کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۳ اشتباه حسابداری مرسوم کارآفرینان

در این مقاله ۳ اشتباه رایج حسابداری کارآفرینان را خواهید یافت که می‌توانید با فهمیدن آن‌ها در کسب و کار کوچک‌تان از این اشتباه‌ها اجتناب کنید.

hesabdari.jpg

شما اغلب وقتی کسب و کارتان را اداره می‌کنید به عنوان یک کارآفرین در نقش‌های مختلفی ظاهر می‌شوید یا حداقل چنین احساسی خواهید داشت که باید نقش‌های متفاوتی را انجام دهید. حقیقت این است که مجبور نیستید همه فن حریف باشید. باید نقش‌ها و مسئولیت‌ها را به پرسنل کلیدی شرکت‌تان محول کنید یا وقتی که پرسنل داخلی برای انجام این کار در اختیار ندارید کارها را به متخصصان خارج از شرکت‌تان بسپارید (برون‌سپاری کنید). فقط باید بدانید این افراد چه کاری انجام می‌دهند اما نیاز ندارید که جزییات دقیق از چگونگی انجام کارشان بدانید. کارآفرینان بسیاری هستند که نیاز زیادی به کنترل همه‌ی جنبه‌های کسب و کارشان دارند و این باعث افزایش احتمال اشتباه‌ها و خطاهای حسابداری می‌شود که در صورت سپردن کارها به شخص دیگر، به سادگی قابل اجتناب هستند.

در این مقاله سه اشتباه رایج حسابداری کارآفرینان را خواهید یافت و می‌توانید خودتان در کسب و کار کوچک‌تان از این اشتباه‌ها اجتناب کنید.

اشتباه حسابداری شماره۱: ثبت کردن ودیعه‌های محصول یا خدمت به عنوان درآمد.

یک اشتباه حسابداری رایج که ممکن است مرتکب شوید این است که پول‌های دریافتی به صورت ودیعه یا پیش‌دریافت از مشتری برای یک محصول یا خدمت را به عنوان درآمد ثبت کنید. چون شما باید این پول را (به‌صورت کالا یا خدمت) به مشتری در یک زمان برگردانید، این یک درآمد نیست و یک بدهی است زیرا نشان دهنده‌ی مقدار پولی است که شما به مشتری بدهکار هستید. اگر شما این پول‌ها را در حساب درآمد فروش‌تان ثبت کنید و آن را از درآمد خارج نکنید آنگاه درآمد شرکت‌تان برای آن سال را بیش‌نمایی می‌کنید و مالیات بر درآمد اضافی را به‌خاطر این درآمد اضافی پرداخت خواهید کرد. در صورتی که با عملکرد مناسب می‌توانستید از آن اجتناب کنید. ممکن است نتوانید حساب اینکه چه مقدار پیش‌دریافت دارید یا اینکه چه مشتریانی پیش‌دریافت را پرداخت کرده‌اند، نگه دارید. این یک مشکل بزرگ حسابداری است، چون مجبور هستید در دفاتر ردیابی کنید تا بفهمید چقدر به چه کسی مقروض هستید.

اشتباه حسابداری شماره ۲: همهی منابع خرید تجهیزات بزرگ را به عنوان هزینه ثبت کنید.

به عنوان یک کارآفرین ممکن است شنیده باشید که شما مزیت مالیاتی مهمی دارید زیرا همه‌ی هزینه‌های کسب و کارتان را کسر می‌کنید و بعد مالیات را پرداخت می‌کنید. برخلاف یک کارمند که همه‌ی پرداخت‌ها را با پولی انجام می‌دهد که از آن مالیات قبلا کسر شده است. با این‌که عموما این گزاره حقیقت دارد، اما دقیقاً صحت ندارد: شما باید مبالغ خرید تجهیزات بزرگ مثل خودروها، کامپیوترها و ماشین‌آلات را در طول عمر مفیدتان مستهلک و به مرور کسر کنید و نه این‌که کل مبلغ خرید را در سال خرید به حساب هزینه منظور کنید. خلاصه‌ی داستان این خریدهای بزرگ این است که شما باید آنها را در ترازنامه‌تان به عنوان دارایی ثبت کنید و بعد در هر سال بخشی از بهای تمام شده را به عنوان هزینه‌ی استهلاک به حساب بستانکار حساب دارایی منظور کنید، جبران می‌کنید. درواقع وجه نقد در یک دوره از در خارج می‌شود و مزایای مالیاتی در دوره‌های زمانی به مرور از همان در برمی‌گردد. اگر شما حساب ورود این دارایی‌ها را نگه ندارید، بعداً مجبور هستید کار زیادی برای تهیه‌ی اظهارنامه‌ی مالیاتی‌تان انجام بدهید. شما هم‌چنان در معرض این ریسک هستید که دارایی‌های سرمایه‌ای را به جای مستهلک‌کردن آنها در طول زمان در یک دوره‌ به حساب هزینه منظور کنید و در صورتی‌که اظهارنامه‌ی مالیاتی شما به دقت تهیه باشد، به مشکل بر می‌خورید.

اشتباه حسابداری شماره ۳: سود را با وجه نقد اشتباه بگیرید.

سود و وجه نقد دو مفهوم متفاوت هستند که با بیان یک مثال می‌توان آنها را بهتر درک کرد. بیایید به عنوان یک کارآفرین این را در نظر بگیریم که شما در حال افزایش تولید در اثر افزایش تقاضا هستید و با خرید ماشین‌ها و تجهیزاتی که باعث می‌شوند کسب و کار شما در سال‌های آینده یکنواخت‌تر و روان‌تر کار کند در حال سرمایه‌گذاری سنگینی برای موفقیت آینده‌تان هستید. در آن سال درآمد شما ۱ میلیون دلار است و ۷۵۰ هزار دلار هزینه کرده‌اید و ۲۴۵ هزار دلار ماشین‌آلات و تجهیزات برای اداره‌ی کسب و کار‌تان خریده‌اید. حسابدارتان به شما می‌گوید که عملکرد خوبی در آن سال داشته‌اید و ۲۵۰ هزار دلار سود داشته‌اید. اما شما احساس نمی‌کنید که سود کرده‌اید چون به وجه نقدتان نگاه می‌کنید، شما فقط ۵ هزار دلار در بانک دارید. شما سود گزارش کرده‌اید چون تجهیزاتی که خریده‌اید در عرض چند سال بعد هزینه خواهد شد اما امسال وجه نقد مربوطه از شرکت خارج شد. شما سود گزارش کرده‌اید اما به دلیل خرید تجهیزات هیچ ‌وجه‌نقدی ندارید. این یک اشتباه حسابداری رایج دیگر است که کارآفرین‌ها مرتکب می‌شوند.

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- پریسا جعفری

منبع : آنترپرینر

//بازده//

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی