کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ روش هوشمند و خلاقانه برای معرفی خود در جمع دوستانه یا کاری

در طول دوره‌ی زندگی‌مان، در هر جایی که می‌رویم خودمان را به صدها آدم جدید معرفی می‌کنیم. هر وقت می‌خواهید با غریبه‌ای در قطار که کنارتان نشسته، با فردی در پمپ بنزین که می‌خواهید از وی آدرس بپرسید، یا با فروشنده‌ای که می‌خواهد خریدهای‌تان را حساب کند، گفتگویی را شروع کنید، بر اساس مقتضیات و شرایط دائما باید راه‌های خلاقانه و جدیدی را برای معرفی خود پیدا کنید.  البته، عملا در چنین شرایطی، به ندرت متوجه می‌شوید چه کار کرده‌اید و چگونه خود را معرفی کرده‌اید.

روش هوشمند و خلاقانه برای معرفی خود

معرفی خود به دیگران، چه در یک جلسه‌ی رسمی و چه در یک جمع دوستانه و صمیمی، گاهی اوقات دشوار می‌شود؛ به خصوص اگر می‌خواهید در اولین برخورد، تاثیر مثبتی بر آدم‌های مقابل‌تان بگذارید. در این مقاله، به ۲۰ روش خلاقانه اشاره می‌کنیم که در لحظات مهم و ارزشمند نخستین برخورد با آدم‌های دیگر می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید (البته، زمان و مکان استفاده از این روش‌ها کاملا به خودتان بستگی دارد).

۱. “‌من خجالتی‌ام، لطفا شما گفتگو را شروع کنید‌”

یک برچسب نام بردارید و در فضای خالی آن بنویسید، “‌‌من خجالتی‌ام، لطفا شما گفتگو را شروع کنید‌”. این مسئله حقیقت دارد، درست است؟ البته، همیشه لازم نیست مستقیما و دقیقا چنین کاری را انجام دهید، با انجام برخی رفتارها، یا حتی، صراحتا اعتراف به خجالتی‌ بودن‌تان، می‌توانید فضای صمیمانه‌ای را ایجاد کنید.

۲. یک نام به اندازه‌ی صدها گفتگو می‌ارزد

آیا نام شما منحصر به فرد است، یا نام‌تان را می‌توان به چندین روش خواند و نوشت؟ یکی از بهترین راه‌ها برای معرفی خود، صحبت کردن در مورد نحوه‌ی نوشتن نام، اطلاعاتی درباره‌ی ریشه‌ی نام‌تان یا توضیح کوتاه ولی شیرینی درباره‌ی نحوه‌ی تلفظ نام خود است.

مطلب مرتبط: ۳۲ نکته برای یک مصاحبه شغلی موفقیت آمیز

۳. ویژگی‌های منحصر به فردتان را برجسته نشان دهید

“‌من در نیویورک بزرگ شده‌ام، ولی اصالتا روس هستم.‌”‌ همین جمله به راحتی می‌تواند یخ میان دو نفر را بکشند. چنین جمله‌هایی باعث به وجود آمدن موضوعاتی برای گفتگو می‌شوند – موضوعاتی که تا حدودی ممکن است برای طرفین جذابیت داشته باشند.

۴. گفتگو را با موضوعات محبوب جامعه آغاز کنید

ارتباطی میان نام‌تان و یک شخصیت یا فرد شناخته شده در جامعه پیدا کنید. “‌سلام، اسم من سردار است. سردار آزمون را می‌شناسید؟ با او هم‌نام هستم.‌”‌

۵. نام مستعار تان را نیز معرفی کنید

اگر می‌خواهید شما را با نامی به غیر از نام خودتان صدا بزنند، هنگام شروع گفتگو، خودتان را با نام مستعارتان نیز معرفی کنید. شاید طرف مقابل پاسخ دهد، “‌یکی از پسرعموهای من هم چنین نام مستعاری دارد.‌”‌

۶. لباسی که می‌پوشید بازتاب شخصیت شما است

سبک لباس پوشیدن بازتاب شخصیت انسان است. برای مثال، یک دختر چینی همیشه سعی می‌کرد لباس‌هایی با رنگ سبز بپوشد تا با نام چینی‌اش که به معنی “‌درود بر طبیعت‌”‌ بود، هماهنگ باشد. به این ترتیب، بیش‌تر آدم‌ها می‌توانند وی را به خاطر بسپارند. بنابراین، نحوه‌ی لباس پوشیدن‌تان واقعا می‌تواند به موضوعی برای گفتگو و عاملی برای یادآوری شما تبدیل شود.

مطلب مرتبط: ۲۶ سوال مصاحبه استخدامی مشاغل منابع انسانی

۷. خودتان را با یک تی‌شرت معرفی کنید

روی تی‌شرت خود بنویسید: “‌هر چیزی را که لازم است درباره‌ی من بدانید، پشت تی‌شرت‌ام نوشته‌ام.‌” مابقی ماجرا را بگذارید خودشان مطالعه کنند!

۸. یک کارت ویزیت طراحی کنید

چیزی شبیه کارت ویزیت را همیشه همراه خود داشته باشید تا در ملاقات با آدم‌های جدید به آن‌ها بدهید. علاوه بر نام و اطلاعات تماس، فهرستی درباره‌ی برخی حقایق در مورد خود، علائق، و سرگرمی‌های‌تان نیز در آن قرار دهید. این کار اگر هیچ فایده‌ای نداشته باشد، دست‌کم شما را به خاطره‌انگیزترین فرد جمع تبدیل می‌کند؛ شما با این کار، به یکی موضوع قدیمی و معمولی چهره‌ی جدید و جذاب می‌بخشید.

۹. شما گفتگو را آغاز کنید

احتمال دارد فردی که خود را به وی معرفی می‌کنید، به اندازه‌ی شما عصبی و مضطرب باشد. جسارت به خرج دهید و گفتگو را آغاز کنید، و ببینید این گفتگو شما را به کدام سمت می‌کشاند. در چنین شرایطی، وقتی شما گفتگو را آغاز کنید، احتمالا طرف مقابل آرام‌تر می‌شود و استرس‌اش فورا از بین می‌رود.

۱۰. به دنبال موضوعات مرتبط بگردید

به اطراف‌تان دقت کنید. حتما چیزهایی اطراف‌تان وجود خواهند داشت تا بتوانید با اشاره به آن‌ها، گفتگوی‌تان را با دیگران آغاز کنید؛ یعنی لازم نیست با دیدن یک غریبه، دستان‌تان را برای به آغوش کشیدن‌اش باز کنید.

۱۱. صادق باشید

“‌این‌جا ایستاده بودم، و از این‌که با کسی صحبت نمی‌کنم، حوصله‌ام سر رفته بود و حس بدی داشتم.‌”‌ احتمال دارد، قبل از این‌که شما گفتگو را آغاز کنید، طرف مقابل نیز حس مشابه‌ای داشته باشد.

۱۲. دنبال زمینه‌های مشترک بگردید

هنگامی که به طرف مقابل سلام می‌کنید و گفتگو را آغاز می‌کنید، کمی فکر کنید و به دنبال زمینه‌ها و علائق مشترک احتمالی بگردید. این گونه گفتگوها بدون پیدا کردن موضوعات و علائق مشترک بسیار خسته‌کننده خواهند بود. “‌من به ادبیات علاقه‌مند هستم؛ واقعا عاشق خواندن آثار کلاسیک‌ام.‌”‌ شاید طرف مقابل نیز علائق مشترکی با شما داشته باشد.

۱۳. گفتگو را با سوال ادامه دهید

به طرف مقابل نشان دهید شما نیز علاقه دارید وی را بیش‌تر بشناسید. نباید دائما شما صحبت کنید و  فقط از خودتان بگویید.

۱۴. شرایط را بسنجید

به این موضوع فکر کنید چرا به طور هم‌زمان، شما با طرف مقابل‌تان در یک مکان خاص قرار دارید. آیا هر دو دانشجو هستید؟ در یک شرکت کار می‌کنید؟ دوست یکی از دوستان‌اش هستید؟ همه‌ی این‌ها بهترین گزینه برای شروع یک گفتگو هستند.

۱۵. در مورد فرد دیگری صحبت کنید

تعریف و تمجید یا پرسیدن سوال درباره‌ی آدم‌های دیگر به شما امکان می‌دهد بدون آن‌که خودتان را زیر ذره‌بین قرار دهید، گفتگو را آغاز کنید و خود را به خوبی معرفی کنید. هم‌چنین، با این کار خودتان را فردی کنجکاو و هوشیار معرفی می‌کنید.

۱۶. چیزی را به طرف مقابل‌تان تعارف کنید

“‌نمی‌خواهم مزاحمت‌تان بشوم، خوراکی‌هایی در دست دارم، شما هم کمی از این خوراکی‌ها میل دارید؟‌”‌

۱۷. وجود یک دوست مشترک بسیار موثر است

“‌من سیاوش را از زمان دانشگاه می‌شناسم، کلاس‌های مختلفی را با هم گذراندیم.‌”‌ این مسئله دست‌کم موضوع جذابی را در اختیارتان می‌گذارد تا بتوانید در مورد شخص مشترکی صحبت کنید که هر دوی‌تان خاطراتی از وی به یاد دارید. به این ترتیب، احساس صمیمت و آشنایی بیش‌تری بین‌تان ایجاد خواهد شد.

۱۸. خودتان را مشغول انجام کاری نشان دهید

این کار حتی اگر فقط در حد تماشای یک برنامه‌ی خاص تلویزیونی باشد – یا انجام هر کار خاص دیگری – می‌تواند به خوبی شما و علایق‌تان را به طرف مقابل نشان دهند.

۱۹. کمک کنید

سعی کنید هیچ وقت غرق گوشی‌های همراه‌تان نشوید و آن را هر از گاهی داخل جیب‌تان بگذارید. یکی از فواید این کار این است که اگر فردی که به شما نزدیک می‌شود، برای حمل بار یا باز کردن در به کمک نیاز داشته باشد، شما متوجه می‌شوید و به کمک وی می‌شتابید؛ با این کار، خودتان را به عنوان یک فرد یاری‌رسان معرفی خواهید کرد – نه یک آدمی که دائما سرش داخل گوشی همراه‌اش است.

۲۰. لبخند بزنید

صورت، به خصوص چشم‌ها و حالت چهره‌تان، نخستین چیزی است که طرف مقابل از شما می‌بینید و به آن توجه می‌کند. سعی کنید خود را شاد و خوشحال نشان دهید – حتی اگر احساس ناراحتی می‌کنید. همین کار باعث جذب دیگران به سمت شما می‌شود.

منتظر چه هستید؟ این روش‌ها را تمرین کنید و خودتان را به بهترین شیوه به دیگران معرفی کنید. به علاوه، خلاقیت را فراموش نکنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر رضا مصطفایی

منبع: lifehack

۲۰ روش هوشمند و خلاقانه برای معرفی خود در جمع دوستانه یا کاری


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی