کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۹ عادت غیرحرفه‌ای که به قیمت از دست دادن شغل تمام می‌شود

پیدا کردن شغل جدید می‌تواند تجربه‌ای اعصاب خردکن باشد. از تنظیم یک رزومه‌ی ایده‌آل تا پیش بردن موفقیت‌آمیز مصاحبه، فرصت‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند کار را خراب کنند. در این نوشتار درباره ۱۹ عادت غیرحرفه‌ای بحث می شود که به قیمت از دست دادن شغل تمام می‌شود

boss-meeting-coworkers

ما برای این‌که به شما کمک کنیم از عادت‌های بدی اجتناب کنید که در طول بدترین لحظات کاری خودنمایی می‌کنند، ازکارشناسان خواستیم که برخی از غیرحرفه‌ای‌ترین عادت‌هایی را مشخص‌کنند که ممکن است از شما سر بزند و به قیمت از دست دادن شغل‌تان تمام شود.

در این نوشتار اشتباهات مربوط پیدا کردن شغل جدید را می‌بینید که انجام آنها توسط شما باعث می‌شود غیرحرفه‌ای به نظر برسید:

۱. درهم و برهم بودن

روزالیندا اوروپزا راندال، کارشناس آداب و رسوم و مدنیت و نویسنده‌ی کتاب “در اتاق هیات مدیره آروغ نزنید، ” به بیزنس اینسایدر گفت، رزومه‌ی شما نخستین ارتباط شما با بخش استخدام یا دفتر منابع انسانی است. غلط املایی، اشتباهات دستور زبان، و مسائل مربوط به قالب‌بندی در چند ثانیه به مردود شدن شما منجر خواهد شد.

او می‌گوید، “اگر رزومه‌ی شما درهم و برهم باشد، دیگران تصور خواهندکرد که خودتان هم شلخته هستید.”

مطلب مرتبط : ۴ راه که یک کار پردرآمد با سرمایه کم داشته باشیم

۲. نداشتن مطالعه و آمادگی در زمینه‌ی شغل مربوطه

رزماری هافنر، مدیر منابع انسانی وب‌گاه کریِربیلدر به بیزنس اینسایدر می‌گوید، “کارفرمایان جذب داوطلبانی می‌شوند که در زمینه‌ی مسئولیت‌های فرصت شغلی مورد نظر و در شرکت آموزش دیده‌اند. این نشان می‌دهد که شما بعد از در نظر گرفتن حقایق، تصمیم می‌گیرید برای به‌دست آوردن این شغل درخواست ارائه دهید، نه در اثر ناامیدی و اجبار.”

۳. تلاش بیش از حد برای جلب توجه

مثلاً راندال در رابطه با برجسته بودن رزومه می‌گوید، “بگذارید ارزش آن به محتوا و قالب‌بندی‌اش باشد. استفاده از خودکارهای رنگی، فونت‌های گوناگون، یا حتی نوارهای رنگی در رزومه، جلب توجه خواهد کرد، اما نه در مسیری که درست است.”

مطلب مرتبط: ۲۵ ایده کسب‌ و کار پاره وقت

۴. سیگار کشیدن

ویکی اولیور، نویسنده‌ی کتاب “۳۰۱ پاسخ هوشمندانه به سؤالات سخت در مصاحبه” و “روسای بد، همکاران دیوانه و دیگر نادان‌های دفتر کار” می‌گوید، هرگز قبل از مصاحبه‌ی کاری سیگار نکشید.

او می‌گوید: ” مصاحبه‌کننده متوجه بوی سیگار در شما خواهدشد. اگر خودش هم سیگاری باشد توجهی نخواهد کرد، اما اغلب مصاحبه‌کننده‌ها عادت مصرف نیکوتین را ترک می‌کنند.”

۵. عدم رعایت بهداشت

تحت هر شرایطی که شده لازم است دوش بگیرید، این یک مصاحبه‌ی کاری است.

راندال می‌پرسد، “آیا می‌خواهید مردم به بوی گندی که شما را احاطه کرده‌است توجه کنند یا کلمات درخشان‌تان؟ نرسیدن به ظاهرتان می‌تواند به عنوان عدم رسیدگی به کار و محیط کارتان تلقی شود.”

مطلب مرتبط: ۱۰۱ ایده‌ی کسب و کار کوچک که آینده‌تان را می‌سازد

۶. دیر رسیدن

دیرکردن یک عادت بد و شایع است، بنابراین هرچه از دست‌تان برمی‌آید انجام دهید تا در جلسه‌ی مصاحبه دیر حاضر نشوید.

این کار به مدیر ااستخدام القا خواهد کرد که مسئولیت‌پذیر نیستید، این فرآیند را جدی نمی‌گیرید، و برای وقت آنها ارزش و احترام قائل نیستید. و این قطعاً نخستین تاثیری نیستید که می‌خواهید روی او بگذارید.

کاتلین الکینز گزارش می‌دهد، طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل ۱۵ دقیقه زودتر برسید. آماندا آگوستین کارشناس شغلی و مدیر گزینش بیزنس اینسایدر، استفانی فوگل توصیه می‌کنند که اگر احساس کردید خیلی زودتر از برنامه‌ی زمانی رسیده‌اید، با رفتن به یک کافه یا قدم زدن در همان حول و حوش وقت‌کشی کنید.

چرا؟ چون خیلی زودتر رسیدن به قرار هم صورت خوشی ندارد. این کار می‌تواند فکر مدیر استخدام را خراب کند، زیرا زود رسیدن‌تان می‌تواند خللی در برنامه‌های آن‌ها ایجاد کند.

۷. پیامک زدن در هنگام انتظار

کمی زودتر رسیدن به محل مصاحبه ایده‌ی خوبی است اما حواس‌تان باشد بی‌حوصلگی، رفتار شما را کنترل کند.

اولیور می‌گوید، پیامک زدن در زمانی که منتظر نشسته‌اید به دیگران القا می‌کند که شما ترجیح می‌دهید جای دیگری باشید.

راندال اشاره می‌کند، در بیشتر اتاق‌های انتظار مجلاتی برای خواندن وجود دارد و اگر نگاهی به بروشور آن شرکت بیندازید که خیلی هم بهتر است. خواندن بروشور علاقه‌ی شما را به آن شرکت منعکس خواهدکرد.

مطلب مرتبط : مشاغل خانگی: فهرست ۳۴۰ مشاغل خانگی زودبازده در ایران

۸. آراستن خود در ملاء عام

اولیور می‌گوید داشتن یک کیف آرایشی کوچک برای این‌که دستی به سر و روی خود قبل از مصاحبه بکشید، ایده‌ی بسیار خوبی است. اما به جای این‌که رژ لب و رژ گونه را در اتاق انتظار استفاده کنید، کمی زودتر به محل برسید، وارد دستشویی شوید، و آرایش نهایی خود را قبل از مصاحبه انجام دهید.

۹. آوردن لوازم اضافی

کیف اوراق و اسناد و چند کپی از رزومه‌تان تمام چیزی است که باید برای مصحابه به همراه داشته باشید- هر چیزی غیر از این‌ها اضافی است. راندال توصیه می‌کند قهوه یا چای خود را در ماشین و تلفن همراه‌تان را کنار بگذارید به طوری که به راحتی بتوانید دست بدهید.

۱۰. نامناسب لباس پوشیدن

چنان چه می‌گویند، مطابق با شغلی که می‌خواهید لباس بپوشید نه مطالبق با شغلی که دارید!

راندال می‌گوید، لباس‌های نامرتب فریاد می‌زنند که “من آدم بی‌دقتی هستم! ” و قطعاً اطرافیان را از شما دور خواهندکرد.

خیلی رسمی لباس پوشیدن برای یک مصاحبه نیز ممکن است به مصاحبه‌کننده القا کند که شما هیچ تحقیقی درباره‌ی فرهنگ حاکم بر این شرکت نداشته‌اید و گزینه‌ی مناسبی برای این شغل نیستید.

مطلب مرتبط : ۸ شغل‌پردرآمد خانگی برای آنهایی که کار در منزل را دوست دارند

۱۱. حرف زدن بدون فکر

این یک عادت وحشتناک است- و می‌تواند در زمان جست‌وجو برای کار بسیار مضر باشد.

مثلاً گفتن چیزی اشتباه به منشی، می‌تواند فرصت به‌دست آوردن آن شغل را نابود کند. منشی‌ها غالباً چشم و گوش اصلی شرکت‌ها هستند و هر چه به آنها بگویید احتمالاً مستقیماً به گوش مدیران استخدام خواهد رسید.

اولیور می‌گوید، دائماً از منشی نپرسید که آیا مطمئن است مصاحبه‌کننده می‌داند شما در لابی متظرش هستید! این کار نشان می‌دهد که شما مبتلا به روان نژندی (سراسیمگی) هستید. و نظرات گستاخانه مثل این‌که “شما چه‌قدر زیبا هستید، ” بر خلاف تصورتان به معنای تعریف کردن نیست.

۱۲. بیش از حد غیررسمی بودن

راندال می‌گوید، “ممکن است مصاحبه‌کننده از یک سبک خوشامدگویی رسمی مثل “حال شما چه‌طور است؟” استفاده نکند، و همین باعث شود هنگام معرفی خود به کسی که قرار است برای انتخاب یا عدم انتخاب شما تصمیم بگیرد، کمی پا را فراتر بگذارید.”

ادامه دادن صحبت با جمله‌ای مثل “چه خبر رفیق؟” احتمالاً آن تأثیر فوق‌العاده را نخواهد گذاشت.

مطلب مرتبط : ۱۰ گام تا راه اندازی یک کسب و کار کوچک زودبازده

۱۳. داشتن رفتار و حالات نامناسب

هافنر می‌گوید: “اگر به توانایی‌های خود شک دارید یا فقط به بدترین نتیجه‌ی ممکن فکر می‌کنید، احتمالاً مصاحبه‌کننده انرژی منفی شما را خواهد گرفت.”

او ادامه می‌دهد، “به همین ترتیب، در طول هیچ یک از مراحل مصاحبه پشت سر رییس سابق، همکارتان یا کارمندان صحبت نکنید. حتی اگر رییس یا سازمان قبلی‌تان به خاطر مشکلاتی که داشته‌است، معروف است، یک مصاحبه‌ی کاری جایی برای ابراز خشم شما نیست.”

راندال می‌گوید، رفتار بد دیگری که اغلب با اعتماد به نفس اشتباه می‌شود، تکبر است. با ترکیبی از اطمینان و تواضع وارد مصاحبه شوید، لبخند بزنید، و کمی اشتیاق از خودتان نشان بدهید.

۱۴. دادن اطلاعات راجع به زندگی شخصی‌تان

راندال می‌گوید، “قاعدتاً هدف از مصاحبه این است که شرکت را با استعدادها و مهارت‌های‌تان تحت تأثیر قرار بدهید. اما حواس‌تان باشد که درباره‌ی مسائل خصوصی‌تان اطلاعاتی به مصاحبه‌کننده ندهید؛ او ممکن است بیش از آن‌چه لازم است درباره‌ی شما بفهمد.”

او برای اجتناب از ارائه‌ی اطلاعات شخصی چند قانون ساده را توصیه می‌کند: مرتبط با موضوع صحبت کنید. کودکی‌تان را حذف کنید. اصراری روی امکانات و امتیاز خاصی که دارید، نداشته باشد. از اصطلاح “فسخ معامله” استفاده نکنید.

در عوض گوش بدهید و به مصاحبه‌کننده فرصت بدهید سوالات‌اش را بپرسد.

مطلب مرتبط : ۱۰ پردرآمد‌ترین مشاغل خانگی دنیا

۱۵. میان حرف دویدن

راندال می‌گوید: “میان حرف کسی دویدن، بی‌ادبی است. وقتی چنین کاری می‌کنید به دیگران نشان می‌دهید که هیچ‌گونه احترام، بصیرت یا صبری ندارید.

در حالی که حضور در بحث و گفت‌وگو می‌تواند امتیازاتی برای شما ایجاد کند، زمان‌بندی نامناسب می‌تواند این امتیازات را نابود کند.

۱۶. قسم خوردن

شاید واقعاً از این بابت که برای یکی از بهترین گزینه‌ها مصاحبه خواهیدشد، هیجان‌زده باشید، اما استفاده از زبانی نادرست یقیناً از مدت زمان مصاحبه خواهد کاست.

راندال می‌گوید، قسم خوردن به دیگران نشان می‌دهد که شما نمی‌توانید متفکرانه و باآرامش با یک موقعیت کنار بیایید.

او ادامه می‌دهد، ” استفاده از واژه‌های نادرست یا زبانی مشکوک تنها یک عادت بد نیست، بلکه در بیش‌تر کسب‌و کارها، عملی غیرحرفه‌ای محسوب می‌شود و می‌تواند به خاطر یک حرف کوچک پای‌تان را به دفتر منابع انسانی باز کند.”

۱۷. بزرگ‌نمایی

هافنر می‌گوید: “در پژوهش جدیدی که توسط وب‌گاه شغل‌یابی کریربیلدر صورت گرفت، ۶۹ درصد گفتند که فهمیدن دروغ داوطلب شغل مورد نظر درباره‌ی چیزی، فوراً فرآیند‌ی استخدام شما را به هم بزند.

او ادامه می‌دهد، “دروغ گفتن یا بزرگ‌نمایی کردن در طول فرآیند استخدام می‌تواند فرصت‌های شما را جهت استخدام شدن در آن شرکت برای همیشه نابود کند. و از آن‌جایی که قبل از ارائه‌ی پیشنهاد، بررسی‌های زمینه‌ای گسترده‌ای صورت خواهد گرفت، فهمیدن دروغ شما بیش از آن‌چه تصور کنید آسان است.

۱۸. ارتباط غیرکلامی ضعیف

هافنر می‌گوید، “آن‌چه شما در مصاحبه می‌گویید به اندازه‌ی چگونگی بیان کردن آن مهم است، و ارتباط غیرکلامی بد، از قدرت کلام شما خواهد کاست.”

در پژوهش جدیدی که توسط وب‌گاه شغل‌یابی کریربیلدر صورت گرفت، کارمندان گفتند که برخی از بزرگ‌ترین اشتباهات غیرکلامی که جویندگان کار مرتکب می‌شوند عبارت است از چشم در چشم شدن، لبخند نزدن، و ژست بد.

راندال می‌گوید، عادت‌هایی که ناشی از بی‌قراری هستند مانند درآوردن صدای دسته کلید، تکان دادن پا، و خاراندن سر نیز ممکن است به عنوان نشانه‌ای بر بی‌حوصله بودن شما تعبیر شوند.

اولیور می‌گوید، “جلسات مصاحبه‌ به شدت پراسترس هستند، حتی برای آن‌هایی که مصاحبه می‌کنند. بکوشید از طریق زبان بدن‌تان به شخص مقابل القا کنید که چه‌قدر خشنود هستید از این‌که این فرصتی جهت رقابت برای گرفتن این شغل جذاب به شما داده شده‌است.”

۱۹. مؤدب نبودن

چنان‌چه جسیکا لیبمن، مدیر ویراستاری بیزنس اینسایدر می‌نویسد، یکی از بزرگ‌ترین اشتباهاتی که ممکن است در رقابت برای به‌دست آوردن یک شغل مرتکب شوید نگفتن “سپاسگزارم” در پایان مصاحبه است.

لیبمن می‌گوید، “چه ۳۰ دقیقه برای حضور در جلسات در دفاتر کار وقت بگذارید، چه از طریق اسکایپ تماس بگیرید -به دلیل این‌که برای انجام کاری، در خارج از کشور هستید- و چه دور اول مصاحبه را تلفنی انجام بدهید، باید در همان روز و یا روز بعد مراتب قدردانی‌تان را ابراز کنید و تمایل‌تان را برای کار صراحتاً تکرار کنید.”

چند اتفاق کوچک ممکن است رخ بدهد زمانی که رایانامه‌ای برای تشکر نمی‌فرستید. مدیر استخدام تصور خواهد کرد که شما آن شغل را نمی‌خواهید. تصور خواهندکرد که شما نامنظم هستید و پیگیری موضوع را فراموش کرده‌اید. و احتمال این‌که شما را فراموش کنند نیز بسیار بالا خواهدبود.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- سارا فیضی

نویسنده: راشل ژیلت

منبع: بیزنس اینسایدر

۱۹ عادت غیرحرفه‌ای که به قیمت از دست دادن شغل تمام می‌شود

از دست دادن شغل


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی