کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ توافق محرمانه ایران و آمریکا در یک هتل

۳ توافق محرمانه ایران و آمریکا در یک هتل

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی مدعی شد که دولت امریکا بخاطر آزادی شهروندان امریکایی از ایران، «سند محرمانه»‌ای را برای توافق محرمانه ایران و آمریکا امضا کرد که در آن با لغو پیش از موعد تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه دست‌کم دو بانک ایرانی موافقت کرده است.

توافق محرمانه ایران و آمریکا

در گزارش این روزنامه امریکایی آمده، شورای امنیت سازمان ملل دو بانک ایرانی سپه و سپه اینترنشنال را از لیست بانک‌های تحریمی خارج کرده است و دولت امریکا، همزمان با خروج شهروندان زندانی این کشور از ایران با این اقدام موافقت کرد.

انتشار این گزارش بعد از گزارش قبلی منتشر می‌شود که در آن خبر داده بود همزمان با آزادی شهروندان امریکایی زندانی در ایران، ایالات متحده ۱.۷ میلیارد دلار از بدهی امریکا به ایران به صورت نقدی به ایران پرداخت کرد. این پرداخت نقدی در سه ماه اخیر دستمایه انتقاد جمهوریخواهان از دولت باراک اوباما شده است.

وال استریت جورنال به نقل از یک مقام ارشد وزارت امور خارجه امریکا نوشت روز ۱۷ ژانویه ۲۰۱۶ برابر با ۲۷ دی سال گذشته مقام‌های امریکایی و نماینده دولت ایران در ژنو سه توافقنامه امضا کردند.

یکی از این سه توافقنامه امریکا را متعهد می‌کند که از اتهام جنایی علیه ۲۱ شهروند ایرانی صرف نظر کند و ایران امریکاییان زندانی در ایران را آزاد نماید.

سند دوم امریکا را متعهد به پرداخت فوری ۴۰۰ میلیون دلار به صورت نقد و پرداخت یک میلیارد و سیصد میلیون دلار ظرف چند هفته می‌کند تا یک دعوای قدیمی میان دو کشور حل و فصل گردد.

در سند سوم امریکا توافق کرده است از خروج دو بانک ایرانی از لیست تحریم‌ها حمایت نماید.

در حالی امریکا در این سندها با خارج شدن بانک سپه و سپه اینترنشنال موافقت کرده که این دو بانک به خاطر برنامه موشکی ایران تحریم شده بودند و براساس قطعنامه شورای امنیت در مورد لغو تحریم هسته‌ای ایران، تحریم‌های موشکی ایران، باید از هشت سال دیگر در صورت وفاداری ایران به توافق از لیست تحریم‌ها حذف می‌شدند.

بانک سپه و سپه اینترنشنال که در لندن ثبت شده است، از سال ۲۰۰۷ و توسط وزارت خزانه داری در لیست تحریم‌ها قرار گرفته بود.

به گزارش وال استریت جورنال به نقل از یک مقام امریکایی، چند ساعت بعد از امضای این توافق در هتلی در ژنو، ۴۰۰ میلیون دلار به ایران داده شده، زندانیان امریکایی آزاد شدند و شورای امنیت سازمان ملل بانک سپه و سپه اینترنشنال را از لیست تحریم‌ها خارج کرد.

 

سایت کسب و کار بازده

موضوع محوری

۳ توافق محرمانه ایران و آمریکا در یک هتل

منبع:انتخاب

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مدیریت دانشگاه تهران

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی