کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۳ نکته که مبتلایان به دردهای مزمن می‌خواهند شما بدانید

بسیاری از ما اغلب با دردهای مزمن و آژاردهنده سالها دست و پنجه نرم میکنیم. این جمله را دفعات بسیاری هم گفته ایم و هم از دیگران شنیده ایم: “‌ظاهرا حال‌ام خیلی خوب است، ولی بدن‌ام از درون سعی دارد نابودم کند.‌”

دردهای مزمن

به تازگی در یک پرسش عمومی که از جامعه‌ی مجازی بازفید انجام شده است پرسیده شده که دل‌شان می‌خواهد مردم چه چیزهایی در مورد درد های مزمن بدانند. در ادامه به چند مورد از این خواسته‌ها که مبتلایان به دردهای مزمن می‌خواهند شما بدانید اشاره می‌کنیم.

۱. درد مزمن باعث ایجاد دردهای مختلف و ناتوان‌کننده در سراسر بدن می‌شود.

ان‌بی‌سی/ giphy.com

‌درد مزمن مثل این است که گویی چاقویی در پشت‌تان فرو کرده باشند؛ و این تازه نیمی از درد واقعی است. نیم دیگرش، مانند این است که استخوان‌های‌تان در حال ضربه زدن به اندام‌های داخلی‌تان باشد؛ و سپس آن‌چنان سردرد می‌گیرید که گویی کسی با چکش به سرتان ضربه می‌زند. گاهی اوقات فراموش می‌کنم یک نقطه از بدن‌ام درد می‌کند، زیرا به تدریج و با شدت‌های مختلف به نقاط دیگر بدن‌ام نیز سرایت می‌کند. شدید، خسته‌کننده، و خردکننده. اول سطح پوست‌تان به درد می‌آید، سپس استخوان‌های‌تان، بعد به شش‌های‌تان سرایت می‌کند، و این تغییرات دائما ادامه می‌یابند.‌”

۲. دردهای مزمن می‌توانند کاملا عملکرد معمول‌تان را مختل کنند

نیکلودین/giphy.com

“‌وقتی درد به صورت ناگهانی و عجیب در بدن‌ام فوران می‌کند، و کل بدن‌ام را فرا می‌گیرد، احساس می‌کنم مغزم کم‌کم خاموش می‌شود: معمولا اول شنوایی‌ام مختل می‌شود، سپس توانایی‌ام در تشخیص دما، سپس قدرت تکلم و مهارت‌های حرکتی‌ام از کار می‌افتند، و چشم‌های‌ام تار می‌شوند. و سرانجام، احساس می‌کنم مرده‌ام.‌”

۳. هر چه می‌گوییم، صد درد واقعی است، و نباید به حرف‌های‌مان شک کنید

وارنر برادرز/ giphy.com

“‌لطفا این نکته را بدانید، وقتی به صحت حرف‌های فرد مبتلا به درد مزمن شک می‌کنید، باعث می‌شوید آن‌ها نیز به خودشان شک کنند. گاهی اوقات فکر می‌کنم، ‘خب، اگر پزشک، دوستان، یا حتی اعضای خانواده‌ام می‌گویند این حرف‌ها را از خودم در می‌آورم، پس شاید واقعا این‌گونه باشد. و این واقعا مسخره و خنده‌دار است، زیرا واقعا و به شدت درد می‌کشم.‌”

۴. برای بعضی‌ها، این دردها به صورت ۲۴ ساعته، در ۷ روز هفته، و در ۳۶۵ روز سال ادامه دارد

@ksiquian / instagram.com

“وقتی آدم‌ها از دردهای مزمن‌شان می‌گویند، احساس می‌کنم واژه‌ی “‌مزمن‌”‌ معنی‌اش را کاملا برای‌ام از دست می‌دهد. آدم‌ها درک نمی‌کنند این‌که واقعا و به معنی حقیقیِ کلمه، هر ثانیه از روز باید سردرد را تحمل کنم، یعنی چه. مزمن یعنی هر لحظه، نه بیش‌تر اوقات!‌”‌

۵. درد باعث می‌شود، نظرتان راجع به تحمل درد معمولی کاملا به هم بریزد

کارتون نت‌ورک/ giphy.com

“‌وقتی به درد مزمن مبتلا می‌شوید، واحد اندازه‌گیری‌تان در مورد درد تغییر می‌کند. وقتی پزشک از شما می‌پرسد، میزان دردتان را از ۱ تا ۱۰ برای‌اش بازگو کنید (همان سوالی که به تازگی، پزشک‌ام هنگامی که به آرنج‌ام ضربه‌ای وارد شد، از من پرسید)، مجبور شدم از وی بپرسم، ‘یک تا دهِ شما، یا یک تا دهِ خودم؟‌”‌

۶. فقط جسمانی نیست – بلکه بر سلامت روان‌تان هم تاثیرگذار است

یونیورسال/ gifwave.com

“‌به نظرم، سخت‌ترین قسمت تحمل دردهای مزمن این است که مجبور می‌شوی تمام مدت در خانه بمانی و از دوستان‌ات فاصله بگیری. کمبود تعاملات اجتماعی برای‌ام بسیار سخت است، و باعث شده‌ است بیش از پیش افسرده شوم؛‌ با توجه درد مزمن‌ام، این افسردگی دائما به سراغ‌ام می‌آید.‌”

۷. درد مزمن می‌تواند یقه‌ی هر فردی را بگیرد؛ سن و سال نمی‌شناسد

کلمبیا/ ifunny.co

“‌به ورم مفاصل پا و ران مبتلا شده‌ام؛ پزشک‌ها می‌گویند این بیماری تنها در افرادی مشاهده می‌شود که دو برابر من سن دارند. مهم نیست چند سال‌تان باشد، هیچ‌وقت نمی‌توانید بگویید برای ابتلا به آرتروز پیشرفته خیلی جوان هستم. من این مسئله را واقعا درک کرده‌ام، و هر روز با این درد دست‌و‌پنجه نرم می‌کنم‌.‌”

۸. افراد مبتلا، هم روزهای خوب را تجربه می‌کنند، و هم روزهای بد

نت‌فلیکس/ giphy.com

“‌روزهای بد قابل پیش‌بینی نیست، و وقتی از راه می‌رسد چیزی جلودارش نیست. بعضی روزها نوشیدنی و پیتزا می‌خورم و حتی ورزش هم نمی‌کنم، و تا فردای آن روز هم همه چیز خوب سپری می‌شود. بعضی روزها هم، با این‌که دو بار حمام گرم می‌روم، یوگا انجام می‌دهم، داروهای‌ام را کامل مصرف می‌کنم، و غذاهای سالم می‌خورم، ولی باز هم احساس مرگ می‌کنم.‌”

۹. اگر پزشک نیستید، پس لطفا توصیه‌های پزشکی ارائه ندهید.

کمدی سنترال/ giphy.com

“‌اگر به طور کلی، آدم‌ها بتوانند از ارائه‌ی توصیه‌های معجزه‌گر‌ خودداری کنند، اوضاع خیلی بهتر می‌شود. یکی می‌گوید بیش‌تر ورزش کن؛ دیگری توصیه می‌کند با فرو کردن چند سوزن توی صورت‌، یا بادکش کردن کمر حالم بهتر می‌شود؛ برخی دیگر می‌گویند استراحت کنی خوب می‌شوی؛ گوش‌ام از همه‌‌ی این توصیه‌ها پر است. در عوض، فقط به حرف‌ها و توصیه‌های پزشک متخصص و فیزیوتراپ‌ام گوش می‌دهم‌.‌”

۱۰. بسیاری از پزشک‌ها نیز این دردها را جدی نمی‌گیرند، یا برای درمان‌ این دردها تمام تلاش‌شان را به خرج نمی‌دهند

فُکس/ reactiongifs.com

“‌وقتی پزشک‌تان بدون در نظر گرفتن این‌که چه‌قدر درد می‌کشید، صرفا با بیان این‌که ‘باید درد را تحمل کنی’، از انجام بررسی‌های بیش‌تر شانه خالی می‌کند، شرایط بسیار سخت و دردآورتر می‌شود. شاید روزی جواب ام‌آر‌آی یا رادیولوژی‌ام مشکلی خاص را نشان ندهد، ولی به این معنی نیست که مشکل یا درد ندارم. هیچ چیز بدتر از این نیست که پزشک به شما بگوید ‘‌زانوی‌تان هیچ مشکلی ندارد’، ولی هم‌چنان هنگام راه رفتن یا بالا و پایین رفتن از پله‌ها احساس درد شدید کنید.‌”

۱۱. برای دردهای مزمن همیشه جراحی و دارو کارساز نیست

اوچ‌استون پیکچرز/ giphy.com

“‌از دوران دبیرستان تاکنون دوره‌هایی دردناک و عذاب‌آور پشت سر گذاشته‌ام. این درد هر روز وخیم‌تر می‌شد. پس از گذشت سال‌ها و بعد از معاینه توسط پنج پزشک، پزشک جدیدم بدترین نوع آندومتریوزی را در من تشخیص داد که تاکنون در بیماران‌اش مشاهده کرده بود. در چهار سال دو جراحی را پشت سر گذاشتم و تحت درمان داروهایی در آمدم که تا دو بار من را تا مرز یائسگی کشاندند. هنوز هم دائما هر روز درد می‌کشم.‌”

۱۲. همه چیز خوب به نظر می‌رسد، ولی این طور نیست

@thedryginger/ instagram.com

“تحمل این حرف که دیگران می‌گویند، ‘خیلی خوب یا سالم به نظر می‌رسم’ خیلی برای‌ام دشوار است. ‌ظاهرا حال‌ام خیلی خوب است، ولی باطنا بدن‌ام سعی دارد نابودم کند. به خوبی یاد گرفته‌ام چگونه دردم را پنهان کنم و لبخندهای مصنوعی بزنم، ولی روزهایی هم می‌آید که تا ظهر نمی‌توانم از تخت‌خواب بلند شوم‌.‌”

۱۳. ممکن است برنامه‌ها دائما به تعویق بیفتند، ولی دلیل‌اش قطعا کم‌کاری و تنبلی نیست

VH1/giphy.com

“‌آدم‌ها به سرعت این نکته را فراموش می‌کنند، که اگر جوان هستی و علائم درد و بیماری در وجودت نیست، به این معنی نیست که درد نداری. مبتلایان به دردهای مزمن بارها در طول زندگی، وقتی مجبور می‌شوند برنامه‌ها و وعده‌های‌شان را ‌به تعویق بیندازند، یا به دلیل غیرقابل تحمل شدن درد باید محل کارشان ترک کنند، چهره‌ی ناامید افراد را در مقابل‌شان مشاهده کرده‌اند.‌”

۱۴. لطفا از ما ناامید نشوید، و تلاش‌تان را برای نزدیک شدن به ما قطع نکنید

MTV/giphy.com

“ای کاش آدم‌ها می‌دانستند این‌که من همیشه برای برقراری ارتباط با دیگران بی‌حوصله یا بی‌انگیزه هستند، به این معنی نیست که دوست ندارم آن‌ها هم برای ابراز احساسات یا برقراری ارتباط پا پیش بگذارند – من نیز روز‌هایی خوب خواهم داشت. نمی‌توانم روزهای خوب یا بدم را پیش‌بینی کنم. و شما هم نباید از من قطع امید و رابطه کنید. من هم به عشق ورزیدن و دوست داشته شدن نیاز دارم، حتی اگر همیشه نتوانم حضور داشته باشم.‌”

۱۵. بعضی وقت‌ها بهتر است در مورد چیزهایی دیگر صحبت کنیم

بی‌بی‌سی/ giphy.com

“‌من ۲۵ سال دارم و با کمک عصا راه می‌روم. لطفا ناگهان جلوی‌ام را نگیرید و در مورد بیماری و دردهای‌ام از من سوال نپرسید. این‌که جلوی‌ام را بگیرید از من بپرسید چه‌قدر درد می‌کشم، یا چه‌قدر احساس مرگ می‌کنم، تمام تلاش‌های‌ام را برای تمرکز و دسته‌بندی کارهای روزانه‌ام نابود خواهد کرد.‌”

۱۶. حتی کارها و وظایف ساده و روزمره‌ هم می‌توانند برای مبتلایان به دردهای مزمن به شکلی غیرقابل باور سخت و دشوار باشند

فکس/ giphy.com

“‌از آن‌جا که شب‌ها در خواب، از روی درد دائما ناچار هستم به این طرف و آن طرف غلت بزنم، به شدت در شانه‌های‌ام نیز احساس درد می‌کنم. به همین خاطر، کارهایی ساده مانند مسواک زدن یا حمام کردن نیز برای‌ام دشوار شده‌اند، و نیاز به تلاش روانی و جسمانی مضاعف دارند. حتی بلند شدن از روی صندلی هم برای‌ام دشوار است.‌”

۱۷. نگه داشتن شغل نیز برای مبتلایان به دردهای مزمن دشوار است

yogapantsgirl.tumblr.com/ instagram.com

“‌انجام کار تمام وقت به بدن فشار زیاد می‌آورد، و درد نیز باعث ایجاد ‘مغز مه‌آلود‌’ و میگرن می‌شود، که تمرکز و حفظ اطلاعات را با دشواری رو به رو می‌کند. در ضمن، اضطراب و افسردگی ناشی از تحمل مداوم درد را نیز باید بر این مصائب اضافه کرد.‌”

۱۸. و گاهی اوقات باعث می‌شود در رسیدن به اهداف‌تان دچار شک و تردید شوید

ان‌بی‌سی/ gurl.com

“‌وقتی از لحاظ جسمی ناتوان و به شدت به داروهای‌ام وابسته هستم، آرزوهای‌ام دست‌نیافتنی جلوه می‌نمایند.‌”

۱۹. نمی‌خواهم بگویم، درد دیگران واقعی نیست، ولی لطفا دردهای‌تان با دردهای مزمن مقایسه نکنید

@kayyleighbooth / instagram.com

“‌من دچار سندرم تاکی‌کاردیا ارتوستاتیک پوسچرال هستم، و یکی از علائم این بیماری سردردهای همیشگی است. این سردردها هرگز متوقف نمی‌شوند. خواهش من این نیست که در مقابل افراد مبتلا به دردهای مزمن از دردهای‌‌تان شکایت نکنید، ولی لطفا به احساسات ما احترام بگذارید.‌”

۲۰. همیشه خسته‌ هستید، حتی وقتی واقعا هیچ کاری انجام نمی‌دهید

پارامونت پیکچرز/ giphy.com

“‌در روزهای اوج درد، صرفا زنده بودن هم باعث ضعف و خستگی می‌شود. حتی وقتی هیچ کاری نمی‌کنید و گوشه‌ای لم داده‌اید و وب‌گردی می‌کنید، باز هم آن‌چنان احساس خستگی می‌کنید، گویی یک روز کامل کار کرده‌اید و عرق ریخته‌اید.‌”

۲۱. و این دردها، حفظ روابط را نیز با مشکل مواجه می‌کنند

کلمبیا پیکچرز/ theodysseyonline.com

“‌ای کاش همسرم می‌توانست درک کند که وقتی کارها درست انجام نمی‌شوند یا نمی‌توانیم رابطه‌ی جنسی برقرار کنیم، به این دلیل نیست که من تنبل، آشفته، یا خسته هستم. ای کاش می‌دانست ‘نوشیدن آب بیش‌تر’ یا رژیم‌های غذایی عجیب و غریب نمی‌توانند در درمان بیماری‌های خودایمنی یا آسیب‌های ناشی از تصادف خودرو تاثیر معجزه‌آسا داشته باشند.‌”

۲۲. و در آخر، درد مزمن سوژه‌ای مناسب برای خندیدن و مسخره کردن نیست

ای‌بی‌سی / giphy.com

“‌سابقا همکاری داشتم که به من می‌گفت، هر وقت حوصله‌ی کار کردن نداری، بیماری فیبرومیالژیای‌ات عود می‌کند. این مسئله که برخی آدم‌ها فکر می‌کنند در مورد دردهای‌ام دروغ می‌گویم یا بزرگ‌نمایی می‌کنم، از تمام مشکلاتی که در طول روز باید با آن‌ّها دست‌وپنجه نرم کنم، دردناک‌تر و عذاب‌آورتر است.‌”

۲۳. حمایت‌تان دردمان را درمان نمی‌کند، ولی به کاهش‌اش کمک می‌کند

chibird.com / instagram.com

“‌اگر در مورد این دردها مطالعه و تحقیق کنید، و ما را در مراحل درمان، مراجعه به پزشک، یا برای انجام ام‌آر‌آی یا آزمایش‌ها همراهی کنید، به اندازه‌ی یک دنیا برای‌مان ارزش دارد. بیمار بودن خیلی سخت است، و در بیمارستان ماندن بسیار سخت‌تر. تنها ماندن از همه‌ی این‌ها سخت‌تر است. گهگاه، تماسی بگیرید یا پیامی بفرستید. فقط به یادمان بیندازید که تنها نیستیم.‌”

 


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیررضا مصطفایی

منبع: flipboard

نویسنده: آنتونی ریواس

۲۳ نکته که مبتلایان به دردهای مزمن می‌خواهند شما بدانید


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی