کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق

مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق

همه‌ می‌دانیم بدون سعی و کوشش واقعی هیچ موفقیتی در کسب‌ و کار به‌دست نمی‌آید. تاسیس یک شرکت موفق به تلاش متمرکز با همه‌ی ظرفیت‌ها و از جانب همه‌ی سهامداران نیاز دارد. از همه مهم‌تر، رسیدن به این هدف نیازمند یک راهبرد برای موفقیت است که باید همه‌ی افراد درگیر در این مسئله از آن پیروی کنند – از مدیرعامل گرفته تا کارمندان ساعتی. یک شرکت برای رسیدن به این هدف باید مشخصات زیر را که مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق است، داشته باشد:

کسب و کارمشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق ۱. داشتن اهداف واضح و جامع

آیا رسیدن به سود و سرمایه‌ی بیش‌تر تنها هدف یک شرکت است؟ با وجود این‌که پاسخِ مثبت به این پرسش، لزوما پاسخِ اشتباهی نیست، ولی اگر کسب پول را تنها نیتِ یک کسب‌ و کار بدانیم، ممکن است شرکت‌مان را به صورت بالقوه به سمت یک فاجعه رهنمون کنیم. بالا بردن آمار فروش قطعا بخش مهمی از موفقیت یک شرکت را تشکیل می‌دهد، ولی برای آن‌که مشخص شود چگونه باید آمار فروش را بالا برد،راهبرد بازاریابی نیز به همان اندازه مهم است.

اعضای یک شرکت باید قادر باشند محصول یا خدمات‌شان را به جمعیت مخاطب هدف عرضه کنند، و همین‌طور بتوانند به مشتریان‌شان توضیح دهند محصول یا خدمات‌شان چه فایده‌ای برای آن‌ها دارد. اگر یکی از این سه عامل – داشتن اهداف واضح و جامع، عرضه‌ی محصول یا خدمات‌ به جمعیت مخاطب هدف و توضیح فواید آن محصولات به مشتریان- محقق نشوند، ممکن است شرکت با ریسک عدم تحقق بقیه‌ی عوامل نیز روبه‌رو شود. وقتی اهداف یک شرکت به صورت واضح و جامع بیان شود و همه‌ی اعضا نیز ملزم به پیروی از آن باشند، موفقیت طولانی‌مدت برای آن شرکت تضمین خواهد شد.

مطالب مرتبط: ۵ روش که همیشه از کسب و کار تان محافظت کنید

مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق ۲. استعدادهای متنوع

هر گروه از افرادی تشکیل شده‌است که دارای تخصص‌هایی در حوزه‌های مختلف هستند. به دلایل گوناگون، وجود این تخصص‌ها برای موفقیت یک شرکت ضروری است. هیچ شخص واحدی نمی‌تواند از پس همه‌ی کارها بربیاید. غیرممکن است یک نفر به تنهایی بتواند امور مربوط به منابع مالی، وب‌گاه، فهرست اموال و راهبرد بازاریابی را مدیریت کند. به علاوه، کارمندان گوناگونی که برای تمرکز بر هر یک از این حوزه‌ها استخدام می‌شوند، ‌با خودشان استعدادها، دانش و ایده‌های منحصر‌به‌فردی را روی میز می‌گذارند که می‌توانند به موفقیت کسب‌ و کار کمک کنند.

مهم‌ترین چیزی که به عنوان رییس یک کسب‌ و کار باید به ذهن‌تان بسپارید، این است که از آن‌جایی‌که هر یک از این متخصصان را به دلیل استعدادهای‌شان در حوزه‌های تخصصی مرتبط، استخدام کرده‌اید، باید به آن‌ها اجازه دهید در حوزه‌های کاری‌شان به اندازه‌ای مستقل باشند که بتوانند استعدادهای‌شان را شکوفا کنند، و به همین ترتیب شرکت‌تان نیز شکوفا شود. گردهم‌آوری افراد متنوع با تخصص‌های گوناگون، شرکت را قادر می‌سازد با تمرکز بیش‌تری به اصلاح همه‌ی جنبه‌های کسب‌ و کار بپردازند، و در این کار قدرت بالقوه‌شان را برای موفقیت به حداکثر برسانند.

مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق ۳. ماهیت کنجکاو و پیگیر

شرکتی که دائما خودش و صنعت‌اش را مورد سوال و انتقاد قرار ندهد محکوم به شکست و رکود است. یک شرکت برای رسیدن به موفقیت – و ادامه‌ی موفقیت‌های‌اش – نیازمند هماهنگی کامل با نظرات و گرایش‌های جاری (هم برخط و هم غیربرخط) است تا بتواند درک بهتری از وضعیت پایگاه مشتریان‌اش داشته باشد. نه تنها یک کسب‌ و کار باید مشتریان‌اش را درک کند، بلکه همواره انعطاف‌پذیر و در خدمت نیازهای آن‌ها باشد. این هدف می‌تواند از طریق درک نیازهای مخاطبان در هر مرحله از تعاملات متقابل میان مجموعه‌ی کسب‌ و کار و مشتریان محقق شود. وقتی یک شرکت نشان دهد حقیقتا می‌خواهد بهترین خدمات ممکن را برای پایگاه مشتریان‌اش فراهم کند، آن‌گاه به مخاطبان وفاداری دست می‌یابد، و هم‌چنین می‌تواند به بهبود وضعیت خدمات‌اش ادامه دهد.

مطالب مرتبط: ۴ گام که یک امپراتوری برای کسب و کار خود راه بیندازید

مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق ۴. اندیشه‌ی نوآورانه

موفق‌ترین کسب‌ و کارها در دنیا هرگز منتظر فرصت‌هایی برای سرمایه‌گذاری و متعاقب آن، رسیدن به موفقیت نماندند؛ آنها خودشان این فرصت‌ها را خلق کردند. ولی، یک بار دیگر باید تکرار کنیم، این هدف هرگز با تکیه‌ی صِرف بر دلارهای قدرتمند محقق نمی‌شود. برای مثال می‌توان به شرکت اَپل اشاره کرد. بیست سال پیش، هیچ نیاز مبرمی به اتصال دائم به دوستان، خانواده و همکاران در کل روز وجود نداشت؛ اپل و شرکت‌های دیگر این نیاز را برای آدم‌ها به وجود آوردند.

درحال‌حاضر تصمیم ندارم مزایا و معایب انقلاب فناوری را بررسی کنم؛ ولی می‌خواهم توجه‌تان را به این نکته جلب کنم که شرکت اپل با بهره بردن از اندیشه‌ی نوآورانه‌اش این امکان را به وجود آورد تا بتوانیم به سرعت با اعضای خانواده‌مان در آن‌ سوی دنیا تماس تصویری برقرار کنیم. شرکت اپل قطعا با خلق آی‌فون، آی‌پاد، و آی‌پد به سود سرشاری رسید، ولی این فناوری‌ها برای مشتریان‌اش ارزش بسیار بالاتری به ارمغان آوردند. یک شرکت با خلق یک نیاز که پیش‌تر وجود نداشته است، می‌تواند با یک تیر چند نشان بزند و به همه‌ی اهداف کسب‌ و کاری‌اش دست پیدا کند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: لایف هک – lifehack

نویسنده: مت دوژمینسکی

کسب و کار های موفق

مشخصه بارز کسب‌ و کار های موفق


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی