کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انواع اعتیاد: ۴ نوع اعتیاد که زندگی‌تان را تباه می‌کنند و نحوه‌ی غلبه بر آن‌ها

اعتیاد ها ناگهان ظاهر نمی‌شوند، ما آنها را به خواست خودمان ایجاد می‌کنیم، و طول می‌کشد تا در بدن‌مان ریشه بدوانند. متاسفانه اعتیاد روی سلامت، روحیه، و سبک زندگی‌مان تاثیر منفی دارد، و معمولا تا حدودی کنترل ما را به‌دست می‌گیرد. در درجه‌ی اول دلایل زیادی وجود دارد که به اعتیاد روی می‌آوریم: فشار هم‌سالان، یک دوره‌ی بد در زندگی، ملالت و بی‌حوصلگی، کنجکاوی و غیره.

۴ اعتیاد که زندگی‌تان را تباه می‌کنند و نحوه‌ی غلبه بر آن‌ها

با این حال، همیشه باید سعی کنیم خودمان را بهبود ببخشیم، و ترک یک عادت بد، قدمی بزرگ در مسیر خودبهبودی است. برای همین منظور، در این نوشتار ۴ رایج‌ترین اعتیاد که زندگی‌ها را تباه می‌کند و نحوه‌ی غلبه بر آنها آمده‌است.

۱. اعتیاد به تنباکو

اعتیاد به سیگار به اندازه‌ی اعتیاد به الکل مخرب نیست. اما این اعتیاد بی‌نهایت برای سلامت و زیبایی ظاهرتان مضر است، هرچند یقینا باعث نمی‌شود رفتاری نامعقول داشته‌باشید. با این حال، سیگاری‌ها معمولا در زندگی‌شان استرس زیادی دارند، دائم سرفه می‌کنند، ریه‌هایی آسیب‌دیده دارند، دندان‌ها و انگشت‌تان‌شان رنگ متفاوتی دارد، با سرعت بیش‌تری پیر می‌شوند، و غیره.

ترک سیگار هرگز آسان نیست، چون معمولا سیگاری‌ها به‌طور روزانه تعداد سیگارهایی را می‌کشند افزایش می‌دهند، و هرچه اعتیاد شدیدتر می‌شود، یعنی هرچه مدت طولانی‌تری سیگار بکشید، ترک آن سخت‌تر خواهدبود. خوشبختانه، بسیاری از آدم‌ها توانسته‌اند سیگار را ترک کنند یا مصرف آن را به‌طور چشمگیری کاهش دهند. درست مانند اعتیاد به الکل، برای ترک سیگار هم نیاز به راهبرد دارید. بهترین راه این است که به آرامی و به‌تدریج در طول یک ماه مصرف نیکوتین را کاهش دهید، تا در نهایت بتوانید آن را کاملا ترک کنید.

معمولا یکی از انگیزه‌های اصلی ترک سیگار پول است، چون از لحظه‌ای که دیگر برای سیگار پول خرج نمی‌کنید، متوجه افزایش چشمگیری در بودجه‌تان خواهیدشد.

هم‌چنین باید سعی کنید به نوعی ورزش هوازی بپردازید، چون خسته کردن بدن و عضلات باعث می‌شود میل شدیدی به اکسیژن بیش‌تر داشته‌باشند، برای همین نیاز به روشن کردن سیگار هنگام ورزش و بعد از آن شدیدا کاهش می‌یابد، به علاوه خواب‌آلود خواهیدشد و نمی‌توانید هنگام خواب سیگار بکشید.

عاقلانه است از مکان‌هایی که سیگار کشیدن در آنها ممنوع نیست دوری کنید، چون حتی بوی سیگار و دیدن آن در دست یک فرد، نیاز به سیگار کشیدن را در شما برمی‌انگیزد. در آخر، اگر نمی‌توانید یک‌باره آن را ترک کنید می‌توانید یک سرگرمی پیدا کنید که فکرتان را مشغول کند، و تعداد سیگارهایی را که می‌توانید در روز بکشید محدود کنید.

۲. اعتیاد به خوراکی

برعکس اعتیاد قبلی، خوراکی یکی ضرورت است و چون ما به اندازه‌ی کافی وقت نداریم، تمایل داریم به جای این‌که خودمان غذا درست کنیم، بیرون غذا بخوریم. از آن‌جا تمام مدت غذای بی‌کیفیت می‌خوریم، بیش‌تر و بیش‌تر به آن اعتیاد پیدا می‌کنیم.

نوشیدنی‌های گازدار و شیرینی‌ها نیز، به دلیل قند زیاد موجود در آنها که باعث ترشح هورون‌های شادی‌آور در بدن می‌شود، موادی بی‌نهایت اعتیادآور هستند. آسان است که هروقت نیاز به افزایش شادی دارید شروع به خوردن تنقلات بکنید، و این به عادات خوراکی ناسالم می‌انجامد. این اعتیادها به چاقی مفرط منجر می‌شوند، و چاقی مفرط به افسردگی، که دوباره باعث می‌شود همان غذایی را بخورید که شما را به این فلاکت دچار کرده‌است. این به نحوی یک چرخه‌ی دائمی ایجاد می‌کند، و واقعا هم برای سلامت و هم برای اعتماد به‌نفس‌تان بد است.

بهترین راه برای ترک این عادت، ورزش و کار کردن روی شکل ظاهری‌تان است.

اگر کاملا وقت و انرژی بگذارید، و اگر بتوانید نتایج مثبتی بگیرید، برای ادامه کاملا انگیزه خواهیدداشت. اول به یک رژیم غذایی سالم نیاز دارید، چون اگر گرسنه نباشید، کم‌تر احتمال دارد شیرینیجات و فست‌فود بخورید. دوم، به یک برنامه‌ی خوب برای ورزش نیاز دارید. اگر اهل دویدن نیستید و نمی‌خواهید به باشگاه سری بزنید، تمرین‌های یوگای فوق‌العاده‌ای برای کاهش چربی شکم وجود دارد، همین‌طور برای کاهش وزن بدن برنامه‌های ورزشی وجود دارد که می‌توانید بدون تجهیزات خاص در خانه انجام دهید.

با وجود این، بهتر است یک مربی شخصی داشته‌باشید، فردی که به تمرینات ورزشی‌تان نظارت کند، انگیزه‌تان را حفظ کند، و شما را از آسیب‌دیدگی حفظ کند. سخت‌ترین بخش این است که مجبور هستید کم‌تر بخورید، بنابراین تا زمانی که معده‌تان با رژیم جدید سازگار شود، واقعا دچار استرس و گرسنگی خواهیدشد. به‌طور خلاصه، اگر روی ظاهرتان کار کنید و بفهمید رژیم غذایی خوب و ورزش تا چه حد برای‌تان خوب بوده‌است، شانس زیادی وجود دارد که اجازه ندهید با برگشتن به عادت‌های قدیمی تلاش‌تان به هدر برود.

۳. اعتیاد به مواد مخدر

این یکی احتمالا بدترین اعتیاد است، چون هم غیرقانونی و هم شدیدا مخرب است. هم‌چنین بدترین نوع وابستگی را ایجاد می‌کند، برای همین گریختن از چنگ آن خیلی دشوار است. اغلب اوقات، آدم‌ها وقتی سعی می‌کنند این اعتیاد را ترک کنند، به یک افیون سبک‌تر روی می‌آورند، یعنی به یک چیز دیگر مثل الکل اعتیاد پیدا می‌کنند.

معمولا هدف از این کار این است که به آدم‌ها کمک کنند با شوک ناشی از ترک کنار بیایند. به‌طور شفاف، این روش کارآمدی برای مقابله با این مشکل نیست، اما مشکلاتی ایجاد می‌کند که حداقل غیرقانونی نیستند. مهم است بدانید که اگر می‌خواهید اعتیاد به مواد مخدر را ترک کنید، باید عزم و اراده‌ای قوی برای تغییر داشته‌باشید-معمولا تصمیم به ترک گرفتن برای این‌که به فردی دیگری قول داده‌اید به نتیجه نمی‌رسد. هم‌چنین به حمایت زیاد و دوستانی نیاز دارید که انگیزه‌تان را حفظ کنند.

چیز دیگری که باید به یاد داشته‌باشید این است که هیچ درمان جهانی‌ای برای اعتیاد به مواد مخدر وجود ندارد- درمان باید با توجه به نیازهای شما شخصی‌سازی شود. ازآن‌جا که سوءمصرف مواد مخدر ناشی از یک مشکل زیربنایی عمیق‌تر است، نیاز دارید هم‌زمان علت ریشه‌ای اعتیادتان را نیز درمان کنید. وقتی یک برنامه‌ی درمانی کارآمد دارید، ضروری است به آن متعهد بمانید و حتی از متخصصان نیز کمک بگیرید.

۴. اعتیاد به الکل

هم‌چنان که رشد می‌کنیم و بزرگ می‌شویم به سمت مشروبات الکلی گرایش پیدا می‌کنیم، چون در سطوح مختلف برای ما تبلیغ می‌شود. قبل از هرچیز، الکل ممنوع است، بنابراین وقتی وارد فاز طغیان‌گری زندگی‌مان می‌شویم، سعی می‌کنیم با زیر پا گذاشتن قواعد هویت خودمان را پایه‌گذاری کنیم. دوم، اگر والدین‌مان عاشق نوشیدن باشند ما نیز تمایل داریم رفتارشان را تقلید کنیم. متوجه می‌شویم الکل برای ما ممنوع است، در عین حال به نظر می‌رسد هنگام نوشیدن آن واقعا حال خوشی داریم، و این واقعیت باعث سردرگمی ما می‌شود.

سوم، هر برنامه‌ی تلوزیونی مختص نوجوانان شامل صحنه‌هایی با نوشیدنی‌های الکلی است، بنابراین، در مقطعی از زمان واقعا وسوسه می‌شویم آن را امتحان کنیم. البته، اگر هفته‌ای یک بار با دوستان‌تان، یا فقط در مناسبت‌های خاص بنوشید معتاد نمی‌شوید، اما اگر دچار اعتیاد به الکل شوید، عواقب شومی در پی خواهدداشت.

اعتیاد به الکل بی‌نهایت مخرب است. این اعتیاد نه‌تنها برای سلامت فرد بد است، بلکه بنیان خانواده را نابود می‌کند، باعث می‌شود آدم‌ها کارشان را از دست بدهند، و وقتی در حالت مستی رانندگی می‌کنند می‌توانند سبب تصادف‌های مختلف بشوند. ضروری است که همه‌ی افراد معتاد به الکل، قدم‌های ضروری برای ترک آن را بردارند. برای این‌که تلاش‌تان در این زمینه موفق باشد، به یک طرح نیاز دارید.

بنابراین، از نتایج مثبتی که ترک الکل برای‌تان به ارمغان می‌آورد یک فهرست تهیه کنید و همیشه آن را تمیز نگه‌دارید تا به عنوان یادآور از آن استفاده کنید.

با تعیین تعداد لیوان‌هایی که در طول هفته مجاز به نوشیدن هستید، اهدافی برای نوشیدن یا راهبردی برای ترک آن تدوین کنید.

یک سرگرمی پیدا کنید که کمک‌تان کند هنگامی که در ترک هستید، از درماندگی‌تان رها شوید. می‌توانید خودتان را به یک بازی رایانه‌ای برخط مشغول کنید، یا شروع به کتاب خواندن بکنید، اساسا هرچیزی که ذهن‌تان را کاملا مشغول می‌کند، اما آن را به فکر کردن درباره‌ی الکل تحریک نمی‌کند، مفید خواهدبود.

اعتیاد حقیقتا می‌تواند منحوس باشد، و تا زمانی که آن را به عنوان یک مشکل در نظر نگیریم، هرگز نمی‌توانیم برای توقف آن تلاش کنیم. بهترین روش برای غلبه بر هر اعتیاد این است که مصمم باشید به خودتان و اطرافیان‌تان اثبات کنید به اندازه‌ی کافی قوی هستید.

سعی نکنید برای تسلیم شدن در برابر فشارهای درونی توجیه یا بهانه پیدا کنید. لحظه‌ای که کارتان را توجیه می‌کنید، سعی کنید با حقیقت روبه‌رو شوید. این ناشی از ضعف و ناتوانی شما از کنار آمدن با مشکلات است، و اگر نمی‌خواهید چنین آدمی باشید، پس تسلیم نشوید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: لایف‌هک

انواع اعتیاد: ۴ نوع اعتیاد که زندگی‌تان را تباه می‌کنند و نحوه‌ی غلبه بر آن‌ها


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی