کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

قضاوت شخصیت شما: ۱۲ کار که شخصیت شما را با آنها قضاوت می‌کنند

از لحظه ای که دو نفر با هم دیدار می‌کنند، همدیگر را محک می‌زنند، و به دنبال نشانه‌هایی از صداقت، هوش، و نوع دوستی می‌گردند. چه یک قرار عاشقانه باشد چه یک مصاحبه‌ی شغلی، کوچک‌ترین چیزها هم برای قضاوت شخصیت شما اهمیت دارند- از سفت دست دادنتان گرفته تا دفعات چک کردن گوشی تلفن همراهتان. با ما همراه باشید تا چیزهای بیشتری هم بدانید.

ما این پرسش که “کارهای کوچکی که انجام می‌دهید و چیزهای زیادی درباره‌ی روانشناختی و شخصیت شما می گویند چیست‌اند؟” (در سایت پرسش و پاسخ کُورا) و جدیدترین تحقیقات علمی را بررسی کرده‌ایم و چند مورد از رایج‌ترین رفتارهایی که آدم‌ها برای قضاوتتان از آن استفاده می‌کنند را مشخص کرده‌ایم.

۱. دست دادن

1personality.jpg

چندین نفر از کاربران سایت کُورا(سایت پرسش و پاسخ) قبول کرده‌اند که آدم‌ها را بر اساس دست دادنشان قضاوت می‌کنند.

جولیان پارج نوشته است: محکم دست دادن معمولاً معرف یک شخصیت مصمم و قوی است، درصورتی که شل دست دادن معمولاً حاکی از کمبود اعتماد به نفس است و تقریباً همیشه یکی از خصوصیات آدم‌هایی است که برای انجام کارها دنبال راهی ساده می‌گردند.

پژوهش‌ها نشان می‌دهند دست دادنتان می‌تواند جنبه‌های خاصی از شخصیتتان را آشکار کند. در مطالعه ای دریافتند آدم‌هایی که محکم دست می‌دهند احتمال برونگرا بودن و تاثیرگذاری عاطفی‌شان بیش تر است و احتمال خجالتی و عصبی بودنشان کم تر است.

مطلب مرتبط : تیپ شخصیت : ۱۶بهترین شغل با توجه به نوع شخصیت شما

۲. وقت شناس بودنتان

2personality.jpg

برای یک قرار خیلی مهم دیرتان شده است؟ کسی که منتظر است ممکن است از شخصیتتان برداشت بدی بکند.

“حمیرا صیدیقی می‌گوید: یک فرد غیر منفعل سر وقت می‌رسد، چون خود انگیخته است، به لحاظ ذهنی سازمان یافته است، و برای وقت ارزش قائل است در حالی که یک آدم منفعل مدام تا لحظه‌ی آخر دست دست خواهد کرد.”

به لحاظ علمی، کسانی که تأخیر زمانی دارند لزوماً آدم‌های بی ملاحظه ای نیستند- ولی احتمالاً افراد بی خیال “نوع B” هستند.

مطلب مرتبط : ۴ نوع شخصیت و شغل مناسب با هر شخصیت

۳. نحوه‌ی برخوردتان با کارکنان رستوران

3personality.jpg

چندین کاربر گفته‌اند به نحوه‌ی تعامل آدم‌ها با پیشخدمت‌ها توجه می‌کنند.

“ساتی ماری فراست می‌گوید: من ابداً با مردی که با کارکنان رستوران گستاخانه برخورد می‌کند قرار نمی‌گذارم.”

حتی مدیران ارشد هم می گویند آدم می‌تواند بر اساس روش برخورد یک نفر با پیشخدمت‌ها، خدمتکاران هتل، و نگهبان‌ها چیزهای زیادی راجع به او بیاموزد. پانرا بِرِد می‌گوید: یک بار درخواست کارجویی را که با من رفتار خوبی داشت ولی با شخصی که آن نزدیکی میزها را تمیز می‌کرد بدرفتار بود، رد کردم.

مطلب مرتبط :‌ شخصیت شناسی از روی چهره: چطور شخصیت را از صورت بشناسید

۴. هنگام نوشیدن از یک لیوان به کجا نگاه می‌کنید

4personality.jpg

دیوید جونتو می‌نویسد: “کسی که موقع نوشیدن داخل لیوان را نگاه می‌کند، درونگراتر، خودآگاه تر، ایده آل گرا تر، و متمرکزتر است. کسی که هنگام نوشیدن از بالای لبه‌ی لیوان نگاه می‌کند بیش تر تحت تأثیر دیگران، نسبت به محیط آگاه تر، بیخیال تر، برونگراتر، و قابل اعتمادتر است.”

و حتی فکرش را هم نکنید به این بپردازید که انتخاب نوع نوشیدنی‌تان ممکن است به دیگران چه چیزهایی را درباره شخصیت تان القا کند. (بحثی مفصل دارد! م)

۵. ناخن جویدن

5personality.jpg

شوشروت مونجه دیدگاه‌های محکمی درمورد آدم‌هایی که ناخنشان را می‌جوند دارد، و می‌گوید این کار نشانه ای است از خودخوری شخص.

در ضمن، پژوهش‌ها نشان می‌دهند کسانی که ناخنشان را می‌خورند- یا موی شان را می‌کشند یا پوست بدنشان را می‌کنند- کمال گرا هستند و قادر نیستند به آرامش کامل برسند.

۶. دست خط تان

6personality.jpg

چه یک فهرست انجام کار بنویسد چه یک یادداشت عاشقانه، دست خطتان می‌تواند چیزهای زیادی درباره‌ی شما بگوید.

رامش ناگاراج معتقد است “آدم‌هایی که برای نوشتن چیزی روی قلم و کاغذ فشار زیادی می‌آورند عموماً نگرشی سرسختانه دارند. و بسیار معتمد به نفس هستند.”

در ضمن کتی مک نایت، دستخط شناس حرفه ای می‌گوید حروف درشت نشان می‌دهند شما مردم گرا هستید، درحالی که حروف ریز می گویند که شما درونگرا هستید. حروفی که به سمت راست متمایل هستند می‌توانند به معنای صمیمی و احساسی بودن شما باشند، کسانی که اصلاً کج نمی‌نویسند عمل گرا هستند، و حروفی که به سمت چپ متمایل هستند نشان دهنده‌ی  برون گرا بودنتان هستند.

۷. دفعاتی که گوشی تلفن همراهتان را چک می‌کنید

7personality.jpg

یکی از کاربران ناشناس کُورا می‌نویسد به این موضوع دقت کنید که “[آدم‌ها] کی و کجا گوشی‌هایشان را بیرون می‌آورند(در یک صف کوتاه منتظر ایستاده‌اند، با والدینشان صحبت می‌کنند، با دوستانشان بیرون رفته‌اند، یا وقتی درجمع تنها هستند).”

درست همان طور که چک کردن مدامِ صندوق ورودی ایمیل یا فیس بوک تان نشان می‌دهد، در مطالعه ای دریافته‌اند این کار ممکن است به خاطر آن باشد که از لحاظ عاطفی ثبات کم تری دارید و سعی می‌کنید روحیه‌ی خود را بالا ببرید.

قضاوت شخصیت شما ۸.: تماس چشمی برقرار کردن

8personality.jpg

مونجه می‌گوید “شل دست دادن و عدم تماس چشمی منظم نشانگر عدم کنترل شخصی، عدم اشتیاق لازم برای پیگیری، و اراده‌ی ضعیف است.”

و یا اینکه، روانپزشک دکتر آدرین فورنهام در “روانشناسی روز” می‌نویسد برونگراها از درونگراها نسبت به طرف مقابلشان تمایل دارند بیش تر و طولانی تر دیده شوند. و در کل، کسانی که بیش تر به طرف مقابلشان نگاه می‌کنند معتمد به نفس تر هستند و به لحاظ اجتماعی تسلط بیش تری دارند.

قضاوت شخصیت شما ۹: سبکِ سلفی گرفتن تان

9personality.jpg

پژوهش‌ها نشان می‌دهند آدم‌ها بر اساس سلفی‌هایتان تصورات بسیاری درمورد تان می‌کنند.

معمولاً، این تصورات نادرست هستند. مثلاً، تنهابودن در یک عکس به معنی عصبی بودن شما نیست، ولی آدم‌ها احتمالاً حق دارند فکر کنند احساسات مثبت در یک عکس سلفی حاکی از تجربه پذیر بودن است.

قضاوت شخصیت شما ۱۰: سلیقه‌ی موسیقی‌تان

listening.jpg

کاربر سایت کُورا، حمیرا صیدیقی، با ذکر مطالعه ای در 2003 می‌گوید که او آدم‌ها را بر اساس نوع موسیقی که گوش می‌دهند قضاوت می‌کند.

در این پژوهش دریافته‌اند آدم‌هایی که به موسیقی تفکری و پیچیده گوش می‌دهند بیش تر پذیرای تجربه‌های جدید هستند و به لحاظ سیاسی آزادی خواه تر هستند. آن‌هایی که به موسیقی شاد و سنتی گوش می‌دهند به احتمال فراوان برونگرا و خوش بنیه تر هستند.

قضاوت شخصیت شما ۱۱: رنگ مورد علاقه‌ی تان

11personality.jpg

شیوانی جی‌ها درمورد آن چه انتخاب رنگ درباره‌ی شخصیت تان می‌گوید نظریه ای دارد. مثلاً می‌گوید، اگر رنگ مورد علاقه‌ی تان قرمز باشد، به انجام کارهای فیزیکی اشتیاق دارید. اگر رنگ مورد علاقه‌ی تان زرد باشد، به نظم منطقی و ارزش فردی نیاز دارید.

روانپزشک صنعتی، برناردو تیرادو، این قضیه را به نحو متفاوتی بیان می‌کند. او در “روانشناسی روز” می‌نویسد، دوست داران رنگ قرمز استوار و مصمم هستند، درحالی که دوست داران رنگ زرد از یادگیری لذت می‌برند و به راحتی احساس خوشبختی می‌کنند.

قضاوت شخصیت شما ۱۲:چقدر طول می‌کشد سؤال بپرسید

12personality.jpg

حتی اگر کسی در مورد خودش در یک گفت و گو چیزی نگوید، شما باز هم می‌توانید در مورد شخصیت او چیزهایی یاد بگیرید.

بر اساس گفته‌ی خالیانا اشمیتز: وقتی کسی را برای اولین بار ملاقات می‌کنید، به بنید در مقابل چقدر طول می‌کشد تا  سوالی را بپرسد. متعجب خواهید شد از این که ببینید این موضوع تا چه حد رازهایی درمورد “دستِ بده” یا “دست بگیر” داشتن آدم‌ها فاش می‌کند. این امر به شما کمک خواهد کرد آدم‌هایی که دوستتان دارند را از آدم‌هایی که آن چه می‌توانید برایشان فراهم کنید را دوست دارند تشخیص دهید.


مترجم : امیر پوریانسب

ترجمه: تحریریه نشریه بازده

نویسنده: شانا لبوئیتز

منبع: بیزنس اینسایدر

قضاوت شخصیت شما: ۱۲ کار که شخصیت شما را با آنها قضاوت می‌کنند

قضاوت شخصیت


پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی