کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۵روش علمی که موفقیت بزرگسالی تان تحت‌تاثیر کودکی‌تان است

از جنبه‌ی زیست‌شناختی پرورش کنونی ما بسیار وابسته به چگونگی تاثیر کودکی بر بزرگسالی مان است. با این که دستور و برنامه‌ی از پیش‌نوشته‌ای برای حصول اطمینان از رسیدن به موفقیت در بزرگسالی وجود ندارد، ولی پژوهش‌های روانشناسی عوامل پرشماری را شناسایی کرده‌اند که نشان می‌دهند کودکی می‌تواند موفقیت بزرگسالی را پیش‌بینی کند.

بزرگسالی

در این جا ۲۵ مورد از دانسته‌های ما از چگونگی تاثیر کودکی بر موفقیت یک بزرگسال آمده است.

از جنبه‌ی زیست‌شناختی پرورش کنونی ما بسیار وابسته به چگونگی تاثیر کودکی بر بزرگسالی‌مان است.

با این که دستور و برنامه‌ی از پیش‌نوشته‌ای برای حصول اطمینان از رسیدن به موفقیت در بزرگسالی وجود ندارد، ولی پژوهش‌های روانشناسی عوامل پرشماری را شناسایی کرده‌اند که نشان می‌دهند کودکی می‌تواند موفقیت بزرگسالی را پیش‌بینی کند.

در این جا ۲۵ مورد از دانسته‌های ما از چگونگی تاثیر کودکی بر موفقیت یک بزرگسال آمده است.

۱.مهارت‌های اجتماعی‌تان به عنوان یک مهدکودکی می‌تواند تعیین کند آیا به دانشگاه می‌روید یا یک شغل خوب می‌گیرید.

بزرگسالی

پژوهشگران دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا و دانشگاه دوک سوابق بیش از ۷۰۰ کودک را در سراسر امریکا از دوره‌ی مهدکودک تا ۲۵ سالگی ردگیری کردند و دریافتند یک همبستگی عملی بین مهارت‌های اجتماعی‌شان به عنوان بچه‌های مهدکودکی و موفقیت‌شان به عنوان بزرگ‌سال در دو دهه‌ی بعد وجود دارد.

این پژوهش ۲۰ ساله نشان داد بچه‌های دارای صلاحیت اجتماعی، که می‌توانستند با همتایان خود بدون اجبار همکاری کنند، برای دیگران سودمند باشند، احساسات‌شان را بشناسند، و مشکلات را خودشان حل کنند، در مقایسه با آنها که مهارت‌های اجتماعی محدود داشتند با احتمال بیش‌تری در ۲۵ سالگی درجه‌ی دانشگاهی و شغل تمام‌وقت گرفتند.

آن‌ها که مهارت‌های اجتماعی محدود داشتند هم‌چنین شانس بالاتری برای دستگیر شدن، الکلی شدن، و درخواست‌دادن برای خانه‌های بی‌نوایان و بی‌خانمان‌ها داشتند.

کریستین شوبرت، مدیر برنامه‌ی بنیاد رابرت وود جانسون، که منابع مالی این پژوهش را تامین کرده است، در یک گزارش می‌گوید، “این مطالعه نشان می‌دهد کمک به کودکان برای پرورش مهارت‌های اجتماعی و هیجانی یکی از مهم‌ترین چیزهایی است که می‌توانیم آنها را برای آینده‌ی سالم آماده کنیم. از سنین اولیه، این مهارت‌ها می‌توانند مشخص کنند که آیا یک بچه به دانشگاه می‌رود یا زندان،  یا استخدام می‌شود یا معتاد.”

۲.اگر پدر و مادرتان وقتی خیلی جوان بودید طلاق گرفتند، احتمالا در بزرگسالی با آنها روابط بسیار ضعیفی دارید.

بزرگسالی

طبق یک پژوهش انجام شده در دانشگاه ایلی‌نوی اگر شما بین ۳ تا ۵ سال داشتید و والدین‌تان جدا شدند، احتمالا وقتی بزرگسال هستید رابطه‌ی ناامنی با آنها دارید، به ویژه در مورد پدران. با این وجود، طلاق والدین، روابط عاشقانه‌ی ناامنی را پیش‌بینی نمی‌کند.

۳.اگر تقلیدوار عین پدر و مادرتان را کپی کنید، در بزرگسالی دارای ذهن بازتر خواهید بود.

بزرگسالی

طبق پژوهشی که مشترکا توسط پژوهشگران دانشگاه کاوزولو ناتال واقع در دوربان آفریقای جنوبی و دانشگاه کونینزلند استرالیا انجام شد اگر در کودکی هرچه را پدر و مادرتان انجام می‌دادند کپی کرده باشید، احتمالا یک میل و خواسته‌ای را در خودتان پرورش داده‌اید که فرض می‌کند آن کارها هدف‌های “ناشناخته‌ای” داشته‌اند. این به شما اجازه می‌دهد بعدا در زندگی فرهنگ ذهن باز را برای اشتراک‌گذاری و انتقال ایده ها داشته باشید.

این یک فعالیت ویژه‌ی انسان است- شامپانزه فقط اعمالی را تقلید می‌کند که عملی هستند. مارک نیلسن، روان‌شناس، از دانشگاه کوئینزلند استرالیا می‌گوید، “ما می‌دانیم که دیگر پستانداران نمی‌توانند این کار را انجام دهند.”

۴.اگر شما دختر هستید و مادرتان کار می‌کند، احتمال بیش‌تری دارد که رییس بشوید و پول بیش‌تری بسازید.

بزرگسالی

طبق پژوهش منتشره‌ی مدرسه‌ی کسب و کار هاروارد مزایا و فرصت‌های قابل توجه‌ای برای کودکانی وجود دارد که با مادران شاغل بیرون از خانه بزرگ می‌شوند.

یافته‌های این پزوهش حاکی است دخترانِ مادرانِ شاغل بیش‌تر ادامه‌ی تحصیل می‌دهند، با احتمال بیش‌تری شغل‌های سرپرستی و ریاستی دارند، و پول بیش‌تری می‌سازند- ۲۳% بیش‌تر از دخترانی که با مادران خانه‌دار رشد کردند.

هم‌چنین این مطالعه نشان می‌دهد پسرانِ مادران شاغل نیز گرایش بیش‌تری به مشارکت در کارهای خانه و نگه‌داری بچه‌ها دارند- آنها هفت و نیم ساعت در هفته به بچه‌ها و ۲۵ دقیقه بیش‌تر به کارهای خانه اختصاص می‌دهند.

کاترین ال.مک گین، استاد مدرسه‌ی کسب و کار دانشگاه هاروارد و نویسنده‌ی اصلی این پژوهش به بیزینس اینسایدر گفت، “مدل‌سازی نقش(والدین) یکی از راه‌های علامت‌دهی است که می‌گوید چه رفتاری مناسب شما است، چه کار می‌کنید، چه فعالیت‌هایی را انجام می‌دهید، و به چه چیز واقعا اعتقاد دارید”.

وی هم‌چنین، به مجله‌ی ورکینگ نالج گفت، ” چیزهای خیلی اندکی، تا آنجا که می‌دانیم، وجود دارد که می‌توانند چنین اثر واضحی روی نابرابری جنسیتی به خاطر رشد کودکان با مادران شاغل داشته باشند.”

۵. اگر در کودکی از شما سوءاستفاده‌ی جنسی شده است، در بزرگسالی در معرض ریسک بالای چاق شدن هستید.

بزرگسالی

چندین مطالعه، همبستگی بین سوءاستفاده‌ی جنسی – و دیگر تجربه‌های ضربه‌ی روحی یا روان‌زخم‌ کودکی – و اختلال‌های خوردن را نشان داده‌اند.

در مورد زنان، مطالعه‌ای که در ۲۰۰۷ انجام شد نشان داد سوءاستفاده‌ی جنسی کودکی در مقایسه با زمانی که هرگز سوءاستفاده‌ی جنسی صورت نگرفته باشد ریسک چاقی را تا ۲۷% افزایش داده است.

در مورد مردان، پژوهشی که در ۲۰۰۹ انجام شد نشان داد تجربه‌ی سوءاستفاده‌ی جنسی دوران کودکی در مقایسه با مردانی که هرگز تجربه‌‌ی سوءاستفاده‌ی جنسی نداشتند ریسک چاقی را به میزان ۶۶% بالا برده است.

۶.تلاش برای “خونسردی” در دبیرستان می‌تواند به مشکلات پرشمار در بزرگسالی بینجامد.

بزرگسالی

طبق پژوهشی که در مجله‌ی چایلد دِوِلویمنت منتشر شد نوجوانانی که سعی می‌کنند برای محبوبیت داشتن بزرگ‌تر از سن‌شان عمل کنند و “رفتارهای شبه بزرگسالان” را بروز می دهند احتمال بیش‌تری دارد در اوایل دهه‌ی ۲۰ سالگی‌شان مشکل مواد مخدر و الکل داشته باشند و به رفتار مجرمانه‌ی جدی مبادرت کنند. رفتار شبه‌بزرگسالان، نوجوانانی را توصیف می‌کند که می‌خواهند قبل از این که واقعا بزرگسال شده باشند بالغ به نظر برسند و احساس شوند – آنان به بلوغ هیجانی و رفتاری که بزرگسالان دارند نرسیده‌اند.

این نوجوانان برای آن که بالغ به نظر برسند و احساس شوند اغلب به روش‌هایی رفتار می‌کنند که بالغ به نظر برسند، مثل نوشیدن الکل، سیگار کشیدن، شرکت در پارتی‌های دیروقت، و داشتن روابط جنسی.

جوزف پی، آلن، نویسنده‌ی مسئول و استاد تمام روان‌شناسی دانشگاه ویرجینیا گفت: ” به نظر می‌رسد با این که این نوع رفتار نوجوانان، که موسوم به “خونسردی” است، ممکن است با محبوبیت زودهنگام رابطه داشته باشد، ولی این نوجوانان احتیاج دارند رفتارهای افراطی بیش‌تر و بیش‌تری داشته باشند تا خونسرد و مسلط بر نفس به نظر برسند.”

۷.هرقدر درآمد پدر و مادرتان بالا‌تر بوده باشد، نمره‌ی آزمون استاندارد دانشگاهی بالاتری دارید.

بزرگسالی

طبق گزارش ‌‌شان اِیردان از دانشگاه اسنفورد، در بین بچه‌هایی که در ۲۰۰۱ به دنیا آمدند در مقایسه با بچه‌هایی که ۲۵ سال قبل از آن به دنیا آمدند فاصله‌ی رسیدن به موفقیت در بین خانواده‌های پردرآمد و کم‌درآمد ۳۰% تا ۴۰% بیش‌تر است.”

نویسنده‌ی کتاب “درایو”، دان پینک، گفته است، نمرات آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های آنان نیز بالاتر خواهد بود.

او می‌نویسد، ” وضعیت اقتصادی و اجتماعی مناسب، در نبود مداخلات همه‌جانبه و گران، چیزی است که بیش‌تر موفقیت‌ها و عملکردهای تحصیلی را رقم می‌زند.”

۸.اگر شما فقیر بزرگ شده‌اید حافظه‌ی کاری شما می‌تواند ضعیف شود.

بزرگسالی

یک پژوهش که در دانشگاه اُرِگان انجام شده است می‌گوید آدم‌هایی که در طبقات اقتصادی اجتماعی پایین‌تر رشد کرده‌اند در بزرگسالی حافظه‌ی کاری – یا توانایی حفظ چند چیز در ذهن‌- پایین‌تری را دارند.

۹.اگر شما خشونت‌های زیادی را در تلویزیون تماشا کنید، احتمال بیش‌تری دارد پرخاشگر شوید.

بزرگسالی

طبق پژوهشی ۱۵ ساله، کودکان پس از دیدن صحنه‌های خشن، که مرتکبان آنها به خاطر خشونت پاداش و جایزه می‌گیرند، آن رفتارها را مدل‌سازی یا شبیه‌سازی می‌کنند. مثلا، اگر در کودکی تماشا کند که یک بازرس پلیس پس از دستگیری یک قاتل و تحویل او به سیستم عدالت پاداش می‌گیرد، در نتیجه با احتمال بیش‌تری رفتارهایی مثل هل دادن، قاپیدن، و تنه زدن و زد و خورد از او سر خواهد زد – حتی اگر آن کودک بزرگ شده باشد.

۱۰. یادگیری ریاضیات دوران کودکی شما را در درک ریاضیات و خواندن در آینده قوی‌تر و بهتر می‌سازد.

بزرگسالی

یک فراکاوی از ۳۵.۰۰۰ پیش‌دبستانی در کشورهای ایالات متحد، کانادا، و انگلستان، که در ۲۰۰۷ انجام شد، نشان داد پرورش مهارت‌های ریاضی زودهنگام می‌تواند به مزایای عظیمی در آینده بینجامد.

گرک دانکن، یکی از نویسندگان پژوهش پیش‌گفته و پژوهشگر دانشگاه نورث وسترن در مصاحبه با یک نشریه گفت، “اهمیت غیرقابل انکار و حیرت‌انگیز مهارت‌‌های ریاضی زودهنگام یا در سنین اولیه-شروع مدرسه با دانش اعداد، ترتیب اعداد، و دیگر مفاهیم ریاضی اولیه- یکی از معماهای اصلی این پژوهش بود. تسلط بر مهارت‌های ریاضی در اوان کودکی نه تنها موفقیت ریاضی آینده را بلکه موفقیت مطالعه و خواندن آینده را پیش‌بینی می‌کند.

۱۱. اگر شما والدین معتاد به موادمخدر دارید، احتمالا یک بزرگسال فوق‌العاده جدی هستید.

بزرگسالی

اگر وقتی بزرگ می‌شدید شاهد اعتیاد پدر و مادرتان به مواد مخدر یا الکل بودید، احتمالا در نهایت والدین‌ والدین‌تان می‌شوید.

موسسه‌ی مشاوره‌ای سبک زندگی پورتلند می‌گوید” به دلیل این که از کودکی خود می‌گریزید بسیار جدی می‌شوید و نمی‌دانید به عنوان بزرگسال چگونه تفریح و خوشحالی داشته باشید. به علاوه شما تمایل دارید بسیار مسئولیت‌پذیر باشید.”

۱۲. وقتی مادر شما دانش‌آموخته‌ی دانشگاه باشد شما نیز با احتمال بیش‌تری همان کار را خواهید کرد.

بزرگسالی

مطالعه‌ای که در ۲۰۱۴ توسط سندرا تانگ در دانشگاه میشیگان انجام شد دریافت مادرانی که دبیرستان یا دانشگاه را به اتمام رسانده باشند احتمال بیش‌تری دارد بچه‌هایی را بزرگ کنند که همان کار را انجام می‌دهند.

مطالعه‌ای از یک گروه بالغ بر ۱۴۰۰۰ کودک که در ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۷ به مهدکودک می‌رفتند نشان داد بچه‌هایی که توسط مادران نوجوان (۱۸ سال یا جوان‌تر) متولد شدند در مقایسه با همتایان‌شان احتمال کمتری داشت دبیرستان را تمام کنند یا به دانشگاه بروند.

امید می‌رود دست‌کم تا اندازه‌ای مسئول باشند. در مطالعه‌ی “در زمانی” که اریک داپو روان‌شناس از ۸۵۶ آدم نیمه‌روستایی نیویورک در دانشگاه ایالتی گرین بالینگ نیویورک در ۲۰۰۹ انجام داد دریافت “سطح تحصیلات والدین وقتی بچه ۸ ساله است به طور قابل ملاحظه‌ای موفقیت تحصیلی و شغلی ۴۰ سال بعد او را پیش‌بینی می‌کند.”

۱۳.اگر در کودکی به شما زور می‌گفتند احتمال بیش‌تری دارد در بزرگسالی با سختی‌ها و مشتقات رو به رو شوید.

بزرگسالی

در پژوهشی که ۷۷۷۱ کودک بریتانیایی را از وقتی ۷ ساله بودند تا ۵۰ سالگی ردگیری کرد پی برده شد آدم‌هایی که در کودکی زور می‌دیدند روابط بدتر، افسردگی بیش‌تر، اضطراب بالاتر، موفقیت تحصیلی پایین‌تر، و درآمد پایین‌تر داشتند.

در پژوهشی که اخیرا در مجله‌ی روان‌شناسی جاما (JAMA) منتشر شد، پژوهشگران دانشگاه دوک دریافتند قربانیان زوربینی در کودکی در معرض افزایش ریسک اختلال اضطراب در بزرگسالی هستند، و آنها که هم قربانی و هم زورگو بوده‌اند در معرض افزایش ریسک اختلال افسردگی و وحشت بزرگسالی هستند. زنان زورگو/قربانی زورگویی در معرض ریسک بالاتر ابتلا به آگورافوبیا یا ترس از مکان‌های شلوغ هستند، در حالی که مردان زورگو/قربانی زورگویی در معرض افزایش ریسک خودکشی هستند.

۱۴.اگر در کودکی اجازه داشتید تلویزیون تماشا کنید احتمالا مهارت‌های ارتباطی سرکوب شده دارید.

بزرگسالی

در یک پژوهش، پس از مشاهده‌ی مادران و کودکان، پژوهشگران دریافتند تلویزیون ارتباطات پدر و مادر با کودکان را کاهش می‌دهد. حتی وقتی با هم صحبت می‌کردند، نظرهای پدر و مادر نوعا با آنچه کودک می‌گفت نامربوط بود.

نویسندگان پژوهش پیش‌گفته می‌گویند، “نتیجه این است که یک بده بستان غیربهره‌ورانه ایجاد می‌شوند که می‌تواند فرصت‌های یادگیری بچه‌ها را پس بزند.”

۱۵.پدرمادرهای کم‌استرس کمک می‌کنند شما خونسرد باشید.

بزرگسالی

طبق پژوهش جدیدی که بریجیت شولت در مقاله‌اش که در واشنگتن پست چاپ شد به آن ارجاع داده است تعداد ساعاتی را که مادران در سن بین ۳ تا ۱۱ سالگی با کودکان‌شان می‌گذرانند اثر خیلی کمی در پیش‌بینی رفتار رفاهی یا موفقیت کودک دارد.

ولی رویکردهای “مادری تندخو” یا پدر و مادری هلیکوپتری(بالگردی) می‌تواند اثری معکوس داشته باشد.

کی نوماگوچی نویسنده‌ی این پژوهش و روان‌شناس دانشگاه ایالتی گرین بالینگ به مجله‌ی پست گفت، “استرس مادران، به ویژه وقتی علت استرس مادران مشکلات کاری باشد و سعی می‌کنند وقتی برای گذراندن با کودکان‌شان پیدا کنند واقعا می‌تواند تاثیری منفی بر کودکان‌شان داشته باشد.”

واگیری هیجان ها- یا پدیده‌ی روان‌شناختی که آدم‌ها احساسات را از دیگران مثل یک سرماخوردگی “می‌گیرند” –به توضیح چرایی این موضوع کمک می‌کند. پژوهش‌ها نشان می‌دهند اگر دوست شما شاد باشد، پرتوهای آن شما را آلوده خواهد کرد، اگر غمگین باشد، یاس و ناامیدی آن به شما نیز سرایت خواهد کرد. پس اگر پدر و مادری خسته یا ناامید باشند، آن وضعیت هیجانی یا احساسی به فرزندان انتقال می‌یابد.

۱۶.اگر در کودکی تنبیه شدید شاید در بزرگسالی یک آب زیرکاه شوید.

بزرگسالی

دنیل پیگ نویسنده‌ی کتاب”درایو” توضیح می‌دهد که تلاش برای نفوذ بر رفتار یک کودک با پیشنهاد پاداش یا تنبیه منتج به رفتار مطلوب نمی‌شود. در عوض، کودکان فقط سخت‌تر کار می‌کنند تا دفعه‌ی بعد گرفتار نشوند.

در نتیجه اگر در خردسالی به خاطر رفتاری تنبیه می‌شدید به احتمال زیاد دوباره آن رفتار را حتی بیش‌تر مرتکب می‌شوید.

ولی یاد می‌گیرید چطور آن را انجام دهید که گیر نیفتید. در نهایت، شما یک بزرگسال بسیار آب زیرکاه خواهید شد.

۱۷.اگر والدین شما اجازه نمی‌دادند تصمیم بگیرید، در بزرگسالی ممکن است به دیگری وابسته شوید.

بزرگسالی

لورا جی جی دسائور، مشاور سلامت ذهنی می‌گوید “اگر شما پدر و مادر هلیکوپتری داشتید که اجازه نمی‌دادند خودتان لباس بپوشید یا هم بازی‌های‌تان و غذای‌تان را انتخاب کنید، شاید در بزرگسالی به دیگران وابسته باشید. به این معنی است که وقتی بزرگ‌تر شدید، روابطی را پیدا می‌کنید که شریک زندگی تان در آن قدرت و کنترل داشته باشند.

۱۸.انتظار والدین‌تان می‌تواند شما را به دانشگاه هدایت کند.

بزرگسالی

نیل هالفون استادتمام دانشگاه کالیفرنیا لوس‌آنجلس و همکارانش با استفاده از داده‌های نظرسنجی ملی ۶۶۰۰ کودک که در ۲۰۰۱ متولد شدند کشف کردند انتظاراتی که پدر و مادرها از کودکان‌شان دارند اثر عظیمی بر موفقیت آنها دارد.

او می‌گوید “والدینی که می‌بینند در آینده کودکان‌شان به دانشگاه می‌روند به نظر می‌رسد کودکان‌شان را به سوی آن هدف‌ صرف‌نظر از درآمد و سایر دارایی‌های‌شان سوق می‌دهند.

این یافته‌ها از آزمون‌های استانداردشده به‌دست آمده‌اند: کودکانی که عملکرد تحصیلی ضعیفی داشتند فقط پدر و مادر ۵۷% آنها انتظار داشتند به دانشگاه وارد شوند. و کودکانی که عملکرد تحصیلی عالی داشتند والدین ۹۷% آنها انتظار داشتند به دانشگاه بروند.

این یافته‌ها با یافته‌های روان‌شناس دیگر در یک خط قرار دارند: اثر پیگلمالیون که حاکی است” آن‌چه یک نفر از شخص دیگر انتظار دارد می‌تواند به عنوان یک “خودانجامی پیش‌گویی” عمل کند.

بچه‌ها، با انتظارات پدر و مادرشان زندگی می‌کنند.

۱۹.اگر وقتی کودک بودید از شما سوءاستفاده شده است، در بزرگسالی کنترل حافظه و هیجان‌های‌تان ضعیف خواهد بود.

بزرگسالی

پژوهش چاپ شده در نئِورو ساینتیفیک نشان می‌دهد آدم‌هایی که در کودکی به آنها تعرض شده است بدترین حافظه‌ها را دارند و کنترل کم‌تری روی هیجان‌های‌شان دارند. طبق مطالعه‌ای که در مجله‌ی پراسیدینگ آو د نشنال آکادمی آو ساینز چاپ شده است استفاده‌ی جنسی یا احساسی در کودکی می‌تواند مانع از پرورش و تکامل سه منطقه‌ی کلیدی هیپوکامپوس شود که حافظه و انضباط هیجان‌ها را کنترل می‌کنند.

۲۰.کودکانی که در اوان کودکی خودکنترلی خوبی دارند در بزرگسالی با احتمال بیش‌تری عملکرد بهتری خواهند داشت.

بزرگسالی

در یک مطالعه‌ی ۳۲ ساله که در مجله‌ی پراسیدینگ آو دِ نشنال آکادمی آو ساینز چاپ شد روی بائو می‌استر کارشناس خودکنترلی و استاد تمام روان‌شناسی دانشگاه ایالتی فلوریدا واقع در تالاهسی به وب ام دی گفت، “پدر و مادرها باید عزت‌نفس را فراموش کنند و روی تقویت و ایجاد خودکنترلی تمرکز کنند.”

۲۱.وقتی پدر و مادرتان به شما توجه می‌کنند، روابط سالم‌تری دارید و در دهه‌ی ۳۰ سالگی موفقیت دانشگاهی بزرگ‌تری دارید.

بزرگسالی

یک پژوهش که در ۲۰۱۴ از ۲۴۳ فرد از متولدین خانواده‌های فقیر انجام شد نشان داد کودکانی که “مراقبت‌های حس‌گرا” را در سه سال اول زندگی‌شان دریافت کردند نه تنها در کودکی در آزمون‌های درسی بهتر بودند، بلکه در دهه‌ی ۳۰ سالگی‌شان روابط سالم‌تر و موفقیت تحصیلی بیش‌تری داشتند.

بر اساس گزارشی که در وب‌گاه پسی بلاگ آمده است پدر و مادرهایی که مراقبان احساساتی هستند به “علائم کودکان‌شان به سرعت و به طور مناسب واکنش نشان می‌دهند “و برای بچه‌های‌شان جهت کشف دنیا “یک کانون امن ایجاد می‌کنند.” لی رابی یکی از نویسندگان مطلب پیش‌گفته و روان‌شناس دانشگاه مینه‌سوتا در یک مصاحبه گفته است، “این امر حاکی است که سرمایه‌گذاری در روابط اولیه‌ی پدر و مادر – کودک ممکن است به بازده‌های بلندمدت بینجامد که در زندگی افراد انباشته می‌شوند.”

۲۲.وقتی مادران مرخصی زایمان می‌گیرند کودکان‌شان در بزرگسالی با احتمال بیشتری موفق خواهند بود.

بزرگسالی

پژوهش موسسه‌ی مطالعه‌ی کارِ بین، داشتن تحصیلات، بهره‌ی هوشی، و سطوح درآمدی بالاتر در بزرگسالی را برای بچه‌های مادرانی که از مرخصی زایمان استفاده کرده بودند نشان داد. بیش‌ترین تاثیر برای کودکانی بود که مادران‌شان تحصیلات پایین‌تری داشتند. پژوهشگران به این پژوهش به عنوان یک مبحث مهم برای سیاست‌گذاران ایالات متحد ارجاع داده‌اند، چون پرداخت حقوق در زمان مرخصی زایمان می‌تواند فاصله‌ی موجود بین درآمد و تحصیلات در امریکا را کاهش دهد.

۲۳.اگر با پدرتان در کودکی خیلی نزدیک هستید، احتمالا در آینده روابط شخصی بهتری را برقرار می‌کنید.

بزرگسالی

طبق یک مطالعه در مدرسه‌ی امور اجتماعی دانشگاه هَیفا، داشتن تماس احساسی یا هیجانی با پدرتان در کودکی باعث می‌شود احتمالا در زندگی‌تان با احتمال بیش‌تری به یک رابطه‌ی صمیمی، سالم و فیزیکی با شریک زندگی‌تان وارد شوید.

دکتر نوری فهمانی پژوهشگر مسئول این پژوهش دریافت که یک رابطه‌ی صریح و معین بین رابطه‌ی پرکیفیت پدر- فرزند و روابط بین‌شخصی در زندگی آینده وجود دارد.”

۲۴.اگر در کودکی بدرفتاری را تجربه کردید، حالا دو برابر احتمال دارد افسرده باشید.

بزرگسالی

مطالعه‌ای که در دانشگاه کینگز لندن از ۲۶۰۰۰ آدم انجام شد نشان داد اگر شما در کودکی اشکال متفاوتی از بدرفتاری را تجربه کرده باشید، ۲.۲۷ برابر احتمال بیش‌تری دارد حالا اپیزودهای تکراری افسردگی را داشته باشید.

بر اساس گزارشی که در گاردین به چاپ رسید بدرفتاری‌ها عبارت‌اند از:

  • رد تعامل از سوی مادر
  • نظم خشن از سوی پدر و مادر
  • مراقبت اولیه‌ی بی‌ثبات در کودکی
  • بدرفتاری فیزیکی خشن یا جنسی.

این یافته‌ها باید نقشی را در حقایق شگفت‌انگیز افسردگی در ایالات متحد بازی کنند: یکی از هر ۱۰ امریکایی افسردگی دارند.

۲۵.گرفتن نمره‌ی”الف” برای تلاش‌ها می‌تواند یک تخته‌شنای انعطاف‌پذیر باشد.

بزرگسالی

طی دهه‌ها، کارول دوئیک استاد روان‌شناسی دانشگاه استنفورد کشف کرده است بچه‌ها(بزرگسالان) به دو روش فکر می‌کنند موفق‌ هستند. ماریا پوپویا بر اساس پژوهش‌های او در مقاله‌ای با عنوان “مجموعه‌های مغزی همیشه جالب” می‌گوید این دو روش چیزی شبیه موارد زیر است: “ذهنیت ثابت”، که فرض می‌کند منش، هوش، توانایی و خلاقیت، ثابت هستند و ما نمی‌توانیم به هیچ روشی آن را تغییر دهیم، و موفقیت، تابع آن هوش ذاتی است، در واقع یک ارزیابی از اندازه‌های پیش‌فرض در مقایسه با یک استاندارد ثابت است، تلاش برای موفقیت و اجتناب از شکست با همه‌ی هزینه‌های‌اش راهی برای حفظ حس باهوش‌بودن یا ماهر بودن می‌شود.

“ذهنیت رشد” از طرف دیگر بر چالش غلبه می‌کند و شکست را به عنوان حقیقت و شواهدی از هوش پایین نمی‌داند بلکه به عنوان یک تخته‌ی شنای جرات بخش برای رشد و گسترش دادن توانایی‌های موجود می‌بیند.

اصل مطلب این است که تمایز به روشی بستگی دارد که شما فرض می‌کنید بر توانایی‌تان تاثیر خواهد گذاشت، و تاثیری قدرتمند بر کودکان دارد. اگر به کودکان گفته شود آنها تک‌خال هستند چون هوش غریزی‌شان است که ذهنیت ثابت” ایجاد می‌کند. اگر آن به خاطر تلاش‌های‌شان موفق باشند، این به آنها ذهنیت “رشد” می‌آموزند.


مترجم: امیر پوریانسب-سایت کسب و کار بازده

منبع: بیزینس اینسایدر


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی