کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ کشور با بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهان

۲۰ کشور با بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهاندر شرایطی که جمعیت جهان از مرز ۷ میلیارد نفر گذشته است شاید برایتان قابل توجه باشد که از آمار کشورهایی با بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهان باخبر شوید. در شرایط فعلی جمعیت جهان با نرخی هشدار دهنده به روند افزایشی‌اش ادامه می‌دهد. به نظر می‌رسد که نرخ رشد به طرز چشمگیری از کشوری به کشور دیگر متفاوت باشد، و از قضا، کشورهای در حال توسعه با وجود دسترسی کمتر به منابع مالی علی‌الظاهر نرخ رشد بالاتری را تجربه می‌کنند. رشد جمعیت سریع در کشورهای محروم هنگامی که برای رفاه تلاش می‌کنند موانع منحصربفردی را بر سر راه آنها قرار می‌دهد. وقتی که آنها تلاش می‌کنند منابع و زیرساخت‌های محدودشان را گسترش دهند، نرخ جمعیت افزایش یافته در این کشورها بار مضاعفی را نیز بر دوش دولت‌های‌شان می‌گذارد. دلایل نرخ رشد جمعیت سریع در این کشورها می‌تواند به شماری از عوامل خارجی و داخلی نسبت داده شود.

مطلب مرتبط: ۲۰ پرجمعیت ترین شهرهای جهان بر اساس تراکم : شامل تهران

بیشتر بودن تعداد زاد و ولدها از تعداد مرگ و میرها به چیزی منتج می‌شود که با عنوان رشد “طبیعی” شناخته می‌شود. جنگ، اقدامات پیشگیری از بارداری و سقط جنین، توزیع جمعیت در گروه‌های سنی، و امید به زندگی در بدو تولد بر چنین رشدی تاثیر می‌گذارد. مهاجرت از خارج و مهاجرت به خارج نیز عوامل مهمی هستند که بر تغییرات جمعیتی در یک کشور تاثیر می‌گذارند.

در خلال سال تقویمی ۲۰۱۴، آمارها نشان دادند که کشور لبنان در مقایسه با سال قبل رشد جمعیتی برابر با ۹.۳۷% داشته است. چنین نرخ رشدی این کشور خاور میانه‌ای را در جایگاه اول جهان به لحاظ دارا بودن سریع‌ترین نرخ رشد جمعیت در بین تمام کشورها در آن سال قرار داد.

درحال‌حاضر، جمعیت جهان بالغ بر بیش از ۷ میلیارد نفر می‌شود، که بیش از نیمی از جمعیت آن در قاره‌ی آسیا سکونت دارند، در حالی که کشور واقع در افریقای شرقی، اتیوپی، در ۲۰۱۴ رشد جمعیت ۲.۸۹% را در خود جای داده بود. رشد جمعیت در این دو قاره یکی از پیامدهای افزایش همزمان در سن متوسط جمعیت، کاهش نرخ زاد و ولد و مرگ و میر کل، و نرخ باروری بالا است که هر چند در حال کاهش است، هنوز هم بالاتر از نرخ جایگزینی در بسیاری از این نواحی است.

مطلب مرتبط: ۱۹ بزرگترین شهرهای جهان در طول تاریخ

طبق محتمل‌ترین سناریوهای پیش‌بینی شده توسط طرح‌های سازمان ملل و دیگر سازمان‌های بین‌المللی که آمار جمعیت‌شناختی را تدوین می‌کنند، جمعیت جهان تا حدود تعداد شگفتی‌آور ۴ میلیارد سکنه از حالا تا سال ۲۱۰۰ افزایش پیدا خواهد کرد. گفته می‌شود که این افزایش نتیجه‌ی طول عمر بیشتر آدم‌ها، زندگی‌های سالم‌تر در دل بهبود شرایط زندگی است.

امروزه، سه تا از پنج کشور پر جمعیت جهان در آسیا یافت می‌شوند، که در آینده‌ای نه چندان دور پیش‌بینی می‌شود هند از کشور چین به عنوان  پرجمعیت ترین کشور جهان که بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهان را دارد پیشی خواهد گرفت. این واقعیت که کشور لبنان بالاترین سطح رشد جمعیت را دارد تا حدود زیادی به کاهش نرخ مرگ و میر نوزادان در آن کشور نسبت داده می‌شود. این رشد همچنین توسط گسترش مداوم بخش گردشگری کشور و ورود پناهندگان از کشورهای همسایه افزایش یافته است که نرخ مهاجرت خالص به لبنان تا کنون در میان تمام کشورهای کره‌ی زمین بالاترین مقدار را دارد.

کشوری که ۲۰ کشور برتر ما را تکمیل می‌کند یمن است، که در ۲۰۱۴ رشد ۲.۷۲% را گزارش داده است. دومین سریع‌ترین رشد جمعیت جهانی، که در کشور زیمبابوه است، رشد برآورد شده‌ی ۴.۳۶% را در سال تقویمی ۲۰۱۴ ثبت کرده است. بیشتر آدم‌ها فکر می‌کردند که ایالات متحده‌ به لحاظ رشد جمعیت در میان کشورهای برتر قرار داشته باشد، اما در حقیقت اصلا در بین ۱۰ کشور برتر نیست. کارشناسان معتقدند که این تا حدودی به خاطر فراوانی اقدامات پیشگیری از بارداری موجود در این کشور، تغییرات روند مهاجرت به و مهاجرت از کشور، و افزایش فرصت‌های آموزشی زنان باشد که به طور سنتی با کاهش نرخ زاد و ولد همزمان شده است.

۲۰ کشور با بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهان

رتبهکشورنرخ رشد(%)
۱لبنان۹.۳۷
۲زیمبابوه۴.۳۶
۳سودان جنوبی۴.۱۲
۴اردن۳.۸۶
۵قطر۳.۵۸
۶مالاوی۳.۳۳
۷نیجر۳.۲۸
۸بوروندی۳.۲۸
۹اوگاندا۳.۲۴
۱۰لیبی۳.۰۸
۱۱بورکینا فاسو۳.۰۵
۱۲مالی۳.۰۰
۱۳نوار غزه۲.۹۱
۱۴اتیوپی۲.۸۹
۱۵صحرای غربی۲.۸۹
۱۶زامبیا۲.۸۸
۱۷بنین۲.۸۱
۱۸تانزانیا۲.۸۰
۱۹آنگولا۲.۷۸
۲۰یمن۲.۷۲

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_کامروا ابراهیمی

منبع: worldatlas.com

۲۰ کشور با بالاترین نرخ رشد جمعیت در جهان


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

علی بابا

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی