کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ روش برای به‌ خاطر آوردن هر چیز که یاد گرفته‌اید

به‌ خاطر آوردن چیزهایی که یاد گرفته ایم ممکن است دشوار باشد. با دانستن روش هایی می توان بر این مشکل غلبه کرد. روان‌شناسان، و نویسندگان “کتاب در ذهن حک کنیم: علم یادگیری موفق”، می‌گویند “چگونگی آموزش و مطالعه‌ی ما عمدتا ترکیب نظریه، دانش، و شهود است”.

پس، اجازه دهید آن دانش را شفاف‌سازی کنیم. در اینجا، راهبرد‌های یادگیری آمده است که واقعا تاثیرگذار است و در به‌ خاطر آوردن هرچیزی که یاد گرفته‌اید، به شما کمک می‌کند.

به خاطر آوردن

اگر قرار است چیزی یاد بگیرید، به دو نوع دانش پیشین نیاز دارید:

  • دانش در مورد موضوعات روز، مانند ریاضی، تاریخ، یا برنامه‌نویسی
  • دانش در مورد این‌که یادگیری عملا چطور تاثیرگذار است.

خبر بد: نظام آموزشی ما یکی از این دو را کنار می‌گذارد که وحشتناک است، با این فرض که توانایی‌تان برای یادگیری، از دستیابی به مدرک دانشگاهی تا پیشرفت در کار، پیش‌بینی‌کننده‌ی عالی موفقیت در زندگی است. ولی همه‌ی این‌ها مستلزم استادی در مهارت بعد از مهارت است.

به گفته‌ی نویسنده‌ی کتاب‌های روان‌شناسی، آنی مورفی پاول، “والدین و مربیان در انتقال نخستین نوع دانش بسیار خوب هستند. ما در مورد اطلاعات مشخص راحت حرف می‌زنیم: اسامی، تاریخ‌ها‌، اعداد، حقایق. ولی رهنمونی که در مورد خود یادگیری- جنبه‌های فراشناختی یادگیری- مطرح می‌کنیم، نظام‌مند نیست، و یادگیری نمایشی است.”

به بیان دیگر، تحقیقات جدید در مورد آموزش نشان می‌دهد دانش‌آموزانی با موفقیت کم “کمبودهای چشمگیری” در درک‌شان ازاستراتژی‌های شناختی( که اجازه می‌دهد آدم‌ها به‌خوبی یاد بگیرند) دارند. پاول می‌گوید، این نشان می‌دهد بخشی از دلیل عملکرد ضعیف دانش‌آموزان این است که اساسا چیز زیادی در این مورد نمی‌دانند که یادگیری چگونه است.

این‌، یک مسئله‌ی مربوط به فرهنگ است.

روان‌شناسان، هنری رودیگر و مارک مک‌دانیل، از دانشگاه واشینگتون در سنت. لوئیس و نویسندگان “کتاب در ذهن حک کنیم: علم یادگیری موفق”، می‌گویند “چگونگی آموزش و مطالعه‌ی ما عمدتا ترکیب نظریه، دانش، و شهود است”.

پس، اجازه دهید آن دانش را شفاف‌سازی کنیم. در اینجا، راهبرد‌های یادگیری آمده است که واقعا تاثیرگذار است و در به خاطر آوردن هرچیزی که یاد گرفته‌اید، به شما کمک می‌کند.

۱.خودتان را وادار کنید تا به خاطر بیاورید

حداقل بخش سرگرم‌کننده‌ی یادگیری موثر این است که کار سختی است. در حقیقت، نویسندگان “در ذهن حک کنیم” معتقدند اگر یادگیری دشوار باشد، بهترین یادگیری را خواهید داشت، به همان شیوه‌ای که بلند کردن وزنه به اندازه‌ی ظرفیت‌تان، شما را قوی‌تر می‌کند.

ساده است ولی آسان نیست که حداکثر استفاده را از این مورد ببریم: خودتان را وادار به یادآوری کنید. فلش‌کارت‌ها، دوست عالی در این زمینه هستند، زیرا آنها شما را وادار می‌کنند پاسخ‌هایی آماده کنید.

۲. فریب تسلط را نخورید

وقتی چیزی می‌خوانید و حس می‌کنید آسان است، آ‌ن‌چه تجربه می‌کنید، تسلط است.

فقط شما را دچار مشکل می‌کند.

مثال: برای مثال، شما در فرودگاه هستید و سعی دارید به یاد آورید پرواز شما به شیکاگو در کدام گیت منتظر شما است. به مانیتورهای ترمینال نگاه می‌کنید- B۴۴- است. با خودتان فکر می‌کنید، اُه، آسان است. بعد، به راه خود ادامه می‌دهید، همین‌طوری موبایل‌تان را چک می‌کنید، و بی‌درنگ فراموش می‌کنید کجا می‌روید.

انتخابی متفاوت: شماره‌ی گیت را می‌خوانید. سپس، روی خود را از مانیتور برمی‌گردانید و از خودتان می‌پرسید، گیت کجا است، اگر بتوانید به یاد آورید که B۴۴ است، آماده‌ی رفتن هستید.

۳. چیزهای جدید را به چیزهای قدیمی مرتبط کنید

نویسندگان “در ذهن حک کنید” می‌نویسند، “هرچه بیشتر بتوانید ربط یادگیری جدیدتان به دانش پیشین را توضیح دهید، درک‌تان از یادگیری جدید قوی‌تر خواهد بود، و ارتباطات بیشتری برقرار می‌کنید که به شما کمک می‌کند بعدا آن را به یاد آورید”.

وقتی روندهای جدید را در شبکه‌ی دانش گذشته‌تان می‌گنجانید، در حال پیشرفت هستید.

یک روش مهلک، ارائه‌ی مثال‌های واقعی از اصولی است که به تازگی کشف کرده‌اید. اگر قافیه‌ای را تازه یاد گرفته‌اید، می‌توانید شعرهایی بخوانید که نشان‌دهنده‌ی آنها هستند. اگر انتقال گرما را تازه کشف کرده‌اید، می‌توانید به شیوه‌ی سرایت گرمای یک فنجان کاکائوی داغ به دست‌های‌تان در یک روز زمستانی سرد فکر کنید.

۴. بازنگری کنید، بازنگری، بازنگری

نگاه کردن به عقب کمک می‌کند. در تحقیق دانشکده‌ی کسب‌و‌کار هاروارد، کارمندانی که در مرکز تلفن به کار گرفته شدند و فقط ۱۵ دقیقه در پایان روز صرف بازنگری کارشان کردند، ۲۲.۸% نحوه‌ی عملکرد بالاتری نسبت به گروه کنترل داشتند.

پروفسورHSB، فرانسسکا گینو به ما می‌گوید، ” وقتی آدم‌‌ها فرصت بازنگری دارند، پیشرفتی در خودکارآمدی‌ تجربه می‌کنند. “اعتماد به نفس بیشتری احساس می‌کنند که می‌توانند به همه چیز دست یابند. در نتیجه، در مورد آن‌چه انجام می‌دهند و آن‌چه یاد می‌گیرند، تلاش بیشتری می‌کنند.”

با این‌که به‌نظر می‌رسد بازنگری به کار کم‌تر می‌انجامد ولی به موفقیت بیشتر منجر می‌شود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار  بازده

منبع: تایم

۴ روش برای به‌ خاطر آوردن هر چیز که یاد گرفته‌اید


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی