کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی

۱۲ حقیقت جالب درباره دندان هایتان که باید بدانید

اغلب اوقات، لبخندتان نخستین چیزی است که توجه دیگران را جلب می‌کند. دندان های‌تان نیز بخشی از لبخندتان هستند و خودشان را به همه نشان می‌دهند، و نخستین تاثیر را روی دیگران می‌گذارند. این نوشتار به ۱۲ حقیقت جالب درباره دندان هایتان می پردازد که باید بدانید.

به علاوه، آنها تمام روز برای شما کار می‌کنند، و لقمه‌های خوشمزه را می‌جوند تا برای دوام آوردن در زندگی انرژی داشته باشید.

دندان

هرچند، دندان‌ها خیلی راحت نادیده گرفته می‌شوند. بیش‌تر اوقات روز حتی یاد آنها نمی‌افتید. اما آنها تاثیر زیادی روی زندگی شما دارند، و سزاوار توجه بیش‌تری هستند.

چنان‌چه آن مثل معروف می‌گوید، “از دندان‌های‌تان مراقبت کنید، تا آنها نیز از شما مراقبت کنند! ”

۱. راز دندان‌های محکم، فلوراید است.

ثابت شده‌است که فلوراید از پوسیدگی دندان جلوگیری می‌کند و پوسیدگی دندان را در مراحل اولیه‌‌ی متوقف می‌کند. به همین دلیل است که در خمیردندان و دهان‌شویه‌ها فلوراید هست و برخی از شهرها آن را به آب آشامیدنی‌شان اضافه می‌کنند.

مطلب مرتبط : چطور از زرد شدن دندان ها جلوگیری کنیم

۲. پلاک بعد از جا خوش کردن روی دندان‌ها، تبدیل به تارتار (جرم) می‌شود.

و از بین بردن آن بسیار دشوار است. پلاک در اثر باکتری، اسید، بزاق و مواد غذایی ایجاد می‌شود و به دندان‌تان می‌چسبد- با مسواک زدن می‌توانید آن را پاک کنید. اما وقتی تبدیل به تارتار شود، فقط دندان‌پزشک می‌تواند آن را از بین ببرد.

۳. خوردن یا نوشیدن زیاد، دندان‌های شما در معرض خطر قرار می‌دهد.

هرچه غذای بیش‌تری با دندان شما در تماس باشد، فرصت بیش‌تری برای پوشیده شدن دندان‌های‌تان توسط باکتری به وجود می‌آید.

۴. خشکی دهان باعث رشد باکتری می‌شود.

بزاق چندش‌آور است، اما برای سلامتی دهان‌تان خوب است. به خرد کردن مواد غذایی و عمل بلعیدن کمک می‌کند، و حتی بعد از اتمام فرآیند خوردن، با خنثی کردن اسید و جلوگیری از رشد باکتری همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهد.

۵. قند دندان‌ها را فاسد می‌کند.

قطعا می‌دانید که باید از زیاده‌روی در مصرف قند پرهیز کنید. اما مطالعه‌ای که در انگلستان انجام شد می‌گوید، قند تنها عامل پوسیدگی دندان است. به این دلیل که باکتری در دهان برای ایجاد اسیدی که سوراخ‌هایی روی دندان‌ها به وجود می‌آورد، از قند استفاده می‌کند. و پوسیدگی دندان به طور شگفت‌آوری شایع است- برابر با ۹۲ درصد از بزرگسالان امریکایی آن را تجربه کرده‌اند.

۶. دو بار در روز مسواک بزنید.

وقتی یک نوشیدنی اسیدی می‌خورید، نیم ساعت صبر کنید و بعد مسواک بزنید. اسید می‌تواند مینای دندان‌تان را ضعیف کند، و خیلی زود مسواک زدن می‌تواند آن را کاملا از بین ببرد.

۷. برای استفاده از نخ دندان، شیوه‌ی صحیحی وجود دارد.

یک سی انگلیسی را با نخ دور دندان‌تان شکل بدهید و به آرامی آن را به بالا و پایین حرکت بدهید. خیلی محکم این کار را نکنید چون ممکن است لثه‌تان را ببرید.

۸. به طور منظم به دندان‌پزشک مراجعه کنید.

حتما نباید به این کار علاقه داشته باشید، اما یک پاکسازی درست توسط دندان‌پزشک هر شش ماه یک بار برای بهداشت دهان و دندان شما مهم است.

۹. پوسیدگی دندان شایع‌ترین بیماری مزمن در اطفال است.

شاید این مسئله خیلی مهم به نظر نرسد زیرا آنها قرار است دندان‌های شیری‌شان را از دست بدهند، اما عادت‌ها- خوب یا بد- زود شروع می‌شوند و مدت زیادی طول می‌کشند. بیش از دو-سوم نوجوانان بین سنین ۱۶-۱۹ سال یک کرم‌خوردگی در دندان‌های دائمی‌شان دارند.

۱۰. خیلی سفت مسواک زدن، بیش‌تر از آن‌که برای دندان‌ها خوب باشد، به آنها آسیب می‌رساند.

محکم مسواک زدن و ساییدن مینای دندان به آسانی قابل انجام است و ممکن است باعث خونریزی و تحلیل لثه شود. اگر موهای مسواک‌تان خم شده‌اند و انگار دارند می‌شکنند، حتما مسواک را خیلی محکم روی دندان‌های‌تان فشار می‌دهید.

حقیقت جالب درباره دندان ۱۱: دندان‌های‌تان برای شما منحصر به فرد هستند.

هیچ‌کس دندان‌هایی مثل دندان‌های شما ندارد. درست مانند اثر انگشت‌تان، دندان‌های‌تان نیز برای شناسایی شما قابل استفاده هستند، به همین دلیل است که اطلاعات مربوط به دندان‌ها، گاهی اوقات برای شناسایی بقایای انسان استفاده می‌شوند. حتی دوقلوها هم دندان‌های یکسان ندارند.

حقیقت جالب درباره دندان ۱۲.: التهاب لثه می‌تواند منجر به‌دست رفتن دندان‌ها- یا حتی بدتر- شود.

معمولا التهاب لثه با قرمزی، تورم، و خونریزی مشخص می‌شود. آسان است که برای بهداشت دهان و دندان دائم مسواک و نخ‌دندان استفاده کنیم، اما معاینه نشدن دندان‌ها ممکن است باعث بروز بیماری پریودنتال شود که در آن لثه‌ها از دندان‌ها جدا می‌شوند. سایر عوارضی که با التهاب لثه مرتبط هستند، عبارتند از: دیابت، حملات قلبی، سکته مغزی، و بیماری‌های ریوی. 


ترجمه:تحریریه سایت کسب و کار بازده_سارا فیضی

منبع: دیپلی

۱۲ حقیقت جالب درباره دندان هایتان که باید بدانید

نکات مهم درباره دندان


برچسب ها

بازده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کسب و کار

کسب و کار,بازاریابی