کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۸ بدبخت ترین و فلاکت بارترین کشور جهان

فلاکت‌زده‌ترین کشوردر این نوشتار فهرست ۱۸ فلاکت بارترین کشور جهان را می خوانیم که بر اساس جمع نرخ های بیکاری و تورم در یک کشور به دست آمده است. البته بعضی کشورها در این فهرست نیامده‌اند چون داده‌های آنها یا در دسترس نبود یا تاریخ گذشته بوده است.

وقتی شغلی ندارید و هزینه‌ی زندگی دائما افزایش می‌یابد به سختی می‌توان گذران زندگی کرد.

گزاره ی بالا در واقع اصل کلی زیر بنای “شاخص فلاکت” آرتور اوکان، اقتصاددان، است که از حاصل جمع نرخ‌های بی‌کاری و تورم یک کشور به دست می آید. هر قدر این عدد بالاتر باشد، کشورتان فلاک‌زده‌تر است.

به این شاخص انتقادهایی هم وارد شده است. با این حال، مطالعات پردامنه‌ای هم نشان داده‌اند که بی‌کاری تَأثیری چشم‌گیرتر بر شادی(یا، بهتر است بگویم ناراحتی) در مقایسه با تورم دارد.

با این حال، عده‌ای همواره استدلال می‌کنند اگر نرخ‌های بی‌کاری و تورم بسیار بالا باشند، نشانه‌ی بدبختی است. با توجه به این دیدگاه‌ها، بیزنس اینسایدر فهرستی از ۱۸ ۱۸ فلاکت بارترین کشور جهان را براساس داده‌های ۲۰۱۴ موجود در کتاب “حقیقت‌نامه‌ی جهان” سازمان اطلاعات مرکزی امریکا گردآوری کرده است. بعضی کشورها با هر دو بی‌کاری و تورم بالا کشمکش دارند، درحالی که بعضی دیگر یک نرخ را بالاتر از نرخ دیگر (به صورت ناقرینه) دارند.

بعضی کشورها در این فهرست نیامده‌اند چون داده‌های آنها یا در دسترس نبود یا تاریخ گذشته بود. در ادامه ۱۸ فلاکت بارترین کشور جهان را می خوانید:

۱۸. تونس

18-tunisia.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۰.۱

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۴.۹%

بی‌کاری: ۱۵.۲%

براساس کتاب حقایق‌نامه‌ی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا، تونس زمانی یک داستان یا الگوی موفقیت در آفریقا و خاورمیانه بود، ولی [امروز] با آرایهای از چالش‌های پس از انقلاب ۲۰۱۱(۱۳۹۰)روبه‌رو است.”‌ بزرگ‌ترین چالش دولت اطمینان‌بخشی دوباره به کسب و کارها و سرمایه‌گذاران و نیز به کنترل‌درآوردن کسری‌های بودجه و حساب جاری است.

۱۷. جامائیکا

17-jamaica.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۰.۷%

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۷.۱%

بی‌کاری: ۱۳.۶%

اقتصاد جامائیکا شدیدا به بخش خدمات، شامل گردشگری، متکی است. متأسفانه این کشور از جرم و فساد بالا و نرخ بی‌کاری بالا- که به جرایم بیش‌تر می‌انجامند –رنج می‌برد. دولت، با یک مار دوسر در ستیز است:

از یک طرف، به نظم مالی برای پرداخت بدهی‌های‌اش نیاز دارد‌، و ازطرف دیگر می‌خواهد با مسئله‌ی جدی جرم و جنایت مقابله کند.

۱۶. کرواسی

16-croatia.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۰.۸%

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۰.۲-%

بی‌کاری: ۲۱%

کرواسی یکی از جمهوری‌های برتر یوگسلاوی سابق است، ولی این کشور با رکود و کسادی ناگهانی ۲۰۰۸ توام با بحران‌ مالی جهانی درهم کوبیده شد و هرگز کاملا بهبود نیافت. مشکلات بلندمدت عمده‌ی این کشور شامل توسعه‌ی منطقه‌ای نامساعد، جو سرمایه‌گذاری چالش‌برانگیز، و نرخ بی‌کاری بالا و‌”‌سرسخت” است.

 ۱۵. اوکراین

15-ukraine.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۰.۹%

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کننده: ۱۲.۹%

بی‌کاری: ۸.۸%

اقتصاد اوکراین در دوره‌ی بحران‌ مالی ضربه‌ی سختی خورد، نهایتا در ۲۰۱۰ به وضع اول برگشت، و پس از انضمام کریمه به روسیه داغان شد(تولید ناخالص داخلی در ۲۰۱۴ به میزان ۶.۸% کاهش یافت). فساد مالی سیاسی و اصلاحات ناکارآمد کماکان مانع پیشرفت این کشور هستند.

۱۴. مغولستان

14-mongolia.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۱.۷%

نرخ تورم: ۱۲.۹%

بی‌کاری: ۸.۸ %

براساس کتاب حقایق‌نامه‌ی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا” اقتصاد مغولستان با ریسک‌های اقتصادی نزدیک مدت از محل سیاست‌های مالی و پولی ضعیف دولت روبه‌رو است که در تورم بالا، و عدم قطعیت در تقاضای خارجی برای صادرات مغولستان نقش اساسی دارند.”

۱۳.مصر

13-egypt.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۳.۵%

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگانک ۱۰.۱%

بی‌کاری: ۱۳.۴%

اقتصاد مصر از ۲۰۱۱ پس از بلاتکلیفی‌های سیاسی و امنیتی دچار رکود و نقصان شد. به ویژه، بخش‌های گردشگری و تولید این کشور  ضربه خوردند. به علاوه، درآمد محدود ارز خارجی، و رشد ضعیف باعث شده است مالیه‌ی عمومی ناپایدار و بی‌ثبات شود. اخیرا در سواحل مصر یک میدان گازی بسیار عظیم کشف شده است.

۱۲. اسپانیا

12-spain.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۴.۱%

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۰.۲-%

بی‌کاری: ۲۴.۳%

به نظر می‌رسد اسپانیا در دوره‌ی بحران‌ مالی ضعیف شده است، ولی حالا اندکی وضع بهتر شده است. ر ۲۰۱۴، این کشور رشد اقتصادی مثبت را در تمام سال به خود دید، نرخ بی‌کاری‌اش به سریع‌ترین نرخی که تا کنون ثبت شده است در حال کاهش است، هزینه‌‌های استقراض‌اش ” به نحو چشم‌گیری” پایین‌تر از میزان اوج در ۲۰۱۲ است، و تورم در حال کاهش است.

۱۱. یونان

11-greece3.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۵.۵

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۱.۳-%

بی‌کاری: ۲۶.۸%

در این تابستان، یونان یک دردسر و ماجرای بزرگ برای اروپا  بود، چون دولت سیریزا با طلب‌کاران اروپایی‌اش بر سر توافق روی کمک‌های مالی در کشاکش بود. متأسفانه، برطبق گزارش کتاب حقایق‌نامه‌ی سازمان اطلاعات مرکزی در رأس مشکلات اقتصادی پرشمار یونان، “بلاتکلیفی در رابطه با آینده‌ی یونان در منطقه‌ی یورو به شدت اعتماد سرمایه‌گذاران را کاهش داده است.”

۱۰. ایران

10-iran.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۶.۱

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کننده: ۱۵.۸%

بی‌کاری: ۱۰.۳%

ایران، درحال‌حاضر،  یک کارت آزاد در صحنه‌ی جهانی است. آزادسازی تحریم‌های سیاسی می‌تواند به گشودن پنجره‌ی فرصت‌های اقتصادی رو به ایران بینجامد، به ویژه با در نظر گرفتن این که ایران جمعیت جوان و نسبتا تحصیل‌کرده، و بازار بزرگ دارد. به علاوه، نفت ایران به بازار جهانی باز می‌گردد.

۹. صربستان

9-serbia.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۷.۸

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کننده: ۱.۷%

بی‌کاری: ۲۶.۳%

صربستان با چالش‌های اقتصادی پرشمار و طولانی‌مدتی‌(مثل نیاز به ایجاد مشاغل، مخارج دولتی بالا، حقوق، مستمری بازنشستگی، و بهداشت و درمان)، بالارفتن بدهی خارجی عمومی و خصوصی، و جذب سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی روبه‌رو است. این کشور هم‌چنین با سطوح بالای فساد مالی و جمعیت سالخورده دسته و پنجه نرم می‌کند.

۸. مقدونیه

8-macedonia.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۲۷.۹

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۰.۱-%

بی‌کاری: ۲۸%

مقدونیه از زمان به‌ دست‌آوردن استقلال گام‌های بزرگی برداشته است، ولی این کشور به میزان همسایگان بالکانی‌اش در جذب سرمایه‌گذاری موفق نبوده است. افزون بر این، فساد مالی و حکومت ضعیف مشکلات طولانی‌مدت خفه‌کننده‌ی اقتصاد کشور است.

۷. افریقای جنوبی

7-south-africa.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۳۱.۱

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۶.۱%

بی‌کاری: ۲۵%

آفریقای جنوبی یکی از بزرگ‌ترین نام‌ها در میان بازارهای رشدیابنده یا نوظهور است که متشکل از ۵ کشور و به اختصار با سرواژه BRICS است( B: برزیل، R: روسیه، I: هندوستان، C: چین، و S: آفریقای جنوبی). ولی رشد اقتصادی در سال‌های اخیر آهسته‌تر شده است. و بی‌کاری، فقر، و بی‌عدالتی‌ کماکان به عنوان مشکلات طولانی‌مدت و عمده باقی مانده‌اند.

۶.لسوتو

6-lesotho.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۳۲

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۳.۹%

بیکاری: ۲۸.۱%

دولت لسوتو بزرگ‌ترین کارفرمای اقتصاد آن است. ولی اقتصاد هم‌چنین به تولید پارچه، کشاورزی، و نقل و اتقال پول متکی است. گفتنی است استخراج از معادن الماس در سال‌های اخیر رشد داشته است، که تحلیل‌گران معتقدند تا آخر ۲۰۱۵ می‌تواند تولید ناخالص را تا ۸.۵% بالا ببرد.

۵.یمن

5-yemen.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۳۵.۲

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کننده: ۸.۲%

بیکاری: ۲۷%

بر طبق کتاب حقایق‌نامه‌ی سازمان اطلاعات مرکزی امریکا “یمن یک کشور با اقتصاد ضعیف است که بسیار برای کسب درآمد به منابع نفتی رو به کاهش وابسته است.”

به علاوه، این کشور با مشکلات طولانی مدت، شامل نقصان منابع آب، بیکاری بالا، و کمیابی شدید غذا دست و پنجه نرم می‌کنند. و در راس همه‌ی آن‌ها، این کشور درگیر جنگ داخلی است.

۴.آرژانتین

4-argentina.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۴۴.۱

تورم شاخص قیمتی مصرف کننده: ۳۶.۴%

بی‌کاری: ۷.۷%

اقتصاد آرژانتین با یک کسری بودجه ی ناپاینده و رشدیابنده، اقتصاد راکد، تورم به شدت بالا، و افزایش خشونت‌های مربوط به مواد مخدر، دست به گریبان است. هکم چنین فصل انتخابات آرژانتین نیز در راه است.

۳.جیبوتی

3-djibouti.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۶۲.۹

تورم شاخص قیمتی مصرف کننده: ۲.۹%

بیکاری: ۶%

جیبوتی قویا به کمک‌های خارجی برای حمایت از پرداخت‌های‌اش متکی است، و با نرخ بیکاری ۶۶% در نبرد است.

تورم “دغدغه” شان نیست، فقط به این دلیل که فرانک جیبوتی به دلار آمریکا وابسته است. متاسفانه، ارزش مصنوعی بالای فرانک جیبوتی به تراز پرداخت‌های کشور صدمه می‌زند. اقتصاد داغان جیبوتی آن را در مقام سوم فلاکت بارترین کشور جهان قرار داده است.

۲.سوریه

2-syria.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۶۷.۸

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۳۴.۸ %

بیکاری: ۳۳%

اقتصاد سوریه دائما در حال تباهی و تنزل است. در ۲۰۱۴ پس از اعمال تحریم‌های بین‌المللی، تخریب گسترده‌ی زیرساخت‌ها، و کاهش مصرف و تولید این وضع به طور چشم‌گیری بدتر شد. و در راس همه‌ی آنها هر روز هزاران پناهنده‌ی سوری از کشورشان فرار می‌کنند. بی دلیل نیست که این کشور در مقام دوم فلاکت بارترین کشور جهان قرار دارد.

۱.ونزوئلا( فلاکت بارترین کشور جهان )

1-venezuela.jpg

نمره‌ی شاخص فلاکت: ۷۰

تورم شاخص قیمتی مصرف‌کنندگان: ۶۲.۲%

بیکاری: ۷.۸%

با این که این کشور بیشترین ذخایر نفتی جهان را دارد ولی در ۱۸ فلاکت بارترین کشور جهان قرار دارد. به نظر می‌رسد وضع ونزوئلا از بدترین به بدترترین تغییر می‌کند(بر اساس نوشته‌ی هلیما کرافت). کاهش شدید قیمت‌های نفت در اواخر ۲۰۱۴ در ترکیب با رکود، اقتصاد ونزوئلا را فلج کرده است. تورم از کنترل خارج شده است تا آن‌جا که درحال‌حاضر یک آیفون ۶ تقریبا ۴۷.۷۰۰ دلار است. این کشور به امید کشورهای متحد بیرون از اوپک برای تثبیت قیمت‌های نفت است.


نویسنده: اِلنا هولودنی

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده – امیر پوریانسب

منبع: بیزینس اینسایدر

۱۸ فلاکت بارترین کشور جهان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی