کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

مالاریا: ۲۰ برترین درمان خانگی تب مالاریا

علیرغم این که مالاریا یک بیماری فصلی نیست، هرسال با رسیدن موسم بارندگی، تعداد موارد مبتلا به مالاریا به مقدار معینی افزایش می‌یابد. این بیماری طی فصل‌های بارندگی که رطوبت بالایی دارند، با بیش‌ترین خطر انتقال رخ می‌دهد. در این مقاله درباره ۲۰ برترین درمان خانگی تب مالاریا بحث می شود.

۲۰ برترین درمان خانگی برای تب مالاریا

در ادامه برترین درمان‌های خانگی تب مالاریا را می‌بینید ـ  همراه با انواع ، علائم و دلایل ایجاد این بیماری.

مالاریا در بین رایج‌ترین بیماری‌های شایع کشورهای استوایی و نیمه‌استوایی قرار دارد. کلمه‌ی ”مالاریا“ از کلمه‌ی ایتالیایی ”مالا ریا“ گرفته شده است ـ که به معنی ”هوای بد“ است زیرا زمانی تصور می‌شد به دلیل هوای آلوده اتفاق می‌افتد. اساسا، مالاریا یک بیماری عفونی با عامل محرک پلاسمودیوم است ـ یک انگل تک‌یاخته .

مالاریا سه نوع اصلی دارد ـ تب چهار روزه، مالاریای سه روزه‌ی بدخیم ، و تب سه روزه ـ که با توجه به انگل ایجادکننده‌ی آن اتفاق می‌افتند. رایج‌ترین علامت هر کدام از انواع مالاریا تب بالا است. این تب با درد، سردرد، احساس سرما، و لرزیدن اندام‌ها همراه است. دمای بدن بیماران با تعریق زیاد پس از مدتی کاهش می‌یابد. پرهیز از استرس برای بیماران مالاریا بسیار مهم است.

مطلب مرتبط: ۲۶ درمان خانگی تب

۲۰ برترین درمان خانگی برای تب مالاریا

علائم بیماری:

 • تشنج
 • زردی
 • حالت تهوع
 • تعریق زیاد
 • مدفوع خونی
 • سردرد و تب بالا
 • آزاد شدن مروزوئيت‌ها در جریان خون
 • کم خونی، که به علت تخریب گلبول‌های قرمز رخ می‌دهد

مطلب مرتبط: ۱۵ درمان خانگی سرماخوردگی و سرفه

دلایل ایجاد مالاریا

برای درک بهتر درمان‌های خانگی و چگونگی درمان این شرایط در خانه، بیش‌تر افراد باید از محرک‌های مالاریا و دلایل اصلی ایجاد علائم و نشانه‌های آن آگاه شوند.

مالاریا در واقع یک وضعیت انگلی است که شامل کم‌خونی، لرز، علائم شبیه آنفلوآنزا، و تب بالا می‌شود. در واقع محرک مالاریا یک انگل است و از طریق گزش پشه‌های آنوفل آلوده، از فردی به فرد دیگر منتقل می‌شود. هنگام گزش، انگل‌هایی به نام ’اسپوروزوئيت‘ همراه با جریان خون به کبد فرد بیمار منتقل می‌شوند. این انگل‌ها رشد یافته و نوعی مروزوئيت آزاد می‌کنند که به جریان خون فرد بیمار دسترسی داشته و ترشحات آلوده را به گلبول‌های قرمز بیمار منتقل می‌دهد.

سپس انگل‌ها در گلبول‌ها تکثیر شده و طی ۲-۳ روز با تخریب آن‌ها ترشحات آلوده را پخش می‌کنند. علائم این عفونت از ۱۰ روز الی ۱ ماه پس از آلوده شدن بدن اتفاق می‌افتند. ممکن است طی ۸ روز یا ۱۲ ماه پس از آلودگی مورد توجه قرار بگیرند. برخی از واضح‌ترین علائم این بیماری احساس سرما، لرزش بدن خفیف یا شدید همراه با اسهال، استفراغ، سردرد، و تب بالا است.

چرخه انتقال مالاریا

یک فرد در صورتی به مالاریا مبتلا می‌شود که یک پشه‌ی ماده یا آنوفل در حین تغذیه از خون آن فرد، انگل‌ها را منتقل کند. باید توجه داشت که کولکس یا پشه‌ی نر نمی‌تواند مالاریا را منتقل کند، فقط پشه‌های ماده مسئول آن هستند که در حین تغذیه از خون انسان ممکن است انگل‌ها را منتقل سازند. انگل‌های پلاسمودیوم (مالاریا) با بزاق پشه‌ی آلوده ترکیب شده‌اند و می‌توانند به انسان منتقل شوند. به دلیل وجود انگال‌های مالاریا در گلبول‌های قرمز خون، این بیماری می‌تواند از طریق عوامل دیگر نظیر سرنگ و سرسوزن مشترک، پیوند اعضا، یا تزریق خون، از فردی به فرد دیگر منتقل شود.

این بیماری می‌تواند طی دوران بارداری از یک زن در دوران بارداری یا هنگام وضع حمل به نوزدا منتقل شود که به آن مالاریای مادرزادی می‌گویند. این بیماری از طریق هوا پخش نمی‌شود و نمی‌تواند از طریق سرفه یا عطسه‌ی بیماران منتقل شود.

مطلب مرتبط: ۲ شربت سرفه خانگی که میتوانید خودتان بسازید

عوارض محتمل

۲۰ برترین درمان خانگی برای تب مالاریااگرچه با ظهور درمان‌های پیشرفته، مالاریا به یک بیماری قابل درمان و پیشگیری تبدیل شده است، اما در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع ممکن است مشکلات نگران‌کننده ای برای سلامتی فرد ایجاد کند:

انگل‌های درون بدن می‌توانند انواع مختلفی از عوارض را ایجاد کنند:

 • خونریزی ـ پارگی طحال که منجر به خونریزی داخلی شدید می‌شود
 • ادم ریوی ـ تجمع مایعات در ریه‌ها منجر به نارسایی تنفسی می شود
 • نارسایی کبدی
 • مننژیت
 • نارسایی کلیوی
 • کم‌خونی همولیتیک ـ تخریب گلبول‌های قرمز خون
 • سربریتیس ـ ترشحات عفونی مغز

انواع مختلفی مداخلات دارویی ضد مالاریا برای موارد گوناگون تجویز می‌شود. مداخلات دارویی ضدمالاریا در مقابل این بیماری کاملا از فرد مراقبت نمی‌کند. افراد باید با استفاده از کرم‌های دورکننده‌ی پشه ، مواد دافع ، پوشیدن لباس‌هایی که پاها و بازوها را بپوشاند، و استفاده از توری روی پنجره‌ها، از گزیدگی توسط پشه‌ها جلوگیری کنند. با جلوگیری از جریان فاضلاب و مرداب در اطراف محل سکونت‌تان، محیط خود را پاکیزه نگهدارید.

مهم‌ترین اقدام، بهبود استانداردهای زندگی با استفاده از پشه‌بند و نصب توری روی پنجره‌ها است. آی‌تی‌ان‌ها (تخت‌های توردار آغشته به حشره‌کش) در کاش نرخ مالاریا موثر هستند. اگر حفره‌های کوچکی روی تورها وجود داشته باشد، پشه‌ها می‌توانند از تورهای بدون حشره‌کش رد شوند، اما تورهای آغشته به حشره‌کش تضمین می‌کند که پشه ها و دیگر انواع حشرات کشته شوند.

مطلب مرتبط: ۳۷ درمان خانگی برای آلرژی که واقعا معجزه می‌کنند

می‌توان مداخلات دارویی ضدمالاریایی را اجرا کرد که از رشد انگل‌ها در جریان خون جلوگیری می‌کنند. این نوع کنترل ”سرکوب“ نیز نامیده می‌شود.

افرادی که در نواحی زندگی می‌کنند که مالاریا معمولا به شکلی متداول یافت می‌شود، در برابر این بیماری ایمن شده‌اند با این حال، بازدیدکنندگان این قابلیت ایمنی را ندارند و باید به منظور پیشگیری، مقداری مداخلات دارویی استفاده کنند. علائم این وضعیت، از جمله تب و لرز را می‌توان با درمان‌های طبیعی هندی درمان کرد.

پیش از خروج از کشور یا مسافرت به دیگر مناطق کشورتان، با تامین‌کننده‌ی خدمات درمانی‌تان ملاقات و مشورت کنید. فرآیند درمانی باید دو هفته پیش از سفر آغاز شود تا از مالاریا پیشگیری کند. هم‌چنین ممکن است ۳۰ روز پس از خروج از آن منطقه به طول بینجامد.

هم چنین افراد ساکن مناطق مالاریاخیز بهتر است چگونگی جلوگیری از خطرات این بیماری را بیاموزند. ابتدایی‌ترین کاری که باید انجام گیرد، کنترل ناقل است، یعنی افراد باید از ناقل بیماری دور بمانند یا آن را کنترل کنند. کنترل جمعیت پشه‌ها یک روش مفید و ضروری است که به کاهش موارد مالاریا و دیگر بیماری‌های ناشی از گزش پشه‌ها کمک می‌کند.

احتیاط برای جلوگیری از مالاریا

به قول معروف پیشگیری بهتر از درمان است. عادات غذایی ناسالم و محیط زندگی غیربهداشتی می‌توانند به عنوان محرک‌هایی قدرتمند برای این شرایط عمل کند، به همین دلیل افراد باید گام‌های زیر را برای پیشگیری از مالاریا انجام دهند:

 • هنگام خواب از بخورهای دافع پشه یا دیگر مواد دافع استفاده کنید. اگر به آن‌ها حساسیت دارید، می‌توانید برای جلوگیری از گزش پشه‌ها از پشه‌بند استفاده کنید.
 • بهداشت خانه و محیط اطراف آن را حفظ کنید، و با باز کردن پنجره‌ها آن را خشک و تمیز نگهدارید. این کار به جلوگیری از ورود پشه‌ها بسیار کمک می‌کند. برای تمیز کردن خانه و توالت‌ها از ضدعفونی‌کننده هایی مثل فنیل، دتول، و غیره استفاده کنید.
 • اجازه ندهید آبی راکد بماند زیرا می‌تواند به عنوان یک محیط مستعد برای پشه‌های آنوفل عمل کند تا تکثیر و زادوولد کنند، به این ترتیب تب مالاریا را هرجا که بروند پخش می‌کنند. هم‌چنین مواد دافع پشه‌ها یا دیگر مواد شیمیایی موثر نیز باید بر سطح پهنه‌های آبی اسپری شود تا از مالاریا و بیماری‌های مرتبط جلوگیری شود.

۲۰ برترین درمان خانگی برای تب مالاریادرمان‌های خانگی برای مالاریا – بهترین درمان‌های طبیعی

نکات ساده و درمان‌های خانگی مالاریا

در این‌جا به برخی از سریع‌ترین و موثرترین درمان‌های خانگی مالاریا اشاره می‌کنیم، هم چنین می‌توانید نکاتی را درباره‌ی رهایی از علائم و نشانه‌های این بیماری ببینید که می‌توانید به راحتی در خانه خود بیابید، پس به خواندن این مطلب ادامه دهید:

 • اگر قصد سفر به مناطق مالاریاخیز را دارید با یک پزشک معتبر مشورت کنید تا مداخلات دارویی ضدمالاریای پیشگیرانه‌ای را به صورت منظم و زمان‌بندی شده دریافت کنید.
 • لباس‌های آستین‌بلند بپوشید.
 • در صورت امکان در اتاق‌های دارای تهویه یا توری بمانید.
 • هنگام انتخاب مواد دافع حشرات، آن‌هایی را انتخاب کنیدکه درصد بالاتری مواد دافع فعال دارند تا بیش‌تر دوام بیاورند. برای مثال، فرمول ۱۰٪ دی‌ای‌ای‌تی ممکن است فقط ۱ – ۲ ساعت از افراد محافظت کند. هم‌چنین دانشمندان دریافته‌اند کارایی غلظت دی‌ای‌ای‌تی در ۵۰٪ است و بالاتر از این مقدار در طول مدت ماندگاری آن تاثیر ندارد.
 • پشه‌هایی که مالاریا را منتقل می‌کنند در حین خواب حمله می‌کنند. سعی کنید فعالیت‌هایی را برنامه‌ریزی کنید که شما را قادر می‌سازند بین طلوع و غروب آفتاب در مناطق محافظت‌شده قرار بگیرید.
 • از اسپری‌ها و حشره‌کش‌های مخصوص حشرات بالدار استفاده کنید تا تعداد پشه‌های منطقه‌ای را که برای مدتی در آن اقامت دارید، کاهش دهید.
 • در صورت امکان، از سپری کردن مدت زمان طولانی یا چادر زدن در مناطق نزدیک آب‌های راکد خودداری کنید. ظروف‌تان را خالی از آب نگهدارید. ظروف روباز برای نوشیدن آب باید به خوبی پوشیده شوند. پشه‌ها از مناطقی که دارای آب راکد هستند برای تخم‌گذاری استفاده می‌کنند.

طبق اعلام وب‌گاه نچروپاثی، سبک زندگی ناسالم و عادات غذایی اشتباه، واقعا محرک‌های اصلی شکل‌گیری مالاریا هستند، مصرف روزانه‌ی گوشت، غذاهای کنسروی، خوراکی‌های غیرطبیعی (دناتوره) و نوشیدنی‌های الکلی نیز برخی از عوامل اصلی ایجاد مالاریا هستند.

امروز در این نوشتار، برخی از بهترین درمان‌های خانگی تب مالاریا را معرفی می‌کنیم که اثربخشی‌شان در توقف سریع و طبیعی علائم بیماری اثبات شده است. درمان‌های خانگی برای مالاریا به این ترتیب هستند.

مطلب مرتبط: ۷ فایده شگفت انگیز نوشیدن آب گرم در صبح

۱. درباره‌ی انواع مختلف مالاریا اطلاعات کسب کنید

این اولین کاری است که باید انجام دهید و از جمله مهم ترین موارد این فهرست است که می‌خواهیم به شما و دیگر افرادی معرفی کنیم که مایل به یادگیری و استفاده از آن هستند!

مالاریا معمولا به سه شکل دیده می‌شود:‌ به صورت عود مالاریا، مالاریای شدید، یا به صورت مالاریای ساده. مالاریای ساده نوعی است که به خوبی شناخته نشده است، اما به ندرت در محیط‌های بیمارستانی دیده می‌شود زیرا معمولا با آنفلوآنزا، سرماخوردگی یا مشکلات عفونی اشتباه گرفته می‌شود.

کسانی که در مناطق پرخطر زندگی می‌کنند علائم مشابه مالاریای ساده را تشخیص می‌دهند و خودشان به تنهایی آن را درمان می‌کنند. از سوی دیگر، مالاریای خطرناک می‌تواند به صورت بالقوه مرگبار باشد و منجر به نارسایی اندام‌ها شود. ممکن است نیازمند یک مداخله‌ی دارویی فوری باشد، و عود کردن بیماری پس از اولین حمله، معمولا مورد توجه قرار نمی‌گیرند زیرا ممکن است همیشه با نشانه‌های آشکاری همراه نباشند.

۲. تعیین کنید آیا در معرض خطر مالاریا قرار دارید یا خیر

اگرچه برخی افراد خاص بیش‌تر در معرض خطر این بیماری قرار دارند، هر کسی ممکن است به آن مبتلا شود. افراد باید از عوامل محرک آن آگاه باشند تا بدانند احتمال دارد به این بیماری مبتلا شده باشند یا خیر. در موارد اندکی، در صورتی که کادر درمانی در بررسی اهداکننده اشتباه کرده باشند، مالاریا می‌تواند از طریق پیوند عضو یا انتقال خون منتقل شود. استفاده از سرنگ مشترک نیز می‌تواند به گسترش بیماری کند. با این حال، به دلیل آن‌که مالاریا بیش‌تر اوقات از طریق گزش پشه گسترش می‌یابد، بیش‌تر بیماران در اقلیم‌های استوایی و نیمه استوایی یافت می‌شوند.

 • مراکز کنترل بیماری فهرست کاملی از خطر مالاریا را در کشورها تهیه می‌کنند. کشورهایی که مردم‌شان در بیش‌تر در معرض خطر ابتلا به آلزایمر قرار دارند، لیبریا، ساحل عاج، چاد، کامرون، و آنگولا هستند. کشنده‌ترین زنجیره‌های این بیماری را می‌تواند در جنوب صحرای بزرگ آفریقا پیدا کرد.
 • یادتان باشد نه تنها ساکنان این مناطق و کشورها، بلکه افرادی که به آن‌ها سفر می‌کنند نیز در معرض این خطرات قرار دارند.

۳. به دقت مراقب علائم و نشانه‌های مالاریای شدید باشید.

افراد زیادی نشانه‌های غیراختصاصی مثل استفراغ، تهوع، سردرد، خستگی، یا درد بدن را تجربه می‌کنند. اگر این ناخوشی‌ها به مرحله‌ای برسد که در عملکرد سوخت‌وساز، خون، یا اندام‌ها تداخل ایجاد کند، ممکن است علائم بیماری تشدید شوند. مالاریای شدید مرگبار است، و نیازمند مداخله و مراقبت درمانی است. یادتان باشد درصورت مشاهده‌ی هرکدام از علائم زیر، با یک پزشک معتبر یا خدمات درمانی اورژانس مشورت کنید:

 • تغییرات رفتاری عجیب
 • از دست دادن هشیاری
 • کم‌خونی (ممکن است سرگیجه داشته باشید، رنگ‌پریده به نظر برسید، احساس خستگی یا ضعف کنید، یا ضربان قلب‌تان بالا برود)
 • ادرار مایل به قرمز یا تیره (ناشی از هموگلوبین)
 • دشواری در تنفس
 • انعقاد خون غیرعادی
 • سطح پایین فشار خون
 • نارسایی کلیوی (فشار، درد سینه، پاهای ورم کرده به خاطر احتباس مایعات، یا ادرار اندک)
 • سطح پایین قند خون (به ویژه در زنان و طی بارداری)

۴. نشانه‌های مالاریای ساده را تشخیص دهید.

مالاریای ساده می تواند در “حملات” مکرری رخ دهد که اغلب ۶-۱۰ ساعت طول بکشند. طی این حملات، بیماران مرحله سرما، مرحله گرما، و مرحله تعریق را تجربه می کنند.

در مرحله سرما، بیماران  سرما و لرز احساس کنند.

در مرحله گرما، بیماران متوجه علائمی چون سردرد، استفراغ و تب می شوند. کودکان ممکن است دچار تشنج شوند.

طی مرحله تعریق، درحالی که بدن بیماران به دمای عادی برمیگردد،

تعریق زیاد و خستگی را تجربه می کنند.

دیگر علائم آن می تواند تنفس سریع و پوست زرد ناشی از زردی باشد.

۵. بعد از حضور در کشوری با خطر مالاریای بالا مراقب علائم باشید.

معمولا مالاریا پیش از ظهور یک دوره‌ی نهفتگی حدودا ۷-۳۰ روزه دارد. با این حال اگر مسافری هستید که در یک کشور کم‌خطر زندگی می‌کنید، شاید بهتر باشد قبل از سفر داروهای پیشگیرانه‌ی ضدمالاریا مصرف کنید. اگر علارغم مصرف داروها مالاریا بگیرید، این داروها باز هم می‌توانند به کاهش سرعت پیشرفت بیماری کمک کنند. ممکن است ماه‌ها طول بکشد تا علائم مالاریا ظاهر شود. برای اطمینان از ایمنی خود، بیماران باید یک سال تمام پس از سفر به یک منطقه‌ی پرخطر، گوش‌به زنگ باشند. به یک پزشک معتبر مراجعه کرده و در طول تمام معاینات سال به او یادآوری کنید که سفر رفته‌اید.

۶. عصاره‌ی تمبرهندی

یک عصاره‌ی تهیه شده از تمبرهندی، تا حد زیادی می‌تواند به تسکین علائم مالاریا از جمله تب و سردرد کمک کند. بیمارانی که از مالاریا رنج می‌برند می‌توانند به صورت منظم این عصاره را مصرف کنند تا شاهد کاهش علائم باشند.

۷. کمپرس سرد

پایین آوردن درجه‌ی تب بیماران مبتلا به مالاریا بسیار ضروری است. بنابراین، می‌توانید از یک کمپرس سرد استفاده کنید. می‌توانید آب سرد تهیه کنید و حوله‌ای را در آن خیس کرده و بدن را با آن بپوشانید. این فرآیند درمانی را تا کاهش درجه‌ی تب تکرار کنید. سه بار در روز این روش را به کار بگیرید تا به نتایج داخواه خود برسید.

۸. روزه‌ی آب‌میوه

روزه‌ی آب‌میوه، موثرترین درمان خانگی برای مالاریا است که می‌خواهیم در این نوشتار فاش کنیم.

افراد می‌تواند چند روز، روزه‌ی آب و آب‌پرتقال بگیرند. افراد با توجه به شدت تب‌شان باید روزه‌ی آب‌پرتقال بگیرند. به عنوان یک بیمار مالاریا، چند روز اول باید میوه‌های تازه بخورید تا سلول‌های عفونی‌تان را تغذیه کنید. هم‌چنین پس از چند روز باید به وعده‌های خود شیر بیفزایید. سبزیجات و میوه‌های تازه باید به صورت متعادل مصرف شوند تا نتایج مطلوبی را به بار بیاورند. استفاده از این درمان خانگی و نکات دیگری که در این نوشتار آمده است، کمک می‌کند حتی از اتفاق افتادن این وضعیت جلوگیری کنید. با دور نگه داشتن بدن‌تان از گزش پشه‌ها و مصرف خوراکی‌های مناسب، هرکسی قادر به حفظ سلامت خود خواهد بود.

۹. ریحان مقدس

برگ ریحان مقدس برای پیشگیری از مالاریا بسیار مفید است. برای استفاده از این درمان گیاهی، فقط کافی است با مخلوط کردن ۳ گرم پودر فلفل سیاه و ۱۱ گرم برگ ریحان مقدس، یک خمیر خانگی بسازید. باید این خمیر را هر روز و در مرحله‌ی سرمای تب مالاریا مصرف کنید. این کار کمک می‌کند وخامت وضعیت‌تان را دنبال کنید.

۱۰. زاج

زاج باید پیش از استفاده در درمان مالاریا، خشک، پودر، و بو داده شود. باید ۱/۲ قاشق چایخوری زاج را پس از ۲ ساعت حمله‌ی تب موردانتظار مصرف کرد، و یک قاشق چایخوری از این پودر را ۴ ساعت قبل از حمله‌ی موردانتظار مصرف کنید. این کار کمک می‌کند علائم مالاریا به شکلی موثر تسکین یابند. در حقیقت، این مورد هم یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای مالاریا است که افراد می‌توانند از آن استفاده کنند.

۱۱. لیمو سنگی و لیمو ترش

لیمو و لیمو سنگی نقش مهمی در کاهش نوع چهارروزه‌ی تب مالاریا ایفا می‌کنند. آب یک لیموی ترش کامل را با ۴ الی ۵ قطره آب لیموی سنگی اضافه کنید، و این ترکیب را در یک لیوان آب حل کنید. باید این محلول را پیش از شروع تب مصرف کنید.

۱۲. چیرایاتا (مریم کوهی)

چیرایاتا گیاهانی است که سورتیا اندروگرافیس پنیکولاتا هم نامیده می‌شود. برای افرادی که با مراحل تب مالاریای دائم دست و پنجه نرم می‌کنند بسیار مفید است. می‌تواند به کاهش دمای بدن نیز کمک کند. یک چوب دارچین، دو حبه سیر، و ۱۵ گرم چیراتایا را به ۲۵۰ میلی‌لیتر آب اضافه کرده، و مخلوط را روی حرارت متوسط بجوشانید. فقط باید ۱-۲ قاشق چایخوری از این درمانی خانگی را مصرف کنید تا مالاریا را شکست دهید. هم چنین یکی از موثرترین درمان‌های خانگی مالاریا است که نباید ساده از آن گذشت.

۱۳. دارچین

یکی دیگر از بهترین درمان‌های خانگی تب مالاریا که می‌خواهم معرفی کنم دارچین است. دارچین یکی از درمان‌های باارزش تب مالاریا است. باید ۱ قاشق چایخوری پودر دارچین را با یک قاشق چایخوری عسل، کمی پودر فلفل و یک لیوان آب بجوشانید. باید این درمان خانگی را هرروز مصرف کنید تا از اثرات درمانی قدرتمند این مواد طبیعی بهره‌مند شوید.

۱۴. گندواش

افسنطین یا گندواش عامل طبیعی مفید دیگری است که می‌تواند در مبارزه با مالاریا به افراد کمک کند. باید این گیاه را در آب سرد غوطه‌ور کنید و محلول را مستقیما مصرف کنید تا بهترین نتایج را به دست آورید.

۱۵. فندق هندی

درمان خانگی مفید دیگری برای مالاریا، استفاده از دانه‌های فندق هندی است. این نوع دانه‌ها را می‌توان از هر مغازه‌ي عطاری و به شکل حفظ شده برای استفاده‌ی طولانی مدت پیدا کرد. فقط کافی است ۶ گرم دانه‌های فندق هندی را با یک لیوان آب ترکیب کنید و دو ساعت پیش از زمان موردانتظار حمله مصرف کنید و همین مقدار را یک ساعت پس از حمله مصرف کنید. چه حمله‌ای اتفاق بیفتد یا اتفاق نیفتد، همین فرآیند باید تکرار شود.

۱۶. گریپ‌فروت

وقتی از درمان بیماری‌های بدن صحبت می‌کنیم، میوه‌ها و سبزیجات همیشه مفید هستند. آب گریپ‌فروت یا گریپ‌فروت خام نیز برای کنترل شدت مالاریا بسیار مفید است. با جوشاندن ۱/۴ گریپ‌فروت و صاف کردن آن، می‌توان از آن موادی طبیعی شبیه کینین به دست آورد. در حقیقت، گریپ‌فروت یک درمان گیاهی فوق‌العاده برای مالاریا است که افراد می‌توانند از فوایدش بهره‌مند شوند! گریپ‌فروت شامل یک ماده‌ی طبیعی شبیه کینین است که اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید، باید ۱/۴ گریپ‌فروت را جوشانده و صاف کنید. میوه‌های دیگر، مانند سیب و پرتقال هم، بسیار به درمان طبیعی مالاریا کمک می‌کنند.

درمان خانگی تب مالاریا ۱۷:

کمپرس یخ

یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای تب مالاریا ـ کاهش دمای بدن در هنگام تب ـ استفاده از کمپرس‌های یخ در تمام بدن است. می‌توانید با چلاندن یک تکه پارچه‌ی مربع بزرگ یا ملحفه‌ی کتانی در آب سرد یک کمپرس سرد تهیه کنید. آن را محکم دور بدن و پاها بپیچید، و بعد از یک پتوی کوچک یا هر نوع جنس گرمی برای پوشاندن کامل آن استفاده کنید.

باید این بسته را حدود ۶۰ دقیقه حفظ کنید و در صورت بالا بودن دمای بدن، هر دو یا سه ساعت یک بار تکرار شود. هم‌چنین می‌توانید از بطری‌های آب سرد روی پاها و طرفین بدن استفاده کنید. همچنین می‌توانید آن را روی سرتان استفاده کنید. وقتی متوجه شدید دمای بدن بالا است، به این درمان ساده فکر کنید چرا که می‌تواند به طرز چشمگیری دمای بدن‌تان را پایین بیاورد.

درمان خانگی تب مالاریا ۱۸:

دانه‌های شنبلیله

بیمارانی که با مالاریا زندگی می‌کنند اغلب به دلیل تب متناوب، احساس ضعف می‌کنند. با این حال، یکی از بهترین درمان‌های ضعف مالاریا به خاطر تب، دانه‌های شنبلیله است. این دانه‌ها، به وسیله‌ی مبارزه با انگل‌ها و تقویت سیستم ایمنی می‌توانند به شکلی موثر به بهبودی سریع فرد کمک کنند. بنابراین، توصیه می‌شود بسیاری از بیماران مالاریا به صورت روزانه مقدار مصرف دانه‌های شنبلیله را افزایش دهند. در حقیقت، دانه‌های شنبیله هم از موثرترین درمان‌های خانگی تب مالاربا است که به شما معرفی می‌کنم.

۱۹. تاتوره

تاتوره یک درمان گیاهی هندی است  برای درمان علائم مالاریا بسیار مفید و قدرتمند است. برگ های تاتوره هندی، یک درمان خانگی ایده‌آل برای نوع سه روزه‌ی مالاریا است. باید ۲ و ۱/۲ برگ‌های تاتوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ی تازه جوانه زده را اضافه کنید و با مالیدن‌شان همراه شکر زرد آن‌ها را به شکل قرص درآورید. ۲ بار در روز و پیش از شروع  حمله آن را مصرف کنید.

درمان خانگی تب مالاریا ۲۰:

رژیم مالاریا

این آخرین مورد درمان‌های خانگی تب مالاریا در کودکان و بزرگسالان اما مهم‌ترین آن‌ها است.

مصرف خوراکی‌های سالم نقش مهمی در درمان سریع مالاریا دارد. پس از آن‌که تب مالاریا کاهش یافت، پزشکان و کارشناسان پیشنهاد می‌کنند در روزهای اول این وضعیت، بیماران یک رژیم مختص میوه و شیر را امتحان کنند. بعد از آن، بیماران باید یک رژیم متعادل شامل سبزیجات خام و میوه‌ی تازه را رعایت کنند.

سعی کنید عادت سالمی در خود پرورش دهید و  بدون روغن یا کره غذا بخورید. خوراکی‌های چرب، پرادویه و هله هوله را فقط به ندرت می‌توان خورد. میوه‌های چون موز، سیب، گوآوا، و انگور می‌توانند به بهبودی سریع بیماران مبتلا به مالاریا کمک کنند.

برای اطلاع از دیگر روش های درمان خانگی برای انواع بیماری ها و ناراحتی ها اینجا کلیک کنید.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – اسما حسنی

منبع: vkool

۲۰ برترین درمان خانگی برای تب مالاریا

تب مالاریا


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی