کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵ پردرآمدترین کشورهای دنیا

پردرآمدترین کشورهای دنیاموضوع این نوشتار ۲۵ پردرآمدترین کشورهای دنیا است. با ما همراه باشید تا فهرست این پردرآمدترین کشورهای دنیا را در اختیارتان قرار دهیم. درآمد ناخالص ملی به تعیین ثروت متوسط یک کشور و جمعیت کلی‌اش کمک می‌کند.

مطلب مرتبط: ۱۹ بدهکارترین کشورها در ۲۰۱۶

درآمد ناخالص ملی (جی‌ان‌آی) مجموع ارزشی است که توسط تمام کالاها و خدمات تولید شده در یک کشور معین افزوده شده است، از جمله سرمایه‌گذاری خارجی، که هر گونه مالیات کالا(غیر از یارانه) به آن اضافه شده است، و ارزش به‌دست آمده توسط آن ملت از طریق سرمایه‌گذاری‌های خارجی. سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی، درآمد ناخالص ملی کل را تقسیم بر تمام ساکنان آن کشور نشان می‌دهد، و عموما به صورت دلار ارائه می‌شود. تبدیل بین ارز محلی و دلار امریکا با استفاده از روش‌های نرخ تبادل اطلس بانک جهانی انجام می‌شود.

اهمیت درآمد ناخالص ملی

به دلیل آن‌که شرایط اقتصادی هر شخص می‌تواند توسط پول‌هایی که به صورت شخصی در دسترس دارد و زیرساخت‌های اطرافش محدود شود، وضعیت ثروت و سلامت در میان جمعیت بسیار مهم است. بعلاوه، آدم‌های سالم‌تر و شادتر خانوارها، جوامع و کشورهای سالم‌تر و شادتری را تشکیل می‌دهند که منجر به قابلیت‌های کاری عالی می‌شود که درآمد ناخالص ملی را بیش‌تر ارتقا داده و یک حلقه‌ی بازخوردی مثبت را شکل می‌دهد. در این موقعیت اجتماعی-اقتصادی، کشورهایی را که بیش‌ترین سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی را داشته‌اند فهرست کرده‌ایم و نشان داده‌ایم که این موضوع چگونه عموما به رفاه بیش‌تر مردم چنین کشورهایی منجر می‌شود.

مطلب مرتبط: ۱۰ پردرآمدترین شهر توریستی جهان

منابع طبیعی نروژ

طبق اعلام داده‌های بانک جهانی، نروژ، با سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی ۱۰۳ هزار دلار امریکا، بیش‌ترین درآمد ناخالص ملی را در دنیا دارد. نروژ اقتصادی پررونق دارد، که هم در بخش دولتی و هم در بخش خصوصی به خوبی توسعه یافته است. هم‌چنین سرشار از منابع طبیعی است و دولت بسیاری از حوزه‌های کلیدی اقتصاد منابع طبیعی، مانند بخش نفت را در کنترل دارد. اگرچه این کشور تصمیم گرفته است به اتحادیه‌ی اروپا ملحق نشود، هنوز به عنوان یکی از اعضای حوزه‌ی اقتصاد اروپا روابط تجاری خوبی را با همسایگانش حفظ کرده است.

این کشور ۹٪ تولید ناخالص ملی‌اش را به سلامت اختصاص می‌دهد، و تضمین می‌کند تمام جمعیت‌اش به یکی از بهترین سیستم‌های بهداشتی جهان دسترسی داشته باشند. مانند بسیاری از کشورهای دیگر با چالش‌های بهداشتی روبه‌رو است که از تاثیر سبک زندگی مدرن ناشی می‌شوند و بسیاری از مردم شغل‌های دفتری دارند و از این رو کم‌تر کارهایی فیزیکی انجام می‌دهند. علاوه بر گرایش‌های کاهش فعالیت فیزیکی، این کشور ثروتمند به مردمش اجازه می‌دهد به الکل، خوراکی‌های پرکالری و کم ارزش از نظر تغذیه، تنباکو و داروهای مخدر تفریحی راحت‌تر دسترسی داشته باشند. صرف نظر از این موارد، نروژ به طور کلی یکی از قوی‌ترین سیستم‌های سلامت و رفاه جهان را دارد

مطلب مرتبط: ۱۰ ثروتمندترین و فقیرترین کشورهای دنیا

استخدام در قطر

بنابه گفته‌ی داده‌های بانک جهانی، قطر دومین با ۹۲ هزار دلار امریکا کشور با بیش‌ترین سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی است. قطر کشور ثروتمندی است، که مشخصه‌ی بارزش بخش‌های نفت و گاز طبیعی قوی، و بخش‌های خدمات مالی و تولید قابل توجه فزاینده‌اش است. سیاست‌های اقتصادی این کشور بر پایداری هرچه‌ بیش‌تر ذخایر گاز طبیعی و در عین حال افزایش سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی در بخش‌های غیرانرژی متمرکز است. این کشور با داشتن یکی از پایین‌ترین نرخ‌های بیکاری در رمیان رتبه‌های برتر جهانی قرار دارد.

با داشتن کشور و جمعیتی ثروتمند، سیستم‌های بهداشتی قطر نیز پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است، که عمدتا نتیجه‌ی سرمایه‌گذاری‌های دولت است. قطر نیز مانند نروژ، به پوشش ملی سیستم بهداشت می‌بالد و امید به زندگی طولانی را در میان ساکنانش ایجاد کرده است. در واقع، بهداشت عمومی خوب در میان اهداف اصلی دولت قرار دارد. نگرانی‌های بهداشتی اصلی قطر بیماری‌های سبک زندگی مدرن است، از جمله چاقی و دیابت، اما نقائص هنگام تولد نیز در این کشور بسیار اتفاق می‌افتد.

خلاصه‌ای از تحقیقات درآمد ناخالص ملی

بعد از نروژ و قطر، ماکائو با چیزی حدود ۷۶ هزار دلار امریکا سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی، لوکزامبورگ با ۷۶ هزار دلار امریکا سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی، و استرالیا با سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی ۶۵ هزار دلار امریکا قرار دارند. همان‌طور که از فهرست ما مشهود است، درآمدهای ناخالص ملی بالا با اقتصادهای پیشرفته و کیفیت بالای زندگی همراه است. موارد نروژ و قطر به طور اخص به ما نشان می‌دهند که بین سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی و ثروت و سلامت جمعیت یک کشور ارتباطی قوی وجود دارد.

فهرست ۲۵ پردرآمدترین کشورهای دنیا :

سرانه‌ی درآمد ناخالص ملی (جی‌ان‌آی) بر اساس کشورها

رتبهکشورسرانه‌ی درآمد ناخالص ملی (دلار امریکا)
۱نروژ۱۰۳،۶۳۰ دلار
۲قطر۹۲،۲۰۰ دلار
۳ماکائو۷۶،۲۷۰ دلار
۴لوکزامبورگ۷۵،۹۹۰ دلار
۵استرالیا۶۴،۵۴۰ دلار
۶سوئد۶۱،۶۱۰ دلار
۷دانمارک۶۱،۳۱۰ دلار
۸ایالات متحده‌ی امریکا۵۵،۲۰۰ دلار
۹سنگاپور۵۵،۱۵۰ دلار
۱۰هلند۵۱،۸۹۰ دلار
۱۱کانادا۵۱،۶۳۰ دلار
۱۲اتریش۴۹،۶۷۰ دلار
۱۳کویت۴۹،۳۰۰ دلار
۱۴فنلاند۴۸،۴۲۰ دلار
۱۵آلمان۴۷،۶۴۰ دلار
۱۶بلژیک۴۷،۲۶۰ دلار
۱۷ایرلند۴۶،۵۵۰ دلار
۱۸امارات متحده‌ی عربی۴۴،۶۰۰ دلار
۱۹انگلستان۴۳،۴۳۰ دلار
۲۰فرانسه۴۲،۹۶۰ دلار
۲۱ژاپن۴۲،۰۰۰ دلار
۲۲هنگ‌کنگ۴۰،۳۲۰ دلار
۲۳اسرائیل۳۵،۳۲۰ دلار
۲۴ایتالیا۳۴،۲۷۰ دلار
۲۵اسپانیا۲۹،۴۴۰ دلار

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ اسما حسنی

منبع: ورلد اطلس

۲۵ پردرآمدترین کشورهای دنیا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

جامانا

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی