کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۸ بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال

۱۸ بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال

بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال یا به عبارتی بزرگ ترین ورزشگاه های فوتبال در دنیا در کدام کشورها و شهرها واقع شده اند. در این نوشتار درباره ۱۸ ورزشگاه صحبت می شود که رتبه های اول تا هجدهم بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال در دنیا را به خود اختصاص داده اند.

بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال

فوتبال پرطرفدارترین ورزش دنیا است، بنابراین اصلا عجیب نیست که بزرگ‌ترین استادیوم های ورزشی دنیا به فوتبال اختصاص دارد. ۱۸ بزرگ‌ترین استادیوم فوتبال دنیا بر اساس ظرفیت، در سراسر دنیا پراکنده اند. این نوشتار به فهرست و عکس هایی از ۱۸ بزرگ ترین استادیوم فوتبال دنیا می پردازد.   در این فهرست که توسط سایت مشهور بیزینس اینسایدر تهیه شده است ورزشگاه آزادی تهران در رده‌ی چهارم بزرگترین استادیوم‌ها قرار دارد.

استادیوم

در واقع تمام قاره‌ها به جز قطب جنوب در این فهرست ظاهر شده‌اند. آسیا با داشتن ۶ استادیوم بزرگ بیش‌ترین تعداد را دارد، در حالی که اروپا ۵ استادیوم‌ بزرگ دارد.

حتی کشورهای چندملیتی مانند امریکا و استرالیا- یعنی جایی که فوتبال از قدیم خیلی در آن پرطرفدار نبوده‌است اما جذابیت آن رو به رشد است- در میان ۱۰ برترین‌ها قرار گرفته‌اند.

در ادامه ۱۸ بزرگ‌ترین استادیوم را ببینید.

استادیوم

۱۸. جوزپه میاتزا، میلان، ایتالیا

ظرفیت: ۸۰.۰۱۸

ورزشگاه خانگی تیم‌های اینترمیلان؛ آث‌میلان

برای سوت شروع، استادیوم‌ جوزپه میاتزا را داریم- که معمولا با نام سن سیرو شناخته می‌شود- این استادیوم افتخار میزبانی ۲ تا از باشگاه‌های مهم ایتالیا را دارد. هم‌چنین یکی از قدیمی‌ترین ورزشگاه‌ها در این فهرست است. ساخت این استادیوم در ۱۹۲۵ آغاز شد.

استادیوم

مطلب مرتبط۲۰ مشهورترین ورزشکار دنیا در ۲۰۱۶

۱۷. استادیوم مانیومنتال، لیما، پرو

ظرفیت: ۸۰.۰۹۳

ورزشگاه خانگی تیم: یونیورسیتاریو د دپورتس

استادیوم‌ مانیومنتال بزرگ‌ترین استادیوم‌ در امریکای جنوبی است- قاره‌ای که مشهور به عشق فوتبال است- و از زمان پایان ساخت آن در ۲۰۰۰، میزبان چند مسابقه‌ی مقدماتی جام جهانی بوده‌است، و گاهی تیم ملی از آن استفاده می‌کند.

استادیوم

۱۶. استادیوم شاه عالم، شاه عالم، مالزی

ظرفیت: ۸۰.۳۷۲ نفر

ورزشگاه خانگی تیم: سلانگور اف‌اِی

استادیوم‌ شاه عالم، که یکی از بزرگ‌ترین ورزشگاه‌های آسیا است، گاهی در فصل تعطیلی مسابقات فوتبال، به عنوان باشکوه‌ترین پیست مسابقات کارتینگ دنیا برای مسابقات آسیایی فرمول ۲۰۰۰ استفاده می‌شود، که قهرمان رانندگی، اینگ وای لئونگ برگزار می‌کند.

استادیوم

۱۵. استادیوم لوژنیکی، مسکو، روسیه

ظرفیت: ۸۱۰۰۰ نفر

ورزشگاه خانگی تیم: روسیه

تنها ورزشگاه این فهرست که به لطف آب‌وهوای خشن مسکو مستلزم داشتن چمن مصنوعی است. استادیوم‌ لوژنیکی در ۱۹۸۲ شاهد یک تراژدی بود. هجوم ناگهانی آدم‌ها باعث کشته شدن ۶۶ نفر شد. این استادیوم‌ فعلا در حال بازسازی برای جام جهانی ۲۰۱۸ است.

استادیوم

۱۴. استادیوم سانتیاگو برنابئو، مادرید، اسپانیا

ظرفیت: ۸۱.۰۴۴ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی اسپانیا، و رئال مادرید

سانتیاگو برنابئو که میزبان ثروتمندترین باشگاه فوتبال است، در ۱۹۴۴ افتتاح شد و از آن زمان میزبان بازی‌های جهانی بوده‌است. فلورنتینو پرز، رییس رئال مادرید، یک بار گفته‌است ما می‌خواهیم سانتیاگو برنابئو را تبدیل به بهترین استادیوم‌ دنیا کنیم، و هنگامی‌که ریاست‌اش را آغاز کرد، بهبود امکانات آن را در اولویت قرار داد.

استادیوم

۱۳. استاد دو فرانس، پاریس، فرانسه

ظرفیت: ۸۱.۳۳۸ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی فرانسه

تنها استادیومی که هم میزبان فینال جام جهانی فوتبال بوده‌است و هم راگبی. استاد دو فرانس در ۱۹۹۸ شاهد برد تیم ملی فوتبال در خاک وطن بوده‌است. مانند بسیاری از استادیوم‌های این فهرست، استاد دو فرانس هنگامی که این ورزش در آن برگزار نمی‌شود، بزرگ‌ترین نمایش‌های موزیکال دنیا را میزبانی می‌کند.

استادیوم

مطلب مرتبط: ۱۰ منفورترین بازیکن فوتبال

۱۲. سیگنال ایدونا پارک، دورتموند، آلمان

ظرفیت: ۸۱.۳۵۹ نفر

ورزشگاه خانگی تیم بورسیا دورتموند

این استادیوم‌ که در آلمان با عنوان وستفالن شناخته می‌شود، به خاطر قرار حمایت مالی که تا ۲۰۲۱ پابرجا است، رسما سیگنال ایدونا پارک نام دارد، و اکنون میزبان یکی از موفق‌ترین تیم‌های آلمان است.

استادیوم

۱۱. استادیوم اِی‌ان‌زی، استرالیا

ظرفیت: ۸۳۵۰۰ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی استرالیا

بومیان آن را با عنوان استادیوم‌ المپیک می‌شناسند. اِی‌ان‌زی در ۱۹۹۹ به عنوان ورزشگاه اصلی المپیک ۲۰۰۰ کامل شد. از آن زمان میزبان بسیاری از فوتبال‌ها هم بوده‌است، به‌ویژه بازی‌های مقدماتی جام جهانی.

استادیوم

۱۰. استادیوم برج‌العرب، اسکندریه، مصر

ظرفیت: ۸۶۰۰۰ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی مصر

استادیوم‌ برج‌العرب دارای یک هتل ۲۰۰ ظرفیتی برای تیم‌های میهمان، و نیز یک پیست دوی بسیار بزرگ دور زمین چمن برای رویدادهای ورزشی تابستانی است.

استادیوم

۹. استادیوم ملی بوکیت جلیل، کوالالامپور، مالزی

ظرفیت: ۸۷.۴۱۱ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی مالزی

استادیوم ملی بوکیت جلیل، که ابتدا برای بازی‌های مشترک‌المنافع ۱۹۹۸ ساخته‌شد، میزبان جام ملت‌های آسیا نیز بوده‌است. اگر به فوتبال علاقه ندارید، می‌توانید نمایش دیزنی روی یخ را، هنگامی که در این منطقه اجرا می‌شود، در این استادیوم تماشا کنید.

استادیوم

۸. استادیوم گلورا بانگ کارنو، جاکارتا، اندونزی

ظرفیت: ۸۸.۰۸۳ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی اندونزی

ساخت این استادیوم که گاهی با عنوان “جی‌بی‌کِی” شناخته می‌شود، در ۱۹۶۲ به پایان رسید. بخشی از بودجه‌ی ساخت آن را اتحادیه‌ی اروپا تامین کرده‌است. برخی از بزرگ‌ترین باشگاه‌های دنیا هنگام سفر به قاره‌ی آسیا، در این استادیوم بازی کرده‌اند.

استادیوم

۷. استادیوم ومبلی، لندن، انگلستان

ظرفیت: ۹۰.۰۰۰ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی انگلستان

ومبلی، که میزبان فوتبال انگلستان است، بین ۲۰۰۲-۰۷ با هزینه‌ای حدود ۷۵۷ میلیون پوند (۱.۱ میلیارد دلار) بازسازی شد. قوس این استادیوم از مایل‌ها دورتر در غرب لندن دیده می‌شود، و هنگامی که میزبان بازی‌های فوتبال نیست، یک سالن کنسرت با شهرت جهانی است.

استادیوم

۶. رز باول، پاسادنا، امریکا

ظرفیت: ۹۲.۵۴۲ نفر

محل برگزاری بازی‌های مقدماتی و دوستانه‌ی مختلف

رز باول، که مشهورترین استادیوم امریکا است، بزرگ‌ترین استادیوم فوتبال این کشور نیز هست، که میزبان فینال جام جهانی ۱۹۹۴ و پس از آن، بازی‌های مقدماتی بوده‌است.

استادیوم

استادیوم اف‌ان‌بی، ژوهانسبورگ، افریقای جنوبی

ظرفیت: ۹۴.۷۳۶ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی افریقای جنوبی و کایزر چیف

اف‌ان‌بی(First National Bank)، که با عنوان شهر فوتبال هم شناخته می‌شود، قبل از آن که در ۱۹۸۹ بازسازی شود، در ۲۰۱۰ برای جام جهانی بازسازی شد. ممکن است تماشاچیان آن مسابقات زنگ صدای تشویق‌ها را که در فضا پیچیده بود، به یاد بیاورند.

استادیوم

۴. استادیوم آزادی، تهران، ایران

ظرفیت: ۹۵.۲۲۵ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی ایران، باشگاه فوتبال استقلال، باشگاه فوتبال پرسپولیس

استادیوم آزادی که در ۱۹۷۳ افتتاح شد، تقریبا ورزشگاه اصلی بازی‌های المپیک ۱۹۸۴ بود، تا این‌که ایران به خاطر مسائل سیاسی انصراف داد.

ظاهرا معماری آن طوری طراحی شده‌است که سر و صدا را افزایش دهد، که این می‌تواند برای تیم‌های میهان رعب‌انگیز باشد.

استادیوم

مطلب مرتبط: ۹ گران‌ترین و پردرآمدترین فوتبالیست دنیا

۳. استادیوم آزتکا، مکزیکو سیتی، مکزیک

ظرفیت: ۹۵.۵۰۰ نفر

ورزشگاه خانگی تیم‌های ملی مکزیک، و کلاب امریکا

آزتکا در مقام سوم فهرست ۱۸ بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال جای می گیرد.

آزتکا نخستین استادیومی است که ۲ بار میزبان فینال جام جهانی بوده‌است. این استادیوم‌ ورزشگاهی بود که دیگو مارادونا گل معروف به “دست خدا” را در رقابت یک‌چهارم نهایی ۱۹۸۶ زد. نام استادیوم‌ به احترام میراث آزتک گذاشته شده‌است.

استادیوم

۲. کمپ نو، بارسلونا، اسپانیا

ظرفیت: ۹۹.۳۵۴ نفر

ورزشگاه خانگی تیم باشگاه فوتبال بارسلونا

نیو کمپ یا کمپ نو در جایگاه دوم در فهرست ۱۸ بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال قرار می گیرد.

دومین ثروتمندترین تیم باشگاهی دنیا در دومین بزرگ‌ترین ورزشگاه فوتبال دنیا بازی می‌کند. این ورزشگاه میزبان تعدادی از تیم‌های کاتالان‌ها نیز هست. در ۲۰۰۰، از هوادارن نظرسنجی شد و آنها به رسمی شدن عنوان “کمپ نو” به جای یک اسم مستعار رای دادند. این ورزشگاه قبلا “استادی دل اف سی بارسلونا” (ورزشگاه باشگاه فوتبال بارسلونا) نامیده می‌شد.

استادیوم

۱. استادیوم رانگرادو می‌دی، پیونگ یانگ، کره‌ی شمالی

ظرفیت: ۱۵۰.۰۰۰ نفر

ورزشگاه خانگی تیم ملی کره‌ی شمالی

رتبه شماره یک در فهرست ۱۸ بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال به این باشگاه تعلق دارد.

استادیوم‌ رانگرادو می‌دی، استادیومی عظیم در کره‌ی شمالی است، که با کمی اغماض بزرگ‌ترین ورزشگاه هر نوع ورزش غیرموتوری است، وقتی از آن برای فوتبال استفاده نمی‌شود، محل برگزاری برنامه‌های باشکوه برای بزرگ‌داشت کشور و دولت است. از این بدیمن‌تر، گزارش‌ها حاکی از آن است که این استادیوم‌ به عنوان محل اعدام ژنرال‌های نظامی استفاده می‌شده که متهم به توطئه‌چینی برای ترور رهبران سیاسی بوده‌اند.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: بیزینس اینسایدر – businessinsider

۱۸ بیشترین ظرفیت ورزشگاه فوتبال

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی