سود و زیان آن را مد نظر قرار می دادیم. چون معامله با دوستانی بود که شناخت خوبی از آنها داشتیم، تصور ما این بود که با هم در یک طرف هستیم و برای محقق ساختن طرح‌ها به واقعیت در عمل به آنها اعتماد کردیم. اما موضوع همیشه بر وفق مراد نبود. چون وقتی طرح‌ها آن‌طور که می‌خواستیم از آب در نمی‌آمد، مجبور به طراحی دوباره می‌شدیم. ما با دیگران به این شیوه کار نمی‌کردیم و زیان کار مال ما نبود. کار حرفه‌ای یک جاده‌ی دو طرفه است، و اگر علاقه‌مند به کار با دوستان و اقوام هستید نتیجه‌اش این است و آشی است که خودتان پخته‌اید.

۳.مطمئن شوید برنامه‌‌‌ی زمانی مورد نیاز‌ شما قابل درک است

فرجه‌های معلوم و سخت‌گیرانه بدهید. می‌توانید در مورد مدت زمان راحت بگیرید اما کارها باید سر وقت انجام شوند. زمان بیش‌تری که فکر می‌کنید لازم است در اختیار دوستان قرار دهید، اما برای‌شان زمانی را به عنوان آخرین مهلت تعیین کنید که غیر قابل تغییر باشد.

۴.بودجه در نظر بگیرید

بلافاصله در مورد حقوق و دستمزد صحبت کنید. اگر صراحتا گفتند که پولی را قبول نمی‌کنند، برایشان روشن کنید باید از ابتدای کار طبق برنامه‌ی شما پیش بروند. در چنین شرایطی ناچاریم کسب و کاری ماهرانه را ارائه کنیم و با توجه به طرح‌هایی که انجام می‌دهند و ارزش‌افزایی که ایجاد می‌کنند به آنها سهم از سود بدهیم و کارشان را به میل آنها قیمت‌گذاری کنیم.

بخش اعظم اعضاء ‌شرکت ما فو‌ق‌العاده با تجربه هستند و در ساخت شبکه‌ی گسترده‌ای از دوستان موفق بوده‌ایم. ما یاد گرفته‌ایم که در زمان کار، به روابط بی‌اعتنا باشیم و نگذاریم که کار از حالت رسمی خود خارج شود. این یک واقعیت است که رفتارهای حرفه‌ای سبب ماندگاری دوستی‌ها در کارهای بعدی می‌شود.


منبع : لایف هک

//بازده//

۴ نکته برای استخدام دوستان تان بدون به هم خوردن دوستی‌تان

استخدام دوستان تان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی