کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ چیز که همه باید پیش از سرمایه گذاری بدانند

برخلاف باورِ عامه، برای شروع سرمایه گذاری لازم نیست کارشناس و خبره باشید. حتی برای سرمایه گذاری لازم نیست ثروتمند باشید، با وجود این بسیاری از ما نمی‌توانیم مدیریت پول‌مان را شروع کنیم چون می‌ترسیم یا نمی‌دانیم از کجا شروع کنیم.سرمایه‌گذاری

ولی سرمایه گذاری امری حیاتی است. تورم هر ساله در امریکا به‌طور میانگین ۳.۸۷% از ارزش پول شما می‌کاهد، و سرمایه گذاری ها راه‌هایی هستند که به سرعت کافی پول شما را افزایش می‌دهند تا این کاستی را جبران کنند.

سرمایه‌گذاری شکل‌های مختلفی به خود می‌گیرد- از مشارکت در یک حساب بازنشستگی برخوردار از مزایای مالیاتی تا خرید سهام و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک- ولی این‌که پول‌تان را کجا سرمایه‌کنید به تصمیم شما بستگی دارد.

۱۲ اصلی که از پیش باید بدانید تا به شما برای یافتن سرمایه‌گذاری مناسب کمک کند:

۱.وقتی صحبت از بازار سهام باشد، اوضاع گذشته همیشه وضعیت آینده را پیش‌بینی نخواهد کرد.

child.jpg

نگاه به آن‌چه بازارها پیش از این انجام داده‌اند برای پیش‌بینی آن‌چه در آینده انجام خواهند داد راه مطمئنی نیست.

هیچ‌کس نمی‌تواند با اطمینان بازار را پیش‌بینی کند. با این‌که حرفه‌ای‌ها می‌توانند بر پایه‌ی اطلاعاتی که آموخته‌اند حدس‌هایی بزنند، پیش‌بینی بازار به معنی پیش‌بینی آینده است، و هیچ‌کس نمی‌تواند این کار را انجام دهد، پس بیخودی سعی نکنید.

۲.سرمایه‌گذاری همیشه یک ریسک است.

صحبت از سرمایه‌گذاری که باشد، به‌ندرت چیزی را-در صورت وجود- می‌شود تضمین کرد.

ممکن است پول به‌دست آورید یا پول از دست بدهید، بنابراین اگر در کوتاه‌مدت باید دسترسی فوری به پول نقد داشته باشید، احتمالا سرمایه‌گذاری نکنید بهتر است. بعضی از حرفه‌ای‌ها می‌گویند نباید پولی را که در پنج سالِ آتی به آن نیاز دارید سرمایه گذاری کنید چون، اگر بازار دچار رکود شود، وقت کافی برای جبران آن منابع مالی نخواهید داشت.

۳.برای سرمایه گذاری نباید حتما کارشناس و خبره باشید.

man-alone.jpg

اگر کارفرما پیشنهادی داد، ساده‌ترین نقطه‌ی شروع سرمایه گذاری در طرح ۴۰۱(ک) اداره‌‌ی‌تان است. بعد، به فکر پول گذاشتن روی حساب بازنشستگی شخصی( (a Roth IRAیا حساب بازنشستگی مرسوم (traditional IRA) باشید، و سپس می‌توانید درمورد دیگر برنامه‌های سرمایه‌گذاری به جست‌وجو بپردازید.

شما مجبور نیستید به تنهایی دست به این‌کار بزنید. برنامه‌ریزان مالی، مشاوران سرمایه، و مشاوران روباتیکی وجود دارند که شما را راهنمایی می‌کنند.

همچنین اگر می‌خواهید سرمایه‌گذارِ به‌روزتری باشید، گنجینه‌ای از اطلاعات پیش‌روی شما وجود دارد. به بعضی از کتاب‌ها و پادپخش‌های برگزیده‌ی ما که اصول، استراتژی‌ها، و نکات سرمایه گذاری را پوشش می‌دهند، سر بزنید.

۴.شروعِ زودهنگام یک مزیت بزرگ است.

بزرگ‌ترین دارایی شما زمان است، به‌خصوص در دهه‌ی دوم زندگی‌تان. برای تقریبا هر نوع سرمایه گذاری – ازجمله پس‌اندازهای بازنشستگی- هیچ‌چیز نمی‌تواند جایگزین تاثیر بهره‌ی مرکب effect of compound interest شود. به‌علاوه، اگر در بازار پولی از دست بدهید، زمان بیش‌تری خواهید داشت تا پیش از نیاز آن را دوباره به‌دست آورید.

این‌که می‌گویند، “برای سرمایه‌گذاری خیلی دیر است” بهانه‌ی خوبی نیست برای این‌که پول‌تان را زیر تشک و توی بالش ذخیره کنید. دیر شروع کردن بازهم از هرگز شروع نکردن بهتر است- تازمانی‌که وسوسه نشده‌اید برای جبران زمان از دست رفته ریسک‌های غیرضروری کنید.

درست مثلِ تقریبا هر جنبه‌ی دیگری از تامین‌مالی شخصی، شما نمی‌خواهید برای “زود ثروتمند شدن” به سرمایه‌گذاری تکیه کنید.

۵.پیش از هرچیز دیگری به یک هدف نیاز دارید.

woman-alone.jpg

سرمایه گذاری شما به چه دلایلی است؟ هدف چیست؟ نیت و مقصود کدام است؟

تام وایت، مدیرعامل iQuantifi و طراح برنامه‌های مالی شخصی و خودکار، به بیزنس‌اینسایدر می‌گوید، “از انتها شروع کنید. بدانید واقعا هدف سرمایه‌گذاری‌تان چیست.”

وقتی هدف‌تان را معین کردید-پس‌انداز برای خرید خانه، تحصیل بچه‌ها، مسافرت، یا بازنشستگی- چارچوب زمانی مشخص خواهد شد و قادر خواهید بود بفهمید چگونه باید پول‌تان را سرمایه گذاری کنید.

۶.بسته به این‌که چه‌قدر زمان دارید، سرمایه‌گذاری‌های مختلفی می‌کنید.

افق زمانی شما تعداد سال‌های میان اکنون و وقتی است که به استفاده از پولی که سرمایه گذاری کرده‌اید نیاز خواهید داشت. این افق زمانی باید پس از معین کردن هدف‌تان، مشخص شود.

وقتی افق زمانی‌تان را مشخص کردید، برای این که پول‌‌تان را کجا سرمایه گذاری کنید ایده‌ی بهتری خواهید داشت و می‌توانید به یک استراتژی برسید. کلا، هرچه بیش‌تر زمان داشته باشید، می‌توانید ریسک بیشتری بکنید. در این صورت، اگر مشکلی پیش بیاید، برای جبران زیان‌ها فرصت خواهید داشت.

وایت توضیح می‌دهد، در کل، این‌ها انواع دسته‌بندی‌های دارایی در سرمایه‌گذاری هستند: “پول نقد، اوراق قرضه، و سهام. و هر‌ یک از این سه نوع دامنه‌ی نرخ بازگشت خودشان را دارند که می‌توانید در یک بازه‌ی زمانی انتظار داشته باشید.”

اطلاع از این نرخ‌های بازگشت کمک می‌کند شیوه‌ی سرمایه‌گذاری‌تان را معین کنید.

یادتان باشد که فارغ از چارچوب زمانی‌تان، شما می‌خواهید یک پورتفولیوی سرمایه گذاری را که تنوع درستی دارد حفظ کنید. ولی چارچوب‌های زمانی که در ادامه می‌آیند ممکن است در مورد این ایده که بیشترِ پول‌تان را کجا دوست دارید سرمایه کنید به شما کمک کنند:

اگر در ۰ تا ۲ سال به پول‌تان نیاز دارید:

نخستین دسته‌ از دارایی که وایت ذکر می‌کند، یعنی پول نقد، خودش چند زیردسته‌ی مختلف دارد: حساب‌های پس‌انداز، حساب‌های سپرده‌گذاری، و حساب‌های بازار-پول. پول نقد معمولا نرخ بازگشتی پایین، ولی ثابت، دارد. وایت می‌گوید بنابراین، اگر در کوتاه‌مدت به پول‌تان نیاز دارید این بهترین انتخاب برای شما است.

اگر در ۲ تا ۵ سال به پول‌تان نیاز دارید:

وایت می‌گوید، “به‌طورکلی اوراق قرضه، در یک بازه‌ی زمانی، از ۳ تا سقف ۸% بازدهی دارند. اگر هدف‌تان برای دو تا پنج سال آتی است، اوراق قرضه از همه مناسب‌تر هستند، چون از سهام ثبات بیش‌تری دارند، درحالی‌که درآمدی بیشتر از پول نقد تولید می‌کنند. آنها هم نوسان دارند اما در کل نه به اندازه‌ی سهام.”

اگر در ۵ سال یا بیش‌تر به پول‌تان نیاز دارید:

برای هر هدفی که بیش از پنج سال طول می‌کشد، می‌توانید در پورتفلیوی‌تان قسمت بیش‌تری را به سهام اختصاص بدهید، چون بیش‌ترین احتمال را دارد که نهایتا بر تورم غلبه کنند و بالاترین بازگشت سرمایه را برای‌تان به ارمغان بیاورند.

وایت خاطرنشان می‌کند، “باید انتظار نوسانات را داشته باشید، سهام دامنه‌ی وسیعی از بازگشت سرمایه را دربر می‌گیرند، همان‌طور که شاهد هستیم در ۲۰۰۸ از منفی ۳۸% می‌گذرد و حتی تا مثبت ۳۰% در ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ بالا می‌رود. ولی در یک بازه‌ی زمانی طولانی‌تر، سهام به نحو قابل‌اطمینان‌تری حدود ۸% در یک دوره‌ی ۷۰ یا ۸۰ ساله بازگشت سرمایه داشته است.”

۷.همه‌ی پول‌تان را یک‌ جا سرمایه‌ کردن به نوعی دنبال دردسر رفتن است.

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، در سرمایه‌گذاری تنوع داشتن مهم است.

تنوع یعنی تقسیم کردن پول‌تان میان انواع مختلفی از سرمایه‌گذاری. هرچند درمورد این‌که یک پورتفولیوی سرمایه‌گذاری تا چه‌حد باید متنوع باشد گزینه‌های بسیاری وجود دارد، تقریبا همه موافق‌اند با گذاشتن تمام تخم‌مرغ‌های مالی‌تان در یک سبد، نسخه‌ی بدبختی‌تان را پیچیده‌اید.

جاناتان دی‌یوئه، مشاور سرمایه گذاری در بیزنس‌اینسایدر می‌نویسد، به فکر تشکیل یک پورتفولیوی اوراق قرضه و سهام باشبد که تنوعی جهانی و کاملی دارد. یافتن مدیران سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک، و صندوق‌های مبادله‌ی تجاری که بازتابی است از شاخصِ سهامِ کل‌کشورهای-جهان برای بخش سهامِ پورتفولیوی شما، کار راحتی است، و همچنین دنبال‌کردن یک شاخص اوراق قرضه‌ی جهانی و کاملا متنوع برای تخصیص‌ درآمدِ ثابت.

۸.فارغ از این‌که چگونه سرمایه گذاری می‌کنید، باید هزینه بپردازید.

سرمایه‌گذاری بدون هزینه نیست. اگر با یک حرفه‌ای سرمایه‌گذاری کار می‌کنید، یا یک درصدی از پورتفولیو‌ی‌تان را به او می‌دهید یا درصدی از پیش‌پرداخت را- بهتر است پیش از امضای قرارداد بدانید مشاور شما از کدام نوع است؛ از نوع حق‌الزحمه‌ای ثابت یا حق‌الزحمه‌ای ثابت بعلاوره‌ی حق کمیسیون.

شیوه‌های سرمایه گذاری برخط که به مشاوران-رباتی معروف هستند، مثل Personal Capital،، Betterment و Wealthfront،، هریک ساختارهای هزینه‌ای مخصوص به‌خود را دارند- بسته به اندازه‌ی حساب شما، هر سال درصد معینی می‌گیرند.

صندوق‌های سرمایه گذاری مشترک و صندوق‌های مبادله‌ی تجاری هم هزینه‌هایی دربر دارند، که از پیش در قالب “نسبت‌های هزینه”- که درصدی بیان می‌شود و معمولا بین ۰.۲% تا ۲% متغیر است- و “کارمزدها”- که همان “هزینه‌های معامله” است- مشخص و آشکار می‌گردند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک بسیاری وجود دارند که بدون دین هستند. اینوِستوپدیا توضیح خوبی درمورد تفاوت میان صندوق‌های کارمزدی و غیر کارمزدی فراهم آورده است، و همین‌طور درمورد این‌که تفاوت هزینه‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک و صندوق‌های مبادله‌ی تجاری چیست.

ورن بافیت‌ و جان سی. بوگل، پایه‌گذار و مدیرعامل سابق گروه صندوق‌ مشترک سرمایه‌گذاری ون‌گارد، توصیه می‌کنند در صندوق‌های دارای شاخص‌ کم هزینگی، نوعی صندوق مشترک که به شاخص بازاری خاصی پیوند خورده است، سرمایه‌گذاری کنیم- خودِ بافیت، صندوق‌هایی را که با اس.‌اند پی. ۵۰۰ (S&P ۵۰۰)[شاخص بازار سهام امریکایی بر پایه‌ی سرمایه‌گذاری‌های ۵۰۰ شرکت که سهام عادی دارند. م] پیوند خورده‌اند بسیار توصیه می‌کند.

آیا شما برای به حداقل رساندن هزینه‌ها دست به پژوهش می‌زنید؟ می‌توانید نسبت هزینه‌ی یک صندوق، حداقل سرمایه‌ی لازم، و اطلاعات مفید دیگر درمورد صندوق‌های شاخص را با جست‌وجوی آنها در بخش “نقل قولِ” وب‌گاه ستاره‌ی صبح Morningstar پیدا کنید.

۹.برای هر پولی که به‌دست می‌آورید باید مالیات بدهید.

labtop.jpg

مالیات می‌تواند بسیار بر سرمایه‌گذاری‌های شما تاثیر بگذارد.

دولت امریکا اجازه نمی‌دهد پولی را که ممکن است به‌دست بیاورید رایگان سرمایه گذاری کنید- وقتی پول در می‌آورید، چیزی بدهکار می‌شوید که به آن مالیات بر سود سرمایه می‌گویند. عوامل مختلفی بر میزان پولی که باید بپردازید تاثیر می‌گذارند، مثلا این‌که چه مدت از کسب دارایی‌تان می‌گذرد. شما مالیات بر سود سرمایه‌ی بیش‌تری برای سرمایه‌گذاری‌هایی که مدت کم‌تری است انجام داده‌اید، پرداخت خواهید کرد.

اگر ظرف یک سال یا کمتر یک دارایی را پس از تملک فروختید، انتظار پرداخت ۱۰ تا ۲۰% مالیات سود سرمایه‌ی بیشتر را داشته باشید. این هم دلیل دیگری برای این‌که بلندمدت سرمایه گذاری کنیم.

از طرفی دیگر، اگر در حساب‌های بازنشستگی یا یک طرح پس‌انداز ۵۲۹ که مخصوص پس‌انداز برای دانشگاه است سرمایه گذاری کنید، ممکن است به شما معافیت مالیاتی تعلق بگیرد.

اگر کارفرمای‌تان تحت حمایت طرح ۴۰۱(ک) باشد، شما وقتی پول‌تان را برداشت کنید مالیات پرداخت خواهید کرد، نه وقتی سرمایه گذاری می‌کنید. از طرفی، پول‌گذاشتن در حساب‌های بازنشستگی، به وقت پرداخت مشمول مالیات می‌شوند، درنتیجه شما می‌توانید بدون مالیات دادن پرداختی‌ها و سود پول‌تان را زمانی که به ۵۹ سال ونیمی رسیدید، بازپس بگیرید.

۱۰.می‌توانید از گزینه‌ی سرمایه‌گذاری از طریق “مشاوران روباتی” بهره ببرید.

robot.jpg

پیش‌تر به‌طور خلاصه به این مورد اشاره کردیم، ولی یک شیوه‌ی سرمایه‌گذاری برخطِ نسبتا جدید- مشاورانِ رباتی- وجود دارد که هدف‌اش سرمایه گذاری بی‌دردسر است. این‌ها وب‌گاه‌های برخطِ مدیریت سرمایه هستند که سرمایه گذاری شما را از طریق یک الگوریتم منحصربه‌فرد مدیریت می‌کنند. تمام کاری که باید انجام بدهید این است که یک حساب بانکی باز کنید، پول خود را در حساب‌تان بریزید، و مشاوران روباتی یک پورتفولیوی متنوع برای شما تهیه خواهند کرد و حتی آن را برای‌تان متوازن خواهند کرد.

ساختارهای هزینه بر اساس نوع مشاور و میزان تصمیم شما به سرمایه گذاری متفاوت خواهند بود. یکی از دو بزرگ‌ترین نام‌های این دوران، Wealthfront ۱۰، ۰۰۰ دلار اول را برای شما رایگان مدیریت می‌کند، و بعد پس از انجام کار باید ۰.۲۵% هزینه‌ی مشاوره را بپردازید. Betterment هزینه‌ی مدیریتی بین ۰.۱۵% تا ۰.۳۵%، بسته به میزان حساب شما، تعیین می‌کند.

این گزینه برای آدم‌هایی که وضعیت‌های مالی نسبتا ساده‌ای دارند و می‌خواهند روی سرمایه‌گذاری‌شان کارشناسی حرفه‌ای صورت بگیرد ولی نمی‌خواهند یک مشاور سرمایه گذاری یا طراح مالی استخدام کنند، بهترین گزینه است.

۱۱.قضیه عاطفی می‌شود.

man-baby.jpg

وقتی بحث از پول می‌شود، انتخاب‌های ما اغلب غبار ترس، طمع، و عصبانیت به خود می‌گیرند. این عواطف ما را وسوسه می‌کنند پیوسته سرمایه‌مان را – به وضعیتی که در آن زمان وضعیتی امن‌تر یا سرمایه گذاری محافظه‌کارانه‌تری به نظر می‌رسد- انتقال بدهیم و این کار نهایتا می‌تواند حتی محکم‌ترین پورتفولیوی سرمایه‌گذاری‌ را هم نابود کند.

به همین خاطر یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری‌های‌تان انجام دهید این است که دست از سرشان بردارید.

شلی- آن اِوِکا، طراح مالی معتبر، در بیزنس‌اینسایدر می‌نویسد، از فروش یک‌باره‌ی سرمایه‌گذاری‌ درحال اجرا اجتناب کنید و با قوت تا پایان با یک پورتفولیوی متنوع که قادر است فراز و فرودهای کوتاه مدتِ گریزناپذیر را تاب بیاورد به کارتان ادامه دهید.”

برای کمک به تمرکز روی برنامه‌ی سرمایه گذاری بلندمدت‌تان، از وسوسه‌ی کنترل نوسانات روزانه‌ یا هفتگی بازار سهام یا حساب‌تان دوری کنید. بازارها هرروز بالا و پایین می‌شوند، و همین‌طور سهام‌های شخصی- اگر به صورت بلندمدت سرمایه‌گذاری‌ کرده‌اید، لازم نیست نگران به‌روز رسانی‌های پیوسته بازار باشید.

۱۲. نمی‌توانید فقط سرمایه گذاری کنید و برای همیشه آنها را فراموش کنید.

بله، تا یک نقطه‌ای… باید مواظب پول‌های‌تان باشید.

زندگی در جریان است، و زمان‌هایی وجود دارد-به‌خصوص تغییرات بزرگ زندگی- که عاقلانه است دست به اصلاحات مالی بزنیم.

مثلا، اگر منتظر رسیدن نوزادی هستید، احتمالا بخواهید در یک طرح پس‌انداز ۵۲۹ شرکت کنید، که به شما والدین اجازه می‌دهد، هرکدام، تا ۱۴، ۰۰۰ دلار سالانه در یک حساب مالیات-معوق پس‌انداز کنید.

یا، اگر تصمیم دارید زودتر بازنشسته شوید، لازم است افق زمانی‌تان و میزان ریسکی که در پورتفولیوی‌تان می‌پذیرید را دوباره تنظیم.

کنید.

با رشد پول‌تان، و هرچه به انتهای افق زمانی‌تان نزدیک‌تر می‌شوید، پورتفولیوی اولیه‌ای که ایجاد کرده‌اید ممکن است دیگر پاسخگوی نیازهای‌تان نباشد. به تنظیم آن برای متناسب شدن با وضعیت کنونی‌تان “ایجاد توازن” می‌گویند، که اینوستوپدیا آن را به خوبی شرح می‌دهد.

این مقاله توسط بیزنس‌اینسایدر و بدون دخالت مِریل لینچ نوشته شد.

نویسنده: کاتلین اِلکینز

ترجمه: تحریریه سایت کسب و کار بازده- کامروا ابراهیمی

منبع: بیزنس اینسایدر

موضوع محوری:

سرمایه گذاری

 

 

 

برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی