کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۴ کشور با امن ترین بانک های جهان را بشناسید

امن ترین بانک های جهان

امن‌ترین بانک های جهان

اگر برای شما هم جالب است نام ۱۴ کشور با امن ترین بانک های جهان را بدانید در این نوشتار با بازده همراه شوید. خوب است در ابتدا به این نکته اشاره کنیم که با توجه به گمانه‌زنی‌های گسترده مبنی بر این‌که دویچه بانک زیر فشار جریمه‌ی سنگین وزارت دادگستری ایالات متحده در آستانه‌ی ورشکستگی است، سلامت و امنیت نهادهای مالی بار دیگر در کانون توجهات قرار گرفته است.

در نتیجه، تصمیم گرفتیم بر اساس آخرین نظرسنجی در زمینه‌ی رقابت جهانی که به تازگی از سوی مجمع جهانی اقتصاد (WEF) منتشر شده که در آن، مجموعه‌ای از شاخص‌ها برای تایید سلامت نهادهای مالی کشورهای مختلف در نظر شده گرفته است، به دنبال فهرست چند کشور با امن ترین بانک های جهان بگردیم که دارای سالم‌ترین بانک‌های جهان هستند.

یکی از این شاخص‌ها، تشخیص سلامت بانک‌ها است.

WEF با استفاده از ابزار نظرسنجی اجرایی خود، این پرسش را مطرح کرده است که “‌به طور کلی، چگونه صحت و سلامت بانک‌ها را تشخیص می‌دهید؟‌”

بنابراین، این معیار به هیچ وجه بر اساس معیار عینی در زمینه‌ی حسابرسی یا اقتصاد نیست، بلکه صرفا برگرفته از برداشت‌ عموم مردم است. شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی باید به کشورهای مختلف از ۱(کشورهایی که بانک‌های‌شان نیازمند پول بیش‌تر هستند) تا ۷ (کشورهایی که از صحت بانک‌های‌شان اطمینان وجود دارد) نمره بدهند.

این نظرسنجی نشان داد مردم بریتانیا و ایالات متحده پس از بحران مالی ۲۰۰۸ به نظام بانکی‌ کشورهای‌شان اعتماد ندارند. رتبه‌ی بریتانیا در این نظرسنجی ۶۲ و ایالات متحده ۳۶ است، و در این زمینه از کشورهایی نظیر گواتمالا، کلمبیا، و هندوراس پایین‌تر هستند.

مطالب مرتبط: ۳۱ ثروتمندترین، سالم‌ترین، امن‌ترین و شادترین کشور جهان

در ادامه به ۱۴ کشور با امن ترین بانک های جهان اشاره می‌کنیم که سالم‌ترین بانک‌های جهان را دارند و در فهرست امن ترین بانک های جهان قرار گرفته‌اند.

۱۴. جمهوری چک

بخش بانکداری کشور چک از این جهت غیرمعمول است که وام‌دهندگان خارجی در این کشور بر صنعت بانکداری مسلط شده‌اند، ولی هم‌چنان به نظر می‌رسد مصرف‌کنندگان اهمیتی به این مسئله نداده‌اند و این‌گونه این کشور در رتبه‌ی چهاردهم کشورهای دارای امن‌ترین بانک‌های دنیا قرار گرفت.
امن ترین بانک های جهان

۱۳. گواتمالا

نظام بانکی این کشور پر تراکم در امریکای مرکزی که جمعیت‌اش حدود ۵/۱۵ میلیون نفر است، دارای سه بازیگر کلیدی و مهم است – بانکو اینداستریال، بانکو جی‌اند‌تی کانتیننتال، و بانکو دِ دسارولو رورال. بر اساس نظرسنجی WEF، هر سه‌ی این بانک‌ها بسیار امن و سالم هستند.

امن ترین بانک های جهان

۱۲. لوکزامبورگ

تعجبی ندارد که نظام بانکداری لوکزامبورگ دارای چنین جایگاه بالایی است، زیرا بخش مالی این کشور یکی از عوامل شهرت آن است. غالبا از بانک و صندوق تعاون دولتی لوکزامبورگ (BCEE) به عنوانی یکی از امن‌ترین بانک‌های دنیا نام برده می‌شود.

امن ترین بانک های جهان

۱۱. پاناما

از آن‌جا که این کشور بانک مرکزی ندارد، وام‌دهندگان پانامایی کمی محافظه‌کارانه عمل می‌کنند، و نسبت سرمایه تقریبا به طور میانگین دو برابر حداقل مورد نیاز است. این کشور که از قدیم به عنوان گریزگاه مالیاتی مشهور بوده است، بعد از بحران مالی که این کشور در آن گرفتار شد، گام‌های قابل‌توجهی برای از بین بردن این شهرت برداشته است.

امن ترین بانک های جهان

۱۰. سوئد

با این‌که وام‌دهندگان سوئدی از جانب بانک مرکزی این کشور موسوم به ریکس‌بانکن، تحت فشار شدید سیاست نرخ بهره‌ی منفی قرار دارند، بر اساس نظرسنجی WEF بانک‌های سوئد هم‌چنان جزء امن‌ترین بانک‌های جهان محسوب می‌شوند.

امن ترین بانک های جهان

مطالب مرتبط: ۱۰ معیار برای انتخاب بانک خوب جهت سرمایه‌گذاری

۹. شیلی

در ماه جولای، سازمان آماری فیچ ‌ریتینگز بنابر آن‌چه “‌ضعیف شدن کیفیت دارایی و سودآوری‌”‌ نامیده است، چشم‌اندازی منفی برای نظام بانکی این کشور پیش‌بینی کرد؛ با این حال، بر اساس نظرسنجی WEF این مسئله باعث نشد شیلی در رتبه‌های بالا قرار نگیرد.

امن ترین بانک های جهان

۸. سنگاپور

سنگاپور به عنوان یکی از بزرگ‌ترین مراکز مالی دنیا شناخته می‌شود، و امن و سالم بودن نظام بانکی این کشور ثابت‌کننده‌ی این مدعا است.

امن ترین بانک های جهان

۷. نروژ

نروژ به دلیل داشتن اقتصادی متکی به نفت، در سال‌ها اخیر با مشکلات جدی دست به گریبان بوده است، و در ماه آگوست بنابر مرکز خدمات سرمایه‌گذاری مودی، نظام بانکی این کشور چشم‌اندازی منفی دارد. با این‌ حال، طبق نظرسنجی WEF بخش بانکداری نروژ هم‌چنان امن و سالم باقی مانده است.
امن ترین بانک های جهان

۶. هنگ‌کنگ

هنگ‌کنگ از دیگر مراکز مالی جهانی است که از اغلبِ بزرگ‌ترین بانک‌ها و برخی از امن‌ترین موسسات مالی جهان شعبه‌ای در خود جای داده است.

امن ترین بانک های جهان

۵. استرالیا

گروه کوچکی از چهار بانک اصلی شاکله‌ی نظام بانکی استرالیا را به وجود آورده‌اند؛ با این حال، برای اطمینان از استحکام و امنیت بخش بانکداری این کشور، قوانین و مقررات شدیدی برای بانک‌های خارجی نیز وضع شده است.

امن ترین بانک های جهان

۴. نیوزیلند

بخش بانکداری نیوزلند تحت سلطه‌ی گروهی از پنج بازیگر اصلی مالی در این کشور قرار دارد. سود مناسب و معقول، و رشد بدون رقابت شدید از عوامل موفقیت بخش بانکداری نیوزلند تلقی می‌شوند؛ با این حال، رتبه‌ی این کشور نسبت به سال گذشته ۲ پله سقوط داشته است.

امن ترین بانک های جهان

۳. کانادا

سال‌ها است که بانک‌های کانادایی را نمادی برای ثبات و امنیت می‌دانند. این کشور در ۱۰۰ سال گذشته، تنها دو مورد ورشکستگی بانک‌های محلی داشته است، و در طول رکود بزرگ در دهه‌ی ۱۹۳۰ دچار هیچ شکستی نشد. سال گذشته بانک‌های این کشور به عنوان امن‌ترین بانک‌های جهان شناخته شدند؛ بنابراین، ظاهرا امسال کمی از اعتماد به نفس‌شان کاسته شده است.

امن ترین بانک های جهان

۲. افریقای جنوبی

چهار بانک بزرگ افریقای جنوبی – استاندارد بانک، فرست‌رند بانک، ندبانک، و برکلیز بانک – بر نظام بانکی این کشور مسلط، و از دیدگاه مردم جهان بسیار امن و سالم هستند.

امن ترین بانک های جهان

۱. فنلاند

نظام بانکی این کشور غالبا از بانک‌های تعاون و پس‌انداز تشکیل شده است، که همین مسئله میزان ریسک را بسیار پایین آورده است. ارکی لیکانن، رییس کل بانک مرکزی این کشور راه را برای پذیرش پیشنهادهایی مبنی بر تقسیم سرمایه‌گذاری بانکی و فعالیت‌های سپرده‌گذاری وام‌دهندگان اروپایی هموار کرده است. بانک‌های فنلاندی که سال گذشته رتبه‌ی چهارم را کسب کرده بودند، امسال به عنوان نخستین کشور با امن ترین بانک های جهان شناخته شدند.

مطلب مرتبط:‌ ۹ شگرد پس‌انداز پول برای همه؛ چگونه پول پس‌انداز کنیم؟


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده _ امیررضا مصطفایی

منبع: بیزینس اینسایدر

نویسنده: ویل مارتین

موضوع محوری

۱۴ کشور با امن ترین بانک های جهان را بشناسید

کشور با امن ترین بانک های جهان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی