کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

انسان بهتر: ۱۵راه برای این که انسان بهتری بشوید

بیشتر ما دل‌مان می‌خواهد انسان بهتری باشیم؛ در خانه، محیط کار، یا حتی صرفا زمانی‌که بیرون دنبال راست‌وریست‌کردن کارهایمان هستیم. چند سال پیش متوجه‌شدم من به چشم افرادی که با آنها کار می‌کنم و البته آدم‌هایی که هیچ ارزشی برایشان قائل‌نبودم، چیزی بیشتر از یک آدم ناجور نیستم. در این چند سال گذشته روی خودم کارکرده‌ام، انسان بسیار بهتری شده‌ام.

 

انسان بهتر

آن‌چه به‌دنبال می‌آید فهرستی است از چیزهایی که هر روز به کارهای روزمره‌ام اضافه‌کرده‌ام تا انسان بهتری ‌شوم.

۱.فکر کردن پیش از صحبت‌کردن

واژه‌ها می‌توانند چیزهای زیادی با خود انتقال‌دهند. به نخستین باری فکر کنید که مخاطب خاص‌تان از عشقش به شما گفت. حس فوق‌العاده‌ای نداشت؟ با این‌حال، واژه‌ها می‌توانند دردآور هم باشند. تابه‌حال شده‌است جوک نامناسبی بگویید یا کسی را با اسم بی‌مزه و مسخره‌ای صدا بزنید؟ احتمالا بعد از آن حس بدی نسبت به خودتان داشته‌اید.

همیشه قبل از ادا کردن واژه‌ها، چند ثانیه‌ای بیشتر به تاثیرشان فکر کنید.

۲.بخت را در آغوش بگیرید

بخت به ما کمک می‌کند رشد کنیم. به‌جای مقاومت در برابر بخت، آغوش خود را به‌روی چیزهای جدید بگشایید، حتی اگر از آنها می‌ترسید. برای نمونه، ممکن‌است برای امتحان‌کردن رستوران چینی جدیدی که در شهر باز شده‌است دودل باشید، اما شاید همان رستوران به رستوران محبوب شما بدل‌شود.

افزون بر در آغوش‌گرفتن بخت، باید از تغییرات مثبت هم استقبال‌کنید. می‌توانید با کمک همکاران‌تان در اداره غذایتان را آماده‌کنید یا زباله‌هایتان را تفکیک‌کنید؛ هر دوی این‌ها اجتماع شما را به‌جای بهتری بدل‌می‌کنند.

۳.سپاس‌گزار باشید

طبق یک پژوهش، افرادی که هر روز تعدادی از چیزهایی را که شکرگزارشان هستند در دفترچه یادداشتی می‌نویسند، مثبت‌اندیش‌تر هستند و حس بهتری نسبت به زندگی‌شان دارند. این افراد همچنین حسادت کمتری نسبت به افراد ثروتمند دارند، بیشتر به دیگران کمک می‌کنند و دچار امراضی چون بیماری سرخرگ‌های قلبی نیز نمی‌شوند.

۴.کار درست را انجام‌دهید

شما به‌عنوان یک انسان بالغ بی‌شک از تفاوت‌های درست و غلط آگاهی‌دارید. فرض کنیم کودک شما از پنجره‌ی خودرو آشغال بیرون می‌ریزد و شما هم چیزی به او نمی‌گویید و مانع‌اش نمی‌شوید. لازم نیست کسی به شما بگوید باید این کار را انجام‌دهید. شما از مسئولیت‌تان آگاه هستید و می‌دانید درست نیست بگذارید کودک‌تان چهره‌ی شهرمان را زشت کند..

۵.از نقاط قدرت‌تان استفاده‌کنید

به یاد داشته‌باشید مهارت‌ها و استعدادهای شما هدایای خداوند یه شما هستند. نگذارید تلف‌شوند. اگر گیتار زدن بلد هستید، آن را با دیگران به‌اشتراک بگذارید و با این‌کار شادی را برای خود و آدم‌های زندگی‌تان به ارمغان بیاورید.

۶.از نقاط ضعف‌تان صحبت‌کنید

در عین حال باید از نقاط ضعف‌تان هم آگاه باشید. آگاهی از ضعف‌ها راه دیگری برای رشد فردی است. وقت بگذارید، فهرستی از نقاط ضعف‌تان تهیه‌کنید و برای کار کردن روی آنها هدف‌گذاری‌کنید.

سخت می‌شود با آدمی مثل من کنار آمد؛ این را درک می‌کنم. یاد بگیرید به نقاط ضعف‌تان اعتراف‌کنید و از آنها صحبت‌کنید و سپس به‌دنبال راه‌های بهبودشان بشد.

۷.مراقب خودتان باشید

ورزش کنید. غذاهای سالم بخورید. به‌قدر کافی بخوابید. این نصیحت‌ها را قبلا هزار بار شنیده‌اید. اما مراقبت‌کردن از خود یکی از بهترین راه‌ها برای بدل‌شدن به انسانی بهتر است. برای نمونه، چگونه می‌توانید بیرون بروید و با بچه‌ها بازی‌کنید وقتی‌که همیشه احساس خواب‌آلودگی می‌کنید؟ چگونه می‌توانید در اداره کارایی بیشتری داشته‌باشید وقتی احساس خستگی می‌کنید؟ با مراقبت از خود نه‌تنها شادتر و کارآمدتر خواهید شد، بلکه همکاران‌تان و کسانی که دوست‌شان دارید نیز این کار را خواهند ستود.

۸.قهرمان باشید

منظورم این نیست که لباس بدن‌چسب بپوشید و شنل به‌تن کنید. منظورم این است که به فرد سالخورده‌ای در بردن خریدهایش کمک‌کنید، در را برای دیگران باز کنید، برای آدمی که در صف پیش از شما ایستاده‌است و نمی‌داند موجودی حسابش تمام‌شده‌است ‌قهوه بخرید و پای صحبت‌های دوست‌تان بنشینید که به‌تازگی رابطه‌اش با کسی پایان‌یافته‌است.

۹.به دیگران توجه‌کنید

وقتی کسی از شما می‌پرسد روزتان چطور بود، حس فوق‌العاده‌ای به شما دست نمی‌دهد؟ سعی‌کنید همین کار را برای دیگران انجام‌دهید. حتی اگر وقت‌تان پر است و در تقویم‌تان یادآوری چیزی را نوشته‌اید، گوش‌دادن به حرف‌های دوستان‌تان درباره‌ی رویدادهای مهم یک دنیا برای آنها می‌ارزد.

۱۰.اسراف‌کار نباشید

اگر می‌توانید در یک رستوران “هر چی می‌تونی بخور پنج بشقاب غذا بخورید، دلیل نمی‌شود این‌کار را انجام‌دهید. اسراف‌کاری یکی از مشکلات صنایع غذایی است. شما همچنین می‌توانید با دوش‌گرفتن در مدت‌زمان‌های کوتاه‌تر مصرف آب‌تان را کاهش‌دهید و با بازیافت، زباله‌ی کمتری تولید کنید. فراموش‌نکنید می‌توانید با جدا کردن وسایل برقی از پریز زمانی‌که از آنها استفاده نمی‌کنید، ‌در مصرف برق صرفه‌جویی کنید. سهم شما از این کار هر چه‌قدر هم کم باشد، اهمیت بسیاری برای محیط‌زیست دارد.

۱۱.کنجکاو باشید

به‌نوشته‌ی هافینگتن پست، شواهد نشان‌می‌دهند کنجکاوی می‌تواند روابط را تقویت‌کند، مغرتان را پرانگیزه نگه‌دارد، نگرانی را کمتر کند، شاد نگه‌تان دارد، و به یادگیری‌تان کمک‌کند – حتی یادگیری مباحثی که برایتان جذاب نیستند.

۱۲.خودتان را ببخشید… و دیگران را

انسان‌ها اشتباه می‌کنند – حتی اگر این آدم خودتان باشید. گاهی اوقات اشتباه‌ها بسیار دردناک هستند. با این حال، به جای این‌که انرژی‌تان را برای آن اشتباه تلف‌کنید یا احساس گناه کنید، آن فرد – یا خودتان را – ببخشید و روی آینده تمرکز کنید. به یاد داشته‌باشید انتقام برای سلامتی‌تان مفید نیست و بهترین انتقام همانا موفقیت و شادی شما است.

۱۳.عجول نباشید

وقتی‌ عجول هستیم عصبانی می‌شویم و شاید دست به کاری بزنیم که برایمان پشیمانی در پی داشته‌باشد. ازخودتان بپرسید چه حالی به شما دست می‌داد اگر به خاطر عجله‌داشتن برای خروج از منزل در صبح یا تمام‌کردن پروژه‌ای سر کودک‌تان یا همکارتان فریاد می‌زدید؟ با مشق صبر کردن نه‌تنها تصمیم‌های بهتری خواهید گرفت، بلکه هر روز نیز احساس بهتری نسبت به خودتان خواهید داشت.

۱۴.خودتان باشید

هنگامی‌که اصیل هستید، تمرکز بیشتری خواهید داشت، شجاعت را در خود پرورش خواهید داد، هویت خودتان را شکل خواهید داد و خواهید توانست ارزش‌ها و اعتقادهایتان را تعریف‌کنید.

۱۵.انگشت اتهام را به سوی دیگران نبرید

فراموش نمی‌کنم یکی از معلم‌های دوره‌ی ابتدایی سر کلاس گفته‌بود: “وقتی انگشت اتهام‌تان را به سوی فرد دیگری نشانه می‌برید، ‌سه انگشت‌تان به خودتان اشاره‌می‌کند.” همه‌ی ما در زندگی با موانعی مواجه می‌شویم، اما نمی‌توان آنها را توجیهی برای دست‌روی‌دست‌گذاشتن و رشد نکردن دانست.

جک کنفیلد نویسنده و سخنران انگیزشی می‌گوید:

“به یاد داشته‌باشید، تنها وتنها شما مسئول حفظ انرژی خودتان هستید. از متهم‌کردن دیگران، عیب‌جویی‌کردن و توجیه‌اوردن دست‌بردارید و در جهت دستیابی به اهداف‌تان – هر چقدر هم که خسته‌کننده و دست‌نیافتنی باشند – قدم‌بردارید.”

 

نویسنده: جان رمپتون

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده 

منبع: اینک

 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی