کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۴ چیز ظاهرا بی‌خطر ولی کشنده که هر روز می‌خورید، می‌‌نوشید و مصرف می‌کنید

خوراکی های کشنده

ممکن است آب کم‌خطرترین ماده به نظر برسد، اما نوشیدن بیش از حد آن می‌تواند کشنده باشد.در مورد چیزهای دیگر هم، که بیشتر ما بی‌ضرر بودن‌شان را بدون سوال می‌پذیریم، همین‌طور است- از کافئین گرفته تا موادی که برای نظافت حمام استفاده می‌کنید.

کشنده

ما برای این‌که محاسبه‌ی کنیم چه مقدار از این اقلام آن‌قدر خطرناک هست که کشنده باشد، از معیار استاندارد سمی بودن به نام LD50 استفاده کرده‌ایم، یعنی دوزی از ماده که نیمی از حیوانات را هنگام آزمایش سم روی آن‌ها، می‌کشد.

این میزان بسته به سلامت، جنسیت، و سابقه‌ی پزشکی افراد، می‌تواند به‌طور چشمگیری متفاوت باشد. دوزهای کشنده در این نوشتار به‌طور متوسط برای یک مرد امریکایی ۸۸ کیلوگرمی محاسبه شده‌است.

۱۲۰ فنجان قهوه

کشنده

قهوه برای این‌که احساس هوشیاری کنید و بازه‌ی زمانی تمرکز حواس‌تان افزایش بیابد، فوق‌العاده است و در دوزهای پایین کاملا بی‌خطر است.

اما کافئین در غلظت‌های بالا می‌تواند سبب بی‌خوابی، سرگیجه، استفراغ، سردرد، و مشکلات قلبی شود، و مصرف بیش از حد آن در یک وعده مصرف می‌تواند کشنده باشد.

بیش‌ترین خطر ناشی از مصرف بیش از حد پودر کافئین خالص است. فقط یک قاشق غذاخوری از این ماده- که تقریبا معادل ۱۲۰ فنجان قهوه است- می‌تواند کشنده باشد. در طول تابستان۲۰۱۴، دو مرد جوان، در دو رخداد جداگانه، بعد از نوشیدن مخلوط پودر کافئین خالص و آب، جان‌شان را از دست دادند.

۶ لیتر آب

کشنده

آب شکل سلول‌ها را درون بدن تنظیم می‌کند- آب بیش از حد باعث می‌شود این سلول‌ها مانند بادکنک بترکند. آب خیلی کم باعث جمع شدن‌شان می‌شود.

وجود آب اضافی درون و بیرون سلول مسمومیت آب یا هیپوناترمی نامیده می‌شود. نوشیدن بیش از حد آب، کاری که ممکن است ورزشکاران هنگام تمرین ناخواسته انجام دهند، می‌تواند سبب این مسمویت شود. برای مثال، در ۲۰۰۵ پژوهشی درباره‌ی دوندگان ماراتن ۲۰۰۲ بوستون انجام شد که نشان می‌دهد حدود یک‌ششم دوندگانی که در این پژوهش بررسی شدند، دچار نوع خفیفی از این حالت با علائم مختلف اعم از حالت تهوع و استفراغ شدند.

مسمومیت آب حاد بیش‌ترین آسیب را به مغز می‌رساند، چون عصب‌های‌مان که به‌صورت فشرده متمرکز شده‌اند فضایی برای جا دادن آب اضافی ندارند. این عارضه می‌تواند پیامدهای عصب‌شناختی مختلفی داشته‌باشد، از سردرد گرفته تا گیجی، و تشنج؛ و در موارد نادر که مسمومیت درمان نمی‌شود، می‌تواند کشنده باشد.

یک مورد مشهور مسمومیت آب در ۲۰۰۷ رخ داد، زمانی که جنیفر استرینجِ ۲۸ ساله که اهل کالیفرنیا بود، به عنوان بخشی از رقابت در یک برنامه‌ی رادیویی، ۶ لیتر آب را در کم‌تر از ۳ ساعت نوشید. او چند ساعت بعد جان خود را از دست داد.

۴۸ قاشق چای‌خوری نمک

کشنده

درست همان‌طور که می‌توانید بدن را با خوردن بیش از حد آب مسموم کنید، می‌توانید با خوردن بیش از حد علاج آن، یعنی نمک، هم این کار را بکنید.

توازن ظریف آب و نمک (یا سدیم) درون و بیرون سلول‌های ما چیزی است که سلول‌ها را شاد نگه می‌دارد. وقتی میزان سدیم خیلی کم است (آب خیلی زیاد است)، سلول‌ها متورم می‌شوند. از طرف دیگر وقتی میزان سدیم خیلی زیاد است (آب خیلی کم است)، سلول‌ها جمع می‌شوند.

این حالت هیپوناترمی نامیده می‌شود. علائم خفیف‌تر آن شامل خستگی مفرط و ضعف است، اما اگر این حالت تشدید شود می‌تواند منجر به تشنج، کما، و در موارد نادر، سبب مرگ شود.

۷۱ قرص نیروزای تیلنول

کشنده

هر سال حدود ۴۶۰ امریکایی در اثر مصرف بیش از حد استامینوفن جان خود را از دست می‌دهند، که ماده‌ی تشکیل‌دهنده‌ی اصلی تیلنول است.

بر اساس برآورد پروپابلیکا، حدود ۱۵۰ مورد از این مرگ‌ها اتفاقی هستند، برای همین خطر مرگ استامینوفن از خطر سایر مسکن‌های بدون نسخه روی هم رفته بیش‌تر است.

بر اساس گزارش سازمان غذا و دارو، دوز مرگبار و کشنده این دارو ۳۵۶۰۰ میلی‌گرم یا حدود ۷۱ قرص نیروزا است.

۱۳ جرعه الکل پشت سر هم

کشنده

شما می‌دانید نوشیدن الکل می‌تواند سبب تاری دید، اختلال در صحبت، به هم ریختن حافظه، و کند شدن واکنش‌تان شود. اما اگر در زمان کم بیش از حد بنوشید، همین اثرات می‌تواند مرگبار باشد.

بین ۲۰۰۶ و ۲۰۱۲، حدود ۸۸۰۰۰ امریکایی در اثر افراط در مصرف الکل جان‌شان را از دست دادند. بسیاری از این مرگ‌ها به علت مسمومیت با الکل بود، اشباع الکل در جریان خون می‌تواند سبب از کار افتادن بخش‌هایی از مغز شود که کنترل عملکردهای محرکه‌ی بدن را، مانند تنفس و هوشیاری، در دست دارند.

مسمومیت با الکل عموما در میهمانی‌های شراب‌خواری رخ می‌دهد، یعنی زمانی که یک فرد مقدار زیادی الکل را در زمانی کوتاه می‌نوشد. برای یک فرد به‌طور متوسط، ۱۳ جرعه در بازه‌ی زمانی چند ساعت، کافی است تا به مرگ منجر شود، اما این عدد بسته سایز، جنسیت، و عوامل مختلف دیگر، برای هر فرد متفاوت است.

۸۵ بسته شکلات

کشنده

هرچند شکلات به نظرمان خوشمزه است، اما آن‌قدر تئوبرومین شیمیایی دارد که یک حیوان کوچک را بکشد (برای همین است که نمی‌توانید حیوانات خانگی را با آن تغذیه کنید).

این ماده می‌تواند انسان‌ها را نیز بکشد، اما چون ما خیلی بهتر از سگ‌ها و گربه‌ها آن را در بدن‌مان می‌سوزانیم، باید خیلی بیش‌تر از آن بخوریم تا اثرات جدی برای سلامتی داشته‌باشد.

در انسان‌ها، دوز تئوبرومین که احتمال مرگ دارد، حدود ۱۰۰۰ میلی‌گرم در هر کیلوگرم شکلات، یا معادل ۸۵ بسته شکلات کامل است. البته دوز کشنده برای گربه‌ها یک‌پنجم این میزان است- بنابراین فقط چند تکه آب‌نبات کوچک می‌تواند خطرناک باشد.

۲۲ عدد سیب

کشنده

سیب خوشمزه است و به سختی سبب مرگ می‌شود.

اما دانه‌های آن حاوی یک ترکیب قند و سیانید است که می‌تواند هنگام پردازش در بدن تبدیل به سمی به نام هیدروژن سیانید می‌شود. این سم می‌تواند مرگبار باشد.

برآورده شده‌است که هر کیلوگرم دانه‌ی خشک‌شده‌ی سیب حدود ۷۰۰ میلی‌گرم هیدروژن سیانید دارد. این یعنی شما باید نصف فنجان دانه‌ی سیب، یا حدود ۱۹-۲۴ عدد سیب را در یک وعده بجوید و ببلعید، تا خودتان را در معرض خطر قرار دهید.

علائم مسمومیت خفیف سیانید شامل گیجی، سرگیجه، سردرد، و استفراغ است. دوزهای بیش‌تر می‌تواند منجر به مشکلات نارسایی تنفسی و کلیوی شود، و در موارد نادر، اگر درمان نشود، می‌تواند منجر به مرگ شود.

اگر دارید برنامه‌ریزی می‌کنید که زمانی در آینده مقدار زیادی سیب را با ولع بخورید (و کمی به ایده‌ی مسمومیت شکاک هستید)، دانه‌ها را کامل ببلعید. این‌گونه بیش‌تر احتمال دارد بدون آسیب از دستگاه گوارش‌تان بگذرند.

… یا به‌طور مشابه تعداد زیادی هسته‌ی خردشده‌ی گیلاس، هلو، زردآلو، یا آلو

کشنده

سیب تنها میوه‌ای نیست که دانه‌هایش حاوی مواد شیمیایی پیش‌سازنده‌ی هیدروژن سیانید است- گیلاس، هلو، زردآلو، و آلو نیز دانه‌های سمی دارند.

با این حال، شما مجبور هستید تعداد خیلی زیادی از تمام این دانه‌ها را ببلعید تا خودتان را به خطر بیندازید.

برخی چیزهای دیگر که باید مراقب‌شان باشید: هات‌داگ “بهترین چیز برای انسداد مجرای هوا در کودکان است”

کشنده

بسته شدن راه هوا ۸امین شایع‌تری علت مرگ‌های اتفاقی در میان همه‌ی سنین، و در میان کودکان شایع‌ترین علت مرگ اتفاقی است، به‌ویژه در میان کودکان زیر ۴ سال.

بر اساس گزارش بیمارستان کودکان نِیشن‌واید، به‌طور متوسط در هر ۵ روز یک کودک امریکایی در اثر انسداد مجرای هوای با خوراکی جان خود را از دست می‌دهد، و هات‌داگ مقصر اصلی آن است.

گری اسمیت، رییس مرکز پژوهش و سیاست‌گذاری در بیمارستان کودکان نیشن‌واید، به ساینس‌دیلی گفت “اگر می‌خواستید یک چیز عالی برای انسداد مجرای هوای یک کودک طراحی کنید، نمی‌توانستید چیزی بهتر از هات‌داگ طراحی کنید. هات‌داگ خیلی قرص و محکم در مجرای هوا جا می‌گیرد و آن را کاملا مسدود می‌کند، و باعث می‌شود کودک به علت کمبود اکسیژن در عرض چند دقیقه جان خود را از دست بدهد.”

… و تعدادی از تنقلات

کشنده

پژوهشی در ۲۰۰۸ نشان می‌دهد ۱۰ برترین خوراکی که بیش‌ترین احتمال ایجاد انسداد در مجرای هوای کودکان را دارند، هات‌داگ، بادام‌زمینی، هویج، مرغ درسته، آب‌نبات، گوشت، ذرت بوداده، ماهی با استخوان، تخمه‌ی آفتاب‌گردان، و سیب است.

برای اجتناب از بیش‌تر این خطرات، مرغ و ماهی را بی‌استخوان کنید، قبل از این‌که به کودکان هات‌داگ و سیب بدهید، آن را به قطعه‌های کوچک برش بزنید، به کودکان خردسال آب‌نبات، بادا‌زمینی، هویج، و تخمه‌ی آفتاب‌گردان ندهید.

آنفولانزا

کشنده

هر سال هزاران نفر در اثر آنفولانزا جان خود را از دست می‌دهند. حدود ۹۰ درصد این مرگ‌ها در افراد بالای ۶۵ سال رخ می‌دهد، اما جوان‌ها هم به‌طور ویژه در برابر این ویروس آسیب‌پذیر هستند، خصوصا نوزادان کم‌تر از ۶ ماه.

در ۲۰۰۶، بیش از ۵۰۰۰۰ امریکایی به خاطر عوارض این ویروس جان‌شان را از دست دادند، و برآورد شده‌است هر سال ۲۰۰۰۰ کودک زیر ۵ سال به خاطر آنفلونزا در بیمارستان بستری می‌شوند.

هرچند بعضی گروه‌ها به آسانی به واکسن آن دسترسی ندارند یا واجد شرایط واکسیناسیون نیستند- نوزادان برای دریافت این واکسن خیلی جوان هستند و در کسانی که دچار ضعف دستگاه ایمنی هستند، مانند برخی بیماران سرطانی، کم‌تر موثر است- اما دیگران به راحتی تزریق سالیانه را انجام نمی‌دهند. شما با واکسینه کردن خودتان می‌توانید به محافظت از آسیب‌پذیرترین گروه‌ها کمک کنید.

استفاده‌ی هم‌زمان از جرمگیر و سفیدکننده برای نظافت

کشنده

هر وقت فکر کردید برای یک کار دشوار به سفیدکننده نیاز دارید، مطمئن شوید هنگام نظافت آن را با هیچ چیز دیگری ترکیب نمی‌کنید. این ترکیب می‌تواند گازهای سمی خطرناک تولید کند. در مکان‌های کوچک و بسته، (مانند سرویس بهداشتی) آسان است که ناخواسته مقدار زیادی از این گازها را استنشاق کنید.

ترکیب سفید‌کننده و آمونیاک (ماده‌ای که در برخی جرمگیرها و شیشه‌پاک‌کن‌ها وجود دارد) تحت هیچ شرایطی قابل قبول نیست. مخلوط این دو، بخار کلرآمین تولید می‌کند، یک گاز سمی که ریه‌هایتان را می‌سوزاند، و مقدار کافی از آن نیز می‌تواند هیدرازین تولید کند، یک مایع خطرناک که ممکن است منفجر شود.

و هرگز مستقیما از سفیدکننده برای نظافت استفاده نکنید. آن را با مقدار کافی آب مخلوط کنید.

خورشید

کشنده

بین ۲۰۰۶ و ۲۰۱۰، حدود ۲۰۰۰ امریکایی در اثر وقایعی جان خود را از دست دادند که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها آن را “علت‌های مرتبط با آب” می‌نامد- توفان، سیل، و قرار گرفتن در معرض گرما و سرما. بخش بزرگی از این مرگ‌ها (نزدیک به یک‌سوم) در نتیجه‌ی میزان مفرط چیزهای خوب بوده‌است: گرمای طبیعی مفرط، گرمازدگی، آفتاب‌زدگی، یا ترکیبی از هر ۳.

هرچند گرمای خیلی زیاد می‌تواند به خودی خود کشنده باشد، اما بیش از حد قرار گرفتن در معرض آفتاب می‌تواند مشکلات سلامتی را که از قبل داشتید تشدید کند، مانند بیماری‌های قلبی و تنفسی. مثلا هر فردی که تحت درمان با دارو‌های ضدجنون مانند ابیلیفای یا ریسپریدون است، در معرض خطر جدی گرمازدگی است، چون این داروها در ساز و کار طبیعی تنظیم دمای بدن اختلال ایجاد می‌کند.

این خوراک ژاپنی خوشمزه

کشنده

ماهی پافر در ژاپن یک خوراک لذیذ و گران‌قیمت است، اما اگر با دقت تهیه نشود، می‌تواند کشنده باشد.

ماهی پافر بی‌نهایت سمی است- کبد، تخمدان، و پوست آن حاوی تترودوتوکسین است، نوعی سم که می‌تواند قربانیان‌اش را فلج کند. اگر این اندام‌ها به درستی جدا نشوند، مصرف‌کنندگان این ماهی خوشمزه بیمار می‌شوند و در موارد نادر، جان‌شان را از دست می‌دهند. در مارس، ۵ مرد ژاپنی، بعد از این‌که مشخص شد خوراک ماهی پافرشان حاوی کبد ماهی بوده‌است، به‌طور غیرمنتظره‌ای بیمار شدند.

آشپزها قبل از این‌که به‌طور قانونی مجاز به سرو ماهی پافر باشند، باید سال‌ها آموزش سخت را پشت سر بگذارند و برای دریافت گواهی امتحان بدهند. این امتحان شامل آزمون‌هایی است که هدف از طراحی‌شان اطمینان از مهارت آشپزها در تشخیص قسمت‌ها سمی ماهی از قسمت‌های بی‌ضرر آن است.

ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_مینا بنادکوکی

منبع: بیزینس اینسایدر – businessinsider

موضوع محوری:

خوراکی های کشنده

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی