کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۴ راز یافتن شغل مناسب که عاشقش هستید

یافتن شغل مناسب

یافتن شغل مناسب آرزوی همه جوانان است. نویسنده‌ی این مقاله، آدام پاسووسکی یکی از سخنرانان تد است که مجموعه سخنرانی‌های الهام‌بخش از سراسر دنیا را در بر می‌گیرد. وی در این مقاله از چهار راز یافتن یک شغل سخن می‌گوید که با کمک آن می‌توان به یک شغل مناسب دست یافت که به آن عشق ورزید و از انجامش لذت برد.

یافتن شغل مناسب

اخیرا فرصتی پیش آمد که در جمع ۲۰۰۰ نفر از دانش‌آموزان دبیرستان دنور کلورادو یک سخنرانی TEDx (تداکس) داشته باشم. هیجان محیط همه‌گیر بود. هر وقت در توانایی خودتان برای تغییر دنیا ترس یا تردیدی احساس کردید، کافی است در جمع ۲۰۰۰ نفر که ۱۵ سال از شما جوان‌تر هستند قرار بگیرید. در TEDxYouth@milehigh کارآفرینان، دانشمندان، موسیقی‌دانان، قصه‌گوها، بشردوستان، رقصنده‌ها، و هنرمندانی را دیدم که هیچ‌کدام حتی دبیرستان را هنوز تمام نکرده بودند. در حالی‌که رفتن روی صحنه در برابر این جمع ۲۰۰۰ نفری من را مضطرب کرده بود، این دانش‌آموزان به من یادآوری کردند که هر چیزی ممکن است.

آن‌ها اضطراب من را تبدیل به انرژی مثبت کردند. نوجوان‌ها از هیچ چیز واهمه ندارند. جواب “نه” نمی‌پذیرند. مصمم هستند و ترسی از بیان کردن نظر خود ندارند.

نگاهی به گفتار زیر بیندازید و درس‌هایی را که من از تجربه‌ام با مخاطب‌های نوجوان الهام‌بخش آموختم بخوانید. این می‌تواند به هر فردی که به دنبال یافتن شغل مناسب و معنا‌دار است کمک کند.

۱. راه و روش خود را ابداع کنید.

هیچ قاعده‌ی خاصی برای موفقیت وجود ندارد. کسانی که معنی کار خود را می‌فهمند موفقیت را خودشان تعریف می‌کنند. موفقیت به معنی پول زیاد یا قدرت فراوان نیست. موفقیت یعنی بفهمید شما چه شخصی هستید.

چه چیزی شما را سر ذوق می‌آورد؟ ویژگی منحصر به فرد شما چیست؟ چه‌طور می‌خواهید در زندگی دیگران اثرگذار باشید؟ کیفیت زندگی مطلوب شما چیست؟

مطلب مرتبط: ۱۲ روش برای رضایت شغلی کارکنان

۲. از مقایسه‌ی خودتان با دیگران دست بردارید. به دنبال چیزی بروید که برای‌تان معنادار است.

ما وقت زیادی را در فیس‌بوک صرف مقایسه‌ی خود با دیگران می‌کنیم. فکر کردن به این‌که نظر والدین‌مان در مورد تصمیم‌های ما چیست ما را مضطرب می‌کند. به راحتی فکر می‌کنیم که دیگران خود را فهمیده‌اند. ولی مرغ همسایه غاز است. اهمیت دادن به این‌که دوستان‌تان چه می‌کنند وقت تلف کردن است. به جای آن جواب “چرا”های خود را پیدا کنید. چرا اینجا هستید؟ موفقیت برای شما چه معنی‌ای می‌دهد؟

۳. دور و بر خود را با افرادی پر کنید که به زیبایی رویاهای‌شان باور دارند.

آدم‌های منفی‌نگر زیادی در اطراف ما وجود دارند. وقتی برای نخستین بار در مورد ایده‌ی نوشتن کتابی درباره‌ی نسل هزاره‌ی هدفمند صحبت کردم، آنها گفتند: “تو صلاحیت این کار را نداری. صدها کتاب مثل این قبلا نوشته شده است”. اگر به حرف آنها گوش کرده‌بودم شما الان مشغول خواندن این مطلب نبودید، من هیچ‌وقت یک سخنرانی تد ارائه نمی‌کردم و کتاب من وجود نداشت. خوب شد که گوش نکردم. کتاب من در آمازون از پرفروش‌ها است.

افراد باورپذیر را پیدا کنید. با آدم‌هایی بجوشید که به دنبال رویاهای‌شان می‌روند. آن‌هایی که استعدادهای‌شان را به بهترین نحو شکوفا کنند. وقتی افراد باورپذیر را می‌بینید، احساس اطمینان می‌کنید و در رسیدن به اهداف‌تان توانمند می‌شوید. زندگی باارزش‌تر از این است که آن را صرف منفی‌نگرها کنیم.

۴. درخواست کنید.

پیدا کردن اشتیاق‌تان فقط تا حدودی به شما کمک می‌کند. آدم‌هایی که شغل‌ های معنادار پیدا می‌کنند تا حد ممکن شتاب می‌کنند. رسیدن به آنچه می‌خواهید نیازمند زمان و پشتکار است. تا زمانی‌که نمی‌دانید به چه چیزی نیاز دارید کسی نمی‌تواند به شما کمک کند.

باید پا به دنیای بیرون بگذارید. باید درخواست کنید. در مورد نیازهای‌تان (و چیزی که می‌توانید در ازای آن به دیگران پیشنهاد کنید) صریح باشید.

اگر متقاعد نشدید، سخنرانی من در تداکس را ببینید تا داستان فردی که درخواست ساده‌اش تبدیل به یک شرکت ۸۰ میلیون دلاری شد را بشنوید.

مطلب مرتبط:‌ انواع شخصیت برای ارتقا شغلی


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: آدام پاولوسکی

منبع: فوربس

۴ راز یافتن شغل مناسب که عاشقش هستید


 

نوشته های مرتبط

برچسب ها

بازده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی