کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ کار آدم های با اعتماد به نفس که متفاوت از دیگران است

اعتماد به نفس می‌تواند شکل‌های مختلفی به خود بگیرد؛ اعتماد به نفس واقعی – برخلاف اعتماد به نفس غیرواقعی که آدم‌ها همچون نقابی برای حفاظت از خود به چهره می‌زنند – همیشه شکل منحصربفردی دارد. در این نوشتار ۱۲ کار آدم های با اعتماد به نفس را می شناسید که متفاوت از دیگران انجام می‌دهند.

۱۲ کار آدم های با اعتماد به نفس که متفاوت از دیگران است

وقتی بحث اعتماد به نفس پیش‌می‌آید، یک نکته کاملا واضح است: آدم‌ّهای واقعاً مطمئن‌به‌نفس همیشه در مواجهه با آدم‌های دوبه‌شک یا ترسو دست بالاتر را می‌گیرند، چون به دیگران انگیزه می‌دهند و اتفاقات مهم را رقم می‌زنند.

چه فکر کنید می‌توانید و چه فکر کنید نمی‌توانید، در هر صورت درست فکر می‌کنید.

هنری فورد

پژوهشی که به‌تازگی توسط دانشگاه ملبورن انجام‌شد نشان‌داد آدم‌های مطمئن‌به‌نفس حقوق بیشتری دریافت می‌کنند و زودتر ترفیع می‌گیرند، و به همین دلیل به‌وضوح بر روی این نکته صحه گذاشت که طرز فکر آدم‌ها تأثیر قابل‌توجهی روی توانایی شما برای رسیدن به موفقیت دارد.

اعتماد به نفس داشتن مشخصاً موضوع مهمی است، اما چه چیزی آدم‌های واقعاً مطمئن به‌نفس را از دیگران جدا می‌کند؟

من کمی جستجو کردم و توانستم ۱۲ کار آدم های با اعتماد به نفس که متفاوت از دیگران انجام می‌دهند را پیدا کنم تا شما هم بتوانید آن‌ها را در زندگی خود به‌کار بگیرید.

۱. شادی و رضایتمندی را از درون خود می‌گیرند

شادی و رضایتمندی از عناصر اصلی اعتماد به نفس است، چون برای داشتن اعتماد به نفس موقع انجام کار، باید احساس رضایت از خود داشت.

حس خوشی و رضایتمندی آدم‌هایی که اعتماد به نفس زیادی دارند، از موفقیت‌ّهای خودشان سرچشمه می‌گیرد، نه از نظرات دیگران درباره‌ی این موفقیت‌ها. آن‌ها می‌دانند فارغ از حرف‌های دیگران، آدم هیچ‌وقت به‌اندازه‌ای که آن‌ها می‌گویند خوب یا بد نیست.

۲. قضاوت نمی‌کنند

یک کار آدم های با اعتماد به نفس این است که دیگران را قضاوت نمی‌کنند، چون می‌دانند هر آدمی ويژگی‌های مثبت خودش را دارد. آن‌ها برای تجربه‌ی حس خوشبختی، به بدبختی دیگران نیازی ندارند. به‌علاوه، مقایسه‌ی خود با دیگران، آدمی را محدود می‌کند؛ به همین دلیل آدم‌های مطمئن‌به‌نفس با بیش از حد بزرگ‌کردن دیگران و نگرانی درباره‌ی عقب ماندن از بقیه، وقتشان را تلف‌نمی‌کنند.

۳. تنها در صورتی بله می‌گویند که واقعاً بخواهند کاری را انجام‌دهند

پژوهش‌های انجام‌شده در دانشگاه کالیفرنیا نشان‌داده‌است هر چه بیشتر با نه گفتن مشکل داشته‌باشید، احتمال تجربه‌ی استرس، فرسودگی شغلی و حتی افسردگی در شما بیشتر است. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس می‌دانند نه گفتن کار بدی نیست، و اعتماد به نفس‌شان آن‌ها را قادر می‌سازد قاطعانه نه بگویند. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس وقتی لازم است نه بگویند از عبارت‌هایی مثل “فکر نمی‌کنم بتوانم انجامش‌دهم” یا “مطمئن نیستم” استفاده‌نمی‌کنند. آن‌ها قاطعانه نه می‌گویند، چون می‌دانند نه گفتن به یک تعهد جدید به‌نفع تعهدهای کنونی‌شان است و به آن‌ها فرصت می‌‌دهد به‌]وبی از پس آن‌ها بربیایند.

۴. بیشتر از این‌که حرف‌بزنند، گوش‌می‌دهند

یک کار آدم های با اعتماد به نفس این است که بیشتر از این‌که حرف‌بزنند، گوش‌می‌دهند، چون می‌دانند قرار نیست چیزی را ثابت‌کنند. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس می‌دانند با گوش‌کردن فعالانه و توجه‌کردن به دیگران،‌ خیلی بیشتر یاد می‌گیرند و رشد می‌کنند. آن‌ها تعاملات بینافردی را عرصه‌ای برای اثبات نظرات‌شان نمی‌بینند و در عوض روی خود این تعاملات تمرکز می‌کنند، چون می‌دانند برخورد با دیگران بدین‌طریق، لذت‌بخش‌تر و مفیدتر است.

۵. با قطعیت صحبت می‌کنند

خیلی بعید است از آدم‌های مطمئن‌به‌نفس عبارت‌هایی مانند “شاید”، “مطمئن نیستم” و “گمانم” بشنوید. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس قاطعانه صحبت می‌کنند، چون می‌دانند اگر با قطعیت نظرات‌مان را به دیگران انتقال‌ندهیم، سخت می‌توانیم توجه آن‌ّها را به خود جلب‌کنیم.

۶. به‌دنبال پیروزی‌های کوچک هستند

آدم‌های مطمئن‌به‌نفس دوست‌دارند خودشان را به چالش بکشند و رقابت‌کنند، حتی وقتی تلاش‌شان تنها موفقیتی کوچک برایشان به‌همراه دارد. پیروزی‌های کوچک، در مناطقی از مغز که مسئول پاداش و انگیزه است، گیرنده‌های آندروژن تولید می‌کند. افزایش گیرنده‌های آندروژن، تأثیر تستسرون را افزایش می‌دهد، و تأثیر تستسترون، اعتماد به نفس و تمایل برای حل چالش‌های آینده را افزایش می‌دهد. وقتی چند موفقیت کوچک کسب می‌کنید، ممکن است اعتمادبه‌نفس شما برای چند ماه افزایش یابد.

۷. ورزش می‌کنند

پژوهشی که در موسسه‌ی تحقیقاتی اونتاریوی شرقی انجام‌شد نشان‌داد آدم‌هایی که ۲ ماه و نیم هفته‌ای 2 ۲2 بار ورزش می‌کردند، موقع انجام‌دادن فعالیت‌ّهای اجتماعی، دانشگاهی و ورزشی، توانایی بیشتری در خود احساس می‌کردند. آن‌ها به صورت ظاهر و اعتماد به نفس خود نمره‌ي بیشتری می‌دادند، و بهتر از همه‌ی این‌ها، این تغییرات فیزیکی بدن‌شان نبود که باعث افزایش اعتماد به نفس‌شان شده‌بود، بلکه انرژی مثبت بی‌درنگ و سرشار از اندورفین ورزش‌کردن بود که این تفاوت‌ها را رقم‌زده‌بود.

۸. به‌دنبال جلب توجه دیگران نیستند

آدم‌ّهایی که مصرانه به‌دنبال جلب توجه هستند، باعث ایجاد حس انزجار در دیگران می‌شوند. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس می‌دانند خیلی بهتر است آدم خودش باشد تا این‌که سعی‌کند مهم‌بودن خودش را ثابت‌کند. آدم‌ها به‌سرعت جذب دیدگاه‌های خود شما می‌شوند، و البته که بیشتر جذب دیدگاه‌ّهای درست شما می‌شوند، نه اسم و رسم یا شمار آدم‌هایی که می‌شناسید. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس دست‌کم در ظاهر دیدگاه درستی دارند.

آدم‌های مطمئن‌به‌نفس استادانه می‌توانند شهرت‌شان را با دیگران تقسیم‌کنند. وقتی برای موفقیتی مورد توجه قرار می‌گیرند،‌ آن‌ها به‌سرعت کانون توجه را به سوی بقیه‌ی کسانی که در رسیدن به آن موفقیت کمک‌شان کرده‌اند، معطوف می‌کنند. آن‌ها به‌دنبال تأیید یا تشویق دیگران نیستند، چون ارزشی که برای خود قائل می‌شوند از درون‌شان سرچشمه می‌گیرد.

۹. از نادرست حرف‌زدن نمی‌ترسند

یک کار آدم های با اعتماد به نفس این است که از نادرست حرف‌زدن نمی‌ترسند. آن‌ها دوست‌دارند نظرات‌شان را ابراز کنند تا ببینند آیا همچنان درست باقی می‌مانند یا نه، چون وقتی گفته‌هایشان اشتباه است چیزهای زیادی از دیگران یاد می‌گیرند، و وقتی گفته‌هایشان درست است دیگران از آن‌ها یاد می‌گیرند. آدم‌های مطمئن‌به‌نفس از توانایی خود آگاه هستند و اشتباه‌کردن را تحقیرکننده‌ی شخصیت‌شان قلمداد نمی‌کنند.

۱۰. ریسک می‌کنند

وقتی فرصتی پیدا می‌کنند، از آن استفاده می‌کنند. آن‌ها به‌جای این‌که نگران باشند چه مشکلی ممکن است پیش‌بیاید، از خودشان می‌پرسند “چه چیزی سد راه من شده است؟ چرا نمی‌توانم از پس این کار بربیایم؟” و سعی‌می‌کنند جواب این سوال‌ها را پیدا کنند. ترس مانع آن‌ها نمی‌شود، چون می‌دانند اگر تلاشی‌نکنند، هرگز موفق نمی‌شوند.

۱۱. دیگران را تشویق می‌کنند

یک کار آدم های با اعتماد به نفس این است که دائماً به ارزش خودشان شک می‌کنند؛ به همین دلیل سعی‌می‌کنند از بقیه انتقاد کنند و خودشان را در کانون توجه قرار دهند تا ارزش‌هایشان را به اثبات برسانند. اما آدم‌های مطمئن‌به‌نفس چنین حسی پیدا نمی‌کنند، چون ارزشی که برای خودشان قائل می‌شوند از درون خودشان سرچشمه می‌گیرد. آن‌ها به‌جای این‌که بدون اعتماد به نفس به خودشان توجه‌کنند، به دیگران توجه می‌کنند و به همین دلیل می‌توانند ویژگی‌های فوق‌العاده‌ی آن‌ها را هم مد نظر قرار می‌دهند. تعریف‌کردن از بقیه‌ی آدم‌ها، یکی از ویژگی‌های ذاتی آدم‌های مطمئن‌به‌نفس است.

۱۲. با کمک‌خواستن از دیگران مشکلی ندارند

آدم‌های مطمئن‌به‌نفس می‌دانند کمک‌خواستن از دیگران آن‌ّها را ضعیف یا نادان جلوه نمی‌دهد. آن‌ها با نقاط قوت و ضعف خود آشنا هستند،‌ و برای برطرف‌کردن نقاط ضعفشان به دیگران کمک می‌گیرند. به‌علاوه، آدم‌های مطمئن‌به‌نفس می‌دانند یاد گرفتن از آن‌هایی که تخصص بیشتری دارند، شیوه‌ی بسیار خوبی برای پیشرفت‌کردن است.


ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده

نویسنده: تراویس بردبری

منبع: اینترپرنر

۱۲ کار آدم های با اعتماد به نفس که متفاوت از دیگران است


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بازده

پربازدیدترین ها

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی