کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۵ فناوری شگفت‌آور نظامی که بزودی رونمایی می‌شود

بسیاری از آنچه این روزها به زندگی ما راه پیدا کرده و دنیای ما را تغییر داده، ابتدا با اهداف نظامی اختراع و یا ساخته شده است. بودجه‌های کلان مراکز تحقیقاتی نظامی بستر کشف و اختراعات مهمی در دنیا بوده است.

اینترنت یکی از همین پدیده‌ها است که در ابتدا توسط پنتاگون و برای اهداف نظامی طراحی شد اما در ادامه در دسترس عموم قرار گرفت.

یکی از مراکز مهم تحقیقات نظامی در آمریکا، سازمان پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی یا «دارپا» است. دارپا نقش گسترده‌ای در پیشرفت‌های نظامی و اختراع جنگ افزارها در جهان داشته و در نظامی‌تر شدن دنیا سهم قابل توجهی دارد، اگرچه بسیاری از اختراعات این سازمان در حوزه‌های غیر نظامی نیز بکار گرفته می‌شود.

به گزارش بازده به نقل از سایت خبری پایش، دارپا در بسیاری از تجهیزات مهم مانند GPS ٬ اینترنت و ساخت هواپیمای رادارگریز دست داشته و همواره در حال توسعه و تکمیل این تکنولوژی‌ها و سیستم‌های نظامی یا اطلاعاتی و جاسوسی خود است که باعث می‌شود تأثیر گسترده‌ای در خارج از میدان نبرد داشته باشد. در این گزارش به برخی از پروژه‌های مهم و فعال دارپا نگاهی انداخته و برخی از حیرت‌آورترین سیستم‌های آنها را که در حال کار روی آن هستند مورد بررسی قرار داده‌ایم.

۱. گلوله‌هایی که حین پرواز می‌توانند ‌تغییر مسیر دهند

نام پروژه : اِگزکتو

نظامی

مهمات فشرده با دقت بالا (اِگزکتو) نخستین گلوله‌های نظامی هستند که خودشان قابلیت هدایت خود را دارند. گلوله‌های اِگزکتو می‌توانند حین پرواز برای دقیق تر کردن مسیر حرکت خود جهت خود را نسبت به هدف یا هر عامل دیگری که ممکن است باعث انحراف آنها از مسیر اصلی شود تغییر داده و دوباره آن را تنظیم کنند. نوک این گلوله‌ها دارای یک سنسور چشمی است که می‌تواند لیزرهای مورد نظر را شناسایی کند. تیغه‌های ریز روی گلوله می‌تواند گلوله را نسبت به لیزر هدایت کند. به تازگی پنتاگون توانسته با موفقیت طی آزمایشی از این گلوله‌ها بهره برداری کند.

۲. لیزرهایی با انرژی بالا

نام پروژه : هِلادز

2-282-74-349.jpg

برنامه سیستم دفاعی لیزرهایی با انرژی سیّال بالا (هِلادز) در واقع برنامه بلندپروازانه دارپا است که با هدف خنثی سازی تهدیدات مربوط به موشک‌های «هوا به سطح» ساخته شده که هواپیماها ممکن است با آن روبرو شوند. به طور کلی موشک‌های هوا به سطح سریع‌تر از هواپیماهایی هستند که آنها را هدف قرار می‌دهند و این مسئله کار را برای هواپیمایی که می‌خواهد از دست آنها فرار کند دشوار می‌سازد. برنامه هِلادز تلاش دارد تا از لیزرهایی برای از کار انداختن موشک‌های مهاجم استفاده کند.

همچنین دارپا در حال برنامه‌ریزی برای افزایش میزان مقاومت لیزر هِلادز است تا بتواند آن را به سلاحی با قابلیت تخریب اهداف زمینی دشمن نیز تبدیل کند.

۳. کامیون‌های پرنده

نام پروژه : آرِس

3-465-44-445.jpg

برنامه آرِس، در واقع پیشرفتی در ارتباط با برنامه مبدل دارپا است که تلاش دارد یک ماشین پرنده واقعی درست کند. آرِس یک وسیله دوگانه خواهد بود که می‌تواند هم روی زمین رانندگی کرده و هم با سرعت بالا به شکل عمودی از زمین بلند شود و دوباره روی زمین بنشیند. فن‌های مایل شونده دوگانه آن به ماشین این امکان را می‌دهد تا پرواز کرده و فرود بیاید. این ماشین می‌تواند خود را برای پرواز با سرعت بالا هم تنظیم کند. دارپا امیدوار است که آرِس بتواند نسبت به دستگاه‌های اختلال انفجاری متناوب مقاومت داشته باشد.این ماشین می‌تواند از تهدیدهای بیگانه مانند موشک‌های هوا به هوا نیز بگریزد.

۴. حیوانات روباتی

نام پروژه : آلفا داگ

4-46-4-324.jpg

سیستم پشتیبانی چهارپایی توسط دارپا معرفی شد و شرکت بوستون داینامیک آن را تکمیل کرد. این دستگاه٬ یک روبات متحرک و شبه خودکار و چهار پا است که می‌تواند در قالب یک حیوان باری در میدان نبرد عمل کند.

این دستگاه یعنی آلفا داگ می‌تواند حدود ۷۰ تا ۸۰ درصد به جاهایی که نیروهای پیاده نظام قادر به رفتن هستند وارد شود. این نمونه می‌تواند صدها کیلو اسباب و ابزار و ساز و برگ سربازان را حمل کرده و با این کار بارِ آنها را سبک کند.

۵. دوربین‌های خودمحاسبه‌گر تفنگ

نام پروژه : وان شات

5-232-186-510.jpg

برنامه وان شات مربوط به سازمان دارپا هدفش ارتقاء دقت تیراندازهای نظامی از طریق سیستم محاسبه هدف گیری کوچکی روی تفنگ آنها است که می‌تواند هم روی لوله تفنگ و یا روی تنظیم‌گر آن قرار بگیرد.

سیستم وان شات به منظور محاسبه چیزهای متغیری مانند شرایط بادهای مخالف، میزان تأثیر حداکثر این اسلحه و تنظیم آن با استفاده از یک کامپیوتر داخلی لینوکسی طراحی شده است. این سیستم می‌تواند هدف مورد نظر را به خوبی در تیررس تیرانداز ماهر قرار دهد. این سلاح اولین بار در مارس سال ۲۰۱۳ آزمایش شد.

۶. سیستمی برای استقرار پشتیبانی فوری نزدیک هوایی

نام پروژه : پیکاس

6-322-445-163.jpg

تاکتیک پشتیبانی نزدیک هوایی – که در آن به سربازان دستور داده می‌شود تا از طریق حملات هوایی بتوانند در جریان درگیری‌های زمینی وارد شده و از فرصت استفاده کنند– از زمان آغاز در جنگ جهانی اول تاکنون به طور نسبی بدون تغییر مانده است. در پشتیبانی نزدیک هوایی عادی، خلبان‌ها و نیروهای زمینی در یک لحظه از طریق نقشه مشترک بر یک هدف متمرکز می‌شوند. برنامه پایدار پشتیبانی نزدیک هوایی دارپا یا پیکاس با هدف تعریف مجدد و اساسی این مفهوم طراحی شده است.

پیکاس می‌تواند نیروهای زمینی را قادر سازد تا بتوانند اطلاعات دقیق مکانی و تسلیحاتی مشترکی با نیروی مسلح هوایی داشته باشند. این مسئله هواپیما را قادر می‌سازد تا بتواند به طور همزمان بر چند هدف تمرکز کند. پیکاس همچنین برای کاهش چشمگیر زمان بین حمله هوایی و ورود هواپیما در میدان نبرد طراحی شده است.

۷. تجهیزاتی که به سربازان این امکان را می‌دهد تا از دیوارها بالا بروند

نام پروژه : زِد مَن

7-290-208-191.jpg

سربازان جنگی در هر شرایط که فکرش را بکنید کار خود را انجام می‌دهند و می‌جنگند، از جمله شرایطی که پر از موانع فیزیکی است که در آن از طناب، نردبان یا سایر ابزارهای سنگین برای بالا رفتن استفاده می‌کنند. برای غلبه بر این چالش‌ها، دارپا سیستمی به نام زِدمن را طراحی کرده است.

هدف زِدمن تکرار نتایج مشابه با قابلیت صعود طبیعی به مانند عنکبوت‌ها و مارمولک‌ها است. در آزمایشی که در سال ۲۰۱۲ انجام دادند توانستند یک ورقه ۱۶ اینچ مربعی را با موفقیت به یک دیوار شیشه‌ای بچسبانند که می‌توانست وزنی حدود ۳۰۰ کیلوگرم را تحمل کند.

۸. تکنولوژی‌هایی که باعث از بین رفتن تفاوت‌های زبانی می‌شود

نام پروژه : بولت

8-127-224-157.jpg

برنامه «ترجمه گسترده زبانی عملیاتی» یا بولت برای شناسایی روش‌ها و راه هایی جهت ترجمه و تحلیل زبانی هم به شکل آنلاین و هم ارتباطات فردی طراحی شده است.

مرحله اولیه این برنامه با هدف کمک به سربازان و مأموران در ترجمه فعال انگلیسی به زبان بومی شنونده و برعکس طراحی شد. دارپا توانسته برنامه گسترده بولت را به ابزاری تبدیل کند که قادر است به هر کس این امکان را بدهد بدون دانستن زبان طرف مقابل با او ارتباط برقرار کند.

۹. هواپیمای بدون سرنشینی که می‌تواند تا سال‌ها در پرواز باشد

نام پروژه : والچر

9-364-486-395.jpg

دارپا ۸۹ میلیون دلار بودجه برای تولید بوئینگی اختصاص داده تا بتواند هواپیمای بدون سرنشین عقاب خورشیدی را کامل کند.

این هواپیما بخشی از پروژه دارپا با نام والچر است که با این هدف طراحی شده تا بتواند حداقل به مدت پنج روز با استفاده از انرژی خورشیدی در هوا بماند. این هواپیمای بی‌سرنشین بال هایی حدود ۱۲۰ متر داشته که به اندازه یک ساختمان چهل طبقه است و می‌تواند در ارتفاع استراتوسفری پرواز کند. این هواپیما قابلیت‌های جاسوسی، ارتباطی، نظارت، شناسایی و مراقبت را دارد.

۱۰. سیستمی که به سربازان اطلاعات بصری بیشتری می‌دهد

نام پروژه : سنیک

10-32-158-348.jpg

تصویربرداری مرکزی همراه با دوربین‌های کامپیوتری (سنیک) در سال ۲۰۱۱ آغاز شد اما همچنان در مراحل اولیه تکمیل شدن قرار دارد. این برنامه با در نظر داشتن یک سیستم نهایی متشکل از سنسورهای بصری طراحی شده که هم به سربازان و هم هواپیماهای بدون سرنشین قابلیت تلفیق اطلاعات را می‌دهد تا به موجب آن آگاهی بیشتری نسبت به میدان نبرد داشته باشند. این برنامه با استفاده از سیستم هندزفری اطلاعات لحظه‌ای در اختیار سربازان قرار می‌دهد که به مأموریتشان مربوط است.

۱۱. کشتی هوایی استراتوسفری

نام پروژه : آی اس

11-9-429-130.jpg

ساختار سنسور تلفیقی یا آی اس یک پروژه تلفیقی دارپا با نیروی هوایی و با ابعادی بی نظیر است. هدف این برنامه ساخت یک کشتی هوایی خودکار و بدون سرنشین است که می‌تواند در ارتفاعات بالا پرواز کرده و حوزه بسیار گسترده‌ای را تحت مراقبت و ردیابی پوشش داده و قابلیت  عملیات زمینی و هوایی برای یک دوره ده ساله را دارد. این کشتی تماما با انرژی خورشیدی کار خواهد کرد.

۱۲. کلاهک‌های دریایی پنهان در کف اقیانوس

نام پروژه : یو اف پی

12-9-218-544.jpg

یکی از مشکلات مهمی که نیروی دریایی آمریکا با آن روبروست پشتیبانی مجدد در نواحی دورافتاده و عمیق در اقیانوس است. برنامه کلاهک‌های دریایی فرورونده صعودی یا یو اف پی با هدف استقرار تجهیزات پشتیبانی در سرتاسر کف اقیانوس طراحی شده است. این تجهیزات پشتیبانی در قالب کپسول‌هایی هستند که می‌تواند برای سال‌ها تحت فشار شدید کف اقیانوس در آنجا مستقر باشند. زمانی که به آنها احتیاج شد یک قایق نجات می‌تواند سیگنال‌هایی به این تجهیزات بفرستد و این باعث می‌شود تا به سطح آب آمده و خود را به کشتی برسانند.

۱۳. هلیکوپترهایی که کارکردی مثل هواپیماها دارند

نام پروژه : ایکس پلین

13-2-210-291.jpg

ایکس پلین توانسته مرزهای هواپیماهایی را که تلفیق یکدستِ بال و بدنه هستند درنوردیده و چیزی فراتر از تصور را محقق سازد. ایکس پلین پروژه‌ای است مربوط به سازمان دارپا که مدل جدیدی از هواپیماها است که سرعتی معادل ۵۰۰ تا ۷۰۰ کیلومتر در ساعت داشته و می‌تواند حداقل ۲۲۰۰ کیلوگرم تجهیزات را حمل کند و قادر است به طور کارآمدی در هوا مانور دهد. ایکس پلین برای سه مرحله تکمیلی از اکتبر ۲۰۱۳ تا فوریه ۲۰۱۸ برنامه‌ریزی شده است.

۱۴. ماهواره‌هایی که می‌توانند تصویربرداری فوری را محقق سازند

نام پروژه : منو ببین

14-302-311-518.jpg

دارپا از پرسنل ارتش می‌خواهد با مخابره پیام به ماهواره‌ها تصاویر به روز و لحظه‌ای برای برنامه‌ریزی تاکتیکی پیش از عملیات در دست داشته باشند.

برنامه منو ببین به سربازان این امکان را می‌دهد تا بتوانند بلافاصله به تصاویر ماهواره‌ای به روز شده دسترسی داشته باشند. برنامه منو ببین متشکل از تعدادی ماهواره است که به صورت هماهنگ و در باندی مشخص بر فراز زمین حرکت می‌کنند. این سیستم ماهواره‌ای می‌تواند تصاویر دقیقی را از هر منطقه و مکانی در باندی منظم و در یک فریم ۹۰ دقیقه‌ای در اختیار کاربر بگذارد و با این کار اطلاعات ارزشمندی را برای نظامیان فراهم آورد. سیستم‌های ماهواره‌ای می‌توانند ۶۰ تا ۹۰ روز بی آنکه هیچ مواد زائد فضایی از خود به جا بگذارند پرواز کنند.

۱۵. سلاح لیزری دقیق سبکوزن

نام پروژه : اکس کالیبر

15-3-508-302.jpg

یکی از مهم‌ترین مشکلات نظامی‌ها برای حمله به برخی اهداف، تلفات غیرنظامی در شهرها است. دارپا در تلاش است تا خطر درگیری و نبرد را در فضای شهری کاهش دهد، یعنی جائی که سلاح‌های عادی با دقت کمتر می‌توانند منجر به آسیب‌های ناخواسته شوند. برنامه اکس کالیبر در سازمان دارپا هدفش این است که از طریق سلاح لیزری سبک وزن خود، بتواند این ترس‌ها را کاهش دهد. در نهایت دارپا امیدوار است که در این برنامه بتواند لیزری ۱۰۰ کیلوواتی تولید کند که می‌توان از آن در حملات دقیق زمینی و هوایی استفاده کرد.

 

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

منبع : بیزنس اینسایدر

موضوع محوری:

فناوری نظامی

 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی