کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ کشور با بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا

۲۵ کشور با بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا
در این نوشتار با ۲۵ کشور با بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا آشنا می شویم. نرخ آدم‌کشی در کشورهای سراسر دنیا در حال افزایش است و اخبار وحشتناک این موج عظیم مردم سراسر جهان را هر رزو نگران تر می کند.

موج عظیم نرخ آدم‌کشی در سراسر جهان

نرخ آدم‌کشی در سراسر جهان در چند سال اخیر افزایش یافته است. این جهش هم در کشورهای توسعه‌یافته و هم در کشورهای در حال توسعه دیده شده است. به عنوان مثال، در بخش اول ۲۰۱۶ شهرهای اصلی ایالات متحده موج شدیدی در میزان آدم‌کشی تجربه کرده‌اند. تحت تاثیرترین شهرها شامل شیکاگو، لس‌آنجلس، دالاس، و لاس وگاس(جایی که نرخ آدم‌کشی تقریبا دوبرابر است) می‌شود. روند مشابهی برای نرخ قتل در انگلستان و ولز وجود دارد، جایی که نرخ قتل تا ۱۴% بیش از نرخ سال گذشته افزایش یافته است. هرچند این ارقام تکان دهنده هستند، بعضی از کشورها حتی نرخ آدم‌کشی بالاتری دارند. در زیر به کشورهای دارای بالاترین نرخ قتل، به عواملی که به آدم‌کشی دامن می‌زنند، و اقداماتی که ممکن است از وقوع آن جلوگیری کند نگاهی انداخته شده است.

مطلب مرتبط :‌ ۱۰ کشور با بیشترین خودکشی در جهان

کشورهایی با بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا

امروزه، جهان از قبل ناامن‌تر شده است. خشونت فزاینده مدام سلامت ما را تهدید می‌کند، که در این میان قتل یکی از ترسناک‌ترین تهدیدها است. بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا را می‌توان در امریکای لاتین و افریقا یافت.

هندوراس با ۸۴.۶ آدم‌کشی به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال در صدر این فهرست قرار دارد. به بیانی دیگر، این یعنی حدودا ۱ نفر از هر ۱۰۰۰ نفر کشته می‌شوند. سن پدرو سولا، در شمال غربی این کشور، خطرناک‌ترین شهر با نرخ قتل ۱۳۷.۵ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر است. در نتیجه، هندوراس بالاترین میزان مرگ و میر ناشی از اسلحه گرم را نیز دارد.

السالوادور در این فهرست بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا ، در جایگاه بعدی است. در این کشور، نرخ آدم‌کشی سالانه ۶۴.۲ از هر ۱۰۰۰۰۰ نفر جمعیت است. برآوردها به این اشاره دارد که تقریبا ۶۰% از این آدم‌کشی‌ها به خاطر فعالیت‌ دسته‌ی جنایتکاران است. این کشور هنوز در حال بهبودی پس از جنگ داخلی است که از ۱۹۷۹ تا ۱۹۹۲ طول کشید.

مطلب مرتبط : ۱۰ کشور با بیشترین اعتیاد مواد مخدر در دنیا

سومین بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا در ونزوئلا یافت می‌شود. این کشور به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر در سال ۶۲ نفر را در آدم‌کشی از دست می‌دهد. پایتخت آن، کاراکاس، مرکز تمام این خشونت‌ها‌ است. در واقع، این شهر دومین خطرناک‌ترین شهر جهان است. با افزایش بحران سیاسی این رقم نیز افزایش یافته است.

لسوتو، نخستین کشور خارج از امریکای لاتین، در این فهرست رتبه‌ی ۴ را دارد. این کشور افریقایی دارای نرخ قتل ۳۸ از ۱۰۰۰۰۰ نفر است. ماسرو، پایتخت این کشور، ششمین خونین‌ترین شهر جهان است. بعضی از مردم این مسئله را به نرخ بالای بیکاری و فقر نسبت داده‌اند.

جامائیکا رتبه‌ی پنجم را در فهرست بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا دارد. آدم‌کشی‌ها در این کشور به ۳۶.۱ به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر می‌رسد. بعضی از خطرناک‌ترین شهرهای این کشور کینگستون، مونتگو بی، و اسپنیش تاون هستند. جامائیکا همچنین رتبه‌ی پنجم نرخ مرگ و میر با سلاح گرم را در جهان دارد.

عواملی که به نرخ بالای آدم‌کشی دامن می‌زنند

توانایی تشخیص نرخ بالای آدم‌کشی نخستین قدم در حل این مشکل است. قدم بعدی درک این نکته است که چه عواملی به جرایم خشنی مثل آدم‌کشی منجر می‌شوند. دفتر مواد مخدر و جرائم سازمان ملل متحد (UNODC)، مطالعه‌ای را برای شناسایی عوامل برجسته‌ای که به نظر می‌رسد به نرخ بالای آدم‌کشی بینجامند انجام داده است. کشورهای دارای گسترده‌ترین شکاف طبقاتی بین فقرا و ثروتمندان چهار برابر از کشورهای دیگر محتمل‌تر است که جرائم خشونت‌بار را تجربه کنند. این جوامع نابرابر اغلب در کشورهای در حال توسعه یافت می‌شوند، جایی که فقر شدید فاقد زیرساخت در آن امری عادی است.

در واقع، فقر و جرم دست در دست هم حرکت می‌کنند؛ جرم کسب و کارها و سرمایه‌گذاران را فراری می‌دهد، سرمایه‌ی انسانی موجود را کاهش می‌دهد، و محیطی نا امن به وجود می‌آورد که به نوبه‌ی خود، به فقر بیشتر می‌انجامد. جرائم سازمان‌یافته، مثل دسته‌های تبهکاران و قاچاق مواد مخدر، نیز به نرخ آدم‌کشی بیشتر دامن می‌‌زنند. این به نحو خاصی در کشورهای جامائیکا، هندوراس، و السالوادور صدق می‌کند. همچنین محتمل تر است که جرائم سازمان یافته توسط مردان جوانی صورت بپذیرد که، نتیجتا، بیشتر احتمال دارد قربانی آدم‌کشی بشوند. مصرف الکل و مواد مخدر نیز با نرخ بالای آدم‌کشی و فقر مرتبط است. مستی ریسک درگیر شدن در یک آدم‌کشی را(چه به عنوان طرف مقصر چه به عنوان قربانی) افزایش می‌دهد.

کشورهایی که بحران سیاسی و درگیری‌های خشونت‌بار را تجربه می‌کنند نیز محتمل‌تر است که نرخ‌های بالای آدم‌کشی را تجربه کنند. این موضوع در مورد السالوادور صدق می‌کند که هنوز در حال بهبودی از جنگ داخلی است. وقتی درگیری داخلی در جریان باشد یا به طور کامل حل نشده باشد، خشونت اغلب به شکل آدم‌کشی دیده می‌شود.

مطلب مرتبط : ۱۰ کشور با بیشترین خیانت همسران

اقدامات پیشگیرانه که انجام می‌شود

به منظور کاهش این نرخ‌های آدم‌کشی در حال صعود، دولت‌ها باید روی اقدامات پیشگیرانه تمرکز کنند. با در نظر گرفتن رابطه‌اش با فقر و مشکلات اجتماعی، سیاست‌های پیشگیرانه‌ی جرائم لازم است که بر چیزی بیش از مجازات صرف تمرکز داشته باشد. بدون گنجاندن استراتژی‌های توسعه‌ی اقتصادی و اجتماعی در سیاست‌های محلی، احتمال دارد جرائم خشونت‌بار ادامه پیدا کند. به علاوه، این سیاست‌ها باید هدف جمعیت‌های پر خطرتر باشد. همان‌طور که در این مقاله بحث شده است، نرخ آدم‌کشی در میان مردهای جوان و در مناطق شهری بیشتر است. طرح‌های موفق روی جوانان شهرنشین تمرکز می‌کند و شامل اعضای دیگر جامعه نیز می‌شود تا چرخه‌ی شوم فقر و خشونت را در هم بشکنند.

همچنین بسیاری از محققان به در دسترس بودن اسلحه‌ی گرم به عنوان عامل موثر در نرخ قتل اشاره می‌کنند، و می‌گویند که محدود کردن دسترسی به تفنگ به کاهش آدم‌کشی کمک می‌کند. این که اکثریت آدم‌کشی‌ها در سرتاسر امریکا با اسلحه صورت می‌پذیرد صحت دارد. اما، بحث سنگینی حول این موضوع در جریان است. طرفداران محدودیت دسترسی به اسلحه به موردی در برزیل اشاره می‌کنند، که دسترسی به تفنگ محدود شده بود و نرخ آدم‌کشی کاهش پیدا کرده بود. طرفداران مالکیت اسلحه به موردی در ونزوئلا اشاره می‌کنند، که دسترسی به تفنگ نادیده گرفته شد، تفنگ‌ها جمع‌آوری شد، و نرخ آدم‌کشی افزایش پیدا کرد.

در کشورهایی که در حال بهبود یافتن از درگیری‌های داخلی و بی‌ثباتی سیاسی هستند، مهم است که در حالت کلی خشونت را کاهش دهیم. این امر شامل به حالت اول برگرداندن قوانین و مقررات و تثبیت وضعیت کشور است. دولت باید به طور کامل به این درگیری بپردازد و برای جلوگیری از به جا گذاشتن اثرات طولانی آن را برطرف کند.

مطلب مرتبط : بیشترین مصرف مشروبات الکلی در کدام کشور است؟

راه‌حل یک مشکل جهانی

آمار موجود است، نرخ آدم‌کشی در سراسر جهان در حال افزایش است. کشورهای در حال توسعه در امریکای لاتین و افریقا بیشترین آسیب را از این تلفات می‌بینند، واقعیتی که با توسعه‌ی اجتماعی و اقتصادی‌شان مرتبط است. حتی در کشورهای توسعه‌یافته، مثل ایالات متحده و انگلستان، این جرائم در شهرها و محله‌هایی که نابرابری اجتماعی و اقتصادی در آنها شدید است در حال افزایش است. مشخص شده است که سیاست‌های پیشگیرانه‌ی موفق بر نواحی دارای بزرگ‌ترین مشکلات و جوامع در معرض خطر تمرکز می‌کنند. حصول اطمینان از سیستم‌های قضایی کارآمد، در کنار تحقیقات کارآمد و محاکمه‌های منصفانه راه‌حل دیگری برای مشکل قتل است که جهان امروز با آن روبه‌رو است. دولت‌های سراسر جهان باید حفظ جان انسان‌ها را در اولویت خود قرار دهند.

۲۵ کشور با بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا

رتبه

کشور

نرخ آدمکشی به ازای هر ۱۰۰۰۰۰ نفر

۱هندوراس۸۴.۶
۲السالوادور۶۴.۲
۳ونزوئلا۶۲
۴لسوتو۳۸
۵جامائیکا۳۶.۱
۶بلیز۳۴.۴
۷سنت کیتز و نویس۳۳.۶
۸افریقای جنوبی۳۳
۹گواتمالا۳۱.۲
۱۰باهاماس۲۹.۸
۱۱کلمبیا۲۷.۹
۱۲ترینیداد و توباگو۲۵.۹
۱۳سنت وینسنت و گرنادینها۲۵.۶
۱۴برزیل۲۴.۶
۱۵سنت لوسیا۲۱.۶
۱۶دومنیکا۲۱.۱
۱۷سوازیلند۱۷.۴
۱۸جمهوری دومینیکن۱۷.۴
۱۹نامیبیا۱۷.۲
۲۰پاناما۱۷.۲
۲۱گویان۱۷
۲۲مکزیک۱۵.۷
۲۳بوتسوانا۱۵.۴
۲۴میانمار۱۵.۲
۲۵سودان جنوبی۱۴.۴

ترجمه تحریریه سایت کسب و کار بازده _ کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas.com

۲۵ کشور با بالاترین نرخ آدم کشی در دنیا


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی