کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۹ چاق‌ ترین کشور دنیا

چاقی مشکل مهم دنیای امروز است؛ در این مورد، آمار چاقی در برخی کشورها بسیار بیش‌تر از کشورهای دیگر است. در این نوشتار با بازده همراه باشید تا ۲۹ چاق‌ ترین کشور دنیا را به شما معرفی کنیم.

۲۹ چاق‌ ترین کشور دنیا

با این‌که چاقی به خودی خود بیماری محسوب نمی‌شود، ولی مطمئنا بستری مناسب برای ابتلا به انواع بیماری‌ها و مشکلات سلامتی ایجاد می‌کند. اگر شاخص توده‌ی بدنی یک فرد بالای ۳۰ باشد، چاق محسوب می‌شود. تقریبا ۳/۴ میلیون فرد بالغ هر ساله به دلیل چاقی یا اضافه وزن تسلیم مرگ می‌شوند. افزایش آمار چاقی به‌تدریج صورت گرفته، ولی در سراسر جهان دارای رشدی پایدار بوده است؛ گزارشی ویژه در ۲۰۱۴ ادعا کرد، نزدیک به یک میلیارد نفر از آدم‌های سراسر جهان چاق هستند. این آمار نسبت به ۲۰ سال گذشته دو برابر شده است. چاق‌ترین کشورهای جهان پالائو و نائورو هستند که رتبه‌های اول و دوم را در این فهرست به خود اختصاص داده‌اند.

ارتباط میان اقتصاد و چاقی

چاق‌ ترین کشور دنیا لزوما ثروتمندترین یا پیشرفته‌ترین کشورهای جهان نیستند. قرار گرفتن ایالات متحده و بریتانیا در رتبه‌های ۱۲ و ۲۷ فهرست کتاب حقایق جهان که هر سال توسط سیا منتشر می‌شود، موید این مطلب است که هیچ ارتباط مستقیم میان چاقی و جایگاه اقتصادی کشورها وجود ندارد. در واقع، کشورهایی کوچک نظیر نائورو، جزایر مارشال، کویت، ساموآ، پالائو و غیره جزء ۱۰ کشور اول در این فهرست به شمار می‌روند.

بر اساس سازمان بهداشت جهانی، کمبود غذا و افزایش قیمت آن نیز یکی از دلایل بروز چاقی در کشورهای توسعه نیافته‌ای نظیر ونزوئلا است؛ در این قبیل کشورها، مردم نمی‌توانند به آسانی رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشند. به این ترتیب، این مردم چاره‌ای جز روی آوردن به تنقلات و غذاهای ناسالم و فاقد مواد مغذی و مملو از کالری ندارند.

چاقی در میان بزرگسالان ایالات متحده

با این‌که امریکا در زمره چاق‌ ترین کشور دنیا به شمار نمی‌رود، ولی میزان افراد چاق روز به روز در امریکای شمالی افزایش می‌یابد. در این حال، اکثریت کشورهایی که در صدر این فهرست قرار گرفته‌اند، جزء کشورهای کوچک و کم‌ جمعیت محسوب می‌شوند. مکزیک و ایالات متحده‌ی امریکا در سال‌های اخیر در این فهرست رشد تدریجی و صعودی داشته‌اند، و در میان کشورهای امریکای شمالی رتبه‌ی یک را به خود اختصاص داده‌اند. ۳۵ درصد از جمعیت ایالات متحده دارای شاخص توده‌ی بدنی بیش از ۳۰ هستند؛ به این ترتیب، تقریبا ۷۸ میلیون بزرگسال و ۱۳ میلیون کودک در ایالات متحده هر روز با تاثیرات عاطفی و جسمانی منفی ناشی از چاقی دست و پنجه نرم می‌کنند. به گزارش مرکز کنترل و پیشگیری بیماری، امروزه یک فرد عادی حدود ۱۱ کیلوگرم سنگین‌تر از فردی است که در دهه‌ی ۱۹۵۰ زندگی می‌کرد.

دو دلیل عمده‌ که ۲۷/۶ درصد جمعیت مکزیک چاق هستند، عبارت است از دسترسی آسان به غذاهای فراوری‌شده‌ی مملو از کالری و اطلاعات کم شهروندان این کشور در رابطه با تغذیه و مواد غذایی. مشکلات مربوط به چاقی در این کشور از دهه‌ی ۱۹۸۰ آغاز شد؛ زمانی که سبزیجات و غلات کامل جای خودشان را به غذاهای فراوری‌شده دادند. در ۵ سال گذشته، مکزیک در جهت کاهش آمار چاقی اقداماتی را به‌عمل آورده است و در رده‌بندی چاق‌ترین کشورهای امریکای شمالی از صدر دور شده است.

آمار چاقی در جهان

همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، در صدر این فهرست، کشورهای کوچک اقیانوس آرام قرار دارند؛ کشورهایی از قبیل ساموآ، تونگا، و کیریباتی. در این کشورها از هر پنج نفر حدود چهار نفر چاق هستند. این مسئله به این دلیل است که غالب غذاهایی که در این کشورها وجود دارند، وارداتی و بالطبع گران هستند، ولی رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فودهایی ارزان و آسان در اختیار این مردم قرار می‌دهند.

نزدیک‌ترین تعقیب‌کننده‌ی کشورهای اقیانوسیه‌ در این فهرست، کشورهای خاور میانه نظیر کویت، قطر، لیبی، عربستان سعودی و مصر هستند. ۷۵ درصد از جمعیت این کشورها از اضافه وزن رنج می‌برند و بیش از یک‌سوم آنها چاق هستند. گرمای سوزان این کشورها که تا بیش از ۴۰ درجه‌ی سانتی‌گراد بالا می‌رود، امکان فعالیت‌های بدنی روزانه و طبیعی نظیر قدم زدن را از این مردم گرفته است؛ این مسئله وقتی با استقبال شدید مردم این کشورها در سال‌های اخیر از فست‌فودهای غربی همراه شود، نتیجه‌ای فاجعه‌بار به وجود خواهد آورد. از قدیم، مردم این کشورها عادت داشته‌اند در یک دیس بزرگ غذا بخورند؛ همین عامل سبب می‌شود نتوانند بر میزان غذای مصرفی‌شان کنترل داشته باشند. ولی در این میان، قاره‌ی افریقا وضعیتی به مراتب بهتر از قاره‌های دیگر دارد؛ البته به جز افریقای جنوبی که امروزه، بر خلاف گذشته‌اش سبک زندگی غربی را در پیش گرفته است.

آمار اضافه وزن از لحاظ سن و جنس

در کشورهایی نظیر بریتانیا، ایالات متحده، استرالیا، و کانادا چاقی در میان ۲۵ درصد از مردانی که بیش از ۱۸ سال دارند، شایع‌تر است.

در کشورهای جنوب شرق آسیا، افریقا، و شرق مدیترانه میزان چاقی در میان زنان تقریبا دو برابر مردان است. ممکن است دلیل این مسئله، تفاوت الگوی پخش شدن چربی در بدن زنان و مردان باشد، ولی مطالعات نشان می‌دهند عوامل اقتصادی و اجتماعی نیز در این میان نقشی مهم ایفا می‌کنند. در کشورهایی جنگ زده نظیر سوریه، زنان ناچار هستند در خانه بمانند، و همین عامل باعث می‌شود فعالیت بدنی کم‌تر داشته باشند.

در ۲۰۱۳، طبق گزارش‌ها ۴۲ میلیون کودک بالای ۵ سال مبتلا به چاقی بودند. این آمار بسیار تاسف‌آور است، ولی خوشبختانه مشکلات ناشی از اضافه وزن قابل حل هستند. امروز جهان تصمیم گرفته است معضل چاقی را جدی بگیرد و به صورت هماهنگ اقداماتی را در جهت کنترل و پیشگیری از این مشکلات به‌عمل آورده است.

۲۹ چاق‌ ترین کشور دنیا

رتبه

کشــور

درصد جمعیت

۱پالائو۴۷/۱۰ درصد
۲نائورو۴۵/۱۰ درصد
۳جزایر مارشال۴۲/۳۰ درصد
۴ساموآ۴۱/۶۰ درصد
۵تونگا۴۱/۱۰ درصد
۶قطر۴۱/۰۰ درصد
۷کیریباتی۴۰/۱۰ درصد
۸تووالو۳۹/۶۰ درصد
۹کویت۳۸/۳۰ درصد
۱۰باهاما۳۶/۶۰ درصد
۱۱فیجی۳۵/۹۰ درصد
۱۲ایالات متحده۳۵/۰۰ درصد
۱۳امارات متحده‌ی عربی۳۴/۵۰ درصد
۱۴بحرین۳۴/۱۰ درصد
۱۵عربستان سعودی۳۳/۷۰ درصد
۱۶باربادوس۳۳/۲۰ درصد
۱۷ایالات فدرال میکرونزی۳۳/۲۰ درصد
۱۸وانواتو۳۲/۹۰ درصد
۱۹ترینیداد و توباگو۳۲/۳۰ درصد
۲۰آندورا۳۲/۱۰ درصد
۲۱لیبی۳۱/۹۰ درصد
۲۲آنتیگوا و باربودا۳۱/۰۰ درصد
۲۳لبنان۳۰/۸۰ درصد
۲۴نیوزلند۳۰/۶۰ درصد
۲۵کانادا۳۰/۱۰ درصد
۲۶استرالیا۲۹/۹۰ درصد
۲۷بریتانیا۲۹/۸۰ درصد
۲۸ترکیه۲۹/۴۰ درصد
۲۹جمهوری چک۲۹/۱۰ درصد

 ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: worldatlas

۲۹ چاق‌ ترین کشور دنیا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی