کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

چگونه جذاب شویم: ۱۳ روش علمی که جذاب تر شویم

زیبایی و جذابیت می‌تواند منفعت داشته باشد. پژوهشی نشان‌داده‌است آدم‌های جذاب تا ۱۴ درصد بیشتر از همتایان معمولی‌شان درآمد کسب می‌کنند. در این نوشتار با ۱۳ روش علمی به شما نشان می دهیم که چگونه جذاب شویم .

13 ravesh.jpg

خوشبختانه جذاب بودن به چیزهایی بسیار بیشتر از چهره‌ی فیزیکی شما بستگی دارد. طرز رفتار شما، آدم‌هایی که با آنها رفت‌و‌آمد می‌کنید و طرز صحبت شما با دیگران در کنار بسیاری از چیزهای دیگر در این مقوله دخیل هستند. ادامه‌ی این مقاله را بخوانید تا بفهمید چه‌طور می‌شود جذاب تر به‌نظر برسید.

 ۱. شوخ‌طبع باشید

13rav.jpg

پزوهش‌های زیادی نشان‌‌داده‌اند زنان به مردانی که آنها را می‌خندانند بیشتر جذب می‌شوند.

در یک پژوهش، روان‌شناسی از ۳ مرد خواست برای دوستان‌شان یک لطیفه تعریف‌کنند، در حالی‌که یک زن هم در نزدیکی‌شان پشت میزی نشسته‌بود. پس از این‌که آن دو مرد از آنجا رفتند، یکی از مسئولان آزمایش به زن نزدیک‌شد و از او خواست به جذابیت و هوش آن مردها نمره‌بدهد و بگوید چه‌قدر به بیرون‌رفتن با او تمایل‌دارد.

نتیاج این بررسی نشان‌‌دادند مردهایی که لطیفه تعریف‌می‌کردند ۳ برابر بیشتر از مردهایی که لطیفه تعریف نمی‌کردند از بخت گرفتن شماره‌ی خانم‌ها برخوردار بودند. این مردها به دید زنان، جذاب تر و باهوش‌تر هم دیده می‌شدند.

گیل گرینگروس، انسان‌شناس، می‌گوید: “تاثیرگذاری حس شوخ‌طبعی بر جذب‌کردن زنان را تا حدی از این منظر می‌توان توضیح‌داد آدم‌های شوخ‌طبع معمولا اجتماعی‌تر و باهوش‌تر قملداد می‌شوند، و زنان هم به‌دنبال همین خصوصیت‌ها در همدم خود هستند”.

مطلب مرتبط : مردان این ویژگی را جذاب ترین چیز در صورت یک زن می‌دانند

۲. دور و برتان را با دوستان‌تان شلوغ‌کنید

13 ravesh3.jpg

پژوهشی در ۲۰۱۴ در دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیگو نشان‌داد آدم‌ها در جمع سایرین خوش‌چهره‌تر به‌نظر می‌رسیدند.

در یکی از آزمایش‌های این پژوهش، ۲۵ مرد و زن جوان به ۳۰۰ تصویر از چهره‌ی زنان نگاه‌کردند، یک‌بار در عکس‌ّهای تکی و یک‌بار در عکس‌های دسته‌جمعی‌شان. در یک آزمایش دیگر، ۱۸ جوان به تصاویر چهره‌ی مردان نگاه‌کردند. نتایج این بررسی نشان‌دادند مردان و زنان در عکس‌های دسته‌جکعی‌شان جذاب تر قلمداد می‌شدند.

احتمالا این مورد به این دلیل باشد که مغز ما، چهره‌ی آدم‌های گروه را در ذهن یک‌سطح می‌کند و در نتیجه چهره‌ی همه‌ی آدم‌های جمع را معمولی‌تر، و “جذاب‌تر”، جلوه می‌دهند.

۳. سر صحبت را با گپ‌وگفت کوچک باز نکنید

13rave.jpg

در پژوهشی که در ۱۹۹۷ در دانشگاه دولتی نیویورک انجام‌شد، آرتور آرون روا‌ن‌شناس و همکارانش دو گروه از جوانان را جدا کردند و به هر گروه ۴۵ دقیقه فرصت‌دادند به مجموعه‌ای از سوالات که گروه دیگر می‌پرسید جواب‌دهند.

یکی از این مجموعه سوالات برای یک گپ‌وگفت کوچک بود و دیگری سوالات عمیق‌تری داشت. آن‌هایی که سوالات عمیق‌تر پرسیدند، بیشتر با یکدیگر ارتباط برقرار کردند. حتی یکی از این زوج‌ها عاشق یکدیگر شدند. البته درست است که این نتیجه جالب‌توجه است، اما چندان بااهمیت به‌حساب نمی‌آید.

۴. رهبر باشید

13 ravesh5.jpg

قدرت ممکن است آدم‌ها را به خود جذب‌کند. پژوهشی در ۲۰۴ نشان‌‌داد اعضای هر گروه نسبت‌به آدم‌هایی که در گروه نبودند، جذابیت رهبر خود را بیشتر ارزیابی می‌کردند.

برای این پژوهش، پژوهشگران از ۴۹ کارمند دستگاه قضایی ویسکونسین خواستند به جذابیت سیاستمداران نمره‌بدهند. ناگفته پیدا است شرکت‌کنندگان در این پژوهش رهبران خود را جذاب‌تر از سایرین می‌‌دانستند، البته اگر سوگیری سیاسی یکسانی با‌ آنها داشتند (جمهوری‌خواه یا دموکرات).

نویسنده‌ی مسئول این بررسی و همکارانش نتیجه‌گرفتند: “برخلاف پژوهش‌هایی که جذابیت فیزیکی را خصیصه‌ای همیشگی می‌دانستند، یافته‌های ما اهمیت عضویت در گروه را به‌منزله‌ی دریچه‌ای برای نگریستن به ویژگی‌های جذاب و آشنای رهبران گروه‌ها را خاطرنشان‌کردند.”

۵. بیشتر لبخند بزنید

13 ravesh2.jpg

در دو پژوهش در سوئد، پژوهشگران رابطه‌ی جذابیت و لبخند زدن را بررسی‌کردند. این پژوهشگران دریافتند هرچه آدم‌ها بیشتر لبخند بزنند، جذاب تر به‌نظر می‌رسند. در حقیقت آنها دریافتند چهره‌ی شاد می‌تواند جذاب‌نبودن نسبی را جبران‌کند.

۶. حیوان خانگی داشته‌باشید

13 ravesh6.jpg

در آزمایشی که در ۲۰۱۴ انجام‌شد، ۱۰۰ زن اسرائیلی تصاویری را با توضیحات مربوطه‌شان نگاه‌کردند. بعضی از مردها “بی‌قید” توصیف‌شده‌بودند؛ آنها به همدم‌هایشان خیانت می‌کردند و با آنها جروبحث می‌کردند. بقیه‌ی مردها با همان عنوان کلاسیک “مقید” خطاب‌شده‌بودند؛ آنها سخت کار می‌کردند و از بچه‌هایشان به‌خوبی مراقبت می‌کردند.

با این حال، زن‌ها بی‌قید‌هایی را که حیوان خانگی داشتند نسبت به بی‌قیدهایی که حیوان خانگی نداشتند، برای رابطه‌داشتن مناسب‌تر می‌دیدند. لات‌هایی که حیوان خانگی داشتند حتی کمی محبوب‌تر از مقیدهایی بودند که سگ داشتند.

پژوهشگران نتیجه‌گرفتند داشتن یک حیوان خانگی نشان‌‌‌می‌دهد شما به مراقبت‌کردن از دیگران اهمیت می‌دهید و می‌توانید به تعهدات در درازمدت پایبند باشید. حیوان خانگی داشتن همچنین کمک‌تان می‌کند آرامش بیشتری داشته‌باشید و شادتر باشید.

۷. خوب باشید

13 ravesh7.jpg

پژوهشی در ۲۰۱۴ در چین نشان‌‌داد وقتی آدم‌ها درباره‌ی خوبی کسی می‌شوند، چهره‌ی او را جذاب‌تر می‌پندارند.

در این پژوهش، ۱۲۰ مرد و زن به عکس‌های ۸۴۵ نفر در ۲۰ سالگی‌شان، که همه چهره‌هایی بی‌تفاوت داشتند، نگاه‌کردند. روی بعضی از این عکس‌ها نوشته‌شده‌بود “خوب و صادق” و روی بعضی دیگر نوشته‌شده‌بود “بدجنس و شیطان‌صفت”. روی خیلی از عکس‌ها هم هیچ چیزی نوشته‌نشده‌بود.

یان ژانگ، فانچانگ کونگ، یانلی ژانگ و هو کو، پژوهشگران این طرح، می‌نویسند: “ممکن است ویژگی‌های شخصیتی به جذابیت ظاهری مرتبط باشد؛ شاید ویژگی‌های شخصیتی بتوانند جذابیت ظاهری را افزایش‌دهند، و ویژگی‌های شخصیتی منفی بتوانند جذابیت ظاهری را کاهش‌دهند ”.

۸. در جایی باکلاس زندگی‌کنید

13 ravesh8.jpg

در پژوهشی که در دانشگاه کاردیف انجام‌شد، تصویر مردی با پس‌زمینه‌ی یک آپارتمان باکلاس و لوکس نسبت به تصویر مردی با پس‌زمینه‌ی آپارتمانی عادی، محبوبیت بیشتری نزد گروهی متشکل از ۳۵ خانم جوان کسب‌کرد.

چگونه جذاب شویم ۹: آهنگ‌های خوب بنوازید

13 ravesh9.jpg

در پژوهشی در ۲۰۱۴، پژوهشگران از ۱۵۰۰ زن (که میانگین سن‌شان ۲۸ سال بود) خواستند به قطعه‌های ساده و پیچیده‌ی موسیقی گوش‌کنند و به جذابیت سازندگان‌شان نمره‌بدهند.

نتایج این برررسی نشان‌‌دادند زنان موسیقی‌های پیچیده‌تر را ترجیح می‌دادند و می‌گفتند برای داشتن یک رابطه‌ی درازمدت به سراغ سازندگان موسیقی‌های پیچیده‌ترخواهند رفت.

چگونه جذاب شویم ۱۰: با آدمی دلپسند رابطه داشته‌باشید

13 ravesh10.jpg

پژوهشگران مدت‌ها است از پدیده‌ای به‌نام mate-choice copying آگاه هستند؛ یعنی علاقه‌داشتن خانم‌ها به همدم سایر خانم‌ها.

پژوهشی در ۲۰۱۲ نشان‌‌داد زنان تنها در صورتی معشوق زنان دیگر را دوست‌‌دارند که او آدم دلپسندی باشد.

در این پژوهش از ۴۰ زن خواسته‌شد به مجموعه تصاویری نگاه‌کنند که در آنها تصویر یک زن میان تصویر دو مرد قرار گرفته‌بود. تصویر زن در یک قاب قرار داده‌شده‌بود، بنابر این جوری به‌نظر می‌رسید انگار او داشت به یکی از آن‌دو مرد نگاه می‌کرد. گاهی‌اوقات لبخند می‌زد و گاهی‌اوقات چهره‌ای بی‌تفاوت داشت. گاهی‌اوقات آن زن دلپسند به‌نظر می‌رسید و گاهی‌اوقات نه.

وقتی از زنان پرسیده‌شد به‌نظرشان کدام مرد جذاب تر است، اغلب مردی را که زنی دلپسند و خندان به او “نگاه می‌کرد” انتخاب می‌کردند.

چگونه جذاب شویم ۱۱: خوش‌فکر باشید

13 ravesh11.jpg

پژوهشگران استرالیایی به‌تازگی روی دانشجویانی که بنا بود در یک جلسه سریع همدم پیدا کنند، مطالعه‌ای انجام‌دادند و دریافتند مردان خوش‌فکر نزد زنان جذابیت بیشتری دارند.

پیش از شروع مهمانی، ‌از ۹۱ دانشجو خواسته‌شد پرسشنامه‌ای را پر کنند؛ پرسشنامه‌ای که در آن سوال‌ّهایی نظیر “من احساساتم را بدون ‌نشان‌دادن واکنش‌های شدید نسبت‌به آنها درک می‌کنم” مطرح‌شده‌بود.

پس از هر گفت‌وگو با جنس مخالف، دانشجویان به‌طور خصوصی درباره‌ی میزان جذابیت طرف مقابل برایشان و میزان تمایل برای قرار گذاشتن با او گفتند.

نتایج نشان‌‌دادند مردان بیشتر به زنانی که جذابیت فیزیکی داشتند علاقه نشان می‌دادند (پیش‌تر رای‌دهندگانی مستقل به جذابیت دانجشویان امتیاز داده‌بودند). اما زنان بیشتر به مردان خوش‌فکر علاقه‌داشتند.

پژوهشگران عقیده‌‌داشتند مردان خوش‌فکر در آن مکالمه‌ی کوتاه‌مدت، بیشتر به زنان توجه نشان‌می‌دادند و احتمالا در کنترل اضطراب و نگرانی بهتر عمل‌کرده‌بودند، که در نتیجه آنها را جذاب تر جلوه‌داده‌بود.

چگونه جذاب شویم ۱۲: به ورزش‌ّهای مخاطره‌آمیز بپردازید (البته با احتیاط)

13 ravesh12.jpg

پژوهشی در ۲۱۰۴ که توسط محققان دانشگاه آلاسکا انجام‌شده‌بود نشان‌داد زنان به مردانی که به‌نوعی “خطرجو” بودند بیشتر جذب می‌شوند.

۲۳۳ دانشجو به پرسشنامه‌هایی درباره‌ی میزان جذابیت همدمی که به فعالیت‌ّهای مخاطره‌آمیز بپردازد، پاسخ‌دادند.

این فعالیت‌ّها شامل فعالیت‌های پرمخاطره‌ی کلاسیک نظیر دوچرخه‌سواری در کوهستان، غواصی در اعماق آب و اسکیت‌سواری در محیط‌های پرمخاطره بود. در کنار این‌ها، فعالیت‌های پرمخاطره‌ی “مدرن” نظیر تقلب در نگارش مقاله‌ی علمی، بی‌احتیاطی در کار کردن با مواد شیمیایی در آزمایشگاه و به‌روز نکردن آنتی‌ویروس رایانه نیز آورده‌شده‌بودند.

نتایج این تحقیق نشان‌‌دادند مردانی که در فعالیت‌های پرمخاطره‌ی کلاسیک شرکت می‌کردند (یعنی همان فعالیت‌ّهایی که اجدادمان هم به آنها می‌پرداختند) در چشم زنان جذاب تر بودند، و مردانی که به فعالیت‌ّهای پرمخاطره‌ی مدرن می‌پرداختند، جذابیت کمتری برای زنان داشتند.

چگونه جذاب شویم ۱۳: قرمز بپوشید

13 ravesh13.jpg

پژهشگران دانشگاه روچستر دریافتند زنانی که قرمز می‌پوشند در چشم مردان جذاب تر هستند.

این پژوهش شامل مجموعه‌ای از آزمایش‌ّها بود که در آنها گروهی متشکل از ۳۰ دانشجوی پسر به تصاویر سیاه و سفید چهره‌ی زنان با پس‌زمینه‌های قرمز، سفید، خاکستری، سبز یا آبی نگاه می‌کردند.

نتایج این بررسی نشان‌دادند زنانی که تصاویرشان پس‌زمینه‌ی قرمز داشت به چشم مردان جذاب تر بودند و آنها تمایل بیشتری به قرار گذاشتن با این زنان داشتند.

جالب اینجا است وقتی از مردان درباره‌ی علت جذابیت این زنان پرسیدند، تعداد بسیار کمی به رنگ پس‌زمینه اشاره‌کرد، یعنی ترجیح رنگ قرمز ناخودآگاه است.


ترجمه:تحریریه نشریه بازده

نویسندگان: دریک بِر و شانا لبوویتس

منبع: بیزنس اینسایدر

چگونه جذاب شویم: ۱۳ روش علمی که جذاب تر شویم

چگونه جذاب شویم


 

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی