کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ قدرت برتر نظامی جهان

۳ قدرت برتر نظامی جهانشرکت “گلوبال فایر پاور” در بررسی جدید خود به دسته‌بندی قدرت نظامی ارتش‌ها در کشورهای مختلف جهان پرداخته است. در این تقسیم‌بندی ایالات متحده‌ی امریکا در جایگاه اول قدرت برتر نظامی جهان قرار دارد و پس از آن کشورهای روسیه، چین، هند، انگلیس، فرانسه، کره‌ی جنوبی، آلمان، ژاپن و ترکیه قرار دارند. در مجموع ۱۲۶ کشور در شاخص قدرت برتر نظامی جهان دسته‌بندی شده‌اند. در کنار تقسیم‌بندی کشورها بر اساس شاخص‌های قدرت نظامی، رده‌بندی زیر بر اساس هزینه‌های نظامی هنگفتی است که این کشورها می‌کنند و در این رده‌بندی چین از روسیه پیشی گرفته است.

مطلب مرتبط: ایران هشتمین ارتش قدرتمند جهان، چهارمین دشمن واشنگتن

۳ قدرت برتر نظامی جهان :

۱- امریکا

مخارج نظامی: ۶۰۹ میلیارد و ۹۰۰ میلیون دلار

تغییر هزینه‌های نظامی به درصد بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴: منفی ۴ / ۰

مخارج به نسبت تولید ناخالص داخلی: ۵ / ۳ درصد

مخارج نظامی سرانه: ۱۸۹۱ دلار

در حالی که مخارج نظامی امریکا از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴ تقریبا یکنواخت بوده اما همچنان رقمی بالا در میان هزینه‌های نظامی جهان محسوب می‌شود و هفت برابر بیشتر از چین است که در جایگاه دوم قرار دارد. برآورد می‌شود که امریکا ۷۱۰۰ کلاهک هسته‌ای داشته باشد. همچنین امریکا مرکز چندین شرکت برتر نظامی از جمله بوئینگ، ریتون و یونایتد فناوریز است. امروزه با توجه به ریاضت مالی و خروج از درگیری‌های عراق و افغانستان، هزینه‌های نظامی امریکا به عنوان درصد کلی از مجموع هزینه دولتی از ۴ / ۱۰ درصد سال ۲۰۱۳ به ۵ / ۹ درصد سال ۲۰۱۴ کاهش داشته است.‌

مطلب مرتبط: ۷ حقیقت عجیب ارتش امریکا که نمی‌دانید

۲- چین

مخارج نظامی: ۲۱۶ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار

تغییر هزینه‌های نظامی به درصد بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴: ۴ / ۱۶۷ درصد

مخارج به نسبت تولید ناخالص داخلی: ۱ / ۲ درصد

مخارج نظامی سرانه: ۱۵۵ دلار

هزینه‌های نظامی چین از سال ۲۰۰۵ به میزان ۴ / ۱۶۷ درصد رشد داشته و سال گذشته به ۱۹۰ میلیارد و ۹۷۴ میلیون دلار رسید. این رشد سریع نشان دهنده رشد فوق‌العاده اقتصادی در سال‌های اخیر است. این کشور حدود سه میلیون سرباز دارد که بیشترین میزان در جهان است.

۳- روسیه

مخارج نظامی: ۸۴ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار

تغییر هزینه‌های نظامی به درصد بین ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۴: ۴ / ۹۷ درصد

مخارج به نسبت تولید ناخالص داخلی: ۵ / ۴ درصد

مخارج نظامی سرانه: ۵۹۳ دلار

روسیه با جدیت هزینه‌های نظامی خود را تقویت می‌کند و از سال ۲۰۰۵ رشد ۴ / ۹۷ درصدی داشته که بیشترین در میان کشورهاست و عمدتا هزینه‌های آن در سه سال اخیر رشد نشان می‌دهد. روسیه یک میلیون و ۲۶۰ هزار سرباز دارد که پنجمین نیروی نظامی در جهان محسوب می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ قویترین ارتش خاورمیانه در ۲۰۱۵

از سوی دیگر تحقیقاتی انجام شده که شرکت‌هایی را که بیشترین سود را از جنگ می‌برند، مشخص کرده است. در صدر این لیست شرکت لاکهید مارتین قرار دارد. فروش تسلیحاتی آن ۳۷ میلیارد و ۴۷۰ میلیون دلار، مجموع فروش آن ۴۵ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار و سود آن سه میلیارد و ۶۱۰ میلیون دلار بوده است. این میزان فروش بیشترین از سال ۲۰۰۹ است. بیش از نیمی از درآمد ۶ / ۴۵ میلیارد دلاری لاکهید مارتین در سال ۲۰۱۴ نتیجه فروش به وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) بوده است. لاکهید مارتین ۱۱۲ هزار کارمند دارد.

شرکت بوئینگ هم پس از لاکهید مارتین در جایگاه دوم قرار دارد. فروش تسلیحاتی آن ۲۸ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار، مجموع فروش آن ۹۰ میلیارد و ۷۶۰ میلیون دلار، سود آن پنج میلیارد و ۴۵۰ میلیون دلار و تعداد کارمندان آن ۱۶۵ هزار و ۵۰۰ تن است.


سایت کسب و کار بازده

قدرت برتر نظامی جهان

منبع: ایسنا

منبع :بیزنس اینسایدر


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی