کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید)

کدام کشورها پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید) را در دنیا دارند؟ در این نوشتار با بازده همراه باشید تا ۲۵ کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید) را به شما معرفی کنیم.

۲۵ کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید)

پایین بودن نرخ موالید: تعریف یک مشکل و علل آن

با جمعیت ۷ میلیاردی جهان که همچنان در حال افزایش است، وجود چند کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید) که جمعیت‌شان راکد یا حتی رو به کاهش است، عجیب و غریب به نظر می‌رسد. هر چند در واقع کشورهای زیادی، به خصوص در بخش‌هایی از اروپا و شرق آسیا وجود دارند که در آنها نرخ پایین تولد موجب کاهش عمده‌ای در جمعیت شده‌است.

نرخ تولد، که به عنوان “نرخ خام تولد” نیز شناخته شده‌است، میزان تولدهای زنده‌ای را که در طول یک سال رخ می‌دهد برای هر ۱۰۰۰ نفر جمعیت برآورد شده در همان سال ارزیابی می‌کند. سپس تغییر طبیعی با کم کردن میزان خام مرگ از نرخ خام تولد به‌دست می‌آید، و تغییر در جمعیت در اثر مهاجرت به خارج یا ورود مهاجران نادیده گرفته می‌شود.

آلمان و بوسنی دو مورد از کشورهای اروپایی هستند که نرخ تولد در آنها فوق‌العاده کم است. همان‌طور که گفته شد، نرخ پایین تولد تنها کشورهای اروپایی را تحت تاثیر قرار نداده‌است، چرا که شرق آسیا نیز دارای نرخ پایین تولد را در کشورهایی نظیر ژاپن و کره‌ی جنوبی تجربه می‌کند.

عوامل اصلی شکل‌گیری چنین روندی عبارتند از هزینه‌ی بالای زندگی، تحصیل زنان، و عوامل دیگری مانند افزایش سن جمعیت. در صورتی که چنین روندی ادامه یابد، ممکن است ساختار اقتصادی را مورد آسیب قرار دهد چرا که جمعیت بازنشسته و مسن‌‌تر بیش‌تر از جمعیت جوان و مشغول به کار می‌شود. خواهیم دید که چگونه هزینه‌ها نرخ تولد را در سطح جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد، و همین‌طور این عامل چگونه می‌تواند باعث شود که اقتصاد آسیب ببیند.

علل اقتصادی پایین بودن نرخ موالید

یکی از عواملی که ظرفیت تقویت نرخ کم تولد را در کشورها دارد هزینه‌ی بزرگ کردن یک کودک در آن کشورها است. بسیاری از والدین این واقعیت را پیش‌بینی می‌کنند که نیازهای آموزشی کودکان‌شان بسیار ضروری است و باید به منظور تضمین آینده‌ی فرزندانشان تامین شود. تلاش برای تجهیز نسل بعدی به علم و دانشِ لازم برای تبدیل شدن به فردی دارای مهارت‌های متعدد و کمک به رفاه کل جامعه به عنوان یک کل می‌تواند کار بسیار گرانی باشد. به عبارت ساده، هرچه فرد بهتر آموزش ببیند، شانس بیش‌تری برای موفقیت در زندگی خواهد داشت. به همین دلیل، زوج فاقد منابع مالی برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای آموزشی کودکان‌شان ممکن است کلا قید بچه‌دار شدن را بزنند.

پیامد‌های اقتصادی

همچنان که شاهد کاهش در جمعیت در چند کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید) هستیم، نگرانی فزاینده‌ای برای رشد اقتصادی آینده‌ی یک کشور وجود دارد. یکی از مشکلات ناشی از این درک است که افراد کمتری قادر به پیوستن به نیروی کار در سال‌های آینده خواهند بود. بدون وجود آدم‌ها به تعداد کافی برای پر کردن موقعیت‌های موجود در مشاغل خاص، به احتمال زیاد شاهد کاهش در ظرفیت کلی مولد کشور خواهیم بود. علاوه بر این، نرخ پایین تولد به معنی کم‌تر بودن جمعیت جوان نسبت به جمعیت مسن است. در چارچوب برنامه‌های رفاه اجتماعی رایج در میان بسیاری از کشورهای توسعه یافته، این بدان معنا خواهد بود که جمعیت جوان که تعدادشان کمتر است، مجبور خواهند بود نیازهای مالی یک جمعیت نسبتا بزرگ‌تر بازنشستگان سالمند را تامین کنند.

برای اصلاح نرخ پایین موالید چه کار باید کرد؟

در خاتمه باید بگوییم، محیط اجتماعی-اقتصادی فعلی باید برای حل مشکل نرخ تولد پایین در مکان‌هایی که این مشکل وجود دارد، اصلاح شود. کشورهایی مانند آلمان، که به دلیل بهره‌وری خود در زمینه‌ی تولید و نوآوری در کسب و کار به خود می‌بالند، برای رشد و شکوفایی اقتصادی‌شان نیاز به موفقیت نسل بعدی دارند. به همین دلیل، ژاپن بسیار خرسند شد از شنیدن این‌که با وجود نرخ تولد کمی که دارد، افزایش اندکی را در سال گذشته تجربه کرده‌است. چرا که بسیاری از شرکت‌ها به طور فزاینده‌ای نسبت به مسائل زیست-محیطی آگاه می‌شوند، و حفاظت از انرژی کم‌کم به حوزه‌ای تبدیل می‌شود که از طریق آن هزینه‌های زندگی ممکن است تا حد زیادی کاهش بیابد.

چشم‌انداز آینده

در حالی که به نظر می‌رسد که جمعیت متراکم، و همچنان در حال رشد جهان باعث می‌شود که منابع ته بکشند، اما همچنان کشورهایی وجود دارند که مشکلات منحصر به فردی را تجربه می‌کنند که ناشی از مشکلی است که دقیقا در نقطه‌ی مقابل این مشکل قرار دارد. هر کشوری در این سیاره یک بخش حیاتی در جهان به عنوان یک کل است، و جمعیت ثابت برای ایده‌ها، چشم‌اندازها و رویاهای آدم‌هایی که در آن کشورها زندگی می‌کنند، ضروری است. با بذل توجه مناسب به مشکلاتی که آنها به دلیل نرخ پایین تولد دارند، وضعیت را می‌توان برای آینده‌ای روشن ترمیم کرد.

۲۵ کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید)

رتبه

کشور

نرخ تولد به ازای هر هزار نفر

۱موناکو۶.۶۵
۲ژاپن۷.۹۳
۳آندورا۸.۱۳
۴کره جنوبی۸.۱۹
۵سنگاپور۸.۲۷
۶اسلوونی۸.۴۲
۷تایوان۸.۴۷
۸آلمان۸.۴۷
۹سن مارینو۸.۶۳
۱۰یونان۸.۶۶
۱۱ایتالیا۸.۷۴
۱۲بوسنی و هرزه گوین۸.۸۷
۱۳ماکائو۸.۸۸
۱۴بلغارستان۸.۹۲
۱۵صربستان۹.۰۸
۱۶رومانی۹.۱۴
۱۷مجارستان۹.۱۶
۱۸هنگ کنگ۹.۲۳
۱۹پرتغال۹.۲۷
۲۰اتریش۹.۴۱
۲۱کرواسی۹.۴۵
۲۲جمهوری چک۹.۶۳
۲۳اسپانیا۹.۶۴
۲۴لهستان۹.۷۴
۲۵قطر۹.۸۴

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – سارا فیضی

منبع: worldatlas

۲۵ کشور با پایین ترین نرخ زاد و ولد (موالید)


 

برچسب ها

بازده

  1. ح.عزیزی گفت:

    ازآنجاکه نرخ واقعیِ بیکاری ودرنتیجه ناامیدی درایران در4دهه ی گذشته روبه افزایش بوده است،ایران هم دردهه های آینده ازجمله کشورهایی خواهدبودکه درصدراین لیست بایدآن رامشاهده کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی