کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافظه تان

۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافظه تان

این نوشتار به ۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافطه تان می پردازد. اگر می‌خواهید چیزی یاد بگیرید و حفظ کنید به دو نوع دانش احتیاج دارید: یکی در مورد موضوع مورد نظر مثل ریاضی، تاریخ یا برنامه‌نویسی، و دیگری در مورد نحوه‌ی یادگیری. اما خبر بد این است که سیستم آموزش و پرورش فعلی تنها به یک مورد از این دو می‌پردازد. این موضوع با در نظر گرفتن اینکه توانایی یادگیری یکی از مهم‌ترین عوامل تعیین‌کننده‌ی موفقیت شما در زندگی خواهد بود، یک مشکل محسوب می‌شود؛ از دانشگاه گرفته تا محل کار. شما برای اینکه در درازمدت موفق باشید باید در طول زمان مهارت‌های جدیدی به مهارت‌های قبلی خود اضافه کنید.

روش حفظ کردن

آنی مورفی پائول، نویسنده‌ی حوزه‌ی روانشناسی می‌گوید: «والدین و آموزگاران در آموزش مورد اول بسیار خوب عمل می‌کنند. ما انسان‌ها با صحبت کردن در مورد اطلاعات ملموس مثل نام‌ها، تاریخ، اعداد و حقایق مشکلی نداریم. اما راهنمایی‌هایی که درباره‌ی خود عمل یادگیری (جنبه‌ی فراشناختی یادگیری) ارائه می‌دهیم بیشتر بی‌حساب و کتاب است و این، خود را در نتایج نشان می‌دهد».

به عبارت دیگر، پژوهش‌های حوزه‌ی آموزش نشان می‌دهند دانش آموزان ضعیف، در درک استراتژی‌های شناختی که به افراد اجازه‌ی یادگیری مطلوب می‌دهند «کمبودهایی اساسی» دارند. به عقیده‌ی پائول این نشان می‌دهد بخشی از عملکرد ضعیف دانش‌آموزان به این دلیل است که چیز زیادی از عملکرد خود فرآیند یادگیری نمی‌دانند و این یک مسئله‌ی فرهنگی است.

هنری رودیگر و مارک مک دانیل، اساتید روانشناسی دانشگاه واشنگتون در سنت لوئیس و نویسندگان «علم یادگیری موفق» می‌گویند: «نحوه‌ی آموزش و مطالعه‌ی ما تا حد زیادی ترکیبی از نظریه، فوت و فن و شهود است». بنابراین بهتر است فوت و فن‌ها را کنار بگذاریم و به سراغ استراتژی‌هایی برویم که در عمل اثرگذار واقع می‌شوند.

۱. خودتان را مجبور به یادآوری کنید

ناخوشایند‌ترین بخش یادگیری سخت بودن آن است. در حقیقت، استدلال نویسندگان کتاب یاد شده این است که درست مثل ورزش وزنه‌برداری که با بلند کردن وزنه‌هایی در حد بیشینه‌ی توان، عضلات فرد تقویت می‌شود، بهترین یادگیری نیز زمانی رخ می‌دهد که برای این کار با دشواری روبه‌رو شوید.

بهره‌برداری از این حقیقت، ساده است اما آسان نیست. شما باید خودتان را وادار کنید چیزهایی که به خاطر می‌سپارید را به یاد بیاورید. استفاده از فلش کارت در این مسیر کمک زیادی به شما خواهد کرد.

مطلب مرتبط: ۸ خوراکی فوق‌العاده برای تقویت تمرکز و حافظه تان

۲. فریب یادگیری آسان را نخورید

اگر حس کردید یادگیری مطلبی که در حال خواندنش هستید آسان است، باید مراقب باشید، چون این احساس تنها شما را به دردسر خواهد انداخت. برای مثال فرض کنید در فرودگاه هستید و سعی دارید بفهمید به کدام گیت باید مراجعه کنید. به مانیتور‌های ترمینال نگاهی می‌اندازید و می‌بینید گیت مورد نظر شما مثلاً B۴۴ است. با خودتان می‌گویید به خاطر سپردن B۴۴ آسان است. سپس از مانیتور‌ها دور می‌شوید، برای وقت‌گذرانی موبایلتان را چک می‌کنید و در یک چشم به هم زدن فراموش می‌کنید کجا باید می‌رفتید؛ درست مثل مواقعی که با وجود نگاه کردن به ساعت، فراموش می‌کنید ساعت چند بود.

اما راه جایگزین: شماره‌ی گیت را می‌خوانید. سپس روی خود را از مانیتور بر می‌گردانید و از خودتان می‌پرسید شماره‌ی گیت چند بود. اگر B۴۴ را به یاد آوردید می‌توانید به سایر کارهای خود رسیدگی کنید.

مطلب مرتبط: نقاشی کشیدن حافظه تان را تقویت می‌کند

۳. اطلاعات تازه را به اطلاعات قبلی خود گره بزنید

هنری رودیگر و مارک مک دانیل در علم یادگیری موفق می‌گویند: «هرچه بیشتر بتوانید نحوه‌ی ارتباط مطالب جدیدی که فرا گرفته‌اید را با دانش قبلی خود توضیح دهید، این اطلاعات تازه را بهتر فرا خواهید گرفت. از طرف دیگر هرچه ارتباط‌های بیشتری میان این دو خلق کنید به یاد آوردن اطلاعات تازه بعدها برایتان آسا‌ن‌تر خواهد بود».

تنیدن رشته‌های تازه در تار و پود دانش قبلی یعنی تفصیل. یکی از بهترین تکنیک‌های این کار در نظر گرفتن نمونه‌های واقعی این یافته‌های جدید در زندگی روزمره است. مثلاً اگر اصول یک قالب شعری را فرا گرفته‌اید، شعرهایی که در آن قالب سروده شده‌اند را بخوانید. اگر به تازگی در مورد انتقال گرمایی اطلاعاتی کسب کرده‌اید، می‌توانید این موضوع را با گرم شدن دست‌ها در یک روز سرد زمستانی به واسطه‌ی یک فنجان چای داغ در ذهن خود حک کنید.

مطلب مرتبط: ۶ خوراکی‌ که حافظه تان را قوی می‌کنند

۴. تکرار، تکرار، تکرار

بهترین روش حفظ کردن بازیابی چندباره‌ی اطلاعات فرا گرفته شده است. فرانچسکا جینو، استاد مدرسه‌ی کسب و کار هاروارد در این باره می‌گوید: «وقتی فرصت تکرار یافته‌های تازه‌ی خود را در اختیار داشته باشید کارایی‌تان تقویت خواهد شد و در کسب دستاورد‌های تازه اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت. در نتیجه در جهت کاری که انجام می‌دهید و چیزی که سعی در یادگیری‌اش دارید تلاش بیشتری خواهید کرد».

سایت کسب و کار بازده

۴ روش حفظ کردن هر چیزی در حافظه تان

منبع: دیجیاتو

برچسب ها

بازده

  1. سهیل گفت:

    مطلب شگفت انگیزی بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی