کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۲۰ راهکار موفقیت برای کسب و کار زنان در ۲۰۲۰

روزگار پنهان ماندن و نقش قربانی بازی کردن زنان با سختی و چالش های بسیار رو به پایان است و زنان در دنیای امروز مهره های قدرتمند و ارزشمندی در تمام زوایای اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی جهان در هزاره ی سوم هستند. حالا زنان به عنوان رهبران یا اعضای کلیدی سازمان ها و بنگاه های کسب و کاری فعالیت میکنند و جایگاه های زیادی در فهرست افراد موفق جهان کسب کرده اند. امروزه علاقه زنان به ورود به بازارهای کسب و کار و کارآفرینی از همیشه بیشتر است و در این نوشتار می خواهیم به بیان راهکارهای موفقیت برای کسب و کار زنان در ۲۰۲۰ که در همه جای جهان جواب می دهد! بپردازیم. با ما همراه باشید.

کسب و کار زنان در ۲۰۲۰

۱. با یک ایده‌ی نوآورانه به بازار کسب و کار ورود کنید

اگر شما به عنوان یک زن فعال اجتماعی قدم به دنیای پر راز و رمز کسب و کار بگذارید با چالش ها و گاهی مرارت های متفاوت تری نسبت به مردان روبرو می شوید. اگر می‌خواهید کسب و کارتان را موفق و پویا نگه دارید، به ویژه در یک صنعت رقابتی، باید تعیین کنید چه چیزی شما را از سایر گزینه‌های موجود در بازار  متمایز می‌کند. بازاریابی هوشمندانه یا یک تکنولوژی هیجان‌انگیز به تنهایی تضمین نخواهد کرد که مشتریان هدف شما با آن‌چه که ارائه می‌دهید، شگفت‌زده خواهند شد – شما باید یک ارزش واقعی یا تجربه‌ای جدید را ارائه دهید.

بازار- نه هیچ چیز دیگری –  تصمیم می‌گیرد که کسب و کار شما موفق خواهد بود یا خیر و یک راه برای خوش شانس بودن در بازار این است که یک محصول یا خدمات نوآورانه ارائه بدهید که به خوبی از سوی مخاطبین پذیرفته شود و مورد استقبال آن‌ها قرار بگیرد. لازم نیست چیزی را به طور کامل دوباره تولید کنید – کافی است که فقط آن را بهتر کنید.

۲. انگیزه‌های درستی برای خودتان پیدا کنید

موفقیت از نظر هر بانویی یک تعریف متفاوت دارد و از این رو هر زنی ممکن است با یک انگیزه به کسب و کاری ورود کند. شما باید ببینید موفقیت در کسب و کار از نظر شما پول است، یا فروش، یا تأثیرگذاری کارهای‌تان بر محیط اطراف‌تان؟ نهایتا موفقیت واقعی در کسب و کار زمانی حائز اهمیت است که با موفقیت در زندگی برابر باشد، که همه‌ی این‌ها با داشتن انگیزه و گرایش درست معنی پیدا می‌کند. هیچ‌کسی برای آدمی که بسیار ثروتمند است ولی از دنیایی که در آن زندگی می‌کند متنفر است ارزش قائل نیست.

برای این‌که یک زندگی واقعا شاد داشته‌باشید، مهم است بدانید واقعا چه چیزهایی اهمیت دارند و برای آن‌چه هر روز انجام می‌دهید ارزش‌زائی کنید. مطمئنا، زنانی که می‌خواهند یک کسب و کار را شروع کنند به دنبال استقلال مالی هستند. ولی وقتی آدم‌ها به این ثروت برسند با آن چه می‌کنند؟ آن دسته از افرادی که در باور آن‌ها پولدار بودن یعنی توانایی خرید “چیزهای” بیشتر برای نشان دادن برتری‌شان نسبت به دیگران، هیچ‌گاه در زندگی‌شان موفق نخواهند شد. کارآفرینانی که بر ثروت‌سازی برای کمک به دیگران و حل مشکلات دیگران متمرکز می‌شوند، انگیزه‌ی درستی برای رسیدن به خوشحالی واقعی و مجسم کردن “موفقیت” دارند.

۳. اعتماد به نفس داشته باشید

یکی از چیزهایی که همیشه برای کسب و کار زنان مهم است اعتماد به نفس بالای آنان است. این که شما سرتان را بالا بگیرید و در جامعه ای که به مردها امتیازات بیشتری داده می شود کار و فعالیت کنید به شما کمک میکند کم کم این روحیه را به زنان دیگر نیز انتقال دهید.

۴. نه گفتن را تمرین کنید

زنان به طور طبیعی موجوداتی پرورش دهنده هستند و می‌خواهند همه چیز را درست کنند و بهبود ببخشند. ولی شما، به عنوان یک زن فعال در کسب و کار باید بدانید چه زمان باید نه بگویید. قرار نیست مسئولیت اصلاح هر چیزی را که خراب می‌شود، بپذیرید؛ در هیچ کتابی، هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید باید هر چیزی را سر و سامان دهید. وقتی یاد بگیرید که نه بگویید، به آدم‌های اطراف‌تان نشان می‌دهید به وقت خودتان احترام می‌گذارید و سایرین نیز به همین صورت به وقت شما احترام می‌گذارند.

۵. تاب و تحمل تان را بالا ببرید

به عبارت دیگر، هرچه توانایی‌تان را در مدیریت سختی‌ها بالا ببرید موفق‌تر خواهید شد.قبول کنید که مشکلات و چالش‌ها رخ خواهند داد. محصولات جدید نسبت به آن‌چه برنامه‌ریزی کرده‌اید به زمان بیشتری نیاز دارند، وب‌سایت‌های جدید در زمان مقرر آماده نمی‌شوند. این اتفاقات می‌افتد و این توانایی شما در مدیریت است که موفقیت یا شکست شما را در طولانی مدت تعیین می‌کند.

۶. به همه هشدارهای بازار توجه کنید

استمرار بر بازاریابی و تبلیغ محصولات برای شما امری ضروری و حیاتی است. استراتژی هایی موثر و کارآمد برای حل بزرگترین مسئله خود طراحی کنید. شما باید درد موجود در بازار و موضوعات تاثیرگذار بر مشتریان خود را بشناسید و هدفتان پیدا کردن راه کارهایی درست برای آنها باشد.

۷. از مسائل مالی سر در بیاورید

مردم همیشه از کسب و کارهای مشهور و به‌نامی صحبت می‌کنند که از یک زیرزمین یا گاراژ کارشان را شروع کرده‌اند، و این‌گونه از فرش به عرش رسیده‌اند و به‌عنوان یک کارآفرین واقعی از آن‌ها یاد می‌شود. برای راه‌اندازی یک کسب و کار به پول نیاز دارید. ولی به این معنی نیست که باید پول زیادی برای شروع داشته‌باشید، از همه مهمتر این است که بدانید چگونه مدیریت مالی کنید و به بهترین روش از پول‌تان استفاده کنید.

رابرت کیوساکی به این خاطر به شهرت رسیده‌است که اهمیت سواد مالی و نقش مهم آن را در زندگی کارآفرینان موفق به دنیا آموخته‌است. آن دسته از افرادی که با حقوق ماهیانه زندگی می‌کنند زندگی‌شان را با بدهی همراه کرده‌اند – پرداخت برای ماشین و خانه، کارت‌های اعتباری، و دیگر اقلامی که مستلزم پول هستند. آن دسته از افراد که سواد مالی دارند اهمیت ساخت دارایی‌هایی را که برای‌شان درآمدزایی می‌کند درک می‌کنند. وقتی یک ستون دارایی مثبت داشته‌باشید، یاد خواهید گرفت که چگونه از طریق سرمایه‌گذاری به پول بیشتری دست پیدا کنید. برای این‌که یک کارآفرین موفق باشید لازم است بدانید چگونه پول‌سازی کنید و چگونه پول را به‌خدمت بگیرید و این راز موفقیت را همیشه به یاد داشته باشید.

۸. نگرانی های بیش از حد را تمام کنید

نگرانی یک هیجان طبیعی انسانی است که هنگامی رخ می‌دهد که در برابر یک مسئله‌ی ناشناخته قرار بگیرید. ولی شما به عنوان یک زن که در سراسر زندگیتان نگرانی های زیادی را مدیریت کرده اید همیشه به خاطر داشته باشید، نگرانی یک هیجان بی‌فایده است که هیچ نوع پیامد مثبت یا سازنده‌ای برای‌تان به همراه نخواهد داشت. ولی بهتر است بدانید، اگر قرار باشد اوضاع به خوبی پیش نرود، این اتفاق خواهد افتاد. ولی باید آن‌قدر اعتماد به نفس داشته باشید که در چنین شرایطی، مثل همیشه، بتوانید تمام تمرکزتان را برای یافتن یک راه‌حل به کار بگیرید؛ زیرا شما یک کارآفرین موفق هستید.

مطلب مرتبط: زنان کارآفرین: ۲۰ ویژگی مشترک زنان موفق کارآفرین

۹. هیچوقت از مطالعه و تحصیل دست نکشید

خواندن کتابهای بسیار زیاد در حوزه‌ی کاری تان، کمک میکند آگاه و باسواد باشید، تا بتوانید خوب کار کنید و شما را جدی بگیرند. دانشگاه تمام مسیر موفقیت نیست اما چیزی به نام تفکر آکادمیک و منطقی در شما پرورش می دهد که برای پیمودن مسیر موفقیت در کسب و کار بسیار به آن نیاز دارید.

۱۰. مدام به دنبال اثبات خودتان به جامعه مردسالار نباشید

برخی از زنان بدون داشتن مطالعات امکان سنجی و بر اساس وابستگی‌های شخصی و قدرت نمایی برای اثبات خود به دیگران تصمیماتی می‌گیرند. این کار اصلا درست نیست. شما برای حمایت کردن از انتخاب بازار خود باید از حقایق بهره بجویید.

مطلب مرتبط: ۲۰ بهترین ایده درآمدزایی در منزل برای سال ۹۸

۱۱. به قوانین و مقررات جامعه احترام بگذارید

شما هرگز نباید از هیچ قانونی- هرچه که باشد- تخطی کنید. یک وکیل خبره استخدام کنید تا به هنگام راه‌اندازی یک کسب و کار جدید از حقوق شما دفاع کند. شما نباید هزینه‌های قانونی را بیهوده بدانید بلکه آنها را برای خودتان نوعی سرمایه‌گذاری در نظر بگیرید. اما یادتان باشد تابوهای پوسیده و افکار مندرس دور وبرتان را دور بریزید و این دو مبحث مهم را با هم قاطی نکنید.

مطلب مرتبط: ۹۸ بهترین ایده کسب و کار با سرمایه کم برای سال ۹۸

۱۲. بر احساسات‌تان کنترل و تسلط داشته باشید

دیگر روزهای قربانی بودن زنان به پایان رسیده‌است. آنها به عنوان اعضای قوی یک تیم، خواستار سهم منصفانه‌ی خود از کار و تعهد هستند. آنها اجازه نمی‌دهند کسی بر آنها سلطه بیابد و با آنها غیرمنصفانه رفتار کند، اما همچنان متوجه تاثیر خود بر کارها و اهداف هستند.

چه در زندگی شخصی باشد چه در فضای کسب و کار مخصوصا حوزه های مرتبط با کارآفرینی همیشه زنان را مجبور به انتخاب میکند. و زنان موفق همواره از هدف‌شان مطلع هستند و از این برای هدایت هدفمند تصمیمات‌شان استفاده می‌کنند. این روش هدفمند و عاقلانه استفاده میکنند و دست به انتخاب های احساسی نمی زنند.

۱۳. به تلاش خستگی ناپذیر ادامه دهید

اگر مایل نیستید دست‌های‌تان را کثیف کنید و دل به کار در شرایط سخت بدهید، ممکن است حتی شروع هم نکنید. بسیاری از کارآفرینان بالقوه، احساس اشتباهی دارند در مورد این‌که صاحب یک کسب و کار بودن دقیقا چگونه است. رسانه‌ها دوست دارند که اوضاع و احوال روزهای شروع یک کسب و کار را عالی نشان بدهند، اما قرار نیست از همان ابتدا لامبورگینی‌ها و هواپیماهای خصوصی را تجربه کنید! اگر می‌خواهید موفق شوید، باید تلاش کنید.

۱۴. یک برنامه ریزی مالی دقیق و مدون برای سالهای آتی داشته باشید

این بخش در واقع برآورد مالی چند ساله و روش تحقق این پیش‌بینی‌ها است. همچنین باید میزان وام مورد نیاز شرکت را در این قسمت ذکر کنید. صحت این برآورد موفقیت یا شکست مالی شرکت را تعیین می‌کند. اگر در انتخاب الگوی مناسب مالی شرکت دچار تردید هستید، می‌توانید از کارشناسان امور مالی کمک بگیرید. این کار ارزش هزینه کردن را دارد.

۱۵. به دنبال تاییدیه گرفتن برای  کارتان نباشید

خیلی از مواقع زنان فعال در کسب و کار نگران این هستند که دوست داشته‌شوند، که این باعث می‌شود نفوذ داشتن برایشان دشوار باشد. من بارها این کار را کرده‌ام؛ می‌بینم که مشکلی وجود دارد، اما می‌ترسم درباره‌اش صحبت کنم چون نمی‌خواهم برچسب عدم هم‌کاری یا عدم حمایت بخورم. من به این خاطر که به دنبال دوست داشته‌شدن و اجتناب از رویارویی بودم، چیزی را که واقعا فکر می‌کردم درست است بیان نمی‌کردم. با این‌که هنوز هم درگیر این هستم که آدم‌ها من را چگونه می‌بینند، اما فهمیده‌ام که به دنبال هم‌سویی و فهم بودن مهم‌تر است.

۱۶. از همین امروز به دنبال گسترش مهارتهای فناوری خود باشید

علم فناوری فقط برای مردان نیست؛ زنان نیز باید بتوانند به اندازه‌ی مردان به خوبی از پس مسائل مربوط به فناوری بر بیایند. ریشما سوجانی نمونه‌ای کامل از یک زن متخصص فناوری، و بنیان‌گذار موسسه‌ای است به نام “‌دخترانی که برنامه می‌نویسند‌”‌. آن‌ها به دنبال ترویج راه حل‌هایی برای پر کردن شکاف جنسیتی در صنعت فناوری و توانمندسازی زنان و دختران برای ایفای نقش فعال و مهم در تغییر دنیا هستند.

۱۷. در تیم سازی کسب و کارتان دقیق و هوشیار باشید

موفقیت طولانی مدت کسب و کار شما نیاز به جمع‌آوری استعدادهای مناسب برای توسعه‌ی برندتان دارد. تیم شما ستون فقرات شرکت‌تان است و وجود یک فرد سرطانی در آن می‌تواند پیشرفت شما را کاملا مختل کند. خواه در حال ساخت یک تیم در محل باشید و خواه قصدجمع‌آوری نیروی کار دورکار دارید، یک چیز بدون تغییر باقی می‌ماند – استعدادهای مناسب که دیدگاه یکسانی با شما دارند احتمال موفقیت را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

ساختن یک کسب و کار مستلزم انجام کار و تلاش فراوان در طول مرحله‌ی راه‌اندازی است. ساعت‌های طولانی کار و سوار شدن بر یک ترن هوایی که گاه سر بالا می‌رود و گاه رو به پایین، زمانی لذت‌بخش‌تر خواهد بود که تمام تیم حاضر باشند برای رسیدن به اهداف نهایت تلاش خود را به کار ببندند و موانع را یک به یک از سر راه بردارند!

۱۸. تسلیم و ناامیدی را فراموش کنید

پژوهش‌ها نشان داده که نرخ خروج زنان از صنعت تکنولوژی ۲ برابر مردان است. با در نظر گرفتن این‌که فقط ۲۰ درصد مدارک مهندسی و علوم کامپیوتر به زنان تعلق دارد، سهم زنان رهبر در تکنولوژی بیش از مردان کاهش می‌یابد. بسیاری از زنان احساس می‌کنند که فشار کار بیرون و خانه بدون حمایت به شدت ویران‌کننده است.

یک دهه قبل، تقریبا یک سال پس از به دنیا آمدن پسرم، به معاونی که با او کار می‌کردم، استعفایم را اعلام کردم و به او گفتم در حال ترک این حوزه هستم. احساس می‌کردم موقعیت حرفه‌ای‌ام به بن‌بست رسیده و استرس مادر شدن فکر کردن به ادامه‌ی راه را برای من دشوار می‌کرد. فرد دیگری وظایف من را به عهده گرفت و نقش من در تیم او به پایان رسید، اما می‌توانستم به صورت نیمه‌وقت ادامه دهم و خودم را به چالش بکشم. می‌دانم زندگی در سراشیبی مطمئن نبودن از این‌که انجام دادن کاری ارزش‌اش را دارد یا نه چه حسی دارد، اما به شما اطمینان می‌دهم، با گذشت زمان، ایجاد یک وقفه و حمایت حتما ارزش‌اش را دارد.

۱۹. آماده‌ی حل مشکلات و موانع سر راهتان باشید

به‌عبارت دیگر، یک طرح ثانویه نیز داشته باشید (حتی طرح سوم و چهارم)! آدم‌های زیادی را دیده‌ام که ابتدا آدم‌های موفقی بودند و مسیرشان را گم کردند و آینده‌شان را از دست دادند زیرا تغییر در بازار را پیش‌بینی نکرده بودند یا از آن بدتر، آن‌قدر همیشه موفق بوده‌اند که فکر می‌کردند به‌صورت طبیعی این موفقیت‌ها ادامه خواهند داشت. (همیشه به یاد داشته‌ باشید که موفقیت یک شعبده باز است)

نمودار موفقیت یک فلش صاف و مستقیم نیست. این مسیر فراز و فرودهایی دارد. برای مواجهه با این فراز و فرودها آماده باشید و آن‌ها را بشناسید.

برای کنترل آن‌چه توانش را دارید آماده باشید، بر آشفتگی‌ها غلبه کنید و با آن‌چیزی که در کنترل شما نیست کنار بیایید، و بر چیزهای مهم تمرکز کنید.

۲۰. شکست را پل پیروزی بدانید

حقیقت این است که زنان موفق در کسب و کار آدم‌هایی هستند که معمولا می‌توانند به شما بگویند قبل از این‌که هنری فورد موفق شود چند بار ورشکست شده است(۳ بار! ). آنها متوجه هستند در مسیر موفقیت، همیشه دست‌اندازهایی در جاده وجود دارد. آنها با آرامشی خود را بازمی‌یابند که به آنها اجازه می‌دهد با شیوه‌ای مصمم به جلو پیش روند.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار باده- پریسا جعفری

منبع: entrepreneur

۲۰ راهکار موفقیت برای کسب و کار زنان در ۲۰۲۰


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی