کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۹ ویژگی رئیس خوب که باید بدانید

داشتن رئیس خوب آروزی همه ی کارکنان است. در ذهن‌تان یک فهرست بسازید از همه‌ی کسانی که زیر دست‌شان کار کرده‌اید. روزهای کاری‌تان را مرور کنید. بالادستی‌های‌تان چه اخلاقی داشته‌اند؟ در یک قضاوت کلی می‌توان گفت بعضی رئیس ها عالی و بعضی دیگر افتضاح هستند. حالا چه جور رییسی دارید؟ در اینجا از خصوصیاتی حرف می‌زنیم که اگر در رئیس ‌تان می‌بینید، شک نکنید که شانس آورده‌اید.

رئیس

۱- به شما قوت قلب می‌دهد

این امر ممکن است به صورت تشویق و تحریک برای انجام کاری بهتر باشد. هر دوی این موارد دست به‌دست هم می‌دهند و نتیجه‌ای که در کارمندان حاصل می‌شود، فوق‌العاده خواهد بود. زمانی که رئیس تان به شما اطمینان می‌دهد در مسیر درست قرار دارید، آن‌گاه می‌توانید به همه چیز دست یابید.

مطلب مرتبط :۲۱ نشانه که رئیس تان در خفا از شما متنفر است

۲- کنکاش نمی‌کند

برای رئیس های خوب یک اصل وجود دارد: «کارمند خوب استخدام کن و کمتر کنترل کن». رییسی که این جمله را در نظر می‌گیرد، حتما نتیجه دلخواهش را کسب می‌کند. تاثیر کنکاش کردن در مورد کارمندان می‌تواند متفاوت باشد. از بی‌انگیزه شدن گرفته تا از بین رفتن حس استقلال کاری. رییسی که این کار را انجام می‌دهد، فکر می‌کند خودش بیشتر از همه می‌داند و نمی‌تواند کاملا به کارکنان اعتماد کند.

۳- مهارت‌های شما را درک می‌کند

یک رییس خیلی خوب زود مهارت‌ها و استعدادهای کارمندانش را می‌شناسند. او هر لحظه را برای درک این صرف می‌کند که شما از چه چیز در کارتان بیشتر لذت می‌برید، چه آرزویی دارید و به کجا می‌خواهید برسید. این اخلاق به خوبی به پرورش مهارت‌ها و البته پیشرفت کارمندان کمک می‌کند. شما احساس می‌کنید می‌دانید به کدام سمت می‌روید و در نتیجه رئیس شما هم می‌داند.

۴- تقصیر خود را می‌پذیرد

گاهی اوقات یک رئیس بد هر کاری می‌کند تا تقصیر را به گردن یکی از اعضای گروه بیندازد، در حالی که خودش تصمیم اشتباه گرفته بوده است، اما رییس خوب به اشتباهاتش اقرار می‌کند و کاملا شفاف در مورد اشتباهاتی که شده و درسی که باید گرفته شود، صحبت می‌کند. او برای کارمندانش یک الگوی خوب برای پیروی است و باعث می‌شود آنها هم تقصیرشان را بپذیرند.

مطلب مرتبط : ۲۴ نشانه که شما رئیس خوبی هستید حتی اگر چنین احساسی ندارید

۵- صمیمی و راحت است

همه ما روسای سرسخت و بدقلق داشته‌ایم. اگر شما رییسی صمیمی و راحت دارید، به شما کمک می‌کند به راحتی مشکل‌تان را مطرح کنید و در مورد راه‌حل آن و مسائلی که شما را ناراحت می‌کند، بحث کنید.

۶- به خوبی ارتباط برقرار می‌کند

شما دقیقا می‌دانید که چه موقع و چه کاری را باید انجام دهید. رییس‌تان همه چیز را کاملا برای شما توضیح داده و در این وضعیت است که کارها سر وقت انجام می‌شوند.

۷- جلسات را به حداقل می‌رساند

چه چیزی افراد را بیشتر مضطرب می‌کند؟ جلسات بی‌سر و ته و اغلب بی‌فایده. همه قبول دارند که جلسات باید برای طرح ایده‌های جدید و گزارش پیشرفت باشد. جلسات باید مفید باشند نه این که مانع بهره‌وری شوند. روسای خوب این را می‌دانند و از برگزاری جلسات به موقع پرهیز می‌کنند.

۸- روی پیشرفت‌های کوچک تمرکز می‌کند

وقتی رییس به پیشرفت‌ها یا قدم‌های کوچک به سمت هدفی بزرگ توجه می‌کند، کارکنان تشویق می‌شوند. یک رییس خوب باید چه از طریق پست الکترونیک یا تماس تلفی از کارکنان خود تشکر کند. این کار همیشه جواب می‌دهد و باعث ایجاد انگیزه می‌شود.

۹- شنونده خوبی است

خیلی از روسا اشتباه‌شان این است که خیلی صحبت می‌کنند. در مقابل، کارکنان هم بی‌تحرک و عبوس هستند یک رییس خوب زمانی که می‌داند حق با اوست از موضع خویش دفاع می‌کند اما وقتی گمان می‌کند ممکن است اشتباه کند، توانایی گوش کردن را هم دارد.

۱۰- رئیس خوب همه چیز را نمی‌داند

اینکه رییس‌تان ادعا نکند همه چیز را می‌داند، یک ویژگی عالی است. این نشانه انگیزه برای یادگیری است. این گونه روسا می‌دانند که تعادلی میان دانستن و شک داشتن وجود دارد. در این صورت کارکنان هم می‌دانند می‌توانند مورد مشاوره قرار بگیرند و هنگام نیاز، برای ارائه ایده‌های جدید تشویق می‌شوند.

۱۱- رئیس خوب هر کاری را انجام می‌دهد

خیلی از روسا زمانی که به سطح بالایی برسند، دیگر حتی تصور کارهای سطح پایین را هم نمی‌کنند؛ اما یک رییس خوب کاملا در جریان است و آماده است حتی کارهای کسل‌کننده هم انجام دهد. این یک راه‌حل عالی برای لمس واقعیت در محیط کار و هم بستگی با کارکنان است.

۱۲- آماده است که یاد بدهد

بعضی از روسا هرگز نمی‌خواهند به خودشان زحمت دهند که به کارکنان کار خاصی را یاد بدهند. آنها گمان می‌کنند کارکنان باید خودشان یاد بگیرند. راز مدیریت عاقلانه این است که روسا خوب می‌دانند چه موقع پا پیش بگذارند و تعلیم دهند و چه موقع فقط حضور داشته باشند و از دور چرخه کار را کنترل کنند.

۱۳- فورا بازخورد می‌دهد

کارکنان چه گند زده باشند و چه موفق شده باشند، به بازخورد نیاز دارند و آن هم بازخورد فوری. البته باید زمانی باشد که آنها واقعا منتظرش هستند، نه بعدها.

۱۴- یک جو سازنده ایجاد می‌کند

اگر احساس می‌کنید عضوی از یک گروه هستید و احترام و همکاری و اعتماد وجود دارد، پس رییس خوبی دارید. رییس در ایجاد این جو، مانند یک نیروی محرک است که در نهایت به دلگرمی و انگیزه بیشتر منتج می‌شود.

۱۵- انعطاف پذیر است

زمانی که رییس‌تان به زندگی کارکنانش اهمیت می‌دهد، هنگام مشکلات خانوادگی بیشتر در مقررات کار انعطاف به خرج می‌دهد. این گونه به طور طبیعی شما هم بیشتر احساس ارزش و احترام می‌کنید.

۱۶- نگران قدرتمند شدن دیگران نیست

بعضی از روسا به شدت از قدرتمند کردن اجتناب می‌کنند، زیرا گمان می‌کنند این باعث می‌شود کارکنان شروع به کنترل شرکت کنند. روسای نامطمئن می‌خواهند خودشان همه چیز را کنترل کنند؛ اما یک رییس خوب می‌داند که با تشویق کارکنان بر ایجاد تغییرات برای بهتر کردن سیستم، اوضاع به شرایط برد- برد تبدیل می‌شود.

۱۷- رئیس خوب باانصاف است

شما فورا می‌توانید یک رییس بد را تشخیص دهید هنگامی که با این افراد احاطه شده باشد؛ چاپلوسان، افراد جاه‌طلب یا کسانی که فقط می‌خواهند بین همکاران، سر باشند. با همه یکسان رفتار کردن، از خصایص یک رییس خوب است. کارکنان احساس مفید بودن می‌کنند و می‌دانند با همه به طور مساوی رفتار می‌شود.

۱۸- در شایعات نقشی ندارد

برخی از شایعات اداری بی‌ضرر هستند؛ اما غلب از آنها برای بی‌آبرویی افراد، ایجاد ترس و هراس و دشمنی استفاده می‌شود. یک رییس خوب با شرکت نکردن در شایعات به عنوان یک الگو رفتار می‌کند که می‌توان از او پیروی کرد.

۱۹- رئیس خوب خونسردی خود را حفظ کنید

انتقاد پیش می‌آید. یک رییس بد مانع دخالت کارکنان می‌شود زیرا فکر می‌کند خودش می‌تواند آن را حل کند. معمولا نتیجه هر رفتاری، بدون در نظر گرفتن کاهش دلگرمی کارکنان، ترس و بی‌اعتمادی است. یک رییس خوب می‌داند باید با کمک و ایده خواستن از کارکنان، اعتماد به نفس آنها را بالا ببرد.


سایت کسب و کار بازده

رئیس خوب

منبع: ماهنامه تندرستی

منبع: بیزنس اینسایدر


 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی