کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

سلامتی بدن: ۱۵ ترفند باورنکردنی برای سلامتی بدن تان

خیلی خوب است اگر بتوانیم بدن‌مان را تحت کنترل‌مان درآوریم و سلامتی بدن را به خودمان هدیه بدهیم. تصور کنید می‌توانستیم بر دردهای جسمی‌مان غلبه کنیم. یا به صورت ارادی قادر بودیم ضربان قلب‌مان را کند کنیم. واکنش‌ها و عملکردهایی بسیار در بدن‌مان وجود دارند که از آنها بی‌خبر هستیم و قدرتی در موردشان نداریم. ولی، با یک تمرین مختصر، می‌توانید چیزهایی را در بدن‌تان تحت کنترل درآورید و به بدن‌تان چند ترفند مفید یاد دهید.

ترفند سلامتی

۱. به سرعت سردرد و میگرن را تسکین دهید

در مواجهه با دردهای شدید چرا به جای استفاده از مسکن‌ها، نقاط طب فشاری را امتحان نمی‌کنید؟ آن‌چه تصمیم داریم برای‌تان توضیح دهیم، حرکت شیاتسو در نقطه‌ای از بدن است که برای تسکین بیش‌تر دردهای جلوی سر و میگرن مفید است و ناراحتی‌های جسمی را در کم‌تر از ۵ دقیقه از بین می‌برد.

این نقطه در انحنای بین شست و انگشت اشاره قرار داد، در بالاترین نقطه‌ی ماهیچه که وقتی دست را مشت می‌کنید، کمی بیرون می‌زند. با استفاده شست و انگشت اشاره‌ی دست دیگر، این نقطه ماهیچه را فشار دهید: شست باید پشت دست، و انگشت اشاره زیر دست قرار داده شود. هم‌چنین تحریک این نقطه باعث می‌شود دندان‌درد، درد شانه و درد زایمان نیز کاهش یابد. بر اساس طب سنتی چینی (TCM)، فشار دادن نقاط خاص بدن، چی یا انرژی بدن را آزاد می‌کند.

مطلب مرتبط : ۱۲ علامت هشدار دهنده که سلامتی شما در خطر است

۲. حافظه بلندمدت‌تان را رمزگذاری کنید

اگر می‌خواهید چیزی را به خوبی به یاد بیاورید، آن را پیش از خواب حفظ کنید. فرآیند تثبیت حافظه، که اطلاعات را از حافظه‌ی کوتاه‌مدت به حافظه‌ی بلندمدت منتقل می‌کند، غالبا هنگام خواب اتفاق می‌افتد. اگر سخنرانی یا امتحانی مهم دارید، شب قبل – پیش از خواب – مطالب‌تان را مرور کنید.

۳. ضربان قلب‌تان را کُند کنید

گاهی اوقات، وقتی مضطرب هستید، می‌توانید شدت ضربان قلب‌تان را احساس کنید. برای آن‌که بتوانید این ضربان را به حالت معمولی برگردانید، باید عصب واگ را تحت تاثیر قرار دهید؛ این عصب بر ضربان قلب نظارت دارد. عصب واگ را می‌توان از طریق تنفس تحت کنترل درآورد.

یک راه برای تحریک این عصب و کاهش اضطراب، بازدم با دهان بسته است. این کار را می‌توانید به این صورت انجام دهید که بینی‌تان را با دو انگشت بگیرید، سپس دهان‌تان را ببندید و سعی کنید نفس‌تان را بیرون دهید. فشار قفسه‌ی سینه افزایش می‌یابد، و عصب واگ تحریک می‌شود.

مطلب مرتبط : ۸ مشکل اصلی سلامتی در دنیای امروز

۴. توقف خون‌ریزی بینی

این روش شاید برای برخی آدم‌ها روشی جدید به نظر بیاید. این روش بر اساس این حقیقت طراحی شده است که بیش‌تر خون‌دماغ‌ها از تیغه‌ی وسط بینی منشا می‌شود؛ این تیغه دیواره‌ا‌ی غضروفی است که دو حفره‌ی بینی را از هم جدا می‌کند. برای توقف خون‌دماغ، باید لثه‌ی بالایی‌تان را محکم فشار دهید؛ می‌توانید با استفاده از پنبه یا گاز پانسمان به فرورفتگی کوچک بین دهان و بینی‌تان که درست روی لثه‌ی بالایی قرار دارد، فشار بیاورید.

۵. کنترل سرگیجه‌ی ناشی از مصرف الکل

این راهنمایی برای این نیست که شما را به مصرف الکل ترغیب کنیم؛ ولی دانستن این مسئله برای زمانی که تحت تاثیر الکل قرار گرفته‌اید و می‌خواهید روی پای خودتان بایستید، لازم است.

اندامی که مسئول برقراری تعادل‌ است در گوش داخلی قرار دارد و در مایعی شناور است که غلظت‌اش با غلظت خون برابر است. الکل خون را رقیق می‌کند، به این ترتیب خون و مایع موجود در گوش داخلی نیز رقیق می‌شود، و اندامی که مسئول برقراری تعادل است، بیش‌تر به حالت تعلیق در می‌آید. مغز تحت تاثیر این اتفاق، دچار گیجی و سردرگمی می‌شود؛ بنابراین شما باید با استفاده از یک محرک متفاوت درک مغز را از جهان اطراف‌اش بهبود ببخشید. بهترین راه این است که دست‌تان را روی یک سطح ثابت قرار دهید. اعصاب حسی دست‌تان در اثر لمس سطح ثابت، پیام‌هایی به مغز می‌فرستند، و مغز موقعیت را از نو ارزیابی می‌کند و از دنیای اطراف تصویری شفاف‌تر به‌دست می‌دهد.

۶. درمان دردهای مربوط به دندان

نقاط طب فشاری که در بخش اول توضیح دادیم (تسکین سریع میگرن و سردردها)، می‌تواند برای دندان‌درد نیز مفید باشد. هم‌چنین پژوهشی در کشور کانادا نشان داد موفقیت این روش با استفاده از یخ بیش‌تر می‌شود. قطعه‌ای یخ را در ناحیه‌ی V شکلِ میان شست و انگشت اشاره‌تان بمالید. این کار پیام‌های درد را از سمت دست‌ها و صورت متوقف می‌کند.

۷. با انتخاب حالت صحیح خوابیدن به جنگ ترش معده بروید

پژوهش‌ها نشان داده‌اند اگر به سمت چپ‌تان بخوابید احتمال بازگشت اسید و ترش معده کم‌تر خواهد شد. دلیل این مسئله به موقعیت اندام‌های داخلی‌تان بر می‌شود. مری و معده‌تان در امتداد هم قرار ندارند، و با حالت‌های مختلف خوابیدن‌تان ممکن است یکی بالاتر از دیگری قرار بگیرد.

وقتی به سمت راست‌تان می‌خوابید، معده بالاتر از مری قرار می‌گیرد، و باعث می‌شود اسید راحت‌تر از معده وارد مری شود. ولی، وقتی به سمت چپ می‌خوابید، این شرایط معکوس می‌شود. در این حالت معده در موقعیت پایین‌تر قرار می‌گیرد و جاذبه از حرکت اسید به بخش فوقانی دستگاه گوارش ممانعت می‌کند.

۸. باز کردن سریع گرفتگی بینی

به گفته‌ی لیزا دی‌استفانو استادیار دانشکده‌ی آسیب‌شناسی استخوان در دانشگاه ایالتی میشیگان، این ترفند به استخوان بینی مربوط می‌شود. باید با دو حرکت، استخوان خیش (یکی از استخوان‌های صورت) را عقب و جلو ببرید و گرفتگی را باز کنید. اول با زبان به سقف دهان‌تان فشار بیاورید. سپس با یک انگشت بین ابروهای‌تان را فشار دهید. این دو حرکت را چند بار تکرار کنید. بعد از ۲۰ ثانیه باید کمی از مشکلات‌تان برطرف شده باشد.

ترفند سلامتی بدن ۹: هنگام اهدای خون درد احساس نکنید

اگر از سوزن آمپول می‌ترسید، می‌توانید این دفعه این کار را امتحان کنید: سرفه. سرفه باعث کاهش درد می‌شود. این کار فشار قفسه‌ی سینه و مجرای نخاعی را افزایش می‌دهد، و از انتقال پیام‌های درد از طریق نخاع جلوگیری می‌کند. البته باید استفاده از این روش را با شخصی که کار خون‌گیری را انجام می‌دهد، در میان بگذارید که خللی در کار وی ایجاد نشود.

ترفند سلامتی بدن ۱۰: درمان خارش گلو

بعضی وقت‌ها خارش گلو آن قدر اذیت‌تان می‌کند که آرزو می‌کردید‌ای کاش می‌توانستید دست‌تان را در گلوی‌تان فرو ببرید و آن را بخارانید. ولی ترفندی وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن به طور غیرمستقیم واقعا گلوی‌تان را بخارانید. به آسانی و به جای این کار، گوش‌تان را بخارانید. به گفته‌ی اسکات شفنر، پزشک و رییس بخش گوش و حلق و بینی مرکز تخصصی جیبسبرو در نیوجرسی، با تحریک اعصاب گوش می‌توانید باعث ایجاد اسپاسم در ماهیچه‌های گلوی‌تان بشوید. انقباض ماهیچه‌ها باعث برطرف شدن خارش و آرامش گلو می‌شود.

ترفند سلامتی بدن ۱۱: با آب خنک اعصاب‌تان را آرام کنید

شستن صورت با آب خنک – هرچه خنک‌تر، بهتر – راهی خوب و مناسب برای آرامش اعصاب‌تان است. هم‌زمان با این کار بهتر است نفس‌تان را نیز حبس کنید. این ترفند سبب می‌شود بدن‌تان فکر کند داخل آب سرد شیرجه زده‌اید و مثل همه‌ی پستانداران به این شیرجه واکنش نشان دهد. در این حالت بدن فکر می‌کند واقعا در آب شیرجه زده‌اید، از این رو برای جلوگیری از کمبود اکسیژن سعی می‌کند در استفاده از آن صرفه‌جویی و آن را بهتر مصرف کند. به این ترتیب مجبور می‌شوید کمی عمیق‌تر تنفس کنید و با این کار دستگاه عصبی‌تان آرامش می‌یابد.

ترفند سلامتی بدن ۱۲: تسکین موقتی نیاز شدید به ادرار کردن

این روش زمانی به دردتان می‌خورد که شدیدا نیاز به دفع ادرار داشته باشید، ولی از نزدیک‌ترین دستشویی فرسنگ‌ها دور باشید. به جای این‌که دائما به ادرار کردن فکر کنید، حواس‌تان را جایی دیگر پرت کنید و مغزتان را با چیزهایی دیگر مشغول کنید. به گفته‌ی دکتر لری لیپشالتز، رییس بخش تولید مثل مردان در دانشکده‌ی پزشکی بیلور، فکر کردن به هر چیزی غیر از ادرار و دستشویی باعث می‌شود بتوانید با کم‌ترین ناراحتی و آبروریزی خود را به نزدیک‌ترین سرویس بهداشتی برسانید.

ترفند سلامتی بدن ۱۳: جلوگیری از درد پهلو هنگام دویدن

بسیاری از آدم‌ها هنگام دویدن یا ورزش در سمت راست‌ شکم‌شان احساس درد و سوزش می‌کنند. این درد و ناراحتی ناشی از موقعیت کبدتان است که در سمت راست بدن و پایین قفسه‌ی سینه‌تان قرار دارد. بسیاری از آدم‌ها هنگام دویدن از یک الگوی ثابت پیروی می‌کنند: یعنی دقیقا هنگامی که پای راست‌شان را روی زمین می‌گذارند، عمل بازدم انجام می‌دهند. این کار از بالا به کبد فشار می‌آورد و وقتی دیافراگم – بزرگ‌ترین ماهیچه‌ی تنفسی – منقبض می‌شود، درد ایجاد می‌کند. تمام کاری که باید انجام دهید این است که به حرکات‌تان دقت کنید و هم‌زمان با این‌که پای چپ‌تان را روی زمین می‌گذارید، عمل بازدم را انجام دهید.

ترفند سلامتی بدن ۱۴: قرص‌های‌تان را راحت‌تر ببلعید

بسیاری از آدم‌ها با خوردن قرص مشکل دارند؛ به ویژه این‌که بعضی وقت‌ها قرص‌ها و مکمل‌ها بسیار بزرگ هستند. وقتی هم که بخواهید چند قرص را هم‌زمان ببلعید، ممکن است احساس ناراحتی و عق زدن کنید. بسیاری از آدم‌ها هنگام بلعیدن قرص سرشان را عقب می‌برند. ولی در حقیقت، باید برعکس این کار را انجام دهید. وقتی این بار می‌خواهید یکی از قرص‌های عظیم‌الجثه‌تان را ببلعید، سرتان را به جای آن‌که عقب ببرید، به سمت جلو بیاورید. مقداری آب وارد دهان‌تان کنید، سرتان را کمی به جلو خم کنید، و قرص را ببلعید. با این‌ کار قرص‌ها به آسانی در مسیر خود به پایین می‌لغزند.

ترفند سلامتی بدن ۱۵: مدت زمان بیش‌تر زیر آب بمانید

برای این ترفند، باید در مورد نحوه‌ی کار بدن کمی بیش‌تر بدانید. فوریت و ضرورت تنفس به دلیل کمبود اکسیژن نیست؛ بلکه ناشی از افزایش دی‌اکسید کربن در خون است. وقتی محیط بدن‌تان اسیدی می‌شود، مغز متوجه‌ی بروز مشکل در بدن می‌شود. برای به تعویق انداختن این واکنش فقط باید قبل از شیرجه زدن، چند نفس کوتاه بکشید. این کار میزان اسید خون‌تان را کاهش می‌دهد و کمک‌تان می‌کند حداقل ۱۰ ثانیه بیش‌تر زیر آب بمانید. قبل از پریدن در آب، چند نفس کوتاه و سریع بکشید و شیرجه بزنید. این کار باعث می‌شود مغزتان فکر کند اکسیژن بیش‌تری در بدن‌تان دارید، و اجازه می‌دهد از دنیای زیر آب بیش‌تر لذت ببرید.


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_امیررضا مصطفایی

منبع: هلثی اند نچرال ورلد – healthyandnaturalworld

نویسنده: جنی هیلز

سلامتی بدن: ۱۵ ترفند باورنکردنی برای سلامتی بدن تان

سلامتی بدن


برچسب ها

بازده

  1. مونا گفت:

    بسیار مطالب خوبی بود مطالب پزشکی عالی هستن مرسی از سایت عالیون

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی