کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۴ نشانه که شما رئیس خوبی هستید حتی اگر چنین احساسی ندارید

رئیس بودن با فشار بسیار زیادی همراه است. و وقتی در مقام مدیریت هستید، ارزیابی عملکردتان می‌تواند دشوار باشد. آیا شما توازن مناسب را بین کسب احترام و مقبول ظاهر شدن ایجاد کرده‌اید؟ آیا کارمندان‌تان به سبک رهبری‌تان خوب پاسخ می‌دهند؟ آیا هیچ یک از رفتارهای شما در محل کار رنجش ایجاد می‌کند؟

رئیس

ضروری است که رئیس خوبی برای سازمان‌تان باشید – همان‌طور که بزینس‌اینسایدر قبلا گزارش کرده بود، یک‌سوم کارمندان در یک نظرسنجی نشان دادند که شغلی را به خاطر یک رئیس بد ترک کرده‌اند.

بنابراین مدیران چگونه می‌توانند بگویند آیا کارشان را به خوبی انجام می‌دهند یا نه؟ شما نمی‌توانید مستقیما در محل کار راه بیفتید و از آدم‌ها بپرسید – این شما را خیلی ضعیف جلوه می‌دهد. اما نظرسنجی درباره‌ی رضایت کارمندان و علاقه‌شان ایده‌ی بدی نیست.

27856575781_d7a903bc25_o

در ادامه نشانه‌های ظریف‌تری آمده‌است که شما به عنوان رئیس معرکه هستید:

شما آشکارا کارمند محبوب ندارید

نشان دادن علاقه‌ی وافر به یک کارمند روشی فوق‌العاده برای خراب کردن روحیه در محل کار است. اگر شما بدون توجه به عواقب آن، علنا نشان دهید که فردی نور چشمی‌تان است، در این صورت فقط سایر کارمندان را تشویق می‌کنید که سعی نکنند شما را تحت تاثیر قرار دهند.

رئیس

با کارمندان‌تان مانند انسان رفتار می‌کنید

متاسفانه به نظر می‌رسد برخی رییس‌ها احساس می‌کنند توهین به آدم‌ها و سواستفاده از آنها یک تکنیک انگیزشی موثر است. در بیشتر موارد این اصلا حقیقت ندارد. اگر شما برای کارمندان‌تان ارزش قائل باشید، در این صورت جلوتر از بسیاری از مدیران یک گام بزرگ هستید.

مشتاق هستید چیزهای جدید را امتحان کنید

رئیس های خوب روش‌های مشخصی را به کار می‌گیرند چون این روش‌ها بهترین راه انجام کارها است – نه به این خاطر که فقط یک سری عادات مشخص دارند. بهترین مدیران به کارمندان‌شان کمی فضا می‌دهند تا آزمایش و نوآوری کنند.

رئیس

شما حساب‌پذیری را در همه حفظ می‌کنید…

حفظ حساب‌پذیری بخش بزرگی از روحیه‌ی محل کار است و کارکنان را تشویق می‌کند یک‌پارچه عمل کنند، و این به یک فرهنگ فوق‌العاده در محل کار می‌انجامد.

حتی شما…

رئیس های خوب یک نفر را به عنوان قربانی انتخاب نمی‌کنند یا برای اشتباهات توجیه نمی‌آورند. در واقع، مدیران باتجربه وقتی قصور می‌کنند، به آن اعتراف می‌کنند تا محل کاری بسازند که محیط ایمن برای آزمایش دارد.

رئیس

مودبانه درخواست می‌کنید

مدیرانی که احساس ناامنی می‌کنند، با صدای بلند و خشم دستور می‌دهند و مانند خواننده‌های اپرا رفتار می‌کنند تا سلطه‌شان را تثبیت کنند. اگر همیشه کلمات تاثیرگذار به کار می‌برید و در کل مودب هستید، در این صورت این قطعا یک نشانه‌ی خوب است.

حامی هستید

رئیس ها باید با فراهم کردن حمایت و رهنمود به اندازه‌ی معقول، بین خود و کارمندان‌شان اعتمادسازی کنند. بدیهی است که نیازی نیست دست همه را بگیرید و در عین حال آدم‌ها را گرفتاری دشواری بکنید.

رئیس

موانع را برطرف می‌کنید

رییس‌های بد موانعی ایجاد می‌کنند که راه موفقیت و انجام کار را برای آدم‌های دیگر دشوارتر می‌کند. مدیران فوق‌العاده باید فعالانه زندگی را برای کارمندان‌شان آسان‌تر کنند.

مربی خوبی هستید

مربی‌ها فقط در حاشیه‌ی زمین به بازی با انگشتان‌شان نمی‌نشینند. آنها وسط زمین نمی‌دوند تا شروع به بازی کنند – مگر این‌که مانند آن پدر ترسناک باشند که لیگ فوتبال تفریحی جوانان را بیش از حد جدی می‌گیرد.

رئیس های خوب مانند مربی‌های خوب هستند: آنها همه را به احترام وامی‌دارند و ترکیب مناسبی از تحسین و انتقاد سازنده را فراهم می‌کنند تا بهترین حاصل را از طریق کارمندان‌شان به‌دست بیاورند.

رئیس

می‌توانید انتظارات را مدیریت کنید

رئیس های بد اغلب با ارائه‌ی تصاویر مبهم درباره‌ی اوضاع امور در محل کار، تیم‌شان را ناامید می‌کنند- مثلا، درباره‌ی عملکرد خوب شرکت صحبت می‌کنند و بعد ناگهان به همه خبر اخراج می‌دهند. مدیران خوب راستگو و شفاف هستند.

بازخورد می‌دهید

کارمندان خوب تشنه‌ی بازخورد هستند تا بدانند چگونه می‌توانند خودشان را بهبود دهند و رشد کنند. رییس‌های فوق‌العاده خوشحال می‌شوند که از این خواسته تبعیت کنند.

رئیس

محیط را باز و شفاف نگه می‌دارید

شفافیت به ساختن فرهنگی شاد در محل کار کمک می‌کند.

از دیدگاه‌های کارمندان‌تان می‌پرسید

کارمندان می‌خواهند احساس کنند که شنیده می‌شوند.

بدیهی است که نهایتا شما مسئول قضاوت و تصمیم گیری نهایی هستید. اما گاهی، اگر اوضاع مناسب باشد، رییس‌های خوب سراغ کارمندان‌شان می‌روند تا دیدگاه‌ها و نظرات‌شان را جویا شوند.

رئیس

خودتان را توضیح می‌دهید

رئیس های خوب انتظار ندارند همه ذهن‌شان را بخوانند. آنها تصویری شفاف ترسیم می‌کنند و دانش و ابزار رسیدن به آن را برای تیم‌شان فراهم می‌کنند.

به راه‌حل‌ها اهمیت می‌دهید

وقتی شرایط سخت می‌شود، رییس‌های ضعیف فردی را برای سرزنش پیدا می‌کنند. مدیران خوب به جای این‌که پای دیگران را وسط بکشند، روی یافتن راه‌حلی برای مشکل تمرکز می‌کنند.

jpg (18)

به چالش کشیدن کارمندان‌تان برایتان مهم است

کارکنان بی‌حوصله کارکنانی ناراضی هستند. بهترین رییس‌ها کارکنان‌شان را بررسی می‌کنند تا مطمئن شوند آنها به چالش کشیده می‌شوند.

مدیریت ذره‌بینی نمی‌کنید، اما زیاد هم خارج از گود نیستید

قابلیت‌های کارکنان‌تان را با دقت بررسی کنید تا به توازنی خوب برسید. آیا می‌توانید به هیچ‌یک از آنها مسئولیت بیش‌تری بدهید؟ آیا چیزی هست که بتوانید آن را به دیگری محول کنید.

jpg (19)

با کارمندان‌تان ارتباط برقرار می‌کنید

شما مانند بیل لامبرگ در فیلم کمدی “محیط اداره” به آدم‌ها نق نمی‌زنید. شما واقعا با آنها ارتباط برقرار می‌کنید تا با کارمندان‌تان صحبت کنید- نه از موضع بالا- تا از اهداف و نگرانی‌هایشان مطلع شوید.

شوخ‌طبع هستید

مهم است که در محل کار هرگز شوخی را از حد نگذرانید. با ذکر این موضوع، رییس‌های خوب کارشان را جدی می‌گیرند – نه خودشان را. خوب است که به همراه کارمندان‌تان بخندید.

jpg (20)

به رویاها و اهداف کارمندان‌تان اهمیت می‌دهید

بهترین رئیس ها روی کارمندان‌شان سرمایه‌گذاری می‌کنند. این یعنی آنها فعالانه به اهداف حرفه‌ای و تمایلات کارکنان‌شان توجه می‌کنند.

شما خوب هستید، فقط چون واقعا خوب هستید

این‌که یک رییس خیلی خوب باشید می‌تواند واقعا کمی ظالمانه باشد، همان‌طور که بتی لیو در مقاله‌اش در لینکدین اشاره می‌کند. مدیرانی که به‌طور مصنوعی دلنشین هستند، تحسین بسیار زیادی را دریافت می‌کنند که شایسته‌ی آن نیستند، سپس بعدها زیر پای کارمندان‌شان را خالی می‌کنند.

بنابراین نقش آدم‌های خوب را بازی نکنید، چون شما کشمکش را دوست ندارید. در برخورد با کارکنان‌تان خود واقعی و اصلی‌تان باشید. این‌گونه لطف بزرگی به آنها می‌کنید.

jpg (21)

شنونده‌ی خوبی هستید

دلیل اصلی این‌که چرا آدم‌های درون‌گرا رئیس های خیلی خوبی می‌شوند، همین است.

بسیاری از آدم‌ها مدیری داشته‌اند که عاشق حرف زدن بوده‌است. رییس‌های کم یاب – و بی‌نهایت تحسین برانگیزتر- کسانی هستند که شنوده‌هایی عالی هستند. مهارت‌های شنیدن خوب به کارمندان‌تان نشان می‌دهد که شما جدا به نظرات و نیازهایشان اهمیت می‌دهید.

به زندگی کارمندان‌تان علاقه دارید

رییس‌های خوب مرز فضولی را رد نمی‌کنند. با این حال به اندازه‌ی کافی اهمیت می‌دهند که درباره‌ی برنامه‌ی تابستان، بچه‌ها، و والدین پیر افرادشان سوال کنند. این علاقه به کارمندان نشان می‌دهد رییس‌شان واقعا به آنها اهمیت می‌دهند، و این باعث می‌شود هر دو طرف برای رابطه‌ی کاری‌شان بیش‌تر وقت و انرژی بگذارند.

jpg (22)

رویکردی مناسب و درخور در پیش می‌گیرید

کارمندان متفاوت نیازهای متفاوتی دارند. یک “رویکرد مناسب برای همه” وجود ندارد که برای محل کار کافی باشد. بهترین رییس‌ها انعطاف‌پذیر هستند. این آنها را قادر می‌سازد انواع نقش‌ها را ایفا کنند تا نیازهای کارکنان‌شان را بهتر برطرف کنند.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع:businessinsider

موضوع محوری

ویژگی رئیس خوب

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی